Jump to content



Online συναλλαγές και ασφάλεια


Wizard!

Recommended Posts

Καλά υπάρχουν κολπάκια να ξεπεράσεις το όριο... Κάνε μέσα σε μισή ώρα ανάληψη από ΑΤΜ της ίδιας τράπεζας, από ΑΤΜ άλλης τράπεζας, και ταυτόχρονα συναλλαγή από offline POS. Γιατί να το κάνεις αυτό; F@CK THE SYSTEM! :p :P

Link to comment
Share on other sites

Καλά υπάρχουν κολπάκια να ξεπεράσεις το όριο... Κάνε μέσα σε μισή ώρα ανάληψη από ΑΤΜ της ίδιας τράπεζας, από ΑΤΜ άλλης τράπεζας, και ταυτόχρονα συναλλαγή από offline POS. Γιατί να το κάνεις αυτό; F@CK THE SYSTEM! :p :P

Υπάρχει offline POS ακόμα? Και δέχεται την κάρτα?

ΑΤΜ άλλης τράπεζας πιστεύω δε θα αφήσει.

Εδώ έγινε έμβασμα απο Αγγλία και σε 5' είχε έρθει email ότι μπήκαν τα χρήματα (όχι άμεσα διαθέσιμα όμως).

Link to comment
Share on other sites

Πριν 1.5 χρονο περιπου, ειδα μια συναλλαγη στο online account μου απο ενα game.κατι site που δεν ειχα κανει ποτε. Ηταν καπου £38 αν θυμαμαι καλα! Πηγα στην τραπεζα την αλλη μερα και το δηλωσα και ειδαμε εκεινη τη στιγμη αλλη μια ιδια χρεωση.

Αμφισβητησα και τις δυο, μου εκαναν καποιες ερωτησεις, μου ειπαν οτι μπορει να εμπλακει και η αστυνομια, εδωσα το οκ, και μετα απο λιγες μερες μου τα επεστρεψαν!

Τραπεζα barclays.

Επισης εκει που δουλευω, πολλες φορες μου δινουν τα στοιχεια των καρτων τους πελατες για να κανουν μια τηλεφωνικη αγορα. Τα στοιχεια που χρειαζονται για την αγορα ειναι καποια απο τα νουμερα που εχει πανω η καρτα, συν τα στοιχεια της διευθυνσης. Αρα, γινεται σχετικα ευκολα μια απατη και χωρις pin. Βεβαια θα πρεπει να εχει καποιος μηχανακι να σου παρει την πληρωμη, γιατι δεν νομιζω να πας σε καταστημα και να σε αφησουν να κανεις την πληρωμη χειροκινητα.

btw σημερα εκανα και γω μια τετοια πληρωμη για τον παροχο στο ιντερνετ στο σπιτι και μετα αμεσως ζητησα αλλη καρτα απο την τραπεζα μου!

Link to comment
Share on other sites

Πριν 1.5 χρονο περιπου, ειδα μια συναλλαγη στο online account μου απο ενα game.κατι site που δεν ειχα κανει ποτε. Ηταν καπου £38 αν θυμαμαι καλα! Πηγα στην τραπεζα την αλλη μερα και το δηλωσα και ειδαμε εκεινη τη στιγμη αλλη μια ιδια χρεωση.

Αμφισβητησα και τις δυο, μου εκαναν καποιες ερωτησεις, μου ειπαν οτι μπορει να εμπλακει και η αστυνομια, εδωσα το οκ, και μετα απο λιγες μερες μου τα επεστρεψαν!

Τραπεζα barclays.

Επισης εκει που δουλευω, πολλες φορες μου δινουν τα στοιχεια των καρτων τους πελατες για να κανουν μια τηλεφωνικη αγορα. Τα στοιχεια που χρειαζονται για την αγορα ειναι καποια απο τα νουμερα που εχει πανω η καρτα, συν τα στοιχεια της διευθυνσης. Αρα, γινεται σχετικα ευκολα μια απατη και χωρις pin. Βεβαια θα πρεπει να εχει καποιος μηχανακι να σου παρει την πληρωμη, γιατι δεν νομιζω να πας σε καταστημα και να σε αφησουν να κανεις την πληρωμη χειροκινητα.

btw σημερα εκανα και γω μια τετοια πληρωμη για τον παροχο στο ιντερνετ στο σπιτι και μετα αμεσως ζητησα αλλη καρτα απο την τραπεζα μου!

και όλα αυτά για τον ΚΥΡΙΟ λογαριασμό!

εκεί που αφήνουμε τα ψίχουλα...

όχι για τους συνδεδεμένους :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

και όλα αυτά για τον ΚΥΡΙΟ λογαριασμό!

εκεί που αφήνουμε τα ψίχουλα...

όχι για τους συνδεδεμένους :rolleyes:

Καλά ναι, εκεί έχω £100-200 για τις αγορές. Όποτε αδειάζει τον γεμίζω.

Link to comment
Share on other sites

To κλείσιμο θέλει πάντα και βεγγαλικά:

1. Για όσους νιώθουν ασφαλείς (φρέκσο, σπαρταράει)

Προσοχή! Ρημάζουν τις κάρτες μέσω ΑΤΜ | Έγκλημα - NewsIt.gr

Αλλά ξέρω, αυτά συμβαίνουν μόνο στους άσχετους.

2. Το Paypal προωθεί πληρωμές χωρίς πιστωτική. Θέλει δηλαδή να κάνει αυτό που αναφέρετε εσείς ως τεχνική, ένα λογαριασμό που θα βάζεις λεφτά και θα πληρώνεις.

Ασφαλείς αγορές από το Διαδίκτυο χωρίς πιστωτική κάρτα και στην Ελλάδα -Πως θα γίνονται | Τεχνολογία - NewsIt.gr

Αφού είναι τόσο ασφαλές σήμερα και οι κάρτες και η "τεχνική" ποιό είναι το πρόβλημα που πάει να λύσει το Paypal;

3. "Χρησιμοποιώντας την κάρτα αυτή, "σήκωσε" δύο φορές από τραπεζικό υποκατάστημα του Σταυρού Θεσσαλονίκης, συνολικά το χρηματικό ποσό των 1.060 ευρώ."

Το λάθος του κλέφτη! Έκανε ανάληψη με την κλεμμένη πιστωτική και... αποκαλύφθηκε η ταυτότητά του | Έγκλημα - NewsIt.gr

1060; Με δύο αναλήψεις; Ήταν την ίδια ημέρα; Είχε αλλάξει η κυριούλα το όριο; Ή μήπως παίζει κάτι άλλο;

Δεν ξέρω, ο καθένας σκέφτεται και κρίνει μόνος του.

Το κλείσιμο δε χρειάζεται βεγγαλικά. Βεγγαλικά πουλάνε κάποια sites όπως αυτό που χρησιμοποιείς στις 3 πηγές για να μαζέψουν κόσμο να διαβάσει τα άρθρα τους.

Αντί να κάνεις καυστικά σχόλια με χαρακτηρισμούς κι επιφωνήματα, μπορείς να διαβάσεις και να ακούσεις περισσότερο ώστε να μπορείς να διακρίνεις μόνος σου τις διαφορές σε όλες αυτές τις περιπτώσεις.

Ναι υπάρχουν κίνδυνοι (απάτες) στα ATM. Και κίνδυνοι στις online συναλλαγές. Και κίνδυνοι στις επιτόπιες συναλλαγές. Για κάθε κατηγορία συναλλαγών ακολουθείς τους κανόνες ασφαλείας και στις περισσότερες περιπτώσεις δε θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Αν πέσεις στο 0,001% της χοντρής απάτης, αν έχεις τηρήσει τους κανόνες ασφαλείας θα μπορέσεις να δικαιωθείς αποδεικνύοντας τα λεγόμενά σου. Αν δεν τους έχεις τηρήσει, τότε επαφίεσαι στον παράγοντα τύχη, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Έτσι: Αν δεν έχεις συνδέσει πιστωτική με λογαριασμό ταμιευτηρίου, ο κλέφτης θα σου πάρει λεφτά online μόνο από το όριο πίστωσής σου (δεν υπάρχει ημερήσιο όριο online).

Μόνο αν την έχεις συνδέσει και ο κλέφτης πάρει αντίγραφο κάρτας και το PIN, μπορεί να σηκώσει λεφτά από λογαριασμό σου, αλλά μόνο από ATM.

Το Paypal δίνει δυνατότητα γεμίσματος (topup) του λογαριασμού σου από λογαριασμό τραπέζης (για την ώρα μόνο από Eurobank). Αντί να αγοράσεις προπληρωμένη κάρτα, πας στη Eurobank, λες θέλω να μεταφέρω 100€ από το λογαριασμό μου στο Paypal. Μπαίνουν στο πορτοφόλι σου στο Paypal 100€. Δε συνδέεις το λογαριασμό να σηκώνει το Paypal όποτε θέλει...

Η σύμβαση με την τράπεζα είναι σημαντική. Όποτε σου στέλνουν νέους όρους μπορείς να τους διαβάζεις και να απαντάς με τεκμηριωμένες ενστάσεις που έχεις (εγώ το έχω κάνει πολλές φορές). Η τράπεζα δε μπορεί να ασχοληθεί με όλα τα σχόλια που λαμβάνει 1 προς 1 σε λεπτομέρεια, οπότε τις περισσότερες φορές το αποδέχεται. Αν διατυπώσεις το σχόλιο προσεκτικά και το έχεις στείλει με fax (με βεβαίωση παραλαβής), μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μελλοντικά σε οποιοδήποτε δικαστήριο ανατρέποντας τροποποιήσεις σύμβασης.

Το έχω κάνει για το πρόγραμμα Verified by Visa, που η σύμβαση είναι υποχρεωτική, ΑΘΛΙΑ, αποικιοκρατικού επιπέδου, υποβιβάζει τεχνικά την ασφάλειά μας και μεταφέρει όλη την ευθύνη στον κάτοχο της κάρτας. Αν γίνει η στραβή (είναι θέμα χρόνου μαζικό phishing όπως το έχει υλοποιήσει η τράπεζα), έχω ενημερώσει έγκαιρα για τη βαριά αμέλειά της και μπορώ να το στηρίξω με έγγραφα που έχω στείλει. Μπορώ να γράψω περισσότερα για το συγκεκριμένο ζήτημα, αλλά ίσως είναι και offtopic εδώ, οπότε όποιον ενδιαφέρει pm.

Το επιχείρημα "η τράπεζα είναι πάντα καλυμμένη" το χρησιμοποιούν οι τράπεζες για να μην απαιτούμε τα δικαιώματά μας και να αποδεχόμαστε ό,τι μας πασάρουν. Δεν είναι έτσι, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι πάντα εύκολο να βρεις το δίκιο σου.

Σε όλες τις μεθόδους υπάρχουν κίνδυνοι, καμία μέθοδος ηλεκτρονικής πληρωμής δεν είναι 100% ασφαλής, όπως ακριβώς και στον υλικό κόσμο. Για να είσαι 100% ασφαλής πρέπει να μην κάνεις συναλλαγές πουθενά. Π.χ. όταν δώσεις 50ρικο στον περιπτερά και σου δώσει ρέστα από 20ρικο, κανένα δικαστήριο δε μπορεί να ασχοληθεί να σε δικαιώσει. Οπότε ο καθένας αποφασίζει το συνδυασμό μέσων πληρωμής με τον οποίο νιώθει ότι ασκεί κάποιο έλεγχο που τον ικανοποιεί.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει offline POS ακόμα? Και δέχεται την κάρτα?

ΑΤΜ άλλης τράπεζας πιστεύω δε θα αφήσει.

Εδώ έγινε έμβασμα απο Αγγλία και σε 5' είχε έρθει email ότι μπήκαν τα χρήματα (όχι άμεσα διαθέσιμα όμως).

Offline POS νομίζω υπάρχουν ακόμα σε 'περίεργες' καταστάσεις, πχ τα μηχανηματάκια μέσα στα αεροπλάνα ή αυτά των ντελιβεράδων στο εξωτερικό. (μπορεί να έχει εξελιχθεί βέβαια και να είναι online, δεν είμαι σίγουρος, παλιά ήταν σίγουρα οff!)

Όσο για τα ΑΤΜ, είναι ανάλογα και την τράπεζα φαντάζομαι... Στην προηγούμενη που δούλευα, η ενημέρωση των υπολοίπων των καρτών των άλλων τραπεζών γινόταν ανά μισή ώρα, οπότε είχες ένα μικρό παράθυρο 'υπερανάληψης'. (συνηθίζεται στις μικρές τράπεζες, αλλά δεν έχει μείνει καμία πλέον :p )

Link to comment
Share on other sites

Πλέον με το ίντερνετ στην κινητή βγάζουν τα pos με 3g και είναι πάντα online. Μη σου πω ότι και σε μαγαζιά έχω δει 3g pos, είναι προτιμώτερο από το να καλούν μέσω pstn και να καταλαμβάνουν τη γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

To καλοκαιρι του 12 οταν ειμασταν Ελλαδα διακοπες η γυναικα μου ειδε οτι ειχε χρεωσεις στη Debit card 750 ευρω. Πηραμε τηλεφωνο την τραπεζα και καναμε αμφισβητηση συναλλαγης. Σε 4 μερες τα χρηματα ηταν πισω στο λογαριασμο και μολις επεστρεψαμε η νεα καρτα της την περιμενε. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ακομα και αν πεσεις θυμα κλοπης η τραπεζα πρεπει να αποδειξει οτι εσυ τα εκλεψες και οχι καποιος αλλος για να σε χρεωσει. Στην περιπτωση της γυναικας μου καποιος αγορασε ρουχα στο 'murica και παρηγγειλε tacos online το λιγουρι.

Link to comment
Share on other sites

Εχουν και συνδεση ethernet πανω και δεν κανουν κληση pstn και ειναι και πολυ πιο γρηγορα.

Στα αεροπλανα, πχ easyjet, ισως εχουν offline.

Είναι κάποια μαγαζιά που δεν έχουν ίντερνετ. Λίγο ασυνήθιστο αλλά μου έτυχε να το δω φέτος.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.