Jump to content



Ποιά 970 να διαλέξω?


Recommended Posts

Catzilla score απο Gigabyte g1 gaming..AQ 74,3%,samsung μνημες..

 

1440p

http://img.hwbot.org/u27050/image_id_1291315.jpeg

1080p

http://img.hwbot.org/u27050/image_id_1291313.jpeg

720p

http://img.hwbot.org/u27050/image_id_1291312.jpeg

576p

http://img.hwbot.org/u27050/image_id_1291306.jpeg

 

Απο εκει και πανω εχανα σε score στο 1440p

Στα αλλα ισως ανεβαινε λιγο ακομα..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τη ζαχάρωνα, αλλά τo θέμα είναι οτί αφενός είναι limited, από την άλλη μπορεί να μην έρθει καν ευρώπη  :getlost:

Και η msi ζητάει $50 παραπάνω από την gaming.

 

MSI (TPE:2377) has released the Nvidia GTX 970 Gaming 4G Golden Edition and is available in limited quantities in the US and APAC regions. The sole retailer in the US is Newegg.com where the card is currently in stock and available for $399.99.  This means it is commanding a $50 premium over the standard 970 Gaming 4G that goes out of stock as soon as they replenish the inventory

http://www.brightsideofnews.com/2014/11/17/msi-announces-gtx-970-gaming-4g-golden-edition/

Αν δεν κάνω λάθος APAC είναι η ανατολική ασία.

Link to comment
Share on other sites

Μακρια απο EVGA φιλε μου. Εμενα ASUS θα ειναι η επομενη... Ειχα αγορασει μια 670gtx evga με τα 2 fans και βγηκε προβληματικη. Δεν λεω προσπαθησαν να με εξυπηρετησουν αν και πηγε να παιξει μεγαλη απατη μου εστειλαν πισω μεταχειρισμενη σε καινουργιο κουτι ...... Τελικα μου εστειλαν μια καινουργια και ειναι και αυτη με προβληματικα θορυβωδη fans.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ προς όσους σκέφτονται να αγοράσουν 970 και προβληματίζονται για τη μάρκα.

 

Διαπίστωσα πρόσφατα ότι η EVGA superclocked που έχω είναι voltage locked. Το +37mV που διαφημίζει ο κατασκευαστής αφορά κάρτες κάτω από την μέγιστη επιτρεπόμενη τάση αναφοράς(1,21 V). Άρα όποιος πέσει σε καλή EVGA με αρχική τάση 1,18 π.χ. μπορεί να την ανεβάσει στα 1,21, αλλά μέχρι εκεί. Κάτι ανάλογο έχω διαβάσει και για τις gigabyte. Μόνο οι msi gaming φαίνεται να είναι ξεκλείδωτες. Το θέμα όμως έχει και συνέχεια.

 

Έστω ότι κάποιος αγοράζει μια msi. Θα μπορεί να εκμεταλλευτεί στο έπακρο το πλεονέκτημα της αυξημένης τάσης; Η απάντηση είναι όχι. Ο λόγος έχει να κάνει με το πώς λειτουργεί η τροφοδοσία στις 970. Σε αντίθεση με την 980 η 970 δεν μπορεί να τραβήξει ασύμμετρα ρεύμα από τις τρεις πηγές. Άρα γι'αυτήν το όριο κατανάλωσης είναι 75+75+75=225 βατ. Όσο ρέυμα και να δώσεις από τα rails του τροφοδοτικού πάντα θα σε περιορίζει η τροφοδοσία του pci slot(το τρίτο 75άρι). Το διαπίστωσα από την δικιά μου όπου δεν υπάρχει καμία διαφορά ανάμεσα σε 30%(225 βατ) και 40% όριο κατανάλωσης. Τρως throttling από το 30%.

Έτσι εξηγείται γιατί κάποιοι εδώ μέσα πίστευαν ότι τους κόβουν οι θερμοκρασίες πάνω από τους 60 βαθμούς, ενώ στην πραγματικότητα ο κόφτης είναι το power. PWR στο perfcap reason του GPU-Z.

 

Συνεπώς, οι msi έχουν ταβάνι τα ~1500-1550 Mhz ανάλογα με το κομμάτι. Η διαφορά σε σχέση με μια EVGA SC που φτάνει τα ~1450 χωρίς artifacts/crashes είναι λιγότερο από 5% σε πραγματικές εφαρμογές. 

Θες ψυχολογικό αποτέλεσμα; Πας στην msi. Θες το καλύτερο δυνατό price/performance; Πας σε EVGA ή ASUS. Η ψύκτρα της gigabyte είναι too much.

 

http://forums.evga.com/Modded-BIOS-to-fix-970-FTW-severe-throttling-issues-w-link-m2247507-p3.aspx

 

As for people trying to run the card at 1500+, HardOCP in their 980/970 review claims that 980 cards are able to pull power asymmetrically from their three power sources, while 970 cards can't.  Since there's no such thing as a 970 reference card, I have no idea if that's true for all or just some 970 cards.  What it might implicate is, if your PCIE port can only output 75w, then your 6 pin connectors can't draw more than 75w either, for a total of 225w.  This is why I set the default power limit to 220w on the modded BIOS.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Petrossortep

 

Με βαση τα παραπανω η asus τραβαει 75+75 μεγιστο..δηλαδη 150w και ολες οι υπολοιπες 225w...και καμια δεν μπορει να εκμεταλευτει την μεγιστη παροχη απο τα 6pin-8 pin λογο του οτι το pci σλοτ εχει μεγιστο 75w...Αν εχουν κανει τετοιο πραγμα οντως ειναι ψιλοτραγικο :p

@psyber

 

MSI και giga ειναι περιπου στα ιδια επιπεδα αλλα σε γενικες γραμμες αν διαβασεις και στο συγκεκριμενο τοπικ οσοι εχουν πεσει σε hynix μνημες δεν αποδιδουν τοσο καλα σε OC οσο οι samsung..

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη η καλύτερα ψύκτρα της gigabyte δεν αποδίδει και πιο ικανοποιητικα; τελικά ποια κλοκάρει καλύτερα; Η g1 ή η msi;

 

εννοεί πως δεν κόβει τις κάρτες η θερμοκρασία αλλά το ρεύμα, και θεωρεί πως η μεγαλύτερη ψήκτρα της g1 δεν έχει και πολύ νόημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Petrossortep

 

Με βαση τα παραπανω η asus τραβαει 75+75 μεγιστο..δηλαδη 150w και ολες οι υπολοιπες 225w...και καμια δεν μπορει να εκμεταλευτει την μεγιστη παροχη απο τα 6pin-8 pin λογο του οτι το pci σλοτ εχει μεγιστο 75w...Αν εχουν κανει τετοιο πραγμα οντως ειναι ψιλοτραγικο :p

 

 

Δεν το νομίζω αυτό που λες για την asus. Δεν θα μπορούσες να κάνεις το παραμικρό oc αν συνέβαινε αυτό. Ανεξαρτήτως παραλλαγών στην τροφοδοσία από μοντέλο σε μοντέλο το pci slot φαίνεται να σε κόβει. Πάντως αν έβγαιναν όλοι οι περιορισμοί θα μιλάγαμε για 1600+ στα καλά κομμάτια.

 

Τώρα σκέψου την 970 σαν την 5850 που την έφτανες με λίγο overvolting στα επίπεδα μιας 5870. Εδώ χωρίς overvolting βγάζω 5908 στο firestrike extreme, graphics score. Σχεδόν το ίδιο με την 980 και 30% πάνω από την 780. Η 970 είναι αυτό που η 770 έπρεπε να είναι. Καλό ντηλ για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα αγόραζες μια απλή κάρτα και μπορεί να σου τύχαινε από το καλύτερο μέχρι το χειρότερο κομμάτι. Τώρα γίνεται διαλογή για να σε αναγκάσουν να πληρώσεις περισσότερα για τα κάπως καλά κομμάτια(π.χ. μοντέλα superclocked).

Με τις superclocked παίρνεις 16% πάνω από τις στοκ(εξαρτάται και από το φορτίο του game). Άρα σε συμφέρουν οι εκδόσεις αυτές αν τις βρεις σε καλή τιμή.

 

Υ.Γ.: Μπορείς να μου δείξεις την προσφορά που βρήκες;. Ακούγεται πολύ καλή για να 'ναι αληθινή.

Link to comment
Share on other sites

@Petrossortep

Δεν ξερω αν ισχυει κατι τετοιο για asus αλλα αν υποθεσουμε οτι ο συμμετρικος controller ρευματος ισχυει στις 970 γενικοτερα η asus εχει μονο 1 παροχη+pci slot.

Αν το pci slot δινει 75w πχ τοτε εχει αλλα 75w απο την παροχη...Εκτος αν ολες εχουν συμμετρικο και η asus οχι...

 

Συμφωνω απολυτα με το οτι η 970 ακομα και για 400 ευρω ειναι απιστευτη καρτα...Εστω και αν δεν σου τυχει το καλυτερο κομματι παραμενει πολυ δυνατη...

Αλλος βεβαια ακουει 400 για 970 και λεει με κλεβουν...Δεν πιστευω παντως οτι θα δουμε ιδιατερη πτωση τιμων το επομενο 3-4μηνο..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω το tdp απο 220 το ανεβασα 250 ειδα 60mhz στον πυρηνα στο 3d mark 2011 με την ιδια ταση. Αναφέρομαι σε αυτο γιατι τρωει το tdp σαν στραγάλια.

Τα evga ειναι κλειδωμενα..Οι καλυτερες μπανανες φετος ειναι ΕΒΓΑ 980-970gtx

Δεν εχω πουθενα throttle. Απλα θελω more voltage στο core.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω το tdp απο 220 το ανεβασα 250 ειδα 60mhz στον πυρηνα στο 3d mark 2011 με την ιδια ταση. Αναφέρομαι σε αυτο γιατι τρωει το tdp σαν στραγάλια.

Τα evga ειναι κλειδωμενα..Οι καλυτερες μπανανες φετος ειναι ΕΒΓΑ 980-970gtx

Δεν εχω πουθενα throttle. Απλα θελω more voltage στο core.

Κι η δικια μου 970 παντως στο Valley με 1610 πυρηνα και 8200 μνημες ηταν σε 90% tdp απο το 300w οριο που εχω.

Μπορει στα default να ειναι efficient αλλα οταν τις κλοκαρεις ρουφανε κι αυτες τα watt.

Επισης να διορθωσω τον @Petrossortep οτι οι Gigabyte δεν ειναι voltage locked.

 

EDIT: Για του λογου το αληθες

post-33321-0-67044700-1416834256.jpg

post-33321-0-67044700-1416834256_thumb.j

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.