Jump to content



Windows 8.1 High Cpu/Disk Usage


Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι και φιλές. Πριν απο 20 μέρες αγόρασα το παρακάτω laptop : http://www8.hp.com/uk/en/products/laptops/product-detail.html?oid=7244233 απο UK. Ολά καλά ολα ωραία, πριν 2-3 μέρες όμως άρχισε να ακούγεται θόρυβος λες και παίζω παιχνίδια. Άνοιξα το task manager και είδα πώς κάποια πράγματα των windows άρχισαν να έχουν μεγάλο cpu usage. Έτσι άρχισα να παραξενεύομαι. Έψαξα λίγο και είδα πως είχα παλιό BIOS. Τα μερικά προβλήματα φύγανε, όπως το System Interrupts να που χρησιμοποιούσε πολή cpu. Τώρα όμως εμφανίστηκαν και άλλα πράγματα των Windows που κάνουν το PC να δουλεύει πολή. Επειδή έφαγα αρκετές ώρες να ψάχνω είπα να κάνω ενα ποστ εδω μπας και έχει περάσει κανείς τα ίδια με εμένα. Τα προγράμματα είναι τα εξής :

Microsoft Windows Search Indexer, Microsoft Windows Search Protocol Host, Service Host: Local System ( Network Restricted) (8). Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάτι άλλο, please halp!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι και φιλές. Πριν απο 20 μέρες αγόρασα το παρακάτω laptop : http://www8.hp.com/uk/en/products/laptops/product-detail.html?oid=7244233 απο UK. Ολά καλά ολα ωραία, πριν 2-3 μέρες όμως άρχισε να ακούγεται θόρυβος λες και παίζω παιχνίδια. Άνοιξα το task manager και είδα πώς κάποια πράγματα των windows άρχισαν να έχουν μεγάλο cpu usage. Έτσι άρχισα να παραξενεύομαι. Έψαξα λίγο και είδα πως είχα παλιό BIOS. Τα μερικά προβλήματα φύγανε, όπως το System Interrupts να που χρησιμοποιούσε πολή cpu. Τώρα όμως εμφανίστηκαν και άλλα πράγματα των Windows που κάνουν το PC να δουλεύει πολή. Επειδή έφαγα αρκετές ώρες να ψάχνω είπα να κάνω ενα ποστ εδω μπας και έχει περάσει κανείς τα ίδια με εμένα. Τα προγράμματα είναι τα εξής :

Microsoft Windows Search Indexer, Microsoft Windows Search Protocol Host, Service Host: Local System ( Network Restricted) (8). Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάτι άλλο, please halp!

Καλησπέρα!

Νομίζω ότι ξέρω τι φταίει. Τρέξε το τεστ εδώ!

Πέρα από την πλάκα, αυτά τα services αποτελούν βασικά προγράμματα των windows 8, είτε έχεις κολλήσει κάποιον ιό και για αυτό υπερλειτουργούν, είτε πρέπει να σκεφτείς να τα απενεργοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Νομίζω ότι ξέρω τι φταίει. Τρέξε το τεστ εδώ!

Πέρα από την πλάκα, αυτά τα services αποτελούν βασικά προγράμματα των windows 8, είτε έχεις κολλήσει κάποιον ιό και για αυτό υπερλειτουργούν, είτε πρέπει να σκεφτείς να τα απενεργοποιήσεις.

Έχω τρέξει SCAN με Eset και Spybot Search and Destroy και δεν βρήκε τίποτα.

Έγινε επεξεργασία από Grim95
Link to comment
Share on other sites

Παρότι προσωπικά πάντα απενεργοποιώ το indexing σε όσα PC δουλεύω γιατί θεωρώ ότι μου τρώει πολλούς πόρους άσκοπα, αν ψάχνεις για malware αξίζει να δοκιμάσεις ένα scan με το δωρεάν anti-malware της malware bytes:

https://www.malwarebytes.org/mwb-download/

Τέλος, εκτός από τα προφανή προγράμματα & services, ρίξε μια ματιά και σε scheduled tasks που τρέχουν, κάποια από αυτά χρησιμοποιούν indexing και μπορεί να είναι παράπλευρος λόγος να κάνει πολύ ώρα το indexing

(αν π.χ. έχεις κάνει το λάθος να ενεργοποιήσεις το media center που σε ρωτάει όταν πρωτοανοίξεις το media player), στο Control Panel, Administrative tools, Task Scheduler, στο φάκελο \Task Scheduler Library\Microsoft\Windows\Media Center

έχουν ενεργοποιηθεί διάφορα tasks, και κάποια π.χ. ReindexSearchRoot αν έχεις πολλά media (video κλπ.) στο PC σου ξεκινάνε διαδικασίες indexing.

Εγώ απλά τα απενεργοποιώ όλα...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά... βάλε Windows 7. Έκανα το λάθος να βάλω τα 8.1 σε παλιότερο laptop γιατί «είναι πιο ελαφριά» και έτρωγε τρομερά resources το windows update. Σε κάθε εκκίνηση για ένα τέταρτο το CPU usage στο θεό και ο παλιός HDD να μην μπορεί να πάρει ανάσα απ'το seek. Έβαλα τα 7 και μπόρεσα να το χρησιμοποιήσω τουλάχιστον...

Good luck αν παραμείνεις με τα 8.1!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.