Jump to content



Αναβαθμιση μητρικης και ram


Recommended Posts

Ειναι το καινουριο χιουμορ του Trexx ,που αρχιζει να ενοχλει η αληθεια ειναι...

Το γραφω ετσι για την ιστορια...300€ για μητρικη-επεξεργαστη σε amd απλα ΔΕΝ τα δινεις.

8320 με μια μητρικη της προκοπης under 100 τρωγεται..ευκολοτερα.

οι επιλογες που του εδωσα δεν ειναι για MOBO + CPU = 300, αλλα να φτασει το 300αρι ΜΑΖΙ με τις μνημες. αυτο σημαινει περι τα 220 για τα υπολοιπα...!!

εγω θα εβαζα τον 8320 + 970 και θα του εβγαινε στα ~€215~..!

Link to comment
Share on other sites

Γενικα το εγραψα για αυτους που στηνουν μηχανηματα..με αφορμη το ποστ σου.

(Αν και 8350 με killer τα πλησιαζουν:p)

To δικο σου συστημα θα προτεινα.Για μητρικη επεξεργαστη.(η μητρικη ειναι κατω απο 100€).

Ποσο φτανει σε οc?

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Φιλε να ρωτησω και κατι τελευταιο...

Αν ρυθμισω απο bios τις μνημες σε xmp profile οπως λες (με την προυποθεση οτι εχω αγορασει μνημες με 1866mhz συχνοτητα)

θα παιξουν σε 1866mhz αυτοματα?

Και αν ναι δεν παιζει ρολο που ο memory controler του cpu μου γραφει 1066mhz/1333mhz ?

Οι μνημες θα παιζουν σε 1866?

Αυτό που γράφει ο memory controler είναι αυτό που θα τρέξει αν δεν πειράξεις τίποτα. Δηλαδή ό,τι μνήμες και να βάλεις θα τρέξει στα 1333. Δεν ξέρω αν ισχύει το "ταβάνι" των 1600 που λέει ο cabdik αλλά νομίζω πως υπάρχει τρόπος να δουλέψεις τις μνήμες στα 1866. Προσωπική μου εμπειρία είναι με τον 955 (ίδιος ή και χειρότερος controler από του 1090Τ) που δουλεύει τις μνήμες με XMP στα 1600 (1600αρες είναι).

Link to comment
Share on other sites

Φιλε cabdig και topCLR thanks για την προταση και που απαντησατε στο ερωτημα μου.

Φιλε ΝΤG μου ειπες και πιο πριν για την λαθος επιλογη αυτο κραταω, δεν κλαφτικα για τα λεφτα σε κανενα ποστ μου ουτε ρωτησα: παιδια intel ή amd?? απλα (εγω θελω και ήθελα amd)

Ρωτησα απο την αρχη για τις μνημες αυτο ηταν το θεμα μου. Παρολα αυτα σεβομαι που προσπαθησες να βοηθησεις.

Για να κλεινει το θεμα, ειστε μαγκες ολοι και σας ευχαριστω που βοηθησατε γιατι θα ημουν

στα σκοταδια η αλήθεια ειναι. :worship:

Έγινε επεξεργασία από d@mi@NOS
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.