Jump to content



Noctua NH-D15 vs coolermaster NEPTON 140XL


vlgeor

Recommended Posts

Δηλαδή αν σφίξει πολύ την aftermarket ή στην (έστω σπάνια) περίπτωση που η μητρική έχει κάποια ιδιομορφία και βραχυκυκλώνει κάτι το backplate, τι θα του βγάλει error #0958 'ΞΕΣΦΙΞΕ'? Δεν είναι έτσι.

Το πιθανότερο είναι οτι θα είναι όλα μια χαρά, αλλά νομίζω το 'βαλτα ολα και πάτα το κουμπί' είναι πολύ κακή συμβουλή σε ένα νέο, μή-δοκιμασμένο σύστημα. Έχω πέσει σε DOA hardware σε τουλάχιστον 2 απο τα δικά μου συστήματα και το πρόβλημα δεν ήταν πάντα ευδιάκριτο (πχ προβληματική ram που έβγαζε 8 ώρες memtest , μητρικές με διάφορα κουλά κτλπ).

Πάνελ με διαγνωστικά θυμάμαι απο LanParty εποχή και τότε μέσα στα 'περίεργα' προβλήματα ήμασταν.

Δεν έχει να χάσει τίποτα αν το κάνει προσεχτικά και με την σειρά που πρέπει παρά μονάχα λίγο χρόνο (και ακόμα και αυτό παίζει...).

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική μου τρέχει τους ανεμιστήρες της cpu με 1300 στροφές ασχέτως ρύθμισης στο bios..

Toυς εχεις συνδεσει σε 3pin μαλλον με LNA ;

Nομιζω 1500 ειναι το max και το ρυθμιζεις οσο θες μεσω pwm (εγω το κανω απο το FAN EXPERT του Αl Suite 3 της Asus).

Πχ τα 2 της CPU (με Υ σαν ενα) τα εχω στις 350 στροφες τωρα και ολα τα υπολοιπα disable (προρυθμισμενα settings για το silent mode).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν..το setiing up ολοκληρώθηκε μετά τις τελευταίες αλλαγές.... Αλλαξα τη διαρρύθμιση της ψύκτρας κατα 90 μοίρες προκειμένου να μεταφέρω την 780 ti σε pci 3 x16 slot (ηταν σε pci3 x8 καθότι με την παλιά διαρρύθμιση της ψύκτρας μου κάλυπτε το slot. Κατα τη καινούρια τοποθέτηση εντόπισα το σφάλμα μου το οποίο ήταν ότι είχα τοποθετήσει τον έναν ανεμιστήρα στο cpu fan 2 slot και τον άλλο σε ένα απλό fan slot της μητρικής. Ένωσα τα καλώδια των δύο ανεμιστήρων της ψύκτρας και τα τοποθέτησα σε ένα 4τράπινο cpu slot (το #1). Ολα δουλεύουν νομίζω πλέον ρολόι. Και η gpu και η ψύκτρα και οι ανεμιστήρες της σε σωστές στροφές. Το ευχάριστο είναι ότι έχω κρατήσει σε όλα τα στάδια benchs (δηλαδή στάδια 1- i5 3470 με gpu 780ti σε pci3 x16 slot 2- ι7 4790K Με gpu 780 ti σε pci 3 x8 slot 3- i7 4790k με gpu σε Pci3 x16 slot. Αν βρώ χρόνο θα ανεβάσω τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.