Jump to content



Online συναλλαγές και ασφάλεια


Wizard!

Recommended Posts

Έχεις δίκιο.

Αυτό που κάνω 3 χρόνια αν όχι παραπάνω δε το ξέρω.

Επειδή το κάνεις 3 χρόνια, δε σημαίνει ότι καταλαβαίνεις και τι κάνεις.

Η Πειραιώς σου επιτρέπει να έχεις ΜΙΑ κάρτα που συνδέεται με μέχρι 5+5 λογαριασμούς.

Δεύτερη κάρτα δε σου δίνει, εκτός αν είσαι ειδική περίπτωση.

ΑΡΑ, αφού έχεις ΜΙΑ κάρτα, με αυτή έχεις πρόσβαση σε ΟΛΟΥΣ τους συνδεδεμένους λογαριασμούς, δηλαδή σε αυτόν που βάζεις χρήματα για να πληρώσεις τη Google και επίσης στον ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ σου πχ.

Οπότε, αν κάποιος καταφέρει και σου αποσπάσει τα στοιχεία της ΜΙΑΣ κάρτας που έχεις, έχει πρόσβαση ΣΤΗ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ σου.

Κατανοητό;

Οι λύση της πιστωτικής δεν είναι ούτε αυτή ιδανική, αφού εκεί μπορεί να σου πάρει και χρήματα που δεν έχεις και το ελάχιστο όριο που έχουν οι πιστωτικές είναι 600€ συνήθως. Εσύ δίνεις 2-3€ στη Google, αλλά όποιος σου κλέψει τα στοιχεία σου μπορεί να αγοράσει μέχρι 600€, το οποίο είναι από default και το όριο ημερήσιων συναλλαγών για τις περισσότερες τράπεζες.

Άρα, η λύση της μεταφοράς σε άλλο λογαριασμό είναι σωστή, ΜΟΝΟ αν έχεις 2η κάρτα που έχει πρόσβαση ΜΟΝΟ στο λογαριασμό που παραμένει άδειος μέχρι να χρησιμοποιηθεί. Στην περίπτωση που χρησιμοποιείς κάρτα που είναι κοινή για όλους τους λογαριασμούς σου, τότε δεν είσαι ασφαλής. Και δεύτερη κάρτα δε σου δίνει σχεδόν καμία τράπεζα. Ο λόγος; Γιατί δεν είναι χαζοί, ξέρουν ότι αυτό σου δίνει λύση και σε θέλουν να χρησιμοποιείς πιστωτική ή προπληρωμένη.

Περνάνε από τα χέρια μου >1000 πληρωμές με κάρτα την ημέρα. ΚΑΘΕ εβδομάδα έχουμε 3-4 περιπτώσεις απάτης. Ξέρεις ποιοί τρέχουν; Αυτοί που νομίζουν ότι είναι ασφαλής. Η Google και η κάθε Google είναι στόχος για ανάλογες επιθέσεις. Το αν έχουν παραβιάσει ή όχι τη Google ακόμα, είναι απλά θέμα χρόνου. Το αν όταν την παραβιάσουν θα είναι μέσα στα κλεμμένα στοιχεία τα δικά σου, είναι θέμα τύχης. Όπως επίσης θέμα τύχης είναι το να μη σου μπει κάποιο spyware στο κινητό και να σου κλέψει τα στοιχεία από πρώτο χέρι.

Κυκλοφορούν κάθε μέρα ΧΙΛΙΑΔΕΣ αριθμοί καρτών στη μαύρη αγορά. Όλοι αυτοί είναι κλεμμένοι από άτομα που νομίζουν ότι είναι ασφαλείς.

ΤΙΡ: Μόλις φέρεις το android στα μέτρα σου αγόρασε ένα windows phone

Την ειρωνεία σε κανένα φίλο σου, όχι σε εμένα.

Link to comment
Share on other sites

ΑΡΑ, αφού έχεις ΜΙΑ κάρτα, με αυτή έχεις πρόσβαση σε ΟΛΟΥΣ τους συνδεδεμένους λογαριασμούς, δηλαδή σε αυτόν που βάζεις χρήματα για να πληρώσεις τη Google και επίσης στον ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ σου πχ.

Οπότε, αν κάποιος καταφέρει και σου αποσπάσει τα στοιχεία της ΜΙΑΣ κάρτας που έχεις, έχει πρόσβαση ΣΤΗ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ σου.

Κατανοητό;

Βλέπεις ότι δε ξέρεις?

Μόνο με τον κύριο λογαριασμό υπάρχει σύνδεση για κλοπή χρημάτων.

Για να μπορέσουν να κλέψουν απο τους υπόλοιπους χρειάζονται και το ΡΙΝ και γίνεται ΜΟΝΟ μέσω ATM της Πειραιώς.

Δηλαδή σε έχουν κλέψει πρίν τη google.

Επίσης σε οποιαδήποτε ύποπτη κίνηση η τράπεζα μπλοκάρει την κάρτα και σε παίρνουν τηλέφωνο.

Επίσης βάζεις alert και ενημερώνεσαι στο 1" τί γίνεται.

Έλεος!

Συναντάω καθημερινά άτομα που νομίζουν ότι τους παρακολουθούν :)

Link to comment
Share on other sites

Συναντάω καθημερινά άτομα που νομίζουν ότι τους παρακολουθούν

Εγώ αντίθετα, αντιμετωπίζω καθημερινά άτομα* που τους έκλεψαν και δεν καταλαβαίνουν πως.

Εσύ κοιμήσου ήσυχος κι άσε εμένα να παιδεύομαι με δωροκάρτες.

*Πρόσφατο περιστατικό κυρίας που της σήκωσαν 5000€ από το λογαριασμό της.

Της πήραν την κάρτα (θα μπορούσαν να φτιάξουν και πλαστή αν είχαν απλά τα στοιχεία), βρήκαν το ΡΙΝ (κανείς δεν ξέρει πως, κάμερα; ) και πήραν στο ΑΤΜ του ΙΑΣΩ, όπου σήκωσαν 5000€.

Μα πως, δεν υπάρχει ημερήσιο όριο αναλήψεων;

Ναι και όχι.

Στα ΑΤΜ των μαιευτηρίων, για χάρη την αγαπημένων μας γιατρών, που πρέπει να μπορούν να πάρουν την αμοιβή τους, ΔΕΝ ισχύει το ημερήσιο όριο συναλλαγών και μπορεί ο καθένας να σηκώσει όσα θέλει. Η κυρία το κυνήγησε δικαστικά, αλλά, ως εκ θαύματος το έγραφε στα ψιλά γράμματα της σύμβασης.

Φαντάζομαι ότι αυτό δεν το ξέρατε. Οι κλέφτες το ήξεραν, όπως ξέρουν και πολλές κομπίνες που εσείς ούτε που φαντάζεστε.

Η τράπεζα νοιάζεται για τη δική ΤΗΣ ασφάλεια, όχι τη δική σας. Είναι εξασφαλισμένη με τις συμβάσεις ότι δε θα χάσει χρήματα. Αν σας κλέψουν εσάς ή αν σας χρεώσουν την πιστωτική, ποσώς την ενδιαφέρει, τα λεφτά της θα τα πάρει.

Η παροιμία "φίλα τα ρούχα σου να έχεις τα μισά" δε βγήκε τυχαία.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Η παροιμία "φίλα τα ρούχα σου να έχεις τα μισά" δε βγήκε τυχαία.

Για αυτό ακριβώς στον κύριο και ΜΟΝΟ συνδεδεμένο έχω 136 ευρώ.

Τα εκατομμύρια τα έχω σε άλλους λογαριασμούς και κάνω τις μεταφορές μέσω web banking όποτε χρειάζομαι.

Της κυρίας της είχαν κλέψει ΚΑΙ το πιν ΚΑΙ την κάρτα ΚΑΙ δεν το είχε δηλώσει.

Πρόβλημά της.

Και μάντεψε (επειδή ψάχνεις για φαντάσματα) αυτό θα είχε γίνει είτε είχε δώσει την κάρτα στη google είτε όχι!!!!!

Επίσης πληρωμές πάνω απο ένα ποσό (πολύ πιο κάτω απο 5.000) γίνονται ΜΟΝΟ μέσω τραπέζης.

Οπότε αυτό με το ημερήσιο μου βρωμάει, άσχετα που δε με αγγίζει.

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται η κάρτα να βλέπει όλους πια τους λογαριασμούς σου στην τράπεζα. Φτιάχνεις έναν νέο λογαριασμό, κενό, και συνδέεις την κάρτα μόνο στον κενό. Πριν από κάθε συναλλαγή με το πλαστικό της κάρτας (είτε με τον αριθμό διαδικτυακά) , περνάς το ακριβές ποσό από τον λογαριασμό με τα χρήματα στον κενό και τέλος... Επειδή, βέβαια, είναι λίγο κουραστικό αυτό κάθε φορά (αν κ το mobile βοηθάει πολύ), προσωπικά έχω περασμένο μόνιμα ένα ποσό της τάξης των 90 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Μα πως, δεν υπάρχει ημερήσιο όριο αναλήψεων;

Ναι και όχι.

Στα ΑΤΜ των μαιευτηρίων, για χάρη την αγαπημένων μας γιατρών, που πρέπει να μπορούν να πάρουν την αμοιβή τους, ΔΕΝ ισχύει το ημερήσιο όριο συναλλαγών και μπορεί ο καθένας να σηκώσει όσα θέλει. Η κυρία το κυνήγησε δικαστικά, αλλά, ως εκ θαύματος το έγραφε στα ψιλά γράμματα της σύμβασης.

Το ημερήσιο όριο συναλλαγών έχει εφαρμογή στον λογαριασμό και δεν προσαρμόζεται ανάλογα το ATM.

Το κάθε ATM μπορεί να έχει διαφορετικό όριο ανά συναλλαγή αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να σηκώσεις περισσότερα χρήματα από το ημερήσιο όριο συναλλαγών σου.

Αλήθεια, τις πηγές σου τις διασταυρώνεις ποτέ;

Link to comment
Share on other sites

Της κυρίας της είχαν κλέψει ΚΑΙ το πιν ΚΑΙ την κάρτα ΚΑΙ δεν το είχε δηλώσει.

Πρόβλημά της.

To δήλωσε μόλις το κατάλαβε. Αν είχε "alarm" να χτυπάει όταν της παίρνουν την κάρτα ή της κλέβουν το ΡΙΝ, δε θα είχε πρόβλημα, θα την είχε ακυρώσει αμέσως.

Το ημερήσιο όριο συναλλαγών έχει εφαρμογή στον λογαριασμό και δεν προσαρμόζεται ανάλογα το ATM.

Το κάθε ATM μπορεί να έχει διαφορετικό όριο ανά συναλλαγή αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να σηκώσεις περισσότερα χρήματα από το ημερήσιο όριο συναλλαγών σου.

Αυτό να το πεις στην κυρία που της έκλεψαν 5000€ με ημερήσιο όριο συναλλαγών τα 1000€. Επίσης, μπορείς να το πεις και στο δικαστή που εξέτασε την υπόθεση και αθώωσε την τράπεζα γιατί το έγραφε στη σύμβαση.

Αλήθεια, τις πηγές σου τις διασταυρώνεις ποτέ;

Τι να διασταυρώσω; Κάτι που έζησα ή υποθέσεις που μας έρχονται καθημερινά στο γραφείο; Εκτός αν εννοείς ότι τα βγάζω από το μυαλό μου.

Link to comment
Share on other sites

90% ήταν AlphaBank. Αλλά δε θα βγάλεις άκρη με τη σύμβαση, γιατί αλλάζουν συνεχώς και δε μπορείς να γνωρίζεις τι έχω υπογράψει εγώ ή κάποιος άλλος. Ψάξε όμως για έναν όρο που λέει ότι η τράπεζα δικαιούται να μεταβάλει το όριο ημερήσιων αναλήψεων ανά μονάδα ΑΤΜ για τη διευκόλυνση ορισμένων πελατών (κάπως έτσι ήταν ο όρος, πάει και περισσότερο από χρόνος από το περιστατικό)

Link to comment
Share on other sites

post-5513-1416078908,3358_thumb.jpg

δλδ να καταλαβω...εγω εχω οριο 1000Ε για αγορες και 800Ε για αναληψη.

Μπορει η τραπεζα με το ετσι θελω να σου αλλαξει αυτο τον ορο ; Τοτε δεν υπαρχει λογος για περιορισμο.Λιγο σεναριο επιστημονικης φαντασιας μου ακουγεται.

και επισης ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν εχω μπορεσει να κανω αναληψη πανω απο τα ορια που μου δινει η καθε τραπεζα.

Και δεν εχω μονο σε alpha bank.

Link to comment
Share on other sites

90% ήταν AlphaBank. Αλλά δε θα βγάλεις άκρη με τη σύμβαση, γιατί αλλάζουν συνεχώς και δε μπορείς να γνωρίζεις τι έχω υπογράψει εγώ ή κάποιος άλλος. Ψάξε όμως για έναν όρο που λέει ότι η τράπεζα δικαιούται να μεταβάλει το όριο ημερήσιων αναλήψεων ανά μονάδα ΑΤΜ για τη διευκόλυνση ορισμένων πελατών (κάπως έτσι ήταν ο όρος, πάει και περισσότερο από χρόνος από το περιστατικό)
3.4.2.3. Το Όριο Ημερήσιων Συναλλαγών έχει τεθεί για την ασφάλεια του Πελάτη και των συναλλαγών και η Τράπεζα δικαιούται να το αυξήσει, μειώσει ή μηδενίσει για λόγους ασφαλείας ή / και λόγω αντισυμβατικής συμπεριφοράς του Πελάτη, γνωστοποιώντας την απόφασή της στον Πελάτη με επιστολή ή, εφόσον πρόκειται για γενικού χαρακτήρα μέτρο ασφαλείας, μέσω του ιστότοπου της.

Source: http://www.alphabankcards.gr/Portals/2/PSD_Oroi_trapez_synal.pdf

Οι Όροι σύμβασης δεν αλλάζουν συνεχώς, όποτε αλλάζουν, οι τράπεζες ζητούν από τους πελάτες να τους αποδεκτούν.

Είναι αδύνατο να παρέχουν το ίδιο προϊόν με δεκάδες διαφορετικούς όρους χρήσης όπως και είναι παράλογο αυτό που υπαινίσσεσαι, να υπάρχουν ATM δλδ που παρακάμπτουν το ημερήσιο όριο συναλλαγών και αφήνουν να σηκώσεις παραπάνω χρήματα από όσα έχεις συμφωνήσει με την τράπεζα.

Από την μία διαρρηγνύεις τα ιμάτιά σου για την ορθότητα των πληροφοριών που έχεις αλλά μόλις σου ζητηθεί απόδειξη, αρχίζεις τα ποσοστά :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία από RootX
added sauce
Link to comment
Share on other sites

Από την μία διαρρηγνύεις τα ιμάτιά σου για την ορθότητα των πληροφοριών που έχεις αλλά μόλις σου ζητηθεί απόδειξη, αρχίζεις τα ποσοστά

Σιγά τα ποσοστά. 4 τράπεζες είναι όλες κι όλες και το ΑΤΜ στο ΙΑΣΩ ένα νομίζω. Δεν είναι δύσκολο να βρεις για ποιά μιλάω.

Από την άλλη, νομίζεις ότι έχω όρεξη να κάθομαι να γράφω παραμύθια γιατί; Τι κερδίζω;

Είναι μια από τις πολλές ιστορίες που ζω συχνά λόγω της δουλειάς μου και τη μοιράστηκα.

Δε με πιστεύετε; Μπράβο.

Θα κρατάω το στόμα μου κλειστό και αν εσείς νομίζετε ότι είστε απόλυτα ασφαλείς να μοιράζετε την κάρτα σας κι εγώ είμαι ο φαντασμένος και αυτός με τη μανία καταδίωξης, δικαίωμά σας. Δε θα τρέχω εγώ.

Απλά να μην ξεχνάτε, ότι η τράπεζα είναι πάντα καλυμμένη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανάγκη να κρατάς το στόμα σου κλειστό, απλά όταν υποστηρίζεις κάτι το οποίο αντιτίθεται στην κοινή αντίληψη/λογική καλό θα είναι να έχεις και στοιχεία που να το αποδεικνύουν.

Υποστηρίζεις ότι υπάρχουν ATM που εξαιρούνται από την εφαρμογή του ημερήσιου ορίου συναλλαγών καθώς και το ότι η πρακτική αυτή, περιγράφεται στα ψιλά γράμματα των όρων χρήσης.

Το "Πλαίσιο Συνεργασίας Ιδιωτών - Όροι διενέργειας Τραπεζικών Συναλλαγών" της Alpha από όπου έκανα quote το κείμενο σχετικά με την γνωστοποίηση μεταβολής του ημερήσιου ορίου συναλλαγών έχει να αλλάξει από το 2010 και δεν υπάρχει η παραμικρή αναφορά σε αυτό που υποστηρίζεις.

Ας το κλείσουμε εδώ και ας αφήσουμε τον καθένα να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα :)

Link to comment
Share on other sites

To κλείσιμο θέλει πάντα και βεγγαλικά:

1. Για όσους νιώθουν ασφαλείς (φρέκσο, σπαρταράει)

Προσοχή! Ρημάζουν τις κάρτες μέσω ΑΤΜ | Έγκλημα - NewsIt.gr

Αλλά ξέρω, αυτά συμβαίνουν μόνο στους άσχετους.

2. Το Paypal προωθεί πληρωμές χωρίς πιστωτική. Θέλει δηλαδή να κάνει αυτό που αναφέρετε εσείς ως τεχνική, ένα λογαριασμό που θα βάζεις λεφτά και θα πληρώνεις.

http://www.newsit.gr/texnologia/agores-diadiktyo-xoris-pistotiki-sto-paypal

Αφού είναι τόσο ασφαλές σήμερα και οι κάρτες και η "τεχνική" ποιό είναι το πρόβλημα που πάει να λύσει το Paypal;

3. "Χρησιμοποιώντας την κάρτα αυτή, "σήκωσε" δύο φορές από τραπεζικό υποκατάστημα του Σταυρού Θεσσαλονίκης, συνολικά το χρηματικό ποσό των 1.060 ευρώ."

Το λάθος του κλέφτη! Έκανε ανάληψη με την κλεμμένη πιστωτική και... αποκαλύφθηκε η ταυτότητά του | Έγκλημα - NewsIt.gr

1060; Με δύο αναλήψεις; Ήταν την ίδια ημέρα; Είχε αλλάξει η κυριούλα το όριο; Ή μήπως παίζει κάτι άλλο;

Δεν ξέρω, ο καθένας σκέφτεται και κρίνει μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=173]Wizard![/MENTION]

Μήπως μπερδεύεσαι με το δικαίωμα να αυξήσεις προσωρινά το ημερήσιο όριο ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ (phone banking με ένα σωρό ερωτήσεις εξακρίβωσης στοιχείων)?

Το ίδιο ισχύει και για online αγορές και μου είχε τύχει σε έκδοση αεροπορικών εισιτηρίων.

Και επειδή δε ξεχνώ απο πού ξεκινήσαμε στο ξαναγράφω γιατί ξεχάστηκε...

Και μάντεψε (επειδή ψάχνεις για φαντάσματα) αυτό θα είχε γίνει είτε είχε δώσει την κάρτα στη google είτε όχι!!!!!

Άλλο ο κύριος και άλλο ο συνδεδεμένος. Πήγαινε σε μία τράπεζα και ρώτα. :yawn:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αν δεν απατώμαι τα χρήματα της πιστωτικής δεν είναι δικά μας αλλά της τράπεζας.

Θα πρέπει η τράπεζα να αποδείξει ότι τα τραβήξαμε εμείς για να μας υποχρεώσει να τα δώσουμε. Για αυτό θεωρώ και τη πιστωτική πιο ασφαλής.

Νομίζω το είχα διαβάσει πριν 10 χρόνια στην Αγγλία. Δεν είμαι σίγουρος αν ίσχυε ή ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

1. Μιλάμε για Online συναλλαγές, και μας βάζεις κλοπή στοιχείων από ATM. 28.000€ από 437 άτομα. Κάπου 60€ από τον καθένα. Σπαρταράει, αλλά ούτε κάποιο νέο κόλπο είναι, ούτε σχέση έχει με τη συζήτηση, ούτε αποδεικνύει κάτι

3. Η κάρτα μπορεί να είχε μεγαλύτερο όριο. Δεν έχουν όλες οι κάρτες το ίδιο όριο, ακόμη κι αν μιλάμε για την ίδια τράπεζα. Όμως, το όριο δε γίνεται να μεταβληθεί χωρίς να έχει γνώση ο πελάτης.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.