Jump to content



Αγορά Laptop... Βοήθεια!


Recommended Posts

To Σάββατο παράγγειλα στα 840 ευρώ από το e-shop ένα Acer και δεν ξέρω αν τελικά το παραλάβω για πολλούς λόγους. Ένας από αυτούς έχει συζητηθεί και στο forum και είναι η αξιοπιστία του e-shop. Επίσης άλλος σημαντικός λόγος είναι η αξιοπιστία της μάρκας ACER (περιπτώσεις καμένων μητρικών). Δυστυχώς η τιμή σε συνδυασμό με τα χαρακτηριστικά του με θόλωσαν και με έκαναν να πιστέψω ότι είναι "ευκαιρία" αλλά στη πορεία το σκέφτηκα αλλιώς...Έκανα μια έρευνα σε skroutz, bestprice, amazon και computeruniverse. Με την βοήθεια του cpuboss.com-gpuboss.com κατέληξα στις παρακάτω εναλλακτικές περιπτώσεις σε σύγκριση με το Acer

Πάμε λοιπόν

Η παραγγελία μου είναι ο Acer στα 840 ευρώ + θα κουμπώσω 120gb SSD 75 ευρώ =915 ευρώ

Οι εναλλακτικές στο ίδιο στυλ σε σύγκριση με τον Αcer:

Schenker M704 (καλύτερη GPU, CPU και SSD αρνητικά: χαμηλή αξιοπιστία μάρκας) Τιμή 999€+21€ Vat=1020€

MSI GE70-2PC (καλύτερη GPU, SSD αλλά χειρότερη CPU) Τιμή 999€+21€ Vat=1020€

MSI GE70-2PEI (καλύτερη CPU και GPU. Απουσία SSD) Τιμή 999€+21€ Vat=1020€ + 75SSD=1095€

MSI GS70 (καλύτερη CPU, GPU, SSD, ποιοτική κατασκευή, ελαφρύ και υπέρλεπτο) Τιμή 1299€ +21€ VAT=1320€ Υπέρβαση

1.Πια είναι πιο Value for money;

2.Είναι πιο αξιόπιστη η MSI σε σχέση με την ΑCER;

Παίδες ξεμπερδέψτε με γιατί σύντομα πρέπει να αποφασίσω τι θα κάνω και αν ρίξω άκυρο στον Acer του e-shop

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη!

Ευχαριστώ Προκαταβολικά

Έγινε επεξεργασία από Pasteli
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου για να παρεις σωστες απαντησεις και προτασεις, πες και τι θα κανεις με το λαπτοπ. για τι χρησεις προοριζεται..?

μπορει να υπαρχει καλυτερη all around προταση, αλλα.... εξαρταται απο το τι θα κανεις με αυτο...!!!

το μπατζετ απο οτι καταλαβαινω, ειναι στο 1000ρικο....?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου για να παρεις σωστες απαντησεις και προτασεις, πες και τι θα κανεις με το λαπτοπ. για τι χρησεις προοριζεται..?

μπορει να υπαρχει καλυτερη all around προταση, αλλα.... εξαρταται απο το τι θα κανεις με αυτο...!!!

το μπατζετ απο οτι καταλαβαινω, ειναι στο 1000ρικο....?

Οκ, συγνώμη νόμιζα ότι ήταν διακριτό από τον τύπο των Laptop και τις τιμές τους.

Λοιπόν, ψάχνω για ένα Laptop 17'' για μέτρια χρήση σε games (Dota 2, Fifa 15 αλλά και far cry, crysis), προγράμματα (Photoshop, AVID) που να αντέξει στο χρόνο. Οπότε να είναι ποιοτική κατασκευή και μάρκα (αν και για το acer και το schenker ψιλό-αμφιβάλω ως προ την αξιοπιστία) να είναι γύρω στο 1000άρικο με η χωρίς ssd(να έχει slot για msata ssd για να του βάλω) σε περίπτωση που αξίζει πολύ μπορώ να κάνω την υπέρβαση να πάω στα 1200-1300 αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Εαν πηγαινα για 17αρι λαπτοπ αυτη την εποχη, θα εκανα υπομονη 1-2 μηνες μεχρι να ερθει το Lenovo Y70 Touch Laptop | 17.3" High-Performance Gaming Notebook PC προς τα εδω.....

3 χρονια εγγυηση Lenovo

ΔΕΝ θα εδινα 1000 ευρω για ACER και MSI......

Έγινε επεξεργασία από Antisocial_
Link to comment
Share on other sites

Θα ερθει πιο συντομα βασικα Lenovo Y70 Touch Laptop | 17.3" High-Performance Gaming Notebook PC

αυτο εχει 500αρι SSD και ξεφευγει λιγο στην τιμη αλλα θα ερθουν και αλλες εκδοσεις.

Εγω σου προτεινω για αρχη να ακυρωσεις το ACER και θα βρεις κατι καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε επισης για ASUS. ποιοτικα μηχανηματα, με πολυ καλα χαρακτηριστικα..!!!

πχ http://www.bestdeals.gr/index.php?target=products&product_id=38111

(το ειδα οτι ειναι παραπανω απο το μπατζετ σου, αλλα το βαζω ενδεικτικα..!)

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

Εαν πηγαινα για 17αρι λαπτοπ αυτη την εποχη, θα εκανα υπομονη 1-2 μηνες μεχρι να ερθει το Lenovo Y70 Touch Laptop | 17.3" High-Performance Gaming Notebook PC προς τα εδω.....

3 χρονια εγγυηση Lenovo

ΔΕΝ θα εδινε 1000 ευρω για ACER και MSI......

Καλή ιδέα, πόλη αξιόπιστη μάρκα, απλά σαν χαρακτηριστικά δεν έχει μεγάλες διαφορές από αυτά που έχω βρει αν εξαιρέσεις τον 500 ssd ουαου! Και το touch που για μένα σε laptop το θεωρώ τελείως άχρηστο. Τα αρνητικά είναι το δίμηνο της αναμονής (Ελλάδα στα 1400€ minimum) και χειρότερη μπαταρία. Διόρθωσε με αν κάνω κάπου λάθος στο συλλογισμό μου.

Υ.γ. στο site γράφει 1 χρόνο εγγύηση

Y.γ.2 Ώπα αυτό είναι Lenovo Y70-70; Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι είναι άμεσα διαθέσιμο...τιμή απλησίαστη για τα δεδομένα μου

Θες και IPS οθόνη;

Καλό θα ήταν αλλά δεν το θεωρώ προαπαιτούμενο

κοιταξε επισης για ASUS. ποιοτικα μηχανηματα, με πολυ καλα χαρακτηριστικα..!!!

πχ Asus G750JM-T4099H Gaming laptop, Core i7-4710HQ 2.50GHz (Haswell), 12GB Memory, 750GB HDD, NVIDIA GeForce GTX-860M 2GB, 17.3" FHD Antiglare Display

(το ειδα οτι ειναι παραπανω απο το μπατζετ σου, αλλα το βαζω ενδεικτικα..!)

Δυνατή μάρκα μαζί με την apple την θεωρώ κορυφή αλλά 1400 ευρώ για gaming laptop χωρίς SSD;

Έγινε επεξεργασία από felix
Συνεχόμενες απαντήσεις..κουμπάκι-->"Διόρθωση"
Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα, πόλη αξιόπιστη μάρκα, απλά σαν χαρακτηριστικά δεν έχει μεγάλες διαφορές από αυτά που έχω βρει αν εξαιρέσεις τον 500 ssd ουαου! Και το touch που για μένα σε laptop το θεωρώ τελείως άχρηστο. Τα αρνητικά είναι το δίμηνο της αναμονής (Ελλάδα στα 1400€ minimum) και χειρότερη μπαταρία. Διόρθωσε με αν κάνω κάπου λάθος στο συλλογισμό μου.

Υ.γ. στο site γράφει 1 χρόνο εγγύηση

Y.γ.2 Ώπα αυτό είναι Lenovo Y70-70; Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι είναι άμεσα διαθέσιμο...τιμή απλησίαστη για τα δεδομένα μου

Οντως ειναι διαθεσιμο και μου κανει εντυπωση....:eek:

Για μενα εφοσον μενουμε Ελλαδα ενας πολυ σημαντικος παραγοντας ειναι το service της εκαστοτε εταιριας,

Lenovo,DELL,Toshiba ειναι TOP, απο την αλλη αν σου παθει κατι το MSI για παραδειγμα, την εκατσες:haha:

ΥΓ.1 απο Γερμανια εχει ενα χρονο

ΥΓ.2 αυτο ειναι το αντιστοιχο με το γερμανικο, δες αυτο στα 1500 LENOVO Y70-70 17.3" FHD TOUCH i7 VGA4GB SSHD W8.1 + 3Y WAR.UPGR :: Lenovo Exclusive

3χρονια εγγυηση, sshd, IPS

Link to comment
Share on other sites

Οντως ειναι διαθεσιμο και μου κανει εντυπωση....:eek:

Για μενα εφοσον μενουμε Ελλαδα ενας πολυ σημαντικος παραγοντας ειναι το service της εκαστοτε εταιριας,

Lenovo,DELL,Toshiba ειναι TOP, απο την αλλη αν σου παθει κατι το MSI για παραδειγμα, την εκατσες:haha:

ΥΓ.1 απο Γερμανια εχει ενα χρονο

ΥΓ.2 αυτο ειναι το αντιστοιχο με το γερμανικο, δες αυτο στα 1500 LENOVO Y70-70 17.3" FHD TOUCH i7 VGA4GB SSHD W8.1 + 3Y WAR.UPGR :: Lenovo Exclusive

3 χρόνια εγγύηση, sshd, IPS

Έχει την Alman Hellas η msi στην Ελλάδα για service.

Στο αμερικάνικο site που με παρέπεμψες στην αρχή γράφει ένα χρόνο εγγύηση όχι στο computeruniverse εκεί δεν υπάρχει καν.

Τρεις ερωτήσεις αν ξέρεις

1. Υπάρχει περίπτωση να κυκλοφορήσει και από άλλα μαγαζιά στην Ελλάδα πιο φτηνά;

2. Αν πάρω με τον Hybrid έχει χώρο για να του προσθέσω mSata SSD;

3. Αν το παραγγείλω από Αμερική και μου το φέρει γνωστός θα έχω θέμα με εγγύηση ή οτιδήποτε άλλο;

Έγινε επεξεργασία από Pasteli
Link to comment
Share on other sites

Έχει την Alman Hellas η msi στην Ελλάδα για service.

Στο αμερικάνικο site που με παρέπεμψες στην αρχή γράφει ένα χρόνο εγγύηση όχι στο computeruniverse εκεί δεν υπάρχει καν.

Τρεις ερωτήσεις αν ξέρεις

1. Υπάρχει περίπτωση να κυκλοφορήσει και από άλλα μαγαζιά στην Ελλάδα πιο φτηνά;

2. Αν πάρω με τον Hybrid έχει χώρο για να του προσθέσω mSata SSD;

3. Αν το παραγγείλω από Αμερική και μου το φέρει γνωστός θα έχω θέμα με εγγύηση ή οτιδήποτε άλλο;

To ξερω οτι η Alman εχει την MSI;) και δεν αλλαζω αυτο που σου ειπα;)

Τα ideapad της Lenovo εχουν 1 χρονο εγγυηση αλλα με 70Ε παιρνεις 2 επιπλεον, στο e-lenovo το εχουν μεσα στην τιμη του λαπτοπ(μπορει τα καινουργια να βγαινουν με 3 χρονια εξαρχης)

1. Ολο και καποιος θα το φερει αλλα δεν ξερω αν θα εχουν πολυ καλυτερες τιμες.

2. Δεν ξερω

3. Επισης δεν ξερω

Τσεκαρε και αυτο, Msystems.gr - Προϊόντα - Toshiba Satellite S70-B-10U

εχει χειροτερη GPU, δεν ειναι IPS αλλα ειναι φθηνοτερο και με 70 ευρω εχεις 4 χρονια εγγυηση!

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε επισης για ASUS. ποιοτικα μηχανηματα, με πολυ καλα χαρακτηριστικα..!!!

πχ Asus G750JM-T4099H Gaming laptop, Core i7-4710HQ 2.50GHz (Haswell), 12GB Memory, 750GB HDD, NVIDIA GeForce GTX-860M 2GB, 17.3" FHD Antiglare Display

(το ειδα οτι ειναι παραπανω απο το μπατζετ σου, αλλα το βαζω ενδεικτικα..!)

Δυνατή μάρκα μαζί με την apple την θεωρώ κορυφή αλλά 1400 ευρώ για gaming laptop χωρίς SSD;

......................δεν ειπα να παρει το συγκεκριμενο....................................................:boxed:

εδωσα μια κατευθυνση. ας κοιταξει στο Site της ASUS και ας βρει καποιο που του ταιριαζει σε τεχνικα χαρακτηριστικα. εχει και Hybrid μαζι με SSD..!

οπως επισης μπορει να δει και αυτο Configure(συμπληρωσε τα χαρακτηριστικα που θες, και θα βγει περι τα $1300....! ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ.. νομιζω εχει TOUCH SCREEN..!

[MENTION=33537]Pasteli[/MENTION]..... dvd rw χρειαζεσαι?

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

Σε είδα που έγραψες ότι θες να κάνεις χρήση photoshop γιαυτό ρωτάω. Αν το θες για γραφικά έχει καλώς. Αν θες όμως να κάνεις retouch φωτογραφίες on the go, θες σίγουρα IPS panel...

+1 για Asus.

Μη σκας για τον SSD. Πάντα μπορείς να προσθέσεις έναν δικό σου (κάνοντας τον παλιό εξωτερικό ή χρησιμοποιόντας 2η SATA θύρα, ανάλογα το μοντέλο).

Έγινε επεξεργασία από DOOM_NX
Link to comment
Share on other sites

......................δεν ειπα να παρει το συγκεκριμενο....................................................:boxed:

εδωσα μια κατευθυνση. ας κοιταξει στο Site της ASUS και ας βρει καποιο που του ταιριαζει σε τεχνικα χαρακτηριστικα. εχει και Hybrid μαζι με SSD..!

[MENTION=33537]Pasteli[/MENTION]..... dvd rw χρειαζεσαι?

Δεν είναι λίγο απάτη τα hybrid με 8 ή 16gb ssd; ούτε τα windows καλά καλά δεν χωράνε...

Ούτε τον dvd-rw θεωρώ απαραίτητο καλώς είναι να υπάρχει αλλά και να μην υπάρχει clain....

Σε είδα που έγραψες ότι θες να κάνεις χρήση photoshop γιαυτό ρωτάω. Αν το θες για γραφικά έχει καλώς. Αν θες όμως να κάνεις retouch φωτογραφίες on the go, θες σίγουρα IPS panel...

.

Νταξ, δεν είμαι και φωτογράφος δεν τον θέλω γενικά για χρήση on the go. Άμα ήθελα σε κάτι φορητό θα πήγαινα σε 15'' οθόνη νομίζω είναι καλύτερα.

Έγινε επεξεργασία από felix
Συνεχόμενες απαντήσεις..κουμπάκι-->"Διόρθωση"
Link to comment
Share on other sites

κοιτα... τα hybrid SSD+HDD ειναι ενας συμβιβασμος, καθως ειναι δυσκολο να βρεις και κανονικο SSD και κανονικο HDD μαζι σε τετοιο μπατζετ.

αυτα συνηθως ειναι αρκετα πιο ακριβα..!

αν δεν τον θες για επαγγελματικου επιπεδου γραφικες εργασιες, γιατι δεν βολευεσαι με μικροτερη οθονη..? η εστω με μικροτερη αναλυση, 1600χ900..?

Link to comment
Share on other sites

κοιτα... τα hybrid SSD+HDD ειναι ενας συμβιβασμος, καθως ειναι δυσκολο να βρεις και κανονικο SSD και κανονικο HDD μαζι σε τετοιο μπατζετ.

αυτα συνηθως ειναι αρκετα πιο ακριβα..!

αν δεν τον θες για επαγγελματικου επιπεδου γραφικες εργασιες, γιατι δεν βολεύεσαι με μικρότερη οθόνη..? η εστω με μικροτερη αναλυση, 1600χ900..?

Γιατί σιγά σιγά θέλω να αντικαταστήσει το κεντρικό μου Pc που κλείνει 7αετία το οποίο έχει 23άρα οθόνη. Οπότε δεν συμβιβάζεσαι εύκολα με 15'', με ανάλυση 1600x900 συμβιβάζομαι.

Τώρα αν με ρωτήσεις γιατί δεν παίρνεις ένα Pc με λιγότερα λεφτά θα σου πω ότι θέλω την φορητότητα ενός Laptop.

Link to comment
Share on other sites

Νταξ, δεν είμαι και φωτογράφος δεν τον θέλω γενικά για χρήση on the go. Άμα ήθελα σε κάτι φορητό θα πήγαινα σε 15'' οθόνη νομίζω είναι καλύτερα.
Τώρα αν με ρωτήσεις γιατί δεν παίρνεις ένα Pc με λιγότερα λεφτά θα σου πω ότι θέλω την φορητότητα ενός Laptop.

Διάλεξε ένα. Αν δε θες φορητότητα, πήγαινε σε σταθερό να κάνεις τη δουλειά σου καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Διάλεξε ένα. Αν δε θες φορητότητα, πήγαινε σε σταθερό να κάνεις τη δουλειά σου καλύτερα.

Αυτό είπα ουσιαστικά πριν ήταν ότι δεν θέλω τη φορητότητα που θέλει ας πούμε ένας φωτογράφος που έχει το macbook pro15'' ή air11'' και γυρνάει με αυτό όλη την Αθήνα. Θέλω μια μέση κατάσταση αν μπορούμε να το πούμε έτσι. Ισχύει ότι με 1000 ευρώ φτιάχνεις πυραυλάκι pc αλλά μένει καθηλωμένο σε ένα σημείο, αυτό δεν μου αρέσει εμένα.

Έγινε επεξεργασία από Pasteli
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.