Jump to content



Θέματα με Video και scrolling


Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα.

Γράφω γιατί έχω ένα πρόβλημα με την αναπαραγωγή βίντεο στον υπολογιστή μου. Το πρόβλημα υπάρχει εξ' αρχής (2011) ακόμα και μετά από 2-3 φορμάτ που έχω κάνει στην περίοδο αυτή. Γενικά τα είχα παραβλέψει, καθώς δεν έβλεπα ταινίες ή μεγάλα βίντεο, αλλά τώρα που θέλω να επεξεργαστώ βίντεο με ενοχλεί.

Το πρόβλημα είναι ότι έχω σπασίματα κάπου στη μέση της οθόνης όταν βλέπω βίντεο. Συμβαίνει με διάφορα προγράμματα (Windows Media player, VLC), με διάφορα φορματ βίντεο (ειδικά mp2 και mp4). Συμβαίνει επίσης όταν βλέπω βίντεο στο youtube.

Όταν λέω σπασίματα, εννοω οριζόντιες γραμμές στο βίντεο.

Επιπλέον, τα χρώματα στα βίντεο, νομίζω ότι είναι κάπως αλλοιωμένα (ειδικά το χρώμα στο δέρμα των ανθρώπων).

Επίσης κάτι παραπλήσιο συμβαίνει όταν κάνω scrolling, στον browser. (βέβαια δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος για αυτό). Μου κάνει κάτι σπασίματα στην εικόνα, όταν υπάρχουν συγκεκριμένα χρώματα στη σελίδα.

Έχετε κάποια ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Το σύστημα είναι Windows 7 SP1, κάρτα γραφικών AMD radeo HD 6570 (η ειρωνεία είναι ότι την πήρα για να έχω καλύτερη ποιότητα στα HD video) και ενσωματωμένη του i7 2600. Drivers δεν έχω πειράξει, αλλά σε κάθε φορμάτ μπαίναν οι τελευταίοι. Εξτρά codecs δεν έχω βάλει.

EDIT: ξέχασα να πω ότι έχω μητρική Asrock, με αυτό το Virtu. Είτε το έχω on, είτε off κάνει το ίδιο. Το μόνιτορ είναι ένα Samsung 2232BW, συνδεμένο με DVI στην κάρτα γραφικών.

Καμμιά ιδέα; Να ξεκινήσω ξήλωμα και εγκατάσταση νέων drivers;

Θα βάλω και κάποιο linux cd να δω τι θα παίξει και εκεί.

Ευχαριστώ πολύ.

Έγινε επεξεργασία από anonymous-root
Link to comment
Share on other sites

Με το linux θα εχεις άμεση εικόνα αν το πρόβλημα είναι Software ή hardware.

Να υποθέσω έχεις δοκιμάσει και με την 6570 και αυτή του 2600 και έχεις τα ίδια αποτελέσματα;

Με το σπάσιμο εννοείς τέτοιες γραμμες ή κάτι άλλο;

Q2Xuz.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το είχα υπόψη μου αυτό το vsync, θυμάμαι οτι το είχα πειράξει. Όπως και να έχει θα το αλλάξω πάλι (θα το βάλω τώρα στο on).

Από ότι έψαξα όμως, το χρησιμοποιούν κυρίως για τα παιχνίδια, κάνει δουλειά και για τα υπόλοιπα;

Επίσης έχω τις παρακάτω ρυθμίσεις στην AMD για τα βίντεο.

LCD Overdrive = off

Color Vibrance =on 40

Flesh tone Correction = on 50

Brighter whites = on

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται οτί θέλει vsync οn.

Τώρα αν το έκανες enable από ccc και δεν ακούει (σύνηθες για τη σειρά 6ΧΧΧ),

εγκατέστησε αυτό:

Download | RadeonPro - AMD Radeon™ Unleashed

και κάνε το enable από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα on και off και δεν άλλαξε τίποτα. Νομίζω ότι με το on ήταν και χειρότερα. Θα δοκιμάσω τώρα το πρόγραμμα που λέει ο virus777. Το ερώτημα είναι, μετά την αλλαγή θέλει επανεκκίνηση το pc για να πιάσει η ρύθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

έβαλα αυτό το radeonpro και ρύθμισα το global Vsync στο always on. Είδα 1-2 βιντεο στα γρήγορα με VLC και δεν εντόπισα κάτι. Θα το δω και τις επόμενες μέρες και θα ενημερώσω. Ερώτηση: γίνεται να μην τρέχει από πίσω το service που δημιουργεί το radeonpro;

Το πρόβλημα με το scroll υπάρχει ακόμα, αλλά στον Firefox. Στον chrome δεν παρατήρησα κάτι (εκτός από το ότι δεν είναι "smooth").

Για λίνουξ θα πρέπει να κάνω εγκατάσταση, γιατί κανένα live dvd δεν έχει codecs για βίντεο, οπότε θα αργήσει αυτό.

Για το media player classic HC, θα το δοκιμάσω λίγο, γιατί δεν το χρησιμοποιώ γενικά.

Απλά γενικά αργώ να κάνω δοκιμές, γιατί έχω τρέξιμο αυτές τις μέρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν έχω κάποια updates σχετικά με το θέμα, μπας και βγάλω άκρη.

Έχω καταλήξει ότι τη ζημιά την κάνει ο driver της ΑΤΙ.

Εγκατέστησα ένα Ubuntu 14. Ξεκίνησα και έβαλα να παίξει βίντεο. Όλα κομπλέ.

Έτρεξα κάτι εντολές να δω την κατάσταση:

1) Το σύστημα είχε hardware acceleration

έτρεξα ένα πρόγραμμα glxgears για επιβεβαίωση, μου έβγαλε 60fps.

Στο σύστημα έγραφε Gallium 0.4 on Turks (AMD), αυτός πρέπει να είναι ο default driver στο Linux

Τα βίντεο παίζαν μια χαρά (τα δοκίμασα με VLC), ούτε σπασίματα ούτε τίποτα.

2) Κατόπιν έβαλα τον proprietary driver της ΑΤΙ

Το σύστημα είχε hardware acceleration

έτρεξα το glxgears, έβγαζε πολλά παραπάνω fps (κάπου στα 5000)

Τα βίντεο φουλ σπασίματα.

Μετά ρύθμισα αυτό το vsync (δε λεγόταν ακριβώς έτσι), τα fps στο glxgears πέσαν πάλι στα 60, τα βίντεο συνέχιζαν να έχουν σπασίματα.

Κατόπιν έπαιξα με τις ρυθμίσεις στο catalyst. Δοκιμάζοντας διάφορα ενεργοποίησα μια που έλεγε "Κλιμάκωση εικόνας, χρησιμοποιήστε την όταν έχετε σπασίματα κατά την αναπαραγωγή βίντεο" (κάπως έτσι). Το ενεργοποίησα και voila!

Όλα κομπλέ.

Το θέμα είναι ότι στα windows δε βρίσκω αυτή τη ρύθμιση. :S

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επανέρχομαι και πάλι. Δοκίμασα διάφορα εργαλεία (rivatuner, radeonpro, κτλ) αλλά τίποτα.

Κατά την αναζήτηση πέτυχα αυτό το post κάπου:

Do you have Windows 7 or Vista? Looks like you have disabled aero. If you disable aero vsync also is disabled for applications, that cannot force it itself.

Η αλήθεια είναι ότι χρησιμοποιώ βασικό θέμα στα Win, μιας και τα εφφέ και οι φανφάρες δε με βολεύουν. Με το που έβαλα θέμα με Aero, τα σπασίματα σταμάτησαν. Έκανα κάποιες δοκιμές και δεν είχα θέμα (βέβαια θα το ελέγξω περισσότερο).

Αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο (που πρέπει να ισχύει δηλαδή), είναι τραγικό από την M$!

Link to comment
Share on other sites

Είναι εντελώς ηλίθιο πάντως που ισχύει κάτι τέτοιο. (Ώρα να βρίσω την Μ$). Είναι απόλυτα επιβεβαιωμένο;

Δηλαδή, σε όσους δε βολεύει το Aero, θα έχουν πρόβλημα με τα γραφικά;

Η πλάκα είναι ότι στον παλιό μου υπολογιστή, με Nvidia δεν θυμάμαι να είχα τέτοιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.