Jump to content



AMD 8350 ή AMD 8320? Kαι με ποιά μητρική?


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι να πάρω ένα pc για gaming. Budget 700-750. Προτίθεμαι να δώσω και 20-30 ευρώ παραπάνω για κάρτα γραφικών αν πρόκειται να κάνει μεγάλη διαφορά.

Προτίμηση στους επεξεργαστές amd

Αγορά κατά προτίμηση από e-shop.

Τα κομμάτια που έχω ξεχωρίσει μέχρι τώρα:

τροφοδοτικό: SUPER FLOWER GOLDEN GREEN HX SERIES 550W (SF-550P14XE) -

μνήμη: CRUCIAL BLS2CP4G3D1609DS1S00 BALLISTIX SPORT 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-12800 1600MHZ DUAL CHANNEL KIT -

σκληρός: INTENSO 3812430 TOP PERFORMANCE 128GB 2.5'' SSD SATA3 -

κουτί: COOLERMASTER K380 BLACK -

Κάρτα γραφικών: Εξαρτάται από το ποσό που θα φτάσει το pc με τα άλλα κομμάτια. Είμαι ανάμεσα στη 280 και τη 280χ.

Επεξεργαστής: AMD FX-8350 4.0GHZ 8-CORE BOX - ή AMD FX-8320 3.5GHZ 8-CORE BOX - ?

Μητρική: GIGABYTE GA-990FXA-UD3 RETAIL - ή GIGABYTE GA-970A-UD3P RETAIL - ή GIGABYTE 990XA-UD3 RETAIL - ή ASUS M5A99X EVO R2.0 - ή ASUS M5A97 R2.0 - ?

Από όσα έχω διαβάσει συμπέρανα ότι ο καλύτερος συνδυασμός είναι amd-fx-8350-40ghz-8-core-box με gigabyte-ga-990fxa-ud3, ο οποίος είναι και ο πιο ακριβός.

Από την άλλη, παρατήρησα ότι πολλοί παίρνουν το amd-fx-8320-35ghz-8-core με GIGABYTE 990XA-UD3 RETAIL ή asus-m5a99x-evo-r20. Ο συνδυασμός 8320 με 99xa είναι 50 ευρώ πιο φτηνά από το 8350 με την 990 fxa. Η διαφορά στην απόδοση θα είναι μεγάλη?

Όπως οι περισσότεροι θέλω και εγώ ένα pc που με τα χρήματα που διαθέτω να πληρεί όσο γίνεται καλύτερα τις απαιτήσεις gaming, να είναι futureproof kai Best value for money.

Οποιεσδήποτε αλλαγές, επισημάνσεις ή και προτάσεις για εντελώς νέο pc καλοδεχούμενες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι να πάρω ένα pc για gaming. Budget 700-750. Προτίθεμαι να δώσω και 20-30 ευρώ παραπάνω για κάρτα γραφικών αν πρόκειται να κάνει μεγάλη διαφορά.

Προτίμηση στους επεξεργαστές amd

Αγορά κατά προτίμηση από e-shop.

.....

καλύτερα που έγινε ένα νέο θέμα ώστε να το δουν περισσότεροι και να πάρεις και τις αντίστοιχες απαντήσεις.

Έγινε επεξεργασία από felix
fixed
Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου είναι αγοράζεις τον 8320 που είναι υπεραρκετός για τα παιχνίδια και την όποια διαφορά την ρίχνεις στην κάρτα γραφικών που αναλαμβάνει το βάρος της απεικόνισης στις οθόνες με τις ολοένα αυξανόμενες αναλύσεις.

Επίσης διαφορά επιδόσεων δεν θα δεις ανάμεσα σε μητρική 990FX και 990Χ από την στιγμή που δεν θα κάνεις και Crossfire.

Η επιλογή σου για την 280Χ είναι η κατάλληλη για τα χρήματα που διαθέτεις.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα πολυ καλη επιλογη το τροφοδοτικο και προτεινω 8350 ειδικα αμα σε ενδιαφερει ο υπερχρονισμος.Επιπλεον στα παιχνιδια καθε ΜΗΖ απο τους FX μετραει. Αρα πας σε 8350 αν επισης δεν σε ενδιαφερει ο υπερχρονισμος.

θα σε συμβουλευα να πας στην http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/motherboard-mitrikes/MSI-970-Gaming-AM3-970-DDR3.htm αλλιως στην gigabyte 970 και να παρεις 280Χ τωρα που πεφτουν οι τιμες.

Έγινε επεξεργασία από astrovasilis
Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν ότι θα χρειαστείς ψύκτρα, η μανίσια είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ, όπως πάντα δλδ. Εκτός των άλλων θα σε τρελάνει στο θόρυβο όταν ανεβάζεις το load για games κλπ. Στα υπόλοιπα μια χαρά είσαι, αν θές κόψε λίγα από μητρική και επεξεργαστή και βάλε σε κάρτα γραφικών ή στην ψύκτρα, δλδ πήγαινε σε 970 mobo και σε 8320 cpu, σώνεις ένα 50ρικο πάνω κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον 8320 έχω stock ρεύμα 4.36GHz. Άμα δε θες τρελά οβερκλοκ πάρε τον μικρό να γλιτώσεις κάνα φράγκο μα δε κάνει διαφορά.

Βασικά άσε τον fx γενικά. Δεν αξίζει πλεόν.

Τσίμπα ι5 4460 και κάμια H97 Mobo τα ίδια φράγκα θα σου έρθει (~€250). Μη σου πω ότι θα σου έρθει και πιο φτηνά, ούτε cooler δε θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον 8320 έχω stock ρεύμα 4.36GHz. Άμα δε θες τρελά οβερκλοκ πάρε τον μικρό να γλιτώσεις κάνα φράγκο μα δε κάνει διαφορά.

Βασικά άσε τον fx γενικά. Δεν αξίζει πλεόν.

Τσίμπα ι5 4460 και κάμια H97 Mobo τα ίδια φράγκα θα σου έρθει (~€250). Μη σου πω ότι θα σου έρθει και πιο φτηνά, ούτε cooler δε θέλει.

Γενικά υποστηρίζω τους amd. Ωστόσο, είδα και εγώ ότι ο 4460 είναι πιο καινούργιο μοντέλο, πιο δυνατός στο gaming, καίει λιγότερο ρεύμα, και είναι στα ίδια λεφτά με τον 8350. Μου είναι λίγο δύσκολο να προτιμήσω μητρική. Κάποια προταση? Asus ή ASrock?

ASUS H97-PLUS RETAIL -

GIGABYTE GA-Z97M-DS3H RETAIL -

Ακόμα, παρατήρησα οτι όλες οι μητρικές είναι μέχρι 1600 ram. Για ποιο λόγο δεν πανε πιο πάνω?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά υποστηρίζω τους amd. Ωστόσο, είδα και εγώ ότι ο 4460 είναι πιο καινούργιο μοντέλο, πιο δυνατός στο gaming, καίει λιγότερο ρεύμα, και είναι στα ίδια λεφτά με τον 8350. Μου είναι λίγο δύσκολο να προτιμήσω μητρική. Κάποια προταση? Asus ή ASrock?

ASUS H97-PLUS RETAIL -

GIGABYTE GA-Z97M-DS3H RETAIL -

Ακόμα, παρατήρησα οτι όλες οι μητρικές είναι μέχρι 1600 ram. Για ποιο λόγο δεν πανε πιο πάνω?

Πάνε μια χαρά. Άλλο που δε το υποστηρίζουν "επίσημα".

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.