Jump to content



Σύνθεση Gaming PC


Recommended Posts

Καλησπέρα στο TheLab.gr! Είμαι καινούριο μέλος στην ομάδα σας και, ευελπιστώ να με βοηθήσετε (το οποίο το θεωρώ σίγουρο! ):).

Ας μπω στο κυρίως θέμα. Πριν λίγες μέρες χάρισα το παλιό μου PC σε έναν ξάδερφό μου και θα προχωρήσω στην αγορά νέου αλλά προφανώς θέλω κάποια βοήθεια, ή και γνώμες αν θέλετε, πάνω σε αυτό.

Έχω στο νου μου κάποια parts τα οποία σας παραθέτω :

Case: Corsair 780T

CPU:i7 4790k

Mobo:ASUS VII Hero

RAM:Ripjaws X 16GB

CPU Cooler:Corsair H100i

PSU: Θα κρατήσω το παλιό που έχω(OCZ 1000w)

GPU:....????(Σκεφτόμουν 780 ή 290x, αλλά τώρα που κυκλοφόρησαν οι 970 και 980 δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει να πάω με τις "παλιές")

SSD:...???

HDD:...???

Το PC το θέλω κυρίως για Gaming όπως αναφέρω και στον τίτλο.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

budget και για τι games και σε τι αναλυση

σχετικα με τη gpu οπως αναφερεις δεν αξιζει ουτε για πλακα να πας στις παλιες, 970 η 980 παιρνεις χωρις δευτερη σκεψη.

Με την ΑΙΟ υδροψυξη προσωπικα θα διαφωνουσα... Πηρα μια χαλασμενη H60 απο ενα συμφορουμιτη για να δω πως ειναι μεσα απο περιεργεια και με τους jumbo-ζαχαριάς συνδεσμους που εχει και με την playmobile αντλια δε θα την εβαζα ουτε σε κινεζικο ραδιακι... (Υποθετω η Η100 ειναι ιδιο πραγμα )

Απο κει και περα πολλοι την εχουν αλλα λιγοι εχουν παθει προβληματα οποτε ΙΣΩΣ παραειμαι υπερβολικος αλλα προσωπικα ΔΕΝ... καλυτερα μια κανονικη με αληθινα ρακορ και αληθινα σωληνακια και αληθινη αντλια που εχεις χτισει ο ιδιος και ξερεις τι εχεις κανει...

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

budget και για τι games και σε τι αναλυση

σχετικα με τη gpu οπως αναφερεις δεν αξιζει ουτε για πλακα να πας στις παλιες, 970 η 980 παιρνεις χωρις δευτερη σκεψη.

Με την ΑΙΟ υδροψυξη προσωπικα θα διαφωνουσα... Πηρα μια χαλασμενη H60 απο ενα συμφορουμιτη για να δω πως ειναι μεσα απο περιεργεια και με τους jumbo-ζαχαριάς συνδεσμους που εχει και με την playmobile αντλια δε θα την εβαζα ουτε σε κινεζικο ραδιακι... (Υποθετω η Η100 ειναι ιδιο πραγμα )

Απο κει και περα πολλοι την εχουν αλλα λιγοι εχουν παθει προβληματα οποτε ΙΣΩΣ παραειμαι υπερβολικος αλλα προσωπικα ΔΕΝ... καλυτερα μια κανονικη με αληθινα ρακορ και αληθινα σωληνακια και αληθινη αντλια που εχεις χτισει ο ιδιος και ξερεις τι εχεις κανει...

Το budget δε με πολυνοιάζει..Τώρα όσον αφορά τα games όλα τα καινούρια..Από FIFA μέχρι Destiny, AC Unity, Watchdogs etc..Όλα σε ultra high resolution θέλω να τα παίζω, το μόνιτορ μου είναι LG 27" IPS.

Link to comment
Share on other sites

Δε σε νοιαζει το budget και σκεφτεσαι για προηγουμενης γενιας καρτα γραφικων;; 970 η 980 ασυζυτητι! Για SSD εγω θα πηγαινα σε 256αρι Samsung Evo και για HDD σε καποιον αρκετα μεγαλο (τον μεγαλυτερο που θα μπορουσα οικονομικα) WD! Αλλα για σκληρους δισκους θα σου πουν και οι πιο ειδικοι!

Link to comment
Share on other sites

Το budget δε με πολυνοιάζει..Τώρα όσον αφορά τα games όλα τα καινούρια..Από FIFA μέχρι Destiny, AC Unity, Watchdogs etc..Όλα σε ultra high resolution θέλω να τα παίζω, το μόνιτορ μου είναι LG 27" IPS.

27ρα 1080 ή 1440?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την καρτα γραφικων, καλυτερα να μεινεις με την onboard για λιγο καιρο μεχρι να κυκλοφορησουν ευρεως οι 970/980, παρα να πας σε 780/290.

Οσον αφορα τον SSD, θα διαλεγα τον 850 Pro με τα 5 ετη εγγυηση που δεν πασχει απο τα γνωστα προβληματα.

Και αφου το μπατζετ ειναι λιγο-πολυ ελευθερο, για σκληρο δισκο, ο,τι και να παρεις, παρτο σε ζευγαρι για RAID 1, για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Οποιαδηποτε μαρκα κι αν προτιμησεις, παντα υπαρχει το ενδεχομενο να χτυπησει ενας σκληρος. That said, τα τελευταια μοντελα της Seagate ειναι και γρηγορα και αθορυβα.

Έγινε επεξεργασία από DOOM_NX
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου!!! Κ αν θες πάρε 2 (το έχω κάνει) κάνεις sli και στα παιχνίδια που έχουν σωστό sli scaling πάει καλύτερα από gtx titan!!!!! ( στα παιχνίδια που έχουν σωστό sli scaling επαναλαμβάνω πριν με πουν τρελό)

ASUS GTX760-DC2OC-2GD5 2GB DDR5 PCI-E RETAIL -

Απο εδω τα κλεβω (ειναι μπογατσουλα!!!!! αλλα ειναι γνωστης για μενα)

Έγινε επεξεργασία από ifganas
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.