Jump to content



gtx 970 vs r9 290 για 1080p gaming


Recommended Posts

Μαλλον εσυ δεν καταλαβαινεις....

Απο 1080p σε 1440p που ειναι 75% more pixels η πτωση ειναι 40-45%. Για ενα 30% επιπλεον pixels που εισαι εσυ ποσο νομιζεις οτι θα ειναι η πτωση ? 20% βαρια και οπως βλεπεις εχω αρκετό περίσσευμα απο gpu power.

Μιπως νομιζεις οτι τρεχεις σε 4Κ ? Ικανό σε εχω να το εχεις πιστεψει και αυτο :hehe:

 

....μου θες και tessellation με τις Α-Μ-D  :hehe: ! Παρε ps4 απευθειας να παιζεις με 20 fps cinematic exp.

 

Μαλλον εσυ δεν καταλαβαινεις....

Απο 1080p σε 1440p που ειναι 75% more pixels η πτωση ειναι 40-45%. Για ενα 30% επιπλεον pixels που εισαι εσυ ποσο νομιζεις οτι θα ειναι η πτωση ? 20% βαρια και οπως βλεπεις εχω αρκετό περίσσευμα απο gpu power.

Μιπως νομιζεις οτι τρεχεις σε 4Κ ? Ικανό σε εχω να το εχεις πιστεψει και αυτο :hehe:

 

....μου θες και tessellation με τις Α-Μ-D  :hehe: ! Παρε ps4 απευθειας να παιζεις με 20 fps cinematic exp.

 

Τι προσπαθείς να αποδείξεις δεν καταλαβαίνω. Είπαμε ότι παίζει καλύτερα σε nvidia εξαρχής. Αυτό πάντα ίσχυε όπως επίσης ότι δεν είχε ποτέ κανένα assassin's creed σοβαρό crossfire προφίλ. Όλα όμως είναι θέμα οδηγών και development. Άμα συνεργάζονταν και με την amd όλα θα ήταν ισοδύναμα. Αφού η ubisoft τα φτιάχνει μαζί με την nvidia τα παιχνίδια. Πως να παίξουν καλά σε AMD? Το ότι μπορούν οι προγραμματιστές της AMD να δώσουν με έναν οδηγό 50% στο farcry 4 σημαίνει ότι κάτι ξέρουν. Απλά τους φάγανε τα κυκλώματα που έλεγε και ο Δόγκανος. Σε σικέ παιχνίδι δε μπορεί ποτέ να νικήσει ο δεύτερος (εννοώ ότι όλα τα παιχνίδια φτιάχνονται με τις nvidia). Όποιος ξέρει τι έχει γίνει με watch dogs καταλαβαίνει τι εννοώ. 

 

Σου ξαναείπα ότι κι εγώ nvidia θα ήθελα να έχω. Βιάστηκα και το πλήρωσα. Έχω ταλαιπωρηθεί τόσο πολύ με απρόβλεπτα προβλήματα, που άλλα έχουν σχέση με τις κάρτες γραφικών και άλλα όχι, που πραγματικά δεν έχω κουράγιο να κάνω τίποτα άλλο πλέον. Θα μείνω έτσι όσο μπορέσω. 

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά που υποστηρίζει 21:9 aspect ratio. Ούτε με το farcry 4 θα ασχοληθώ αν δε φτιάξουν το 21:9. Το υποστήριζε το farcry 3 και το 4 όχι. Έλεος. Θέλουν να εξαφανιστούν εντελώς οι pc gamers και να μείνουν μόνο οι κονσόλες. 

 

Kωστη το εχω πει αρκετες φορες. Μολις φυγεις απο το 1080ρ αρχιζουν τα προβληματα.

 

Ασε τον @sebastian, εχει μπλεξει εκει με τα sli και το ms και τα 1440p. Για να παιξει ενα game πρεπει πρωτα να κανει ρυθμισεις απο driver, να ανοιξει ενα inspector και να βαλει τα σαπακια στα 1465mhz γτ δεν τραβανε μαμα και να φτιαξει και ενα fan profile με το msi ab. Oλοκληρη διαδικασια δηλαδη.

 

Aλλα τι να κανουμε, αγαπα τους φιλους σου με τα ελαττωματα τους λενε. :p

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγγνώμη για το off-topic αλλά ο φίλος  @The_Blade, δε μπορεί να δεχτεί προσωπικά μηνύματα και χρειάζομαι τη βοήθεια του. Αν μπορέσει ας επικοινωνήσει μαζί μου.  

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τον καλύτερο τρόπο που μπορεί κάποιος να παίξει assassin's creed unity με amd κάρτα, είτε με μία είτε με crossfire.. Χρειάζεται μόνο το RadeonPro. Η παλαιότερη εμπειρία με crossfire και assassin's creed βοήθησε. Κατεβάζετε λοιπόν το RadeonPro 1.1.1.0, προσθέτετε το προφίλ του Unity, πηγαίνετε στην καρτέλα Tweaks και ενεργοποιείτε το Triple Buffering στο Direct3D Tweaks αφού βάλετε το Refresh Rate της οθόνης σας. Τέλος. Μέσα στο παιχνίδι, ενεργοποιείτε το Vsync κανονικά και έχετε άψογο αποτέλεσμα χωρίς tearing, ασχέτως αν έχετε 60fps ή όχι.

 

Με crossfire και afr friendly από catalyst control center, παίζουν και οι δύο κάρτες στο 100% σχεδόν παντού, και έχω σε στοκ 1000-1250, περίπου 55fps average με ultra high+FXAA σε 3440x1440, αλλά χωρίς tearing και stuttering.

 

ACU_2014_12_04_00_14_43_684.jpg

 

Σημειωτέον ότι παίζει και σε NVidia κάρτες το πρόγραμμα, αν κάποιος θέλει να κάνει ακριβώς το ίδιο μιας και το D3DOverrider δε δουλεύει σε DX11 παιχνίδια.
 

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

1080p + ULTRA + X4MSAA για τον takis-pa

 

SLI

 

ACU_2014_12_05_09_32_26_468.jpg

ACU_2014_12_05_09_33_13_447.jpg

 

SINGLE

 

image.jpg

image.jpg

 

75% scaling με το SLI (40 fps -> 70 fps)

 

Να πω το εξης οτι δεν εχω περασμενο κανενα update για το παιχνιδι.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1080p + Ultra High + 4x MSAA

 

Crossfire

 

ACU_2014_12_05_14_19_28_137.jpg
 
ACU_2014_12_05_13_50_10_113.jpg
 
 
Επειδή είμαι σίγουρος ότι ο Ορέστης θα πει ότι στο δικό του screenshot έχει πολύ περισσότερο κόσμο, το δέχομαι αλλά δυστυχώς εγώ δεν έχω παίξει καθόλου το παιχνίδι και σχεδόν όλα τα μέρη είναι κλειδωμένα. Πήγα σε ένα σημείο που έχει τον περισσότερο δυνατό κόσμο αλλά και συντριβάνι και κτίρια για να είναι αρκετά αντιπροσωπευτικό. Τα frames πάντως εκεί κυμαίνονται γενικά με μικρά dips προς τα 55-60 σε κάποια σημεία. Σημειωτέον ότι επειδή έχω κάποια θεματάκια με το λειτουργικό οι κάρτες είναι και πάλι στοκ. 
Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παιξε να φτασεις στο Παρισι. Εκει αλλαζει ολο το βαρος στο engine.

Στο 5% του game ειμαι, βαρια μια 1 ωρα gameplay.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Τώρα όταν γυρίσω από Γερμανία. Την άλλη Πέμπτη. Βάζω και ένα με single κάρτα στο ίδιο σημείο για να δούμε το scaling.

 

ACU_2014_12_05_15_32_49_339.jpg
 
 
37,5->70,9 = 89% scaling
 
Όχι άσχημα.
Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα περασω τελευταιο patch 1.3 και θα ποσταρω photo απο την αρχη στα σημεια που ανέβασες. Θελω ομως 3-4 μερουλες για να παίξω. Εχω ενα θεμα με το χερι...

Με προβληματισε το scaling.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο τα e-peen περι AMD/Nvidia στα 1440p ξερουμε ποτε βγαινει καμια 970 με 8GB?

 

Νομιζω η 580 μου στα τελευταια, αυτα τα ασπρα κυβακια που βγαινουν κατι ακυρες φορες και τρωω driver has crashed..λενε πολλα και δεν θελω να πεταξω λεφτα σε 4GB μιας και με βλεπω να πηγαινω σε 144Hz/1440p ποιο νωρις απο οτι νομιζα.

 

Και το θεμα ειναι οτι εχω βαλει και Unigine να τρεχει και δεν το κανει αυτο με τα artifacts..αλλα γενικα καρτα πρεπει να φυγει μεσα στον μηνα!

Έγινε επεξεργασία από potis
Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει πρωτα να ερθει κοντα στις τιμες της κοκκινης και ειναι νωρις για αυτην.

http://www.mindfactory.de/product_info.php/8192MB-MSI-Radeon-R9-290X-Gaming-8G-Aktiv-PCIe-3-0-x16--Retail-_982974.html

 

Καλο καλοκαιρι σε αυτους που περιμενουν την νεα κοκκινη.

http://www.fudzilla.com/home/item/36492-amd-next-gen-graphics-are-caribbean-islands


 

Έγινε επεξεργασία από zpaf
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα το game εντελως για το πεος ετσι.. 1080p με 290Χ CF @70fps.. ουτε το crysis 3 δεν ειναι τοσο βαρυ.

Aυτο και το Μακρινο Κλαμα 4....περιμενω το Division μπας και παιξουμε τιποτα της προκοπης γιατι οπως παει η κατασταση μας βλεπω να παιζουμε τις κουμπαρες :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.