Jump to content



Phanteks Enthoo Luxe!


Bradner

Recommended Posts

Γεια σας παιδια! Η ερωτηση μου εχει να κανει με το πολυσυζητημενο fan hub του enthoo luxe! Ο κατασκευαστης προτεινει να χρησιμοποιηθει το cpu_fan header για την τροφοδοσια των ανεμιστηρων! Ομως εγω εκει εχω συνδεσει τη ψυξη του επεξεργαστη μου.

Το κουτι μου διαθετει αλλη μια system_fan header οπου συμφωνα με τον κατασκευαστη μου ειναι PWM.

Μποεω να συνδεσω εκει το fan hub? Θα χρειαστει μαζι με αυτο να συνδεσω και το sata 12v με το τροφοδοτικο μου?

:boxed:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια! Η ερωτηση μου εχει να κανει με το πολυσυζητημενο fan hub του enthoo luxe! Ο κατασκευαστης προτεινει να χρησιμοποιηθει το cpu_fan header για την τροφοδοσια των ανεμιστηρων! .

O κατασκευαστής προτείνει να συνδέσεις το 4-pin στο CPU_fan, (προφανώς για να πάρεις το PMW)

και να συνδέσεις ένα Sata 12V στο hub, (προφανώς για να είσαι ασφαλής με την τροφοδοσία των υπόλοιπων Fans)

Το κουτι μου διαθετει αλλη μια system_fan header οπου συμφωνα με τον κατασκευαστη μου ειναι PWM.

Μποεω να συνδεσω εκει το fan hub? Θα χρειαστει μαζι με αυτο να συνδεσω και το sata 12v με το τροφοδοτικο μου?

:boxed:

Ναι και ναι.... αν είναι όντως PMW το system_fan header. Aν δεν είναι μάλλον θα μπορεί να ελέγξει τις στροφές με ελεγχόμενο DC. Σε αυτήν την περίπτωση όμως με συνδεδεμένο το 12V sata, τα fans θα έχουν πάντα τις μέγιστες στροφές, λογικό.

Για αυτό, αν θέλεις έλεγχο (έστω από "τάση" και όχι με PWM), δεν θα συνδέσεις τα 12V, θα αφήσεις το hub να πάρει τροφοδοσία από το header, αλλά και δεν θα ξεπεράσεις συνολικό φορτίο 30W στα fans, (καλύτερα διάβασε και πόσα δίνει το header στην μητρική)

Aυτά ισχύουν γενικά..., διοτι το hub τoυ κουτιού δεν παράγει μονο του pmw φυσικά, ένα απλό hub είναι αλλά μπορεί να την δει.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα και παραπάνω, θα συνδέσεις και το 12V sata πάνω στο hub.

Εφόσον το system_Fan σου είναι και PMW θα έχεις μεταβλητές στροφές στα fan.

Έτσι τροφοδοσία θα παίρνεις από τροφοδοτικό.

Για να δεις πόσα W έχεις στα fan.

Δες πάνω στο καθένα πόσο I λέει και πολλαπλασιασμό με 12.

Αυτά είναι τα μέγιστα W του καθενός. Εννοείται μετά τα κάνεις πρόσθεση όλα τα W για καθένα από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με την συνδεση και του καλωδιου στη mb και του sata στο τροφοδοτικο μου φαινεται και μενα το πιο λογικο! Αλλα ο κατασκευαστης δεν το προτεινει ως μεθοδο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο κατασκευαστής μια χαρά στο προτείνει.

Δεν έχουν όλες οι μητρικές τα απαραίτητα Α/W στα fan header να αντέξουν 6+ ανεμιστήρες.

Γι' αυτό σου δίνει το sata για να τα τροφοδοτεί και το 4pin να πηγαίνει στο fan header (CPU μιας και αυτό είναι σε όλες τις mobo PWM) της μητρικής σου και να παίρνει το ανάλογα σήμα το hub.

Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι το λευκό 3pin στο οποίο καλά θα κάνεις να συνδέσεις ένα ανεμιστήρα μόνο, μιας και θα είναι ο μόνος που θα δίνει ένδειξη στροφών.

Μη χρησιμοποιήσεις κάποιο Splitter εκεί με άλλα λόγια εκτός αν είναι Splitter με 3 καλώδια από τη μία και 2 από την άλλη.

Περισσότερες πληροφορίες για το hub σου (πέρα απο το manual) υπάρχουν και στο review του Enthoo Pro μιας και φοράνε ακριβώς το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Στο CPU header δεν γινεται να συνδεσω το πινακι του fan controller γιατι εκει ειναι συνδεδεμενος ο επεξεργαστης μου!

Αναγκαστικα θα το συνδεσω στο sys_fan header το οποιο ο κατασκευαστης λεει πως ειναι PWM.

Επισης θα συνδεσω αναγκαστικα και το sata για τροφοδοσια και ελπιζω να μην δουλευουν σε φουλ στροφες οι ανεμιστηρες! :hm:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.