Jump to content



ExtremeCopy VS TeraCopy VS Windows 7 VS SuperCopier2


Recommended Posts

θελω να μεταφερω μεγαλα αρχεια και ψαχνω καποιο προγραμμα που να τα μεταφερει με ασφαλεια και οσο το δυνατο πιο γρηγορα.

Ειχα ακουστα το teracopy και ψαχνωντας το, βρηκα το παρακατω βιντεο

ποιο να προτιμησω;

ή μηπως ειναι μια χαρα και ο απλος explorer των windows 7 που εχω...;

γιατι κατι διαβασα για malware κτλ σε καποια απο τα προγραμματα αυτα..

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιζω με το παρακατω... Φτιαχνω ιδιους φακελους, το τρεχω 2η φορα για να ειμαι εξτρα σιγουρος και μετα σβηνψ της δουλειας.

FreeFileSync | Free backup software to synchronize files and synchronize folders on Windows, Linux and Mac OS X

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιώ το teracopy, χωρίς κανένα πρόβλημα. Βάζω να κάνει και verification μετά, και είμαι ήσυχος.

Preferences.jpg

το verification ειναι το always test after copy?

να ενεργοποιησω και το use system write cache

θα πρεπει να το ενεργοποιησω και για τους εσωτερικους μου δισκους απο τα windows?

Έγινε επεξεργασία από auteur
Link to comment
Share on other sites

και μεσω LAN αλλα και direct απο windows (απο εναν εσωτερικο δισκο σε αλλο)

οχι windows server

Κάνε οικονομία δυνάμεων και χρησιμοποίησε τα εργαλεία που σου δίνει η μαμά-Microsoft για να κάνεις τη δουλειά σου. Άντε να γράψεις και κανά batch αν θες χρονοπρογραμματισμό.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε οικονομία δυνάμεων και χρησιμοποίησε τα εργαλεία που σου δίνει η μαμά-Microsoft για να κάνεις τη δουλειά σου. Άντε να γράψεις και κανά batch αν θες χρονοπρογραμματισμό.

ο χρονοπρογραμματισμος δεν με ενδιαφερει, οσο το να εχουν αντιγραφει τα αρχεια σωστα, γιατι μετα απο αυτα (τα νεα αρχεια) θα παρω και το back up τους.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιο λόγο να αμφιβάλεις για τον explorer που χρησιμοποιούν δισεκατομμύρια PCs ανά τον πλανήτη και θες να μπλέξεις με 3α προγράμματα που δεν ξέρεις;

Σε νοιάζει η ασφάλεια και δεν εμπιστεύεσαι τη Microsoft και θα εμπιστευτείς τις συμβουλές που θα πάρεις από ένα φόρουμ;

Link to comment
Share on other sites

Bro, καποια "3α" προγραμματα οπως λες, χρησιμοποιουνται απο εκατομμυρια (κυριολεκτω) γιατι ειναι πιο γρηγορα και πιο ασφαλη απο τον explorer...

Και φυσικα ΔΕΝ εμπιστευομαι την MS οταν προκειται να αντιγραψω ενα αρχειακι 1 GB και πανω γιατι οι πιθανοτητες να κολησει η μεταφορα ειναι τραγικα μεγαλες, οσο καλα και αν ειναι στημενο το μηχανημα.

Α και το προγραμμα που ανεφερα, εδω μου το προτειναν και εχω κανει 4 φορες κοπια ολο μου το archive περι τα 8.5 TB με ενα κλικ :)

Έγινε επεξεργασία από YDinopoulos
Link to comment
Share on other sites

Bro, καποια "3α" προγραμματα οπως λες, χρησιμοποιουνται απο εκατομμυρια (κυριολεκτω) γιατι ειναι πιο γρηγορα και πιο ασφαλη απο τον explorer...

Δε μπορώ να διαφωνήσω με την άποψή σου.

Εγώ όμως του έγραψα γεγονότα.

Link to comment
Share on other sites

Το teracopy το είχα χρησιμοποιήσει παλιά και έκανε δουλειά. Τότε αμα κάτι σκάλωνε στην αντιγραφή (windows xp) τότε διακοπτόταν η διαδικασία. Η αντιγραφή όμως στα Windows 7 / 2008 έχει βελτιωθεί.

Για τι μέγεθος αρχείων μιλάμε;

1) Μπορείς να τα zipαρεις όλα και να μεταφέρεις το zip. Αν δεν αποσυμπιεστεί σωστά, τότε ξέρεις ότι κάτι δεν πήγε καλά.

2) Τα αντιγράφεις και χρησιμοποιείς αυτό το πρόγραμμα CDCheck - CD checking and recovery software το οποίο κάνει verify 2 φακέλους. Είναι free.

Εφόσον σε ενδιαφέρει η ακεραιότητα του backup, θα πάρεις backup από τα αρχικά αρχεία. Μετά πάρε και από τα αντιγραμμένα. Η λογική αυτό λέει. Εκτός αν τα αντιγραμμένα πρόκειται να τροποποιηθούν μετά.

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδιά που χρησιμοποίησα για δοκιμή to unstopablecopier για να μεταφερω μεγάλα αρχεία στο τελος που είδα τα αρχεία ηταν όλα fragmented. ενώ με τον explorer των windows δεν είχαν γίνει fragmented . μέγεθος αρχείων 300 γιγα byte.

Link to comment
Share on other sites

Teracopy και απο εμένα και Robocopy αλλά είναι command line...

Windows Explorer απλά ποτέ ξανά.

1ον αν σκάσει σε αρχείο big filename σου ακυρώνει όλο το copy. Και αν έχεις πχ καμια χιλιάδα docs σε φάκελο υποφάκελο άντε βρές ποιο χτύπησε. Γιατί και το error αν είναι μεγάλο το αρχείο φαίνεται κάπως έτσι "C:\Documents and settings\administrator\my documents\fakelos common\arxeia\2014\diago~ αν έχει άλλους 10 υποφακέλους μέσα ή είναι κανα 2 χιλιάδες αρχεία μέσα πάει το έχασες. Επίσης ο windows explorer δε κάνει hash ή md5 verification ούτε καν verify.

Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι ούτε με win backup ούτε και exec backup πια. Την έχω πατήσει άσχημα.

Link to comment
Share on other sites

τι σημασια εχει το μεγεθος;

θα μεταφερω αρχεια δουλειας απο εναν παλιο σερβερ και θελω να ειμαι σιγουρος οτι μεταφερθηκαν σωστα.

απλα ξεκινωντας το ερωτημα σου λεγοντας μεγαλα αρχεια , καταλαβα οτι το προβλημα ηταν στο μεγεθος και οχι στην ασφαλεια και για αυτο ρωτησα.

καταλαβα λαθος :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.