Jump to content



Ερωτηση περι RAM


Recommended Posts

Γεια σας ,

Εχω ενα παλιο pc στη δουλεια για το office αποκλειστηκα,το οποιο λογο οτι αγορασα εναν νεο εκτυπωτη,πρεπει αναγκαστηκα να του κανω αναβαθμιση στη ram για να εγκαταστησω το προγραμμα του εκτυπωτη,το οποιο θελει minimum 512MB,και αυτο εχει τωρα 256MB,και μου πεταει κατα το ιnstall "φυσικη μνημη ανεπαρκης"

Οι μνημες ειναι SDRAM (PC133)

Μου δωσε λοιπον ενας γνωστος μου ,καμια 10αρια dimmακια (των 256)-καθε ενα διαφορετικου κατασκευαστη-να δοκιμασω και να φτασω τα 512mb.(3slots)

Ομως κανενα δεν εκανε.

Ολα τα εβρισκε στο bios,oμως δεν καταφερνε να γινει το φορτωμα των windows.

Αλλες φορες εκανε επανεκκινησεις λιγο πριν με μπλε οθονη και αλαμπουρνεζικα,και αλλες φορες μου ελεγε κατα το ξεκινημα οτι λειπει αρχειο ,να βαλω το cd κτλ κτλ.

(ολα τα παραπανω με 2 -3 μαζι ,με μια δεν δοκιμασα καν)

Οταν βαζω αυτες που ειχε πανω 2dimms των 128ΜΒ(ιδια) ,ολα κανονικα.

Το ερωτημα μου ειναι :θελει οταν βαζεις μνημες να ειναι ολες ιδιας μαρκας?Μπορει να δημιουργησουν ασυμβατοτητα οι μεταξυ διαφορετικων κατασκευαστων μνημες.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε χρειάζεται να είναι ίδιας μάρκας. Απλά πρέπει να υποστηρίζεται το setup από τη μητρική.

Π.χ. μπορεί να επιτρέπει 2x1 single side + 1x1 single side DIMM, αλλά όχι 2x1 single side + 1x1 double side.

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι, βάζεις ένα ένα, δοκιμάζεις άμα παίζει και κάνεις και memtest άμα παίζει να είσαι σίγουρος ότι είναι οκ. Μετά κάνεις συνδιασμους με αυτά που παίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Ανεφερε μια ποια μητρικη εχεις.

Εκεινη τη περιοδο..(τη παλαιολιθικη) ..πολλες μητρικες ειχαν θεμα με dοuble sided μνημες.

Kανε αυτο που ειπε και o volrath..αλλα προχωρα το ενα βημα ακομα.

Βγαλτες ολες και δοκιμαζε μια μια τις 256-αρες.(βασικα η πρωτη θα σου δωσει τι και πως).

Αν παιζει manual δες αν υποστηριζει μεχρι 384 η 768mb.(Ειναι μια καλη ενδειξη για τις double sided.)

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι οτι πρεπει να φτασω τουλαχιστων τα 512.Αυτο για να γινει με τα 256αρια dimmakia θα πρεπει να δουλευαν και τα 3 σε αρμονια μεταξυ τους.

Ομως με 3 πανω δεν συνεργαζοντουσαν πιθανων λογο διαφορετικων κατασκευαστων .

Με 2 να δουλευουν παλι δεν φτανει τα 512 γιατι μου τρωει 64 για καποιο λογο.

Θα φερω 2Χ512 απο ebay,που ειναι παμφθηνα να ξεμπερδευω και ο Θεος βοηθος.

Σας ευχαριστω .

Link to comment
Share on other sites

Την αρχαιολογια αυτη ,την εχω μονο για το office,για τιποτε αλλο (ουτε καν ιντερνετ).

Θεωρω πως για την εφαρμογη αυτη ειναι υπεραρκετος.

Τα 512 μπορει να φαινοντε αστεια μπροστα στα νουμερα gb που ξεκιναει σημερα ο χειροτερος υπολογιστης.

Ομως νομιζω ειναι περιττα γι αυτο που θελω να κανω.

Ειναι σαν να αγορασεις ferrari ,και να πηγαινεις με 60.

Αν θες να πηγαινεις με 60 και με ενα mini κουπερακι μια χαρα εισαι!

Link to comment
Share on other sites

το μινι κουπερακι παει με 60..το μηχανημα που εχεις ακομα και αυτα φανταζουν δυσκολα.

α) σαν πιο πιθανο ειναι να πρεπει να ασχοληθεις με το Bios λιγο παραπανω να το κανεις να δουλεψει.

Οι μνημες που σου εδωσε ο γνωστος ειναι 10-15 ετων αν οχι μεγαλυτερες.

Οποτε πρωτιστος πρεπει να βρεις καποιες που να δουλευουν.Και αφου το κανεις αυτο θα πρεπει να βρεις ποιες δουλευουν πιο ευκολα μεταξυ τους.

Σαν πιο δυσκολο..ειναι να παιδευτεις λιγο με bios τασεις κλπ.Δεν ειναι το συνηθες..αλλα οταν δοκιμαζεις διμμακια 15 ετων σε μηχανημα 15 ετων...μοιαζει να ειναι.

β)πριν προβεις σε αγορα για τη δουλεια που θες με 90€ παιρνεις μητρικη επεξεργαστη και 2 γβ δδρ3 ..απλα για να λες οτι εχεις mini cooperaki.:p

Το λεω επειδη το 30αρι μαλλον θα το φτασεις για να παρεις 1 γβ pc133.

Link to comment
Share on other sites

το μινι κουπερακι παει με 60..το μηχανημα που εχεις ακομα και αυτα φανταζουν δυσκολα.

Τι φανταζει δυσκολο,δεν καταλαβαινω,ενα office2007?

Εδω εγκατεστησα 3dsmax9,και corel11,και δουλευουν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.