Jump to content



ΑΓΟΡΑ ΜΟΝΙΤΟΡ ΓΙΑ GAMES


Recommended Posts

Έχε απλά υπόψη ότι είναι καθαρά για gaming και κάνει κάποιες υποχωρήσεις στην ποιότητα της εικόνας. Ας πούμε οι γωνίες θέασης δεν είναι τόσο καλές όσο σε ένα οποιοδήποτε άλλο VA.

Υπάρχουν και άλλα μοντέλα στη σειρά που έχουν ενδιαφέρον όπως η FORIS FS2434W.

Link to comment
Share on other sites

η γωνία θέασης για χρήση σε υπολογιστή που προορίζεται για gaming δεν επηρεάζει πολύ. Για ταινίες που βλέπουν περισσότεροι του ενός και όχι σε 0 μοίρες ναι θα ήταν θεματάκι. Αλλά 240hz ... omg

Link to comment
Share on other sites

omg που την βρήκες αυτήν;!!!!

240hz;!!!

μου τρέχουν τα σάλια. Βρήκα το φετινό δώρο που θα ζητήσω από Santa.

http://www.thelab.gr/othones-kai-panels/120hz-refresh-rate-va-panel-einai-dynaton-128412.html

:p

εχει λιγο lag mind you, ειδικα με το turbo mode ενεργοποιημενο

Link to comment
Share on other sites

@DimiR21

Όπως φαίνεται πολλά είναι αυτά που δεν ξέρεις και αυτό δεν είναι καθόλου κακό. Άλλωστε κανείς δεν γεννήθηκε γνωρίζοντας και κανείς δεν τα ξέρει όλα. Απόροια αυτής της άγνοιας είναι και οι απανωτές κακές επιλογές που έχεις κάνει μέχρι τώρα στις αγορές σου

ΑΛΛΑ

δεν θα ήταν καλύτερα να κάτσεις και να διαβάσεις μερικά βασικά πράγματα τόσο για το hardware όσο για το software και τα περιφερειακά ώστε α) να προστατέψεις στο μέλλον καλύτερα τα χρήματά σου και β) να σου μείνουν και ενδιαφέρουσες γνώσεις;

Με απαντήσεις της μιας γραμμής εδώ, δύο επιλογές έχεις - ή να πας και να πάρεις ότι σου λένε/λέμε - ή να μπερδεύεσαι όλο και περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Επισης ο σκοπος του φορουμ δεν ειναι καθε φορα που θελεις να αγορασεις κατι, να ανοιγεις ενα θεμα και να σου λενε τι θα παρεις.

Σε ρωτησα και ποιο πριν αλλα δεν μου απαντησες, εφοσον δεν ξερεις τι σου προσφερει, ποια ειναι τα πλεονεκτηματα και ποια τα μειονεκτηματα,

ΓΙΑΤΙ θελεις οθονη 120hz? :wall: επειδη τα 120 ειναι διπλασια απο τα 60 αρα και καλυτερα?

Ειναι δυνατον να θελεις να δωσεις 600 ευρω για κατι που δεν εχεις ιδεα τι ειναι?

Έγινε επεξεργασία από Antisocial_
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=23268]Trexx[/MENTION]

Το έχω ψάξει το θέμα αρκετά..ξέρω πάνω κάτω τι παίζει με τ HZ & FPS..

Απλά το θέμα ειναι δεν έχω παίξει ποτέ ενα μονιτορ καλύτερο απο το δικό μου και δεν ξέρω πως ειναι....Η ******* μου είναι ότι έχω ρωτήσει πολλά άτομα για την οθόνη...Μετά έκατσα και σκέφτηκα Εφόσον θέλω να βλέπω και ταινίες και η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν πρόκειται να καταλάβω διαφορά στα HZ γιατί δεν παίζω και τόσο πολύ fps games...Σήμερα που πήγα στα multirama ένα παλικάρι έφτιαξε ενα PC 12000€..έβαλε ότι καλύτερο κυκλοφορεί απο την ASUS και για οθόνη έχει 2 LG ULTRAWIDE...και το είδα σε χρήση αλλά με την οθόνη και μου άρεσε πολύ...και σκέφτομαι να πάρω κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=23268]Trexx[/MENTION]

Σήμερα που πήγα στα multirama ένα παλικάρι έφτιαξε ενα PC 12000€..έβαλε ότι καλύτερο κυκλοφορεί απο την ASUS και για οθόνη έχει 2 LG ULTRAWIDE

WTFFFFFFF

ακομα και αν ειχα τοσα (εκατομυριουχος και ετσι) δε θα το εκανα ! του χρονου αυτο το πισι θα στοιχιζει 1000 ευρω να ουμ

Link to comment
Share on other sites

Multirama και 12.000 ευρώ εγγυώνται σίγουρη αποτυχία... Εφόσον μιλάμε για gaming και χωρίς να ξέρω καν τι έφτιαξε, σου λέω ότι καθάριζε με το 1/4 των χρημάτων για τις ίδιες επιδόσεις. Και αν πάμε στο τι καταλαβαίνει το μάτι, τότε με το 1/6....

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα πήρε απο multirama...όλα απο έξω τα έφερε...απλά είναι φίλοι του αυτή που το έχουν και το έκανε σε αυτούς...Ο τεχνικός τους ειναι πολύ καλός...Αλλά ποτέ δεν ψωνίζω απο αυτούς..:p Μόνο internet..

Αυτό το μονιτορ έχει το παλικάρι..

LG Electronics LG 34UM65-P LED display - Easy Buy World

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τέλειο monitor και αν υπάρχει είναι πανάκριβο.

Κοιτάς είτε κάτι σε gaming monitor με αρκετά hz ώστε να έχεις καλύτερη κίνηση και μηδαμινό lag.

Αν οι ταινίες είναι ο κύριος λόγος τοτε κοιτάς σε IPS monitor για πιο ζωντανά χρώματα αλλά το lag πάει περίπατο. 14ms είναι πολλά. Γενικά εδώ και τα 5 ms είναι πολλά σε ορισμένες περιπτώσεις και από πολύ παλιά τα TN monitor έφταναν με κάποια τρικ τα 2ms.

Πρέπει να ιερσρχήσεις αν είναι τα games ή οι ταινίες το νούμερο 1. Μετά αναλόγως σου δίνουμε προτάσεις για κάθε budget.

Link to comment
Share on other sites

Αν ασχολείσαι με fps διαδικτυακά που έχουν φρενήρεις ρυθμούς τότε και μόνο τότε θα χρειαστείς gaming οθόνη με 120fps, με την προϋπόθεση ότι η κάρτα σου θα βγάζει αρκετά πάνω από 60 fps. Διαφορετικά μπορείς να πας και σε φθηνότερες οθόνες VA ή IPS από τις δεκάδες που προτείνονται εδώ μέσα, που θα έχουν σίγουρα καλύτερη ποιότητα από όλες τις gaming. Ακόμα και από την Foris που πόσταρα.

Link to comment
Share on other sites

η EIZO δεν είναι 240hz, είναι 120. To turbo 240 όπως το ονομάζει η EIZO είναι κάτι σαν το Lightboost hack που βοηθάει στην μείωση του Motion blur, μονο που είναι feature της ίδιας της οθόνης όπως ακριβώς είναι και το blur reduction της Benq.

Link to comment
Share on other sites

Αχααα...Online δεν έχω παίξει ποτέ...Μόνο FIFA & PES τπτ άλλο δεν παίζω Online...

Μπορεί κάποιος να γράψει μια λίστα με της καλύτερες gaming monitor???

Καλύτερες για την δικιά μου χρήση...:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.