Jump to content



Ερωτηση για watercooloing parts.


Tasos69

Recommended Posts

Καλημερα παιδια.Θα ηθελα καποια προταση αλλα με αποδεδειγμενα αποτελεσματα ειτε απο εσας ειτε απο καποιον φιλο σας για 3Χ120 η 2Χ120 radiator και για cpu block για να δροσισουν εναν 4790Κ.Αυτη την στιγμη παιζω με ενα Hardware Labs Gtx Exterme 360 rad.Kαι με μια Heatkiller rev3.0 cpu block στα 4.7Ghz και ρευμα 1.300 με θερμοκρασια δωματιου 26-29c και ποτε μου βγαζει ολο το ibt σε very high με 88c max και ποτε στην 4-5 λουπα εχω bsod περιεργα πραγματα.Prime95 me small ftts βαραω 92+ και φυσικα αμεσα bsod.Γενικα σε 24/7 μια χαρα τα παει και σε metro last light κανα δυωρο μια χαρα επισης αλλα στα τεστ υπαρχει θεμα και γιαυτο λεω μηπως φταιει το συστημα ψυξης.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

μη παλευεις τσαμπα

οι πιο πολυ ετσι συμπεριφερονται

η ζεστη του chip απλα δεν περναει σωστα στο καπακι του

οποτε οσο και να το ψυχεις εσυ

το ποσοστο πτωσης θερμοκρασιας στους πυρηνες ειναι μηδαμινο

σιγουρα εαν πηγαινες απο ενα stock cooler σε μια Η100 ή ενα custom loop σαν το δικο σου

σαφως και θα εβλεπες διαφορες

αλλα απο το κυκλωμα που εχεις τωρα σε ενα με 2 360αρια ψυγεια

ειναι πολυ πιθανο να μην δεις ουτε βαθμο διαφορα.

Πιστεψε με το εχω δοκιμασει

Link to comment
Share on other sites

μη παλευεις τσαμπα

οι πιο πολυ ετσι συμπεριφερονται

η ζεστη του chip απλα δεν περναει σωστα στο καπακι του

οποτε οσο και να το ψυχεις εσυ

το ποσοστο πτωσης θερμοκρασιας στους πυρηνες ειναι μηδαμινο

σιγουρα εαν πηγαινες απο ενα stock cooler σε μια Η100 ή ενα custom loop σαν το δικο σου

σαφως και θα εβλεπες διαφορες

αλλα απο το κυκλωμα που εχεις τωρα σε ενα με 2 360αρια ψυγεια

ειναι πολυ πιθανο να μην δεις ουτε βαθμο διαφορα.

Πιστεψε με το εχω δοκιμασει

Συμφωνω και επαυξανω x1000 ...

Οταν το προβλημα ειναι στην πηγη (cpu-καπακι), οτι και να κανεις με τα γυρω-γυρω μηδαμινες διαφορες θα δεις ή εστω τοσο μικρες που να μην αξιζει ουτε τον κοπο αλλα ουτε και το χρημα...

Το μυστικο απο την εποχη Ivy και μετα ειναι να βρεις καλο κομματι για να ανεβεις με (συγκριτικα) λιγη ταση....γιατι απαξ και τσιμπησεις αρκετα την ταση, αντιο ζωη οτι ψυξη και να εχεις...Αυτη ειναι η πικρη πραγματικοτητα, δεν ειναι πια overclocking, ειναι απλα λοταρια...

Link to comment
Share on other sites

το μυστικο ειναι ενα ξυραφακι και μια προσευχη :rofl:

(παλια καναμε lapping με σμυριδαλοιφη γιατι ηταν στραβα τα καπακια, αλλα τουλαχιστο ηταν κολλημενα με κολληση, τωρα θελει κανονικο σφαξιμο, το γιατι θα το δεις οταν τον δεις ξεβρακωτο, και θα πεις πως στη φερανε... ...τωρα σοβαρα, αυτη η τσιμεντοπαστα που εχει μεσα χωρις καν να εφαπτεται θεωρειται απατη, τουλαχιστο αν ειναι σαν το 4770)

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα.Οποτε μενουμε στα 4.7Ghz (οσο πηγενε και ενας σχετικα καλος 4770Κ)αφου δουλευει απροβληματιστα το συστημα σε παιχνιδια και καθημερινη χρηση.Παντως σε Idle κατασταση στους πυρηνες εχει σχετικα καλη θερμοκρασια σε αυτον τον χρονισμο περιπου 28-30c με θερμοκρασια χωρου περιπου 28c και παντα ο Core1 εχει την πιο υψηλη.Και μια ακομα ερωτηση που ισως να κανω εγω καπου λαθος επειδη ακομα δεν ξερω καλα την μητρικη μου η οποια ειναι μια MSI Gaming 7.Τα εχω ολα στο auto και το μονο που εχω off ειναι το ΕIST και το Turbo Boost μνημες με XMP Profile 1 που τις βλέπει μια χαρα και τωρα η ερωτηση : ενω Vcore εχω δωσει 1,275 διπλα με πιο αχνα γραμματα μου γραφει 1,288 το οποιο δεν μπορω να αλλαξω και στο Cpuz αλλα και σε αλλα προγραματα οταν τρεχω τεστ αλλα και σε idle κατασταση μου δειχνει 1,305 τωρα επειδη ειμαι και ψιλονεοπας τι παιζει με αυτο?και ακομα μηπως θα πρεπει να πειραξω και RingVoltage για να ειμαι πιο stable? Eυχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.