Jump to content



Aναζήτηση εξωτερικής θήκης & 2,5" σκληρό


Recommended Posts

Επειδή όσους εξωτερικούς δίσκους για backup εχω αγοράσει με τον καιρό έχουν χαλάσει και επειδή οι νέοι εξωτερικοί δίσκοι έχουν ενιαίο τον ελεγκτή και τον δίσκο, με αποτέλεσμα αν χαλάσει ένα από τα δύο να τον πετάς ολόκληρο, θα ήθελα αυτή την φορά να αγοράσω μια εξωτερική θήκη και ένα 2,5" σκληρό.

Τα ζητούμενα είναι να βρούμε πρώτα μια καλή , μικρή , αλουμινένια (?) θήκη με USB3 (εννοείται) που να προστατευει τον δίσκο αλλά και να έχει υποφερτές θερμοκρασίες λειτουργίας. Υπάρχει περίπτωση να υποστηρίζει OTG για σύνδεση και με το κινητό;

Για σκληρό υποθέτω οποιοσδηποτε 2.5άρης λάπτοπ μας κάνει ...Κάποια πρόταση επ'αυτου;

Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους είδαν/διάβασαν/απαντήσουν στο θέμα μου...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα παιδευτεί πολύ καιρό με τους εξωτερικούς δίσκους, και φορητούς και μεταφέρσιμους (3,5"), τελευταία αγόρασα μια φτηνή θήκη USB3 2,5", έβαλα πάνω ένα SSD (sandisk αλλά νομίζω δεν έχει σημασία) κι έχω ησυχάσει :fun::

- Δεν έχω φόβο μη χτυπηθεί στη μεταφορά

- Είναι ΥΠΕΡγρήγορος. Ίσως επειδή χρησιμοποιώ encryption σε κάθε εξωτερικό δίσκο μου, η διαφορά ήταν πολύ αισθητή.

- Ελαφρύτερος στην τσάντα

- Δεν καίει όπως οι σκληροί όταν τους σφηνώσεις σε μικρή θήκη 2,5"

Και φυσικά, έχει χαμηλότερη κατανάλωση από οποιονδήποτε HDD.

Μόνο μειονέκτημα είναι ότι λόγω τιμής δε μπορείς να βάλεις μεγάλη χωρητικότητα, αλλά εμένα τα 240 μου ήταν αρκετά. Αν σε φτάνουν, τότε το συστήνω ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.