Jump to content



Noctua NH-D15 vs coolermaster NEPTON 140XL


vlgeor

Recommended Posts

Μόλις παρέλαβα τον i7 4790k. η Μητρική που αναμένω είναι η asrock z97 fatal1ty professional. Είμαι ανάμεσα στις ανωτέρω δύο ψύκτρες. Το κουτί μου είναι το coolermaster haf 912+ . Τι προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις θέμα με ύψος μνημών, πας για αέρα (πολύ καλές επιδόσεις και ησυχία). Αν έχεις θέμα με το ύψος των μνημών ή θες τις καλύτερες δυνατές επιδόσεις χωρίς να σε νοιάζει ο θόρυβος, πας για aio wc

Link to comment
Share on other sites

1)Η coolermaster αναμενεται να κάνει θόρυβο? Γενικά λένε ότι είναι σχετικά αθόρυβη ψύκτρα

2) μνήμες έχω αυτές http://www.e-shop.gr/kingston-khx1600c9d3-4g-4gb-ddr3-pc3-12800-1600mhz-cl9-hyperx-p-PER.550357 . Θα χωράει η noctua ?

Έγινε επεξεργασία από vlgeor
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κανενα προβλημα στην nh-d15 με τις μνημες ακομα και μεγαλυτερες να ειχες. Το αποτελεσμα παντως ειναι εγγυημενο να καταλαβεις θα εχεις 29C idle στον 4790K@4.7Ghz και under load (gaming) δεν θυμαμαι να εχω δει να πηγαινει ποτε πανω απο 44C. Eπιπλεον αναλογα και τι m/b θα παρεις οι ανεμιστηρες του ειναι 150αριδες σε 140 πλαισιο και τους διαχειριζεσαι μεσω PWM σαν εναν με ενα Y connector που σου παρεχουν, ωστε να εχουν τις ιδιες στροφες. Ακομα ειναι εντελως αθορυβος αν το επιθυμεις, ωστε εφοσον εχεις το καταλληλο m/b να μπορεις να τους ριχνεις στις 250 στροφες το βραδυ και να μην ακουγεται τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Η noctua χωράει αλλά πιστεύω οτι και με μια ψυκτρα τον 40-50€ μια χαρά θα είσαι.

Και με μια coolermaster 212 evo θα εισαι μια χαρα, αλλα η αποψη μου ειναι πως σαν την noctua ΔΕΝ θα ειναι.

Εγω απο τοτε που δοκιμασα noctua πλεον μονο απο εκει θα ψωνίζω. Εντυπωσιάστηκα τόσο πολύ από την απόδοση και απουσία θορύβου που να καταλαβεις εκτος απο τους δυο nf-a15 (150αρηδες) του επεξεργαστη αγορασα αλλους 2 nf-a14 pwm (140αρηδες) για push στο κουτι και εναν nf-s12a pwm (120αρης) για pull απο το κουτι και αλλους δυο nf-r8 pwm (80αρηδες) για pull στον κατω οροφο του κουτιου για τους δισκους.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω υπερ της Noctua ειμαι, αν σε ενδιαφερει εστω και λιγο το θεμα θορυβου...

Αποκει και περα, για να πουμε τα πραγματα με το ονομα τους, με τις μνημες μπορει να εχεις θεμα που λυνεται μερικως αν μεταφερεις τον 1ο ανεμιστηρα στη θεση του 3ου.

Βλεπεις, η εταιρεια εχει κανει κοψιματα στο heatsink για καλυτερη συμβατοτητα τα οποια ειναι παντελω αχρηστα (δε ξερω αν σε καποια πλατφορμα quad channel ειναι τοσο κοντα τα ram slots με την ψυκτρα οποτε εκει θα εχει καποιο νοημα) και τη ζημια σου την κανει ο ανεμιστηρας που χτυπαει πανω στις μνημες. Και μη βιαστει να πει κανεις οτι τον ανεμιστηρα τον βαζεις ψηλοτερα, γιατι ναι αυτη ειναι μια λυση, αλλα δουλευει μονο στο 20% των κουτιων εκει εξω, γιατι οταν το κανεις αυτο το υψος της ψυκτρας φτανει ακομα και τα 175mm και τα πιο πολλα sidepanels δε μπορουν να κλεισουν...

Επισης δεν αξιζει τα 100ε που κοστιζει καινουρια, οσο καλη και να ειναι.

Για μενα καλυτερη επιλογη για σημερα καινουρια, ειναι μια Cryorig R1 Universal, που δεν χτυπαει μνημες, εχει ιδιες επιδοσεις με τη noctua, και κοστιζει 69 ευρω....διολου ευκαταφρονιτη διαφορα.

Αποκει και περα αν μπορεις να βρεις τη Noctua μεταχειρο στα ~70ε εκει αξιζει σιγουρα γιατι παιρνεις και ενα εξαιρετικο support μαζι for life!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις προβλημα με τους ανεμιστηρες και απλα σηκωνεις ελαχιστα πιο πανω αυτον που ειναι σε push, αλλα ο φιλος εχει χαμηλες μνημες ετσι και αλλιως.

Το μονο θεμα που θα εχει ειναι οπως αναφερθηκε με το υψος της ψυκτρας που ομως στα περισσοτερα κουτια της Coolermaster HAF (που εχει στην υπογραφη του) δεν εχεις προβλημα.

Στο δικό μου σύστημα παρόλο που δεν έχω μεγάλες μνήμες σηκωσα και τους 2 ελαχιστα πιο πανω ωστε να ειναι ευθυγραμμισμένοι.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου συστημα παντως, χωρις να εχω ψηλες μνημες , τις mushkin blackline :

mushkin_blacklineFrostbyte_2.jpg

με τον push ανεμιστηρα σηκωμενο τοσο λιγο ωστε να ακουμπαει πανω τους, το πλαϊνο δεν εκλεινε, και το κουτι ηταν Silverstone FT02 που μετρημενα αντεχει μεχρι 169mm υψος ψυκτρας...

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και motherboard σήμερα. Τελικά παρήγγειλα την noctua και παραλαμβάνω αύριο. Πρέπει να είμαι σίγουρος ότι χωράει στο κουτι και ότι χωράνε οι μνήμες πριν ανοίξω το κουτι τους για να έχω doa. Στο Site της coolermaster για τις προδιαγραφές του κουτιού (haf 912 plus) αναφέρει ότι δέχεται ψύκτρα μέχρι 175

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και motherboard σήμερα. Τελικά παρήγγειλα την noctua και παραλαμβάνω αύριο. Πρέπει να είμαι σίγουρος ότι χωράει στο κουτι και ότι χωράνε οι μνήμες πριν ανοίξω το κουτι τους για να έχω doa. Στο Site της coolermaster για τις προδιαγραφές του κουτιού (haf 912 plus) αναφέρει ότι δέχεται ψύκτρα μέχρι 175

τοτε δε θα εχεις προβλημα πιστευω! καλοδουλευτη και καλα που δε πηρες το nepton γιατι σε λιγο θα ανοιγες θεμα για τον θορυβο των Jetflo :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουν κανενα προβλημα τα Coolermaster. Σκεψου εγω εχω το haf xb επειδη ηθελα κατι κομψο σε cube για το σαλονι και μπαινει χωρις προβλημα με αποσταση απο πανω 3~5cm για να σηκωσω και αλλο τους ανεμιστηρες αν θελω (που ηδη ειναι σηκωμενοι αρκετα).

Η noctua δινει για την nh-d15 μαζι με τους ανεμιστηρες υψος 165mm, οποτε με 175mm εσυ εισαι μια χαρα (στο δικο μου HAF xb δινει 180mm επειδη εχω και το παραθυρο που βγαινει προς τα εξω).

Μεχρι να το στησεις χαζευε φωτογραφιες απο εδώ.

Περιμενουμε σχολια οταν την δουλεψεις για θερμοκρασιες και o/c στον 4790κ.

Kαλοδουλευτα!

Έγινε επεξεργασία από narcomenos
Link to comment
Share on other sites

Λες να τον δοκιμάσω πρώτα με στοκ ψύκτρα?

Τρελός είσαι? Απευθείας για να γουστάρεις.

Έχει παίδεμα μετά να την αλλάξεις πρέπει δηλαδή να βγάλεις m/b και να μπει το backplate κλπ εγώ την default του 4790k την πέταξα απευθείας στα σκουπίδια με το που την έβγαλα από το κουτί.

Link to comment
Share on other sites

'Όταν παραλαμβάνουμε ένα νέο σύστημα κάνουμε πάντα ένα αρχικό post test, εκτός κουτιού (πάνω στο κουτί της μητρικής), με ένα στικ ραμ, με την stock ψύχτρα και μόνο ένα keyboard και mouse πάνω.

Αν όλα πάνε καλά, αρχίζουμε και προσθέτουμε τα πράγματα σταδιακά, αν είναι οκ συνεχίζουμε κτλπ.

Δεν πετάμε την stock ψύχτρα.

Link to comment
Share on other sites

Στην m/b (τουλάχιστον για τις σύγχρονες καλές z97 που κουβεντιάζουμε) εχει πανω panel με τα διαγνωστικά που σου λέει που να κοιτάξεις και για τι πράγμα, οποτε τα βαζεις πανω και αν χτυπησει καπου κανεις παραπανω ελεγχο.

ΠΧ σε μένα στην z97 deluxe για κάποιο λόγο στην αρχή δεν μπουταρε οταν το ξεκνησα πρωτη φορα χωρίς να έχω πειράξει κάτι και κοιτώντας το panel μου έβγαλε θέμα στις μνήμες (2 stick απο 8G@2400ΜΗz), οποτε με 2 κινήσεις απενεργοποιώ hardwareρικα (off) το jumper xmp, πατάω το κουμπάκι για cmos clear και βάζω μονο την μια πάνω. Προφανώς μπήκε αφού έκανα τα bios updates μετά χώνω και την άλλη μια χαρά και ενεργοποιώ και το xmp. Γενικα δεν μπορουν πολλα να πανε στραβα εκτος απο κατι τετοια με μνημες και ειδικοτερα οταν οπως καταλαβα ο φιλος θα χρησιμοποιησει και παλια κομματια (κουτι, σκληρο, τροφοδοτικο κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.