Jump to content



προβλημα με το λαμπακι της μητρικης


Recommended Posts

εχω βαλει τα windows 8,1 pro και παρατηρω οταν σβηνω τον υπολογιστη το λαμπακι της μητρικης μενει ανοιχτο, δεν σβηνει, ενω στα windows 7 σβηνει κανονικα, επισης εχτες ειδα την καμερα να ανοιγει απο μονη της, και οταν εκανα επανεκινηση ειχε μια μαυρη οθονη και δεν εδινε ρευμα στο πληκτρολογιο και στο ποντικι. Τι μπωρει να φταιει; επισης πριν απο λιγο στα windows 7 ενω εκανα διαγραφη ενως επανεγραψημου δισκου, εχασε το αντηγραφικο δεν το εβλεπε πουθενα, εκανα επανεκινηση και το εντοπισε παλι, ενας τεχνικος με ειπε οτι μπωρει να ειναι η μητρικη μου, την εχω μονο 9 μηνες, ειναι σοκετ 1150 asrock fatality και εχει και εναν i 5 3,4 4670 μοντελο

τι λετε μπωρει να ειναι; :wassat:

Link to comment
Share on other sites

Τo λαμπάκι δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τα windows. Τα windows δεν ελέγχουν ledάκια όταν ΣΒΗΝΕΙ το κομπιούτερ. Καταρχήν.. ποιο ledάκι είναι;

zuxuDQD.png

Επίσης μήπως έχει να κάνει με μια λειτουργία της asrock που λέγεται goodnight led; Πείραξες κάτι τέτοιο; Θυμάσαι;

Όταν είδες την κάμερα να ανοίγει, τι έκανες; Πώς κατάλαβες πως άνοιξε; Ήσουν στο νετ ή σε κάνα skype πιο συγκεκριμένα;

Όταν λες πριν από λίγο στα 7.. τελικά έχεις ΚΑΙ 7 ΚΑΙ 8; Ή πριν βάλεις τα 8;

Link to comment
Share on other sites

στο 25 που λες ειναι το bios led της ασροκ εβαλα τα 8,1 αλλά αυτο δεν εχει σχεση θα μπωρουσε να γινει νομιζω σε οποιαδηποτε στιγμη. Εβαλα λοιπον τα 8,1 και ειδα την καμερα το λαμπακι της logitech να ειναι αναμενο, αμεσως απο τον πανικο μου πατηρα το reset γιατι νομιζα οτι με παρακολουθουν, αμεσως μετα ειδα οτι η εικονα ηταν μαυρη ενω εκανε μπιπ το ηχειο της μητρικης, εικονα δεν ειχα, κοιταξα να δω το ποντικι δεν εχει φως ουτε και το πληκτρολογιο ειχε ρευμα δεν αναβαν τα λαμπακια του μετα απο 2 λεπτα ανοιξε και μπηκε κανονικα στα 8 (να πω σε αυτο το σημειο οτι εχω 2 λογισμικα και 2 δισκους απο 750 ο καθε ενας, στον εναν εχω τα 7 στον αλλον εχω τα 8,1) εχτες λοιπον την ωρα που ημουν στα windows 7 ειχα ενα επανεγραψιμο dvd και το εβαλα να το κανω διαγραφη, την ωρα που το εκανε διαγραφη μεσω του νερο ο δισκος μεσα το cd δηλαδη εκανε παρα πολυ θορυβο γυρνουσε απιστευτα γρηγορα, μεχρι που το εχασε σαν συσκευη τα windows 7 εκανα επανεκινηση και το βρηκε. Δεν εχω πειραξει κατι μεσα απο την μητρικη και ολα αυτα που λες goodnight led και τετοια τα εβαλα απο την αρχη στο off η μητρικη ειναι 9 μηνες που την εχω και δεν ειχα προβλημα, εκτος απο ενα τροφοδοτικο της corsair 650w το οποιο εκανε εναν θορυβο καποιο πηνειο μεσα, και το αλλαξα εχει κανα 2 εβδομαδες και πηρα σε εγγυηση που ειχε το παλιο ενα αλλο corsair rm 650w full modular το αλλο πρεπει τοσο καιρο να ειχε προβλημα, μου το αλλαξαν αμεσως απο το πλαισιο (το αμεσως ειναι σχετικο γιατι με δινανε κατωτερο τροφοδοτικο, και αναγκαστικα να δωσω 10 να παω στα 130Ε για να παρω αυτο που επρεπε) τωρα μηπως επηρεαστηκε η μητρικη τιποτα;

Link to comment
Share on other sites

στο 25 που λες ειναι το bios led της ασροκ εβαλα τα 8,1 αλλά αυτο δεν εχει σχεση θα μπωρουσε να γινει νομιζω σε οποιαδηποτε στιγμη. (να πω οτι το λαμπακι της μητρικης τοσο καιρο εσβηνε) Εβαλα λοιπον τα 8,1 και ειδα την καμερα το λαμπακι της logitech να ειναι αναμενο, αμεσως απο τον πανικο μου πατηρα το reset γιατι νομιζα οτι με παρακολουθουν, αμεσως μετα ειδα οτι η εικονα ηταν μαυρη ενω εκανε μπιπ το ηχειο της μητρικης, εικονα δεν ειχα, κοιταξα να δω το ποντικι δεν εχει φως ουτε και το πληκτρολογιο ειχε ρευμα δεν αναβαν τα λαμπακια του μετα απο 2 λεπτα ανοιξε και μπηκε κανονικα στα 8 (να πω σε αυτο το σημειο οτι εχω 2 λογισμικα και 2 δισκους απο 750 ο καθε ενας, στον εναν εχω τα 7 στον αλλον εχω τα 8,1) εχτες λοιπον την ωρα που ημουν στα windows 7 ειχα ενα επανεγραψιμο dvd και το εβαλα να το κανω διαγραφη, την ωρα που το εκανε διαγραφη μεσω του νερο ο δισκος μεσα το cd δηλαδη εκανε παρα πολυ θορυβο γυρνουσε απιστευτα γρηγορα, μεχρι που το εχασε σαν συσκευη τα windows 7 εκανα επανεκινηση και το βρηκε. Δεν εχω πειραξει κατι μεσα απο την μητρικη και ολα αυτα που λες goodnight led και τετοια τα εβαλα απο την αρχη στο off η μητρικη ειναι 9 μηνες που την εχω και δεν ειχα προβλημα, εκτος απο ενα τροφοδοτικο της corsair 650w το οποιο εκανε εναν θορυβο καποιο πηνειο μεσα, και το αλλαξα εχει κανα 2 εβδομαδες και πηρα σε εγγυηση που ειχε το παλιο ενα αλλο corsair rm 650w full modular το αλλο πρεπει τοσο καιρο να ειχε προβλημα, μου το αλλαξαν αμεσως απο το πλαισιο (το αμεσως ειναι σχετικο γιατι με δινανε κατωτερο τροφοδοτικο, και αναγκαστικα να δωσω 10 να παω στα 130Ε για να παρω αυτο που επρεπε) τωρα μηπως επηρεαστηκε η μητρικη τιποτα;
Link to comment
Share on other sites

Τo λαμπάκι δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τα windows. Τα windows δεν ελέγχουν ledάκια όταν ΣΒΗΝΕΙ το κομπιούτερ. Καταρχήν.. ποιο ledάκι είναι;

zuxuDQD.png

Επίσης μήπως έχει να κάνει με μια λειτουργία της asrock που λέγεται goodnight led; Πείραξες κάτι τέτοιο; Θυμάσαι;

Όταν είδες την κάμερα να ανοίγει, τι έκανες; Πώς κατάλαβες πως άνοιξε; Ήσουν στο νετ ή σε κάνα skype πιο συγκεκριμένα;

Όταν λες πριν από λίγο στα 7.. τελικά έχεις ΚΑΙ 7 ΚΑΙ 8; Ή πριν βάλεις τα 8;

Κάνεις λάθος. Είχα παρόμοιο πρόβλημα με μια giga. Τετματίζοντας από win το λαμπάκι της μητρικής έμενε αναμμένο, ενώ από linux δεν είχα θέμα. Μετά από βδομάδες πειραμάτων και δοκιμών με bios, win, τροφοδοτικό, αποδείχτηκε ότι έφταιγε μια παλιά pci modem/fax κάρτα που από τους κακούς win drivers (της ms) δεν επέτρεπε στη μητρική να κλείσει 100%. Μάλιστα μερικές φορές και ένα ανεμιστήρι του κουτιού συνέχιζε να στροφάρει σε πολύ χαμηλές στροφές.

Με απενεργοποίηση της κάρτας όλα λύθηκαν. Στο ubuntu δεν είχα θέμα γιατί προφανώς εκεί οι open source drivers ήταν καλύτεροι.

Αποδεικνύεται όμως ότι τυχόν αναμμένα λαμπάκια μητρικής μετά το shut down, μπορεί να είναι και θέμα λογισμικού

Ο topic starter θα μπορούσε να επιβεβαιώσει θέμα λογισμικού ή υλικού δοκιμάζοντας μια live διανομή για να δει αν έχει και εκεί το ίδιο θέμα

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, εφόσον λες ότι σε win7 δεν είχες θέμα, θεωρώ ότι είναι θέμα λογισμικού. Κάποιος ms driver σου δηνιουργεί θέμα ή κάποιο win7 support only περιφερειακό.

ΥΓ τα 8άρια είναι ελεεινά. Κάνε upgrade στα 7άρια να γλιτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι το θεμα τα windows αν ειναι καλα ή οχι το θεμα ειναι οτι ο υπολογιστης καπου σκαλωνει αυτο το να ανοιξει η καμερα απο μονη της και μετα την επανεκινηση να μην μπωρει να δωσει εντολη η μητρικη στο πληκτρολογιο και το ποντικι, και η οθονη να ειναι μαυρη, κατι δεν μ αρεσει και δεν πρεπει να ειναι θεμα των windows αυτο

Link to comment
Share on other sites

τελικα στα λινουξ σβηνει το λαμπακι της μητρικης, μηπως ειναι καμια λειτουργια των windows 8,1 να μενει ανοιχτο λαμπακι; μηπως καμια λειτουργια που υποστιρηζει η μητρικη της asrock και μενει αναμενο;

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν το κανει με το linux δεν θα ειναι θεμα bios.

Δοκιμασε να αφαιρεσεις καρτες οπως ανεφερε πριν ο [MENTION=1066]gdp77[/MENTION] (αν εχεις αλλες) μηπως στα 8.1 καποια δεν επιτρεπει εντελως το shutdown λογω drivers (που στα 7 παιζει κανονικα) και αν δεν λυθει και ετσι τοτε κοιτας στα windows 8.1.

Link to comment
Share on other sites

παιδια τελικα νομιζω βρηκα τι φταιει, το λαμπακι δεν με πειραζει να μενει ανοιχτο, αλλά κολαει πολύ ο υπολογιστης σερνεται σε μεγαλο βαθμο, πρεπει να φταιει το windows defender μηπως ξερει κανεις πως βγαινει; στην προσθαφεραιση δεν είναι, με το revo unistaler δεν είναι, με το ccleaner και εκει δεν φενεται, πως μπωρο να το διαγραψω; αυτό ηταν μαζει με τα windows σαν πακετο

Link to comment
Share on other sites

Άλλο antivirus έχεις; Για να λες ότι σέρνεται το pc κι ότι ανοίγουν κάμερες μόνες τους.. προφανώς κάποιος έχει πάρει rights στο pc σου και κάνει party.

Δεν κοιτάς από τον task manager να μας δείξεις τις εφαρμογές που τρέχουν; Σόρταρέ τες ανά μνήμη ή ανά χρήση gpu ενώ εσύ δεν κάνεις τπτ.. (π.χ. κλείσε chrome/firefox)

Αυτό φυσικά έχει αξία να το κάνεις αν σέρνεται ακόμα και τότε.

Link to comment
Share on other sites

να το βγαλω θελω το antivirus αυτό καθυστερει ολο τον υπολογιστη, η άλλη λυση είναι γινει παλι φορματ και να ξανα βαλω τα windows 8,1 από την αρχη τωρα το εκλεισα το antivirus απλα θελω να το κανω απεγκατασταση και δεν μπωρο, και όχι δεν εχω άλλο antivirus αυτό που ειχε η Microsoft από την αρχη εχω

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεσαι φορμάτ.. το antivirus θα καθυστερούσε τον υπολογιστή, αν ήταν αρχαίος κι είχε 512mb ram. Το defender δεν το απενεργοποιείς με απλό τρόπο. Ο πιο εύκολος, είναι απλά να βάλεις ένα καλό firewall/antivirus (π.χ. eset smart security) και να κάνεις κι ένα full scan. Το pc σου είναι σύγχρονο και απίστευτα γρήγορο για να μπορεί να το κολλάει το windows defender της microsoft. Προφανώς τρέχουν πάνω από ιούς και spyware μέχρι... δεν ξέρω κι εγώ τι.

Εντελώς φιλικά, βλέπω ότι δεν είσαι συνεργάσιμος. Σου λέμε α, μας πας στο β. Σε ρωτάμε για το γ, μας πας στο δ. Ξεκινήσαμε από led, πήγαμε στο cd και καταλήξαμε στο defender. Βάλε ένα καλό antivirus.. και δείξε μας τι τρέχει στο pc σου ή το startup list κυρίως.. και format να κάνεις, το defender εκεί θα είναι, αν δεν βάλεις άλλο antivirus. Kαι προφανώς είναι "τρύπιο" και δεν σε προστατεύει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

οκ δικιο εχεις ας το αφησουμε το θεμα με το λαμπακι, τωρα αυτο που με ενδιαφερει αν κανω φορματ γινεται να μην περαστει το defender; επισης χωρις να βγαλω το defender μπωρο να βαλω καποιο antivirus; και θα ηθελα να βαλω κατι απλο κατι σαν αυτο που με ειπε ενας τεχνικος το antimalwere bytes το οποιο το εβαλα με βρηκε 93 ιους πατησα delete αλλα δεν πρεπει να τους εσβησε τωρα πως μπηκαν τοσοι πολλοι... (εε αν ψαχνει κανεις να βρει τα κλειδια του ποιο απο ολα ειναι το σωστο; μαλον ηταν απατες μεχρι να φτασω να βρω το σωστο, για να μπω μεσα στο σπιτι μου, και οταν το βρηκα εφτασα στο σημειο να εχω τοσους ιους το σπιτι παλι δεν το καθαρισα γι αυτο ανοιγει η καμερα απο μονη της)

Link to comment
Share on other sites

1) To defender μπαίνει ΜΑΖΙ με τα windows. Οπότε και format να κάνεις ΝΑΙ θα ξαναμπεί.

2) Αν βάλεις άλλο antivirus, νομίζω (99%) θα σε αφήσει ήσυχο το defender

3) To antimalware bytes είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ αλλά μόνο του δεν βοηθά.. ΜΟΝΟ με κάποιο antivirus μαζί.. ξαναβάλε το και κράτα το. ΔΕΝ θα βαραίνει το σύστημά σου.

4) Εφόσον όντως βρήκες ιούς κλπ, έχεις σίγουρα θέμα. Όσα και να έσβησε, δεν καθάρισε σίγουρα! Θέλει καλό καθάρισμα ΚΑΙ με antivirus.

5) Όσο για την camera, για να είσαι προς το παρόν ασφαλής, καλύτερα αποσύνδεσέ την.

6) Aν δεν μπορείς/ξέρεις να βάλεις το eset smart security, βάλε οποιοδήποτε άλλο βρεις free antivirus π.χ. avg, avast, comodo, panta, bit defender κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Αν δοκιμάσεις σε safe mode μπορεί να τα σβήσει; Επειδή αυτό ίσως πάρει ώρα δεν δοκιμάζεις να δεις από τον task manager την καρτέλα start-up και να κλείσεις ότι θεωρείς ύποπτο ή ΔΕΝ έχεις εγκαταστήσει εσύ; Πρέπει να δεις σχετικά λίγα πράγματα να ξεκινούν.. κάτι τέτοιο:

SoLQa8P.png

Ακόμα αν πας Start και γράψεις msconfig.exe, μπορείς στην καρτέλα services, να κρύψεις ότι είναι της microsoft και να ελέγξεις κι εκεί τι παίζει. Μπας κ κλείσεις κι από εκεί ότι ΔΕΝ θες ή ΔΕΝ ξέρεις τι είναι...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω πως μπαινει σε ασφαλη λειτουργια ας πουμε στα 7 μπαινει με το φ8 στα 8,1 δεν ξερω παταω το φ8 αλλα τιποτα συνεχιζει κανονικα, εγω πιστευω ότι αν μπει σε ασφαλη λειτουργια θα τα σβησει αυτά τα αρχεια, παντος λεει το αβαστ αδυνατον η διαγραφη και λεει ότι το αρχειο συμπιεσης προστατευεται από κωδικο

Link to comment
Share on other sites

λάθος μου έπρεπε να στο πω:

There are two ways to get to the Windows Startup Settings screen in Windows 8 :

If you're not signed in to Windows, tap or click the power icon Power icon from the sign-in screen, hold Shift, and then tap or click Restart

Or, if you're already signed in:

Swipe in from the right edge of the screen, tap Settings, and then tap Change PC settings.

(If you're using a mouse, point to the upper-right corner of the screen, move the mouse pointer down, click Settings, and then click Change PC settings.)

Under PC settings, tap or click General.

Under Advanced startup, tap or click Restart now.

On the Choose an option screen, tap or click Troubleshoot.

Tap or click Startup Settings.

Tap or click Restart.

On the Startup Settings screen, choose the startup setting you want.

Sign in to your PC with a user account that has administrator rights.

για πιο απλά, πάλι από το msconfig.exe --> καρτέλα boot --> safe boot και minimal ΑΛΛΑ μετά θα πρέπει να το ξετσεκάρεις εκεί για να ξανακάνει κανονική εκκίνηση..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.