Jump to content



Aσύρματη κάρτα δικτύου


coolman

Recommended Posts

Συμπερασματικα λοιπον, παω για αγορα 2 καρτων στα 150mbps, για τα δυο pc μου.

Ενω ο μονος λογος που θα προτιμουσα το pci_xpress ειναι η μικροτερη καταναλωση ρευματος.

Εχεις να μου προτεινεις ειδικα καποια καρτα ή απλα παιρνω τη φτηνοτερη?

Link to comment
Share on other sites

δυστυχος δεν ξερω κατι σε αυτο

αλλα θα σου λεγα η αυτην η αυτην

απλα κοιταζοντας το skroutz ... οι 3 κεραιες σαφος θα εχουν καλυτερο σημα απο τις 2 , αλλα αυτο εξαρτατε και απο την αποσταση και απο την δομη του σπιτιου σου .

μην περιοριστεις στα 150 , ετσι και αλλιως η τιμη στην διαφορα ειναι μικρη . μπορει μεθαυριο να συνδεσεις τους 2 υπολογιστες μεταξυ τους ασυρματα (hotspot) χωρις το modem ... οποτε ας εχεις λιγη ταχυτητα παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Πάρε κάτι επώνυμο. Επίσης να ξέρει οτι με τα 150mbps υπάρχουν μελανά σημεία σε θέματα συμβατότητας/ασυμβατότητας. Βοήθησε και το draft N σε αυτό.

Επίσης τα 150mbps του ασυρμάτου μπορεί θεωρητικά να είναι περισσότερα από τα 100mbps του ethernet αλλά λόγώ ποιότητας σήματος θα πρέπει να περιμένεις χαμηλότερη και πιο ασταθή ταχύτητα στο wifi.

Άλλες εναλλακτικές λύσεις αλλά λίγο πιο τσουχτερές σε τιμή είναι τα powerlines. Θα συνδέσεις ένα powerline σε μια πρίζα στο δωμάτιο με το σταθερό και θα σου βγάλει καλώδιο ethernet για τον υπολογιστή. Αντίστοιχα ένα δεύτερο powerline σε μια πρίζα ρεύματος στο χώρο που είναι το modem/router και σύνδεση πάλι στην ethernet του modem/router.

Το σήμα μεταφέρεται μέσω της υπάρχουσας ηλεκτρολογικής καλωδίωσης του σπιτιού. Απλά και εδώ μην περιμένεις να πάρεις όλο το bandwidth. Αν είναι 200mbps τα powerlines θα δώσουν κάτι πάνω από το μισό. Σίγουρα όμως λιγότερο ζημιογόνα με την έννοια που το θεωρείς εσύ και με καλύτερη ποιότητα σε σήμα και latency (ping - ms) ειδικά αν παίζεις και games με σταθερό ( αύξηση ping θα σε ρίξει σε first person shooter και άλλα online games κατα μερικά ms που όμως σε καποιες περιπτώσεις είναι kill από be killed).

Link to comment
Share on other sites

Πάρε κάτι επώνυμο. Επίσης να ξέρει οτι με τα 150mbps υπάρχουν μελανά σημεία σε θέματα συμβατότητας/ασυμβατότητας. Βοήθησε και το draft N σε αυτό.

Επίσης τα 150mbps του ασυρμάτου μπορεί θεωρητικά να είναι περισσότερα από τα 100mbps του ethernet αλλά λόγώ ποιότητας σήματος θα πρέπει να περιμένεις χαμηλότερη και πιο ασταθή ταχύτητα στο wifi.

Σιγουρα ομως θα ειμαι καλυτερα απο τα 54mbps που εχω τωρα?

Δε ξερω ποιο ειναι το επωνυμο. Επειδη προκειται να παρω κατι αλλο απ το e-shop, λεω απο κει να παρω και τη καρτα. Εδω ειναι η σχετικη σελιδα. Ποια μου προτεινεις απο αυτες?

(για το τσουχτερο powerline δεν ενδιαφερομαι:))

Οι 3 κεραιες που λεει ο φιλος απο πανω σε τι εξυπηρετουν? Ισχυροτερο σημα, φανταζομαι.

"Aσθενες σημα" τι ακριβως σημαινει στη πραξη? χαμηλοτερη ταχυτητα κατεβασματος ή μεταφορας? μικροτερο ping? αποσυνδεσεις?

Η αποσταση καρτας με ρουτερ θα ειναι 6-7 μετρα, ενω παρεμβαλλεται και ενας τοιχος.

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

3 κεραίες ειναι επειδή χρησιμοποιεί τρια κανάλια ταυτόχρονα η κάρτα και έχει θεωρητική μέγιστη ταχύτητα 300mbps. Το router σου υποστηρίζει μέχρι 150 οπότε και να πάρεις ασύρματη κάρτα με την παρούσα υποδομή δεν θα έχεις μεγαλύτερη ταχύτητα από 150.

Χαμηλότερο σήμα μπορεί να σημαίνει από χαμηλότερη ταχύτητα (πάντα όμως θα επαρκεί για ιντερνετ) εως χαμμένα πακέτα και υψηλά ping ως και αποσυνδέσεις σε οριακές καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Χαμηλότερο σήμα μπορεί να σημαίνει από χαμηλότερη ταχύτητα (πάντα όμως θα επαρκεί για ιντερνετ) εως χαμμένα πακέτα και υψηλά ping ως και αποσυνδέσεις σε οριακές καταστάσεις.

Υπαρχει περιπτωση να παρω καρτα που να εχει ασθενες σημα περνωντας ενα τοιχο και μια πορτα?

Οι TP-LINK ειναι καλες? Οι Αsus παντως πρεπει να ειναι, αφου Αsus ειναι η παλια καρτα που εχω και τωρα που τη δοκιμαζω βλεπω οτι ειναι μια χαρα, δηλαδη εχει καλο σημα.

Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένεις απάντηση σε αυτό. Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο. Στο δικό μου σπίτι ένας τοίχος και μια πόρτα που λες και στο ένα δωμάτιο έχει full σήμα και το άλλο με το ζόρι έβλεπε ασύρματο. Έβαλα κεραία με 8 dbi για να βλέπει 2 με 3 γραμμές σήμα.

Το πιο πιθανό είναι ότι θα συνδεθείς και ότι δεν θα έχεις πρόβλημα με το internet surfing. Οι ταχύτητες παίζουν πολύ προς τα κάτω πάντως και είδικα στα ασύρματα που είναι τύπου 150/300 mbps.

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλα μου ειπες να παρω κατι επωνυμο. Το tp-link ειναι επωνυμο?

Τουλαχιστον στο main pc μου θελω η συνδεση να ειναι αδιαλειπτη και το ping καλο. Το αλλο pc ειναι κατεβαστηρι αρα δεν εχω μεγαλες αιτησεις. Οποτε μπορω να παω σε μια καλη(ακριβη?) καρτα για το μεν και φτηνιαρα για το δε? Ή μηπως πρεπει να ειναι και οι 2 ομοιομορφες, οπως οι μνημες ram?

Σημ. Τελικα το router μου ειναι 300ρι.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλα αν δεν αγόρασες ακόμα θα σου πρότεινα access point αντί για κάρτα/usb. Καλύτερη/σταθερότερη λήψη, δεν εξαρτάσαι από drivers κτλ και χρησιμοποιείς λιγότερους πόρους του συστήματός σου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Ουσιαστικά θα συνδέεται αυτό ασύρματα και θα σου δίνει ethernet. Συνήθως παίζει το αντίστροφο.

Βέβαια ανεβαίνεις σε budget. Προσωπικα θα κοίταγα πάντως και για ένα φθηνό ζευγάρι powerlines τσα 100 ή 200 mbps.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.