Jump to content



Αγορά φορητού 250-270€


Recommended Posts

Ψάχνω για έναν φορητό υπολογιστή για τον πατέρα μου με μικρό προϋπολογισμό, γύρω στα 250-270€.

Χρήση αποκλειστική σχεδόν το Word και το διαδίκτυο για email, αλλά ενίοτε μπορέι να χρησιμοποιείται και για προβολές, συνδεδεμένο με βιντεοπροβολέα.

Όσο έχω ψάξει έχω επιλέξει τον Lenovo B590, Intel 1005M, 2GB

Επειδή πρόκειται για ηλικιωμένο άνθρωπο συντηρητικού γούστου μεγάλο προσόν αποτελούν οι matte επιφάνειες, οι διασυνδέσεις vga & hdmi και η matte οθόνη.

Γενικά θέλω να αποφύγω "φανταχτερούς" φορητούς, που γεμίζουν εύκολα δαχτυλιές, και τις οθόνες με ενοχλητικές αντανακλάσεις.

Απ' ότι βλέπω ο Intel 1005M έχει καλύτερες επιδόσεις από τους άλλους επεξεργαστές στο ίδιο εύρος τιμής (AMD E1-2100, Intel N2830) και παρότι η κατανάλωσή του είναι πολλαπλάσια, λόγω μπαταρίας 6-cell μπαταρίας έχει μάλλον καλύτερη αυτονομία.

Το πολύ να του προσθέσουμε άλλα 2γίγα μνήμης και να βγούμε εκτός προϋπολογισμού για κανά 10€υρο.

Επίσης διάβασα ότι το σασί του συγκεκριμένου είναι αρκετά στιβαρό και κυρίως πολύ δροσερό και ήσυχο στη λειτουργία.

Τί λέτε; Θα είχατε να προτείνετε κάποιο άλλο σε αυτά τα χρήματα;

Link to comment
Share on other sites

Ο 1005Μ celeron δεν ειναι;

Για καλυτερη καταναλωση με Ν2810 υπαρχει στα 268 αυτός και με Ν2830 στα 269 αυτός .

Ξερω πως ειμαι offtopic, αλλα πληροφοριακα αναφέρω τα παρακάτω.

Στα 347 ευρω υπαρχει αυτός (intel i3 3217U).

Στα 380 ευρω υπαρχει αυτός (intel i3 3110M με nvidia gt 710M).

Έγινε επεξεργασία από narcomenos
Link to comment
Share on other sites

Μακριά από Νχχχχ Intel (είναι οι Αtom) και AMD E.

O 1005M είναι μια χαρά και "πλούσιος" για την δουλειά που θες. Μνημουλα πάρε και βάλε θα δώσει αέρα ή http://www.e-shop.gr/lenovo-59-426854-essential-g500-156-intel-dual-core-1005m-156-4gb-1tb-free-dos-p-PER.910322.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...κι εγώ στη σύγκριση έβλεπα πως οι Ν2830 (ακόμη και 2930) και Ε1-2100 υστερούν στη πράξη έναντι του 1005Μ...

Ο τελευταίος δε σηκώνει και αντικατάσταση με άλλο επεξεργαστή σε αντίθεση με τους νεώτερους Ν*, αν και απ' ότι είδα λόγω chipset και πολύ περιορισμένου whitelist του bios για το Β590 πρακτικά δεν υπάρχει λόγος για τέτοια αναβάθμιση αφού πολύ μικρή διαφορά θα κάνει.

Το G500 το είχε η μητέρα μου θαρρω και μου είχε φανεί κάπως ψευτοκατασκευή (νταξ στη τιμή αυτή) και το πληκτρολόγιο πολύ άβολο...βεβαια έχει 4 γίγα ΡΑΜ και 1ΤΒ δίσκο για +15€, αλλά επειδή έχει να περάσει δύσκολες στιγμές με τον πατέρα μου, λέω να προτιμήσω το σκαρί του Β590 που φαίνεται λίιιγο πιο "business"

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλα αυτος ειναι μεταχειρισμενος.

Να παρεις desktop μεταχειρισμενο το καταλαβαινω, αλλα laptop?

Μακριά από Νχχχχ Intel (είναι οι Αtom) και AMD E.

Care to elaborate?

Να εχεις υπόψιν την δουλειά που το θέλει και τα λεφτά που δίνει.

Link to comment
Share on other sites

πιο ακριβός ο Ν28χχ και με την μισή δύναμη από 1005m

Αν έχουν τις ίδιες μπαταρίες ο N28xx έχει μεγαλύτερη αυτονομία αλλά δεν γίνεται λόγος για αυτήν από το 1ο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

στο λινκ που παρέθεσα το αναφέρει...

Δεν πιανω την φιλοσοφια του refurbished laptop απο την στιγμη που στα 5 χρονια συνηθως το laptop παει στα σκουπιδια. Δηλαδη ενα laptop μεταχειρισμενο 4 χρονια (του 10 ειναι ο επεξεργαστης αν δεν κανω λαθος) στα 300 ευρω ποσο χρονο ζωης να εχει ακομα (εστω και με 1 χρονο εγγυηση του μαγαζιου οτι και αν σημαινει αυτο) ;;

Προφανως δεν το λεω για σενα dellman που πολυ καλα εκανες και το ανέφερες, αλλα για την πρακτικη του refurbished laptop.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σύνηθες πρακτική και πολλές εταιρείες στο εξωτερικό αλλά και δω παίζουν με leasing στον εξοπλισμό τους... και πίστεψε επειδή έχουν περάσει πολλά από τα χέρια τέτοια όλα δουλεύουν άψογα

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον θα έλεγα, θυμάμαι όταν κοίταζα για τον δικό μου φορητό είχα ψάξει για το συγκεκριμένο μοντέλο και δεν το είχα βρει.

Για χρησιμοποιημένο φορητό ΕΚΤΟΣ επίσημης εγγύησης αντιπροσωπείας θα ανησυχούσα κυρίως για

- την εξάρτηση από το συγκεκριμένο μαγαζί και την καλή τους διάθεση

- για την φθορά της μπαταρίας (συνήθως θα είσαι τυχερός αν κρατάει καμιά ώρα σε παλιότερους φορητούς)

- για τον"κουρασμένο" δίσκο.

(κι άντε, το θέμα του δίσκου λύνεται εύκολα, το θε΄μα της μπαταρίας μπορεί να κοστίσει αρκετά)

Δεν ξέρω κι αν υπάρχουν διαφορές στα χαρακτηριστικά (πχ εσωτερικές υποδοχές επέκτασης) από μοντέλο σε μοντέλο.

Καλά θα ήταν αν είχε και φωτογραφίες από το συγκεκριμένο προς πώληση φορητό, ώστε να διαπιστωθεί η κατάστασή του...αν δεν είσαι παρόν στο μαγαζί να το ελέγξεις, μπορεί να βρεθείς προ εκπλήξεων.

Θα τηλεφωνήσω στο μαγαζί για πληροφορίες με τη πρώτη ευκαιρία...βλέπω πάντως ότι δεν εμφανίζεται σε κανένα κατάστημα της αλυσίδας ως ετοιμοπαράδοτο, πράγμα περίεργο.

Έγινε επεξεργασία από vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ που πρόσφατα πήρα ένα τέτοιο μεταχειρισμένο δεν το μετάνιωσα. Γρήγορο, από επαγγελματική σειρά, γενικά μέχρι τώρα άψογο..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.