Jump to content



ποιον απο τους παρακάτω επεξεργαστές;


billstamaniac

Recommended Posts

Θέλω να φτιαξω ένα πύργο για απλή χρήση δηλ internet , office καμια ταινία και έχω καταλήξει στους δυο παρακάτω ποιον λέτε ;

and a6-6400k

amd athlon 5350

τιμή είναι ίδια ο πρώτος απο οσο είδα κερδιζει σε ghz ο δεύτερος σε πυρήνες και εχει και πιο οικονομικές Mb τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Έχω τον 6300FX της AMD, είναι και πιο οικονομικός, αρκετα κάτω απο τα 100€. Πριν κανεις οτιδηποτε τσεκαρε αν είναι συμβατός με το MB σου. (Μπες στο site της μάρκας της μητρικής και πήγαινε στη σελιδα της μητρικής σου θα το βρείς).

Στο λέω αυτό γιατι θα μου πείς, ε θα πάρω μια μητρική, είτε iNTeL είτε AMD, αρκεί να υποστηρίζει το socket. ΕΜ! Δεν είναι έτσι ακριβώς...εγω π.χ. δεν θα μπορούσα να πάρω τον 6400 διοτι καίει ~125W ενώ η μητρική μου δεν υποστηρίζει άνω των ~85W!

Όσο για το οτι οι μνήμες είναι πιο οικονομικές (απ'ότι καταλαβα, μαλλον λάθος καταλαβα) και δεν πας για DDR4 που θα βγουν τώρα αυτες τις μέρες, καλό είναι να πάρεις κατι οσο γίνεται πιο...ασ πουμε καινουργιο, για να βάλεις τουλάχιστον DDR3/1600Mhz και πάνω...:rip:

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να φτιαξω ένα πύργο για απλή χρήση δηλ internet , office καμια ταινία και έχω καταλήξει στους δυο παρακάτω ποιον λέτε ;

and a6-6400k

amd athlon 5350

τιμή είναι ίδια ο πρώτος απο οσο είδα κερδιζει σε ghz ο δεύτερος σε πυρήνες και εχει και πιο οικονομικές Mb τι λέτε;

o 5350 είναι καλύτερος έχει 2609 cpumark έναντι 2381 a6-6400k ,για λόγους οικονομίας, εγώ θα επέλεγα τον 5350

θα έχεις οικονομία στο ρεύμα και παραληλα μια καλή gpu, οχι για βαρια!!

Εγώ έχω βάλει στην άκρη τον 2600κ αλλά και τον amd8350 για λόγους κατανάλωσης ρεύματος !! Και είμαι με τον athlon 5150.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να φτιαξω ένα πύργο για απλή χρήση δηλ internet , office καμια ταινία και έχω καταλήξει στους δυο παρακάτω ποιον λέτε ;

and a6-6400k

amd athlon 5350

τιμή είναι ίδια ο πρώτος απο οσο είδα κερδιζει σε ghz ο δεύτερος σε πυρήνες και εχει και πιο οικονομικές Mb τι λέτε;

τις χρησεις που αναφερεις, τις κανεις και με ενα ταμπλετ.....!! αρα δεν τιθεται θεμα ισχυος..!!

αλλα πραγματα θα πρεπει να λαβεις υποψη σου. οπως, πχ μελλοντικα τι μπορει να κανεις με αυτο?

μηπως παιχνιδια?

χρειαζεσαι θυρες για να βαλεις πολλους δισκους (πανω απο 2, δλδ)...?

υπαρχει περιπτωση στο μελλον να χρειαστεις 4Κ αναλυσεις?

....κλπ...κλπ!

αν θες κατι απο τα παραπανω, αυτοματα δεν πας σε AM1 πλατφορμα. αρα επιλεγεις απο FM2+(AMD) και 1150(Intel)..!

αν δεν σε ενδιαφερει τιποτα απο τα παραπανω, τοτε με εναν athlon 5150 θα εισαι αρχοντας. χαμηλη καταναλωση, αθορυβος και κρυος..!!

Link to comment
Share on other sites

o 5350 είναι καλύτερος έχει 2609 cpumark έναντι 2381 a6-6400k ,για λόγους οικονομίας, εγώ θα επέλεγα τον 5350

θα έχεις οικονομία στο ρεύμα και παραληλα μια καλή gpu, οχι για βαρια!!

Η οικονομία που λες, είναι λιγότερη από 5€ το χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Η οικονομία που λες, είναι λιγότερη από 5€ το χρόνο.

καλα.. σε τετοιου επιπεδου μηχανακια, δεν πρεπει καν να αναφερομαστε σε καταναλωσεις....!!!

αλλα η δυναμη της συνηθειας.........:...:

Link to comment
Share on other sites

Η οικονομία που λες, είναι λιγότερη από 5€ το χρόνο.

Μην υπολογίζεις την αξία της kwh μονάχα, αλλά και τους φόρους-χαράτσια που είναι ανάλογοι με τον αριθμό kwh που καταναλώνεις,τώρα αυτόν τον μήνα έχουμε και αύξηση για το κοινωνικό τιμολόγιο.........

Link to comment
Share on other sites

Για μένα καλή επιλογή ο 5150 αλλά για 10 ευρώ παραπάνω πας σε 5350, βγαίνει πολύ φθηνό στο σύνολο και είναι και η καλύτερη επιλογή στην κατηγορία και αν δεν σου φτάνουν οι επιδόσεις του κάνεις λίγο overclock πάει στα 2.5+ghz και κάνεις τα πάντα ακόμα και χαλαρό gaming και φαντάσου ακόμα και oced οι καταναλώσεις είναι μικρότερες απο του g3220!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.