Jump to content



Βοήθεια στην επιλογή VGA


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, επειδή διάβασα μερικά ποστ άλλων που ζήτησαν την ίδια βοήθεια και τα pc τους είναι αρκετά διαφορετικά από το δικό μου σκέφτηκα να ξεκινήσω νέο θέμα. Το λοιπόν, θέλω να αγοράσω μια καινούρια κάρτα γραφικών με σκοπό το gaming (ελαφρύ σε σχέση με πολλά που βλέπω και διαβάζω) και εφαρμογές CAD (autocad, solidworks, catia), ίσως και επεξεργασία βίντεο. Όλα αυτά με ταβάνι τα 300 ευρώ στο πολύ μαξ. Δεν βιάζομαι απόλυτα, αν μου πείτε ότι με συμφέρει το τάδε που θα βγει σύντομα μπορώ να περιμένω λιγάκι φαντάζομαι, εκτός αν είναι κάποια προσφορά κάποιου καταστήματος που λήγει σύντομα :p Το σύστημά μου είναι:

PSU: Chieftec gps-550a

MOBO: Gigabyte ga-890gpa-ud3h

CPU: AMD 1055t (με τα 125W)

RAM: Corsair xms3 2x2gb 1600 (πιο μετά θα βάλω κ άλλη ραμ)

SSD: samsung 840pro 128gb

HDD: western 500 green & 640 blue

Αυτά αν δεν έχω ξεχάσει κάτι, ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

Α! έχω δει λιγάκι που έψαξα τις 280 κ 280χ, μου κάνουν? αν ναί ποια εταιρία είναι η καλύτερη σε αυτές?

Έγινε επεξεργασία από aLLoU
προσθήκη λεπτομεριών
Link to comment
Share on other sites

gtx 770 αν βιαζεσαι,

ΙΣΩΣ gtx 960 ή 970 αν δεν βιαζεσαι

Για τις καρτες της amd δε γνωριζω, ενω θεωρητικα απο spects δειχνουν τουμπανακια (εκτος απο την υπερβολικη καταναλωση) ακουγονται διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Nick74 ευχαριστώ για την απάντηση σου!

οι 960 και 970 πρέπει να είναι μελλοντικά μοντέλα φαντάζομαι, γνωρίζουμε στο περίπου πότε αναμένονται και σε τι τιμή ίσως? Υπάρχει κάποιος σημαντικός λόγος να αποφύγω τις AMD που στα χαρτιά όντως φαίνονται πιο τούμπανες αλλά είναι και πιο οικονομικές?

Link to comment
Share on other sites

Από ψύχτρα νομίζω ότι είμαι καλυμμένος, πήρα πρόσφατα την seidon 120v.

Το αξιοπρόσεκτο είναι ότι με τη stock δεν ανέβαινε ποτέ πάνω από 60 η cpu που και για να γίνει αυτό έπρεπε να είχα να το καθαρίσω από τη σκόνη πάαααρα πολύ καιρό.

Όσο για τη καρτούλα, φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα, όμως είναι μεταχειρισμένη από ο,τι λέει με ορατά σημάδια μάλιστα και με μειωμένη εγγύηση.

Για τα μαγαζιά του εξωτερικού υπάρχει καμία σελίδα σαν το σκρούτζ που να τα έχει συγκεντρωμένα?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.