Jump to content



Ασυρματη συνδεση 2 διαμερισματων (access point?) και χρηση 2 ADSL ταυτοχρονα


Blinky

Recommended Posts

Λοιπον χωρις πολυ μπλα μπλα παμε στο ζουμι.

Μενω στον 3ο οροφο, και εχω adsl2+ στα 14mbps απο forthnet.

Συγγενης μου που δεν ασχολειται με internet μενει στον 1ο οροφο και αυτη τη στιγμη δεν εχει καν internet, του δινω εγω με wifi για τις μηδαμινες αναγκες του (e-mail, utube).

Επειδη πλεον θα βαλει internet και αυτος (απλα γιατι ειανι δωρεαν ουσιαστικα στα λεφτα που ηδη δινει) θελω να εκμεταλευτω εγω τη συνδεση του μαζι με τη δικη μου. Ενδεχομενως δε να μπορει να ειναι και vdsl αυτη ενω εμενα δε μου δινει η forthnet. Σε πρωτη φαση ομως δεν μπορει να περαστει καλωδιο UTP οποτε πρεπει να γινει ασυρματα η μεταδοση 2 οροφους πανω.

Στην ευθεια ειναι περιπου 8-10 μετρα, δεν ειναι μεγαλη η αποσταση, απλα μεσολαβουν και 2 πατωματα...

Αρχικα ρωταω τι συσκευη χρειαζομαι και τι απο τα 2 προτεινεται :

1) Wifi extender που να μπει σε μπριζα στον ενδιαμεσο οροφο και να μου φερει πανω με wifi το σημα?

2) Access point στον οροφο μου που να συνδεθει με το router του 1ου οροφου και να παιρνω ενσυρματα απο το access point?

Και μετα, τι πρεπει να προσεξω στα προτοκολα για να μπορουν να μεταφερθουν τουλαχιστον 50mbps (ωστε να ειμαι καλυμενος ακομα και στην περιπτωση vdsl)?

Επισης υπαρχει περιπτωση να μπορω να κανω τη δουλεια μου με powerline δεδομενου οτι δεν βγαινουμε εκτος κτισματος? Γιατι οσο ναναι μου αρεσει η αξιοπιστια ενος wired δικτυου...

Τελος, απαξ και φτασει και αυτη η συνδεση στο PC μου, ειναι αρκετα απλο μεσω software με ενα bridge των 2 συνδεσεων να απολαμβανω την διπλη ταχυτητα? Εχει απωλειες?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον χωρις πολυ μπλα μπλα παμε στο ζουμι.

Μενω στον 3ο οροφο, και εχω adsl2+ στα 14mbps απο forthnet.

Συγγενης μου που δεν ασχολειται με internet μενει στον 1ο οροφο και αυτη τη στιγμη δεν εχει καν internet, του δινω εγω με wifi για τις μηδαμινες αναγκες του (e-mail, utube).

Επειδη πλεον θα βαλει internet και αυτος (απλα γιατι ειανι δωρεαν ουσιαστικα στα λεφτα που ηδη δινει) θελω να εκμεταλευτω εγω τη συνδεση του μαζι με τη δικη μου. Ενδεχομενως δε να μπορει να ειναι και vdsl αυτη ενω εμενα δε μου δινει η forthnet. Σε πρωτη φαση ομως δεν μπορει να περαστει καλωδιο UTP οποτε πρεπει να γινει ασυρματα η μεταδοση 2 οροφους πανω.

Στην ευθεια ειναι περιπου 8-10 μετρα, δεν ειναι μεγαλη η αποσταση, απλα μεσολαβουν και 2 πατωματα...

Αρχικα ρωταω τι συσκευη χρειαζομαι και τι απο τα 2 προτεινεται :

1) Wifi extender που να μπει σε μπριζα στον ενδιαμεσο οροφο και να μου φερει πανω με wifi το σημα?

2) Access point στον οροφο μου που να συνδεθει με το router του 1ου οροφου και να παιρνω ενσυρματα απο το access point?

Και μετα, τι πρεπει να προσεξω στα προτοκολα για να μπορουν να μεταφερθουν τουλαχιστον 50mbps (ωστε να ειμαι καλυμενος ακομα και στην περιπτωση vdsl)?

Επισης υπαρχει περιπτωση να μπορω να κανω τη δουλεια μου με powerline δεδομενου οτι δεν βγαινουμε εκτος κτισματος? Γιατι οσο ναναι μου αρεσει η αξιοπιστια ενος wired δικτυου...

Τελος, απαξ και φτασει και αυτη η συνδεση στο PC μου, ειναι αρκετα απλο μεσω software με ενα bridge των 2 συνδεσεων να απολαμβανω την διπλη ταχυτητα? Εχει απωλειες?

Γενικά εφόσον δεν έχεις οπτική επαφή και μεσολαβούν ντουβάρια και πατώματα, δεν μπορείς να ξέρεις με αξιοπιστία τι θα γίνει.Μπορεί σε ένα δωμάτιο πχ να πιάνεις καμπάνα λόγω ανακλάσεων στο απέναντι κτίριο και στο δίπλα δωμάτιο να μην έχεις αξιόπιστη σύνδεση. Τώρα βέβαια λες οτι έπιανε το wifi, οπότε λογικά δεν θα έχεις κάποιο ιδιαίτερο θέμα, αλλα ποτέ δεν ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7777]darthtony[/MENTION] αυτη τη στιγμη η θεια μου (=ο 1ος οροφος που θα μπει η νεα συνδεση) πιανει wifi συνδεση με το σημειο στο οποιο θελω να βαλω το AP αρκετα ικανοποιητικα.

Αρα δεν υπαρχουν τρελες ιδιαιτεροτητες στα πατωματα κλπ φανταζομαι για να εξασθενει τοσο το σημα...

Περισσοτερο με νοιαζει αν για τετοια χρηση προτεινεται καποιο προτοκολο, πχ το N, ή AC κλπ για να δω τι πρεπει να υποστηριζει ο εξοπλισμος...

Να κοιταω πχ απλα για access point με θυρες ethernet και προτοκολο N 300mbps, θα ειμαι ΟΚ? ή πρεπει να παω σε αλλο προτοκολο, ή στον extender να μπει στον ενδιαμεσο οροφο σε μια μπριζα για να μετατραπουν οι αποστασεις σε 5μετρες?

Θεωρητικα ο extender ειναι πιο σοφη επιλογη, απλα εχω ακουσει τα χειροτερα για αυτες τις συσκευες, οτι στη διαδικασια και μονο να παρει wireless και να στειλει wireless εχεις απωλεια τουλαχιστον 50%...γι'αυτο σκεφτομουνα να συνδεθω wired αφου δεν προκειται για φορητο υπολογιστη, και το wireless να περιοριστει μονο στη διασυνδεση των διαμερισματων...

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν θα πάρεις το άθροισμα των δύο συνδέσεων. Εάν μοιράσεις τις δουλειές που κάνεις μεταξύ των δύο δικτύων, έχεις να κερδίσεις κάτι (πχ αν συνδέεις τις ασύρματες συσκευές στο ένα και κατεβάζεις από το άλλο). Διαφορετικά εάν θέλεις να ενώσεις τις συνδέσεις (θα το δεις να αναφέρεται σαν link aggregation / bonding) είναι αρκετά πιο περίπλοκο, και χρειάζονται ρυθμίσεις και από τον πάροχο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν χρησιμοποιείς P2P software τότε μπορείς να αξιοποιήσεις τις 2 γραμμές, είτε α) πειράζοντας το routing table ώστε να μοιράζονται οι seeders στις 2 γραμμές, είτε β) ένα virtual pc να κατεβάζει απο τη γραμμή 2, το pc από τη γραμμή 1 και συνδέοντας με το χέρι στο προγραμμα που χρησιμοποιείς. Με το β) θα μεγιστοποιήσεις την ταχύτητα download, συνδυάζοντας τις 2γραμμες, κάτι που δε μπορείς να κανείς απλά όταν κατέβάζεις ένα αρχειο από ένα site

Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος μου συνδεσε 4 συνδεσεις με αυτο και κατεβαζε με 6MB/sec

Όπως είπε και κάποιος νωρίτερα, ο πιο εύκολος τρόπος αξιοποίησης πολλών συνδέσεων είναι για να κατεβάζεις με p2p προγράμματα, αλλά και πάλι με αστερίσκους, για παράδειγμα πολλοί trackers δεν επιτρέπουν σύνδεση από πολλές IPs. Νομίζω έχουμε καλύψει την τεχνική άποψη του θέματος, προφανώς ο καθένας τα ζυγίζει για να δει εάν τον εξυπηρετεί ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.