Jump to content



Ποιά 970 να διαλέξω?


Recommended Posts

Στο παραπάνω build κάτι δεν κάθεται καλά. Η κάρτα γραφικών είναι 312 mm. Ο διαθέσιμος χώρος σύμφωνα με την aerocool είναι 320mm. Στη πρώτη φώτο η απόσταση της κάρτας από τον ανεμιστήρα δεν μπορεί να είναι 8mm

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα τη συμβουλή σου, πήρα δύο 970 G1 τελικά, τώρα το μόνο που μένει είναι να βγάλει η EK full cover block :beer:

Μην πετας περαιτέρω λεφτα πανω σε αυτά τα GPU. Δεν σηκώνουν temps....

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται τι θελει να κανει. Αν θελει να παιζει καθε μερα με 1.27φευγα ρευμα χωρις να τρωει step down τοτε ναι, θελει μπλοκακια

Για mild oc δεν χρειαζεται...

Εγω με 1.25v και 1.505mhz δεν εχω step down....

Ποσο να πας παραπανω για 24/7

Link to comment
Share on other sites

Εγω με 1.25v και 1.505mhz δεν εχω step down....

Ποσο να πας παραπανω για 24/7

Με 1.275 που ετρεξα εγω, το χρειαζεται :p

Και δεν ξερω αν το εχεις παρατηρησει αλλά στους 62-63 βαθμους κανει ενα κλικ κατω στο προηγουμενο bin. Τσεκαρισμενο σε τρεις msi(μεσα και η δικη μου)

Link to comment
Share on other sites

Με 1.275 που ετρεξα εγω, το χρειαζεται :p

Και δεν ξερω αν το εχεις παρατηρησει αλλά στους 62-63 βαθμους κανει ενα κλικ κατω στο προηγουμενο bin. Τσεκαρισμενο σε τρεις msi(μεσα και η δικη μου)

ενα κλικ κατω σε τι βρε ? clocks ? gpu usage ? core volt ? :p

Link to comment
Share on other sites

ενα κλικ κατω σε τι βρε ? clocks ? gpu usage ? core volt ? :p
Ριχνει το ρευμα και κατα συνεπεια τα ρολογια μια βαθμιδα κατω. Νομιζα οτι ειχα κανει μ@@@@ια εγω στο bios αλλα δοκιμαστηκε μετα και με default bios και ρολογια.

Ξεκιναει πχ με 1.225 στα 1544 και μολις φτασει 63 βαθμους ριχνει το ρευμα σε 1.2 και 1531. Αν κρατησω θεμοκρασιες μεχρι 60 βαθμους τρεχει στα 1544(1.225) επ αοριστον :)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Ριχνει το ρευμα και κατα συνεπεια τα ρολογια μια βαθμιδα κατω. Νομιζα οτι ειχα κανει μ@@@@ια εγω στο bios αλλα δοκιμαστηκε μετα και με default bios και ρολογια.

Ξεκιναει πχ με 1.225 στα 1544 και μολις φτασει 63 βαθμους ριχνει το ρευμα σε 1.2 και 1531. Αν κρατησω θεμοκρασιες μεχρι 60 βαθμους τρεχει στα 1544(1.225) επ αοριστον :)

Σου εδωσα το δικο μoυ bios γι αυτο το λογο σε μενα ειναι rock stable 1.25v και rock stable clocks ασχετου θερμοκρασιας.

Link to comment
Share on other sites

Σου εδωσα το δικο μoυ bios γι αυτο το λογο σε μενα ειναι rock stable 1.25v και rock stable clocks ασχετου θερμοκρασιας.
Ναι βρε καμαρι'μ το εχω δοκιμασει(μ'αρεσει), απλα μου κινησε την περιεργεια γιατι απο τοσο νωρις ριχνει ρολογια. Περιμενα καπου στους 67-68 να το κανει...

Δεν με καιει το θεμα γιατι εχω στησει ετσι το bios μου ωστε με 1.2 ειμαι στα ρολογια που θελω...κουβεντα να γινεται :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε καμαρι'μ το εχω δοκιμασει(μ'αρεσει), απλα μου κινησε την περιεργεια γιατι απο τοσο νωρις ριχνει ρολογια. Περιμενα καπου στους 67-68 να το κανει...

Δεν με καιει το θεμα γιατι εχω στησει ετσι το bios μου ωστε με 1.2 ειμαι στα ρολογια που θελω...κουβεντα να γινεται :)

Ποια ρολογια σου ριχνει ? Θα με τρελανεις ? ΒΑΛΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΔΩΣΑ :p

http://postimg.org/image/3pfau4i0v/full/

image.jpg

Ποσο πιο ευθεία το θελεις ? 1.505mhz και 1.25v με temps 74 και 70. Θες να κοψω τα fans να 80αρισουν ?

Σας τα λεω! σας τα δινω! ....και αλλα bios βαζετε και αλλες 970 gtx αγοράζετε και μετα γκρινιαζετε ! :p

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Θέλω να αγοράσω αποκλειστικά απο Vision Studio (εχω πιστωτικό) gtx 970. Απο τις δυο υλοποιήσεις που προτείνονται msi και gigabyte G1, δεν υπάρχει καμία. Απο υλοποιήσεις χωρίς ρέφερενς πλαστικουριά blower έχει την gigabyte oc http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=41428&cat=5⊂=137&pmanuf=0&sort=undefined&step=4 στα 371 ευρώ και την asus strix http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=40829&cat=5⊂=137&pmanuf=0&sort=undefined&step=4 στα 382. Αν είναι η oc να μη κλοκάρει τόσο καλά όσο η G1, οπότε το πλεονέκτημα της εξανεμίζεται, μήπως να παρω την strix και να έχω την ησυχία μου? Custom bios δεν πρόκειτε να βάλω....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Θέλω να αγοράσω αποκλειστικά απο Vision Studio (εχω πιστωτικό) gtx 970. Απο τις δυο υλοποιήσεις που προτείνονται msi και gigabyte G1, δεν υπάρχει καμία. Απο υλοποιήσεις χωρίς ρέφερενς πλαστικουριά blower έχει την gigabyte oc VGA :: nVidia GeForce GTX 970 4GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI Triple DP (Gigabyte) (GV-N970WF3OC-4GD) - Visionstudio.gr στα 371 ευρώ και την asus strix VGA :: nVidia GeForce GTX 970 Strix OC 4GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI DP (Asus) (STRIX-GTX970-DC2OC-4GD5) - Visionstudio.gr στα 382. Αν είναι η oc να μη κλοκάρει τόσο καλά όσο η G1, οπότε το πλεονέκτημα της εξανεμίζεται, μήπως να παρω την strix και να έχω την ησυχία μου? Custom bios δεν πρόκειτε να βάλω....

Νομιζω οτι η G1 με την OC εχουν το ιδιο TDP. Οποτε προχωρα για OC.

H Strix σιγουρα θα φαει μπουκαλι καπου στα 1.450mhz.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι η G1 με την OC εχουν το ιδιο TDP. Οποτε προχωρα για OC.

H Strix σιγουρα θα φαει μπουκαλι καπου στα 1.450mhz.

Έστω οτι η Gigabyte φτάνει τα 1500mhz και η asus τα 1450. Η πραγματική διαφορά στα παιχνίδια πχ Crysis 3, στα 1080p είναι 1-2fps ή 5-6. Τυχαία τα νούμερα απλώς θέλω να δω πόση διαφορά κάνουν τα 50mhz......

Link to comment
Share on other sites

Έστω οτι η Gigabyte φτάνει τα 1500mhz και η asus τα 1450. Η πραγματική διαφορά στα παιχνίδια πχ Crysis 3, στα 1080p είναι 1-2fps ή 5-6. Τυχαία τα νούμερα απλώς θέλω να δω πόση διαφορά κάνουν τα 50mhz......

Αναλογα ποσο μπουκαλι θα τρωει απο το tdp. Για παραδειγμα το οτι εβαλες 1.450mhz στην Strix μην εισαι σιγουρος οτι in game θα το κρατησει. Αμα αρχισει να βαραει το καμπανακι του tdp τοτε θα πεφτουν και οι επιδοσεις.

Δεν βλεπω κατι κακο στην OC ωστε να στρεψεις το βλεπα σου στην STRIX.

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα ποσο μπουκαλι θα τρωει απο το tdp. Για παραδειγμα το οτι εβαλες 1.450mhz στην Strix μην εισαι σιγουρος οτι in game θα το κρατησει. Αμα αρχισει να βαραει το καμπανακι του tdp τοτε θα πεφτουν και οι επιδοσεις.

Δεν βλεπω κατι κακο στην OC ωστε να στρεψεις το βλεπα σου στην STRIX.[/quote

Μου φαίνεται οτι έχει 2 heat pipes αντι για 4 που έχει η g1........κάπου το πήρε το μάτι μου αλλά δεν θυμάμαι που ακριβώς...μάλλον σε αυτό το νήμα

edit..μάλλον δεν έχει και backplate

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.