Jump to content



Outlook/Thunderbird και forthnet


avpap

Recommended Posts

Έχω γραμμή forthnet και έχω στήσει outlook για τα email μου. Όταν πήγα να κάνω το ίδιο στη δουλεια μου που έχει οτενετ, ήθελα να βλέπω τα email της forthnet δηλαδή,ενώ κατέβαζε τα εισερχόμενα,δεν συνδεόταν με τον outgoing server. Έβαλα smtp-auth.forthnet.gr και user pass μου και τίποτα. καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Μπας κ έχουν κομμένη την πόρτα 25? δοκιμασε απο command prompt να κανεις telnet στον smtp της forthnet.

αν μπαίνεις, κατι δεν έχεις ρυθμίσει καλα.

αν ΔΕΝ μπαινεις, εχεις block στην πορτα 25.

Link to comment
Share on other sites

Με smtp-auth θα πρέπει να παίζει.

(αυτή είναι η ουσία της συγκεκριμένης υπηρεσίας).

Τσέκαρε τον οδηγό και αν σου βγάλει σφάλμα κάνε ένα prinstscreen και ανέβασέ το.

Προσοχή που θα χρησιμοποιήσεις "@" και "."

Email είναι με την μορφή user@ath.forthnet.gr

Username είναι με την μορφή user.ath.forthnet.gr

Έγινε επεξεργασία από alexisgt
Link to comment
Share on other sites

ναι.. 465 με ssl/tls και 587 με starttls.. τιποτα.. με εχουν τρελλανει γιατι εχω επικοινωνησει 3 φορες με την τεχνικη υπηρεσια και ο ενας μου λεει οτι πρεπει να συνδεεται και οτι κανω κατι εγω λαθος, ο 2ος μου λεει οτι δεν επιτρεπουν προσβαση απο αλλο παροχο και ο 3ος (ο ΘΕΟΣ!!) μου λεει οτι το εχει δοκιμασει απο αλλο παροχο και δεν δουλευει, αλλα απο το κινητο του δουλευει!!!!! δοκιμαζω και εγω απο κινητο και εχω τα ιδια αποτελεσματα με απο αλλο παροχο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, το ολο θεμα εχει φοβερη πλακα.... θα τρελλαθειτε... δοκιμασα στο authentication του smtp να βαλω το δικο μου username/password (εχω και εγω 4νετ, το account που προσπαθουσα να φτιαξω ηταν για τον θειο μου) .. και δουλευει!!!!!!! τηλεφωνο στους τεχνικους να τους τρελλανω και αυτους

Link to comment
Share on other sites

αυτα βγαζει το τελνετ και το thunderbird βγαζει authentication failed οταν παω να στειλω email.

Λοιπον, το ολο θεμα εχει φοβερη πλακα.... θα τρελλαθειτε... δοκιμασα στο authentication του smtp να βαλω το δικο μου username/password (εχω και εγω 4νετ, το account που προσπαθουσα να φτιαξω ηταν για τον θειο μου) .. και δουλευει!!!!!!! τηλεφωνο στους τεχνικους να τους τρελλανω και αυτους

Σκέφτεσαι αυτό που σκέφτομαι..;

Link to comment
Share on other sites

οχι, αλλα θα ηθελα πολυ να μαθω τι σκεφτεσαι :) ... αν εχω κανει ******* σε παρακαλω πες το ηρεμα, μην πηδηχτω απο το μπαλκονι :)

(οι δοκιμες εχουν γινει σε αλλο παροχο απο ιντερνετ ΚΑΙ σε data cosmote απο κινητο)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.