Jump to content



microsoft xbox360 wireless gamepad πρόβλημα


Recommended Posts

Ξαφνικά το microsoft xbox360 wireless gamepad έπιασε και κάνει κόλπα..Χάνει την σύνδεση του μόνο του,βασικά κλείνει, off..Δεν μένει ούτε 5 λεπτά ανοιχτό,και λίγο να ακουμπήσω το κουτάκι της μπαταρίας κλείνει αμέσως ή αν παίξω μαζί του.

Ο receiver δεν κλείνει,σταθερός ανοιχτός είναι.

Ούτε το έχω πετάξει ποτέ κάτω,ούτε το κάνω κάτι άλλο εκτός από απλή χρήση..με ελάχιστες ώρες παιχνιδιού(4/βδομάδα) και είναι καινούργιο,ένα χρόνο δεν έχει συμπληρώσει ακόμα,αγορασμένο από eshop.

Και όσο και να πατάω το home button δεν κάνει τίποτα.Μόνο αν βγάλω και βάλω τις μπαταρίες νιώθει για λίγο..ή αν πατήσω πολλές φορές το home button.Και άλλωτε με ένα πάτημα ανάβει..

Πχ τώρα έπαιζα στο remember me,και έκλεινε συνέχεια(ενώ το κατάφερνα και το ενεργοποιούσα,ήμουν στο πρώτο boss και έκλεινε συνέχεια στο ίδιο σημείο που ήταν σχεδόν στο finish off-αν βοηθάει αυτό)..Στο watchdogs τα ίδια..Τελείως ξαφνικά ενώ παλιά δεν είχα θέμα.Είμαι σε windows 8.1 english 64bit.Δεν είχα θέμα πριν από μια βδομάδα..

Τώρα είμαι στα windows και σας γράφω,και το gamepad είναι ανοιχτό πάνω από 5λεπτά..Εννοώ το πάτησα και άνοιξε κανονικά και μένει μέχρι να κλείσει από αδράνεια..

Οι μπαταρίες που έχω βάλει είναι καινούργιες,φορτισμένες πλήρως..

Έκανα reinstall drivers/software..

Googλαρα και βρήκα μόνο για το πως να καθαρίζουν,σε όσους κάνει switching off

xbox360 controller turns off randomly - Xbox Discussion - GameSpot

όπως και το καθάρισα,στην φώτο θα το δείτε,το έπιασα λίγο πριν την φώτο.

και βρήκα και αυτό ότι ίσως να φταίει το καπάκι του,αλλά δεν παίζει σχεδόν καθόλου

https://answers.yahoo.com/question/index?qid=20130126104456AAPN5Av

tausigmaomicronytsouni_zps918bf869.jpg~original

εσάς είναι τόσο μέσα αυτό ;

USD $ 0.95 - Battery Cover Case for Xbox 360 Wireless Controller, Free Shipping On All Gadgets!

εδώ unofficial προϊόν το δείχνει πιο έξω..έτσι είναι;

να το πάω για επιστροφή μιας και έξω; ή φταίει κάτι άλλο;

Φταίει που τρέχω το steam σαν admin;

Στα windows μέσα γιατί έμεινε όλη την ώρα on,και έκλεισε στον χρόνο του κανονικά;

Link to comment
Share on other sites

αυτο που δειχνεις στην φωτο , ειναι εντελος ακυρο ....βασικα δεν εχω καν ιδεα γιατι υπαρχει εκει μιας και δεν κανει επαφη με κανεναν ακροδεκτη στο σημειο που βρισκεται .

τελος παντων , το χειριστηριο απο πισω εχει 4 ακροδεκτες οι οποιοι ειναι χρησιμοι μονο για οταν εχεις στην διαθεση σου την μπαταρια της microsoft που μπορει να φορτιζει κατευθιαν απο το χειριστηριο . Στην περιπτωση σου που εχεις απλες μπαταριες ΑΑ , εχει 2 σιδερακια απο κατω .....τα γνωστα που μοιαζουν με ελατηρια , καπου εκει ειναι που χανεις την επαφη . Τραβα τα λιγακι με ενα πενσακι προς τα εξω και θα εισαι μια χαρα .

Συναδελφος χρηστης X360 controller με παρομοιο προβλημα ανα καιρους XD

Link to comment
Share on other sites

ΕΕε πως είναι άκυρο :weep:;;Αφού έχει ένα τσουτσουνάκι μέσα το gamepad και το σπρώχνει αυτό εκεί το μεταλλικό,σα να είναι ασφάλεια ένα πράγμα.

Και στο video ο άλλος βάζει ένα χαρτί εκεί και του λειτουργεί,εγώ και που έβαλα ένα κομμάτι χαρτί δεν έκανε τίποτα,πάλι μόλις μπήκα ingame,τσουπ έκλεισε αμέσως.Μάλλον δεν κάνει επαφή καλή το καπάκι,και στα windows η κατανάλωση δεν είναι τόσο μεγάλη και δεν κλείνει,παρα μόνο αν κουνηθεί το καπάκι,και ingame που λειτουργεί στο φουλ το gamepad σβήνει;

Εμ να τους σηκώσω τους πόλους,αλλά δεν φαίνονται να έχουν κάτσει..

ή να μην το πειράξω καθόλου και να το πάρω πίσω στο eshop να μου το αντικαταστήσουν;

Λες έχεις και συ το πρόβλημα αυτό,πως το αντιμετωπίζεις βρε συνάδελφε;

Έγινε επεξεργασία από xtrmsnpr
Link to comment
Share on other sites

λοιπον , πηρα φακο και κοιταξα μεσα στο κουτακι

καπως ετσι ειναι τα πραματα

15q3pk7.png

οποτε αυτο το μεταλικο στο κεντρο , πιεζεται και κλεινει κυκλωμα

ο τυπος στο βιντεο βαζει χαρτακι με αποτελεσμα να αναγκαζει να μενει κλειστο

κοιτα μεσα στο κουτακι των μπαταριων , κατω απο την "επαφη" υπαρχει ενα πλαστικο stopper , πολυ πιθανον να σου εχει σπασει αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον , πηρα φακο και κοιταξα μεσα στο κουτακι

καπως ετσι ειναι τα πραματα

15q3pk7.png

οποτε αυτο το μεταλικο στο κεντρο , πιεζεται και κλεινει κυκλωμα

ο τυπος στο βιντεο βαζει χαρτακι με αποτελεσμα να αναγκαζει να μενει κλειστο

κοιτα μεσα στο κουτακι των μπαταριων , κατω απο την "επαφη" υπαρχει ενα πλαστικο stopper , πολυ πιθανον να σου εχει σπασει αυτο ?

ωραιό το σχήμα:dirol::hug:

μα πως;Δεν μου έχει πέσει κάτω ούτε μια φορά..ΛΕΣ η μάνα να έκανε την ζημιά;Αλλά έχει φάει ban από το δωμάτιο...

Για την ιστορία το πήγα πίσω στο eshop και ζήτησα να φύγει για σερβις/αντικατάσταση...και οι τυπάδες λέγανε ότι δεν έχει εγγύηση,ενώ δεν έχω περάσει καν τον χρόνο.Έχουν εγγύηση αντιπροσωπίας,αλλά τσιμουδιά δεν είπανε..και μου έδειχναν το site XBOX360 WIRELESS CONTROLLER FOR WINDOWS - BLACK - ACCESSORIES - που δεν λέει πουθενά για εγγύηση.και να τους λέω σοβαρά τώρα;Πουλάτε χωρίς εγγύηση;Με τα πολλά το στείλανε για Αθήνα..

Αλλά έστειλα και στο eshop ένα email εξηγώντας την κατάσταση αλλά και το πρόβλημα..

θα εξελιχθεί σε ωραία ιστορία,με συνήγορο του πολίτη και ΙΝΚΑ:hmm:

---

Το έκανα αυτό με το χαρτάκι,αλλά τίποτα,έκλεινε αμέσως το gamepad μόλις έμπενα σε game..Πχ στο ryse με το που ξεκινούσε και σε βάζει ingame όχι στο menu,έκλεινε!!Πχ στο 1ο μέρος του παιχνιδιού μόλις ξεκινάς,εκεί που δείχνει τα Χ Υ κτλ να πατήσεις,λίγο πριν από αυτά,έκλεινε.Το πατούσα να ανάψει τίποτα...ή άναβε και έσβηνε αμέσως..και στο fifa τα ίδια,στα menus οκ,μόλις ξεκινήσουμε το ματσ,τσουπ έσβηνε το gamepad..

Οπότε δεν μπόρεσα να το λύσω το θέμα,ούτε με το χαρτάκι για το κύκλωμα,γιαυτό το πήγα πίσω.

Link to comment
Share on other sites

αμα δεν δει καποιος με τα ματια του , δεν μπορει να κανει υποθεσεις στο τι επαθε ακριβος

το παραπανω μυνημα μου ηταν με σκοπο να σου πω οτι το προβλημα σου βρισκεται καπου στο κυκλωμα τροφοδοσιας του ,

μπορει να μην κλεινει κυκλωμα το σιδερακι

μπορει να μην πατανε καλα οι μπαταριες

τωρα που το πηγες , δεν θα σου πουνε τιποτα ...γιατι δεν εχει και τιποτα XD

βιαστηκες!

εντιτ

μετα το πειραγμα μου , ουτε το δικο μου controller ανοιξε

quickfix τσιμπηδακι και σηκωμα του μεταλικου απο την μεσα μερια του κουτιου XD

eta 1min

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

επιπέδου @Seafalco το γράφημα σου @kpetros . :hehe:

xtrmsnp μήπως άλλαξες μπαταριες και δεν έβαλες αλκαλικες και έβαλες τις αλλες τις αδυναμες?

όχι,έχω 3 ίδια ζευγάρια επαναφορτιζόμενων..

αμα δεν δει καποιος με τα ματια του , δεν μπορει να κανει υποθεσεις στο τι επαθε ακριβος

το παραπανω μυνημα μου ηταν με σκοπο να σου πω οτι το προβλημα σου βρισκεται καπου στο κυκλωμα τροφοδοσιας του ,

μπορει να μην κλεινει κυκλωμα το σιδερακι

μπορει να μην πατανε καλα οι μπαταριες

τωρα που το πηγες , δεν θα σου πουνε τιποτα ...γιατι δεν εχει και τιποτα XD

βιαστηκες!

εντιτ

μετα το πειραγμα μου , ουτε το δικο μου controller ανοιξε

quickfix τσιμπηδακι και σηκωμα του μεταλικου απο την μεσα μερια του κουτιου XD

eta 1min

βρε μια χαρά κατάλαβα το σχέδιο σου,δεν είπα το αντίθετο,μια χαρά το εξήγησες.

αλλά το ανακάλυψες κάτι ώρες μετά από μένα.:banging: ενώ μου λεγες ότι είναι κάτι τελείως άκυρο στην αρχή..

βιάστηκα.....:yawn: ?

δηλαδή άμα το κρατούσα τί θα βγάζαμε?Σε κάτι που είχα καταλάβει τί κάνει.Θα βγαίνε από την εγγύηση.

βασικά δες τι μου γράφεις βρε συνάδελφε λίγο..

με έχεις μπερδέψει,τι δεν έχει τίποτα;Αν έχει πρόβλημα το μπλιμπλικί,σημαίνει ελαττωματικό προϊόν.Τί θα το κράταγα να έκανα;να έπαιζα το μαντείο πότε θα δούλευε και πότε όχι;Αφού έχω εγγύηση γιατί να κάτσω να του βάλω χέρι;

Link to comment
Share on other sites

μα δεν εχει τιποτα , δεν εχει χαλασει

απο κατω το ελασμα αυτο ειναι πολυ μαλακο με αποτελεσμα μετα απο πολυ χρηση να παραμορφωθει

στην αρχη σου ειπα για τα ελατηρια του :p που και αυτο ισχυει αρκετες φορες μετα απο πολυ χρηση

μετα το κοιταξα λιγακι και βρηκα την αηδια του , αλλα μετα απο πολυ ωρα μου ηρθε να παιξω για να μου βγει το προβλημα και να το φτιαξω xD

tespaaaa , αμα τους κοψει θα το κανουν οι ιδιοι , αν οχι τοτε ΑΚΥΡΩΣΗ ΕΓΓΥΗΣΗΣ ΛΟΓΟ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

Link to comment
Share on other sites

μα δεν εχει τιποτα , δεν εχει χαλασει

απο κατω το ελασμα αυτο ειναι πολυ μαλακο με αποτελεσμα μετα απο πολυ χρηση να παραμορφωθει

στην αρχη σου ειπα για τα ελατηρια του :p που και αυτο ισχυει αρκετες φορες μετα απο πολυ χρηση

μετα το κοιταξα λιγακι και βρηκα την αηδια του , αλλα μετα απο πολυ ωρα μου ηρθε να παιξω για να μου βγει το προβλημα και να το φτιαξω xD

tespaaaa , αμα τους κοψει θα το κανουν οι ιδιοι , αν οχι τοτε ΑΚΥΡΩΣΗ ΕΓΓΥΗΣΗΣ ΛΟΓΟ ΥΓΡΑΣΙΑΣ

ρε θα έρθω να σε δείρω:jump:

άκου τι λέει,ακύρωση εγγύηση λόγου υγρασίας!:spam::boxed: .Ελάτε να μαζευτούμε να πάμε να τον δείρουμε τον τεντι μπόι..Ότι πρέπει απάντηση για μαγαζί να γλυτώσει μια αντικατάσταση.

Αλλά ναι όπως το είπα,είμαι ακόμα σε εγγύηση και δεν ήθελα να του βάλω χέρι..

(κοίτα δω τους γελοίους,''δεν έχει εγγύηση'' XBOX360 WIRELESS CONTROLLER BLACK - ACCESSORIES - και τσουπ εδώ μέσα το σκέτο ασύρματο αναφέρει 1 χρόνο:boxed: )

Link to comment
Share on other sites

χα0χα0χα0χ0α , κοροιδευτικα ειπα την υγρασια γιατι ειναι η καραμελα των αχρηστων τεχνικων οταν βαριουντε να κανουν την δουλεια τους (δες τοπικ με την αρβατο )

Link to comment
Share on other sites

χα0χα0χα0χ0α , κοροιδευτικα ειπα την υγρασια γιατι ειναι η καραμελα των αχρηστων τεχνικων οταν βαριουντε να κανουν την δουλεια τους (δες τοπικ με την αρβατο )

yep.Γιαυτό κάνω χαβαλέ,αλλιώς δεν θέλω να σε δείρω..

η φάση ποια είναι;Ότι πήρα email ότι το chrome red που χω παραγγείλει από γερμανία στάλθηκε σήμερα το πρωί..θα έρθει αυτό και δεν θα έχω receiver :tomato::happy2:

που είναι η αρβάτο;

Link to comment
Share on other sites

yep.Γιαυτό κάνω χαβαλέ,αλλιώς δεν θέλω να σε δείρω..

η φάση ποια είναι;Ότι πήρα email ότι το chrome red που χω παραγγείλει από γερμανία στάλθηκε σήμερα το πρωί..θα έρθει αυτό και δεν θα έχω receiver :tomato::happy2:

που είναι η αρβάτο;

arvato teleservice

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

http://www.thelab.gr/ixos-multimedia-kai-input-devices/thrustmaster-t100-kai-mallon-oxi-mono-140600.html

μάλλον το πρόβλημα υπάρχει....και εδώ!!

και δεν είχε μάλλον τίποτα το gamepad.

btw από το eshop το περιμένω ακόμα...!Μου είπανε ότι βρήκανε ότι δεν κεντράρουν οι μοχλοί.....:wassat:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.