Jump to content



gtx 970 vs r9 290 για 1080p gaming


Recommended Posts

Σε 5760x1080 στην shanghai siege εχω 2-3 σημεια που μετραω τα fps.

 

H 290X ειναι χαλαρα 10fps επανω σε σχεση με την 780TI που ειχα παντα με dx11. Το mantle βγηκε για να βοηθησει τα σαπακια cpu της AMD!

 

Mε 4770κ και δυνατοτερο δεν εχει διαφορα mantle με dx11, τουλαχιστον σε 5760χ1080 που παιζω εγω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με τις τρελες αναλύσεις...μιλαμε για 1080p παντα..και απ όσα λίγα που διαβάζω στο oc.net σε 1080p 970>290..απο 1440p περνάει η 290

Edit.lazy για δες fps με και χωρίς mantle ..

Έγινε επεξεργασία από AKISSS
Link to comment
Share on other sites

@AKISSS, επειδη το εχω τσεκαρει γιαυτο το λεω...το μονο καλυτερο που δινει στο δικο μου setup το mantle ειναι smoothness και ισως να κραταει τα min fps λιγο ψηλοτερα

 

Δεν εχω δει κατω απο 88 σε κανενα map(64ρη παντα) ultra settings.

 

Η δυσπιστια δεν ειναι προς τα σενα αλλά για τα τζιμανια που κανουν τα τεστακια...

 

Στα 1080 ειναι ισα βαρκα ισα γιαλος. Ειχα 970 και μπορω να μιλησω εκ πειρας

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@AKISSS, επειδη το εχω τσεκαρει γιαυτο το λεω...το μονο καλυτερο που δινει στο δικο μου setup το mantle ειναι smoothness και ισως να κραταει τα min fps λιγο ψηλοτερα

Δεν εχω δει κατω απο 88 σε κανενα map(64ρη παντα) ultra settings.

Η δυσπιστια δεν ειναι προς τα σενα αλλά για τα τζιμανια που κανουν τα τεστακια...

Στα 1080 ειναι ισα βαρκα ισα γιαλος. Ειχα 970 και μπορω να μιλησω εκ πειρας

Ε κάτι άλλο παίζει μετά...θα κοιτάξω όταν πάω σπίτι settings μήπως έβαλε τπτ res scale π.χ. γιατί απ ότι θυμάμαι το έκανε και σε τέρας PC..nvidia fan boy δν είναι απο αλλά bench που τρέχει και μ εχουν πει ότι γενικά είναι έμπιστο site..
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε 5760x1080 στην shanghai siege εχω 2-3 σημεια που μετραω τα fps.

 

H 290X ειναι χαλαρα 10fps επανω σε σχεση με την 780TI που ειχα παντα με dx11. Το mantle βγηκε για να βοηθησει τα σαπακια cpu της AMD!

 

Mε 4770κ και δυνατοτερο δεν εχει διαφορα mantle με dx11, τουλαχιστον σε 5760χ1080 που παιζω εγω.

Χρήστο είπαμε άσε τις υψηλές αναλύσεις εκεί δεν υπάρχει τίποτε άλλο εκτός από κόκκινο ...

15389559114_5328455a79_o.jpg

Υ.Γ. Έλα ρε φίλε πάρε μια 980 να δούμε αν λέει αλήθεια ο τυπάκος.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Έλα ρε φίλε πάρε μια 980 να δούμε αν λέει αλήθεια ο τυπάκος.

 

Γιαννη ειδικα στα 602,99 ευρω πιστευω οτι ειναι καλο deal! :hehe:

 

Καλα εδω εχει ΤΙΤΑΝ βλακ στα 1000 ευρω ακομα..

 

Ποσο μλκς νιωθω που πηρα τατιανες τοτε..

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το να ανεβάζουμε εικόνες από αυτό που βολεύει εκείνη την στιγμή, μας κάνει να χάνουμε την ουσία.

 

Πχ εμένα με ενδιαφέρει ποιά κάρτα να αγοράσω και γιατί. Είμαι στα πρόθυρα να πάρω μια 970, αλλά διαβάζω μυστήριες ιστορίες εδώ...

 

Οπότε βοηθάτε να διαλέξουμε! :)

 

ΥΓ: πάρτε ένα bench που βολέυει την πράσινη σε high ανάλυση....

 

Και για όσους θέλουν να δουν όλο το ριβιού: http://www.anandtech.com/show/8568/the-geforce-gtx-970-review-feat-evga

post-50599-0-51193700-1418503898_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από cyberdyne
Link to comment
Share on other sites

το review είναι από τις 26 Σεπτέμβρη.. έχουν αλλάξει drivers και έχουν βγει patch για τα παιχνίδια.

Το πιο αξιόπιστο, όσο γίνεται, είναι να σου πουν τα παιδιά εδώ πόσα fps βγάζουν σε κάθε παιχνίδι με την 290/290x ή με την 970/980.

Βέβαια ο καθένας θα υποστηρίξει αυτό που αγόρασε και σίγουρα όλοι έκαναν την καλύτερη επιλογή, μα 2-3-10 screenshots με νουμεράκια, θα σε βοηθήσουν να αποκρυσταλλώσεις μια άποψη.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

το review είναι από τις 26 Σεπτέμβρη.. έχουν αλλάξει drivers και έχουν βγει patch για τα παιχνίδια.

Το πιο αξιόπιστο, όσο γίνεται, είναι να σου πουν τα παιδιά εδώ πόσα fps βγάζουν σε κάθε παιχνίδι με την 290/290x ή με την 970/980.

Βέβαια ο καθένας θα υποστηρίξει αυτό που αγόρασε και σίγουρα όλοι έκαναν την καλύτερη επιλογή, μα 2-3-10 screenshots με νουμεράκια, θα σε βοηθήσουν να αποκρυσταλλώσεις μια άποψη.

 

Μα αυτό λέω, να μην βάζουμε εικόνες απλά για εντυπώσεις! Αυτό που έχω δει μέχρι τώρα είναι πως σε 1080 ανάλυση είναι πρώτη η 970. Σε 4Κ πάνε ίσα αναλογα τον τίτλο. 

 

Μήπως όπως ειπώθηκε και πρίν να πάμε στο φρέσκο πράγμα (dx12)? Προσωπικά δεν με χαλάει να μείνω και κανά 2μηνο χωρίς gpu αν είναι να περιμένω το κάτι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

@cyberdyne, ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει. Περασαν δυο 970 απο τα χερια μου και σου λεω οτι στα 1080 δεν υπαρχει διαφορα. Τουλαχιστον σε καμια δεκαρια παιχνιδια που ειχα/εχω :)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ψαξε στο Youtube 970vs290,εχει ενα σωρο video με head το head comparison,μετα απο καμια δεκαρια video θα εχεις μια ολοκληρωμενη αποψη τι να παρεις,ουτε review ουτε τιποτα αν και 90% των review υπερτερει προς 970 με ασημαντες διαφορες,αλλα καλυτερα δες σε video πως συμπεριφερεται η καθεμια αναλογως το game και αποφασισε,αν δεν υπηρχε το θεμα με την καταναλωση ισως εγερνα προς κοκκινη,η σημερινη της τιμη ειναι χωμα και ας εχανα μερικα frames.

 

Και αν περιμενεις και λιγο, κερδισμενος θα βγεις,η μια ξεφορτωνει και η αλλη οτι αρπαξει παλι απο το μεσαιο maxwell,αν και τα 300 μια χαρα ειναι για τετοιου επιπεδου καρτα για τα 550 της 980 ουτε λογος βεβαια.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

@cyberdyne, ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει. Περασαν δυο 970 απο τα χερια μου και σου λεω οτι στα 1080 δεν υπαρχει διαφορα. Τουλαχιστον σε καμια δεκαρια παιχνιδια που ειχα/εχω  :)

Γιατί δεν κράτησες 970 και πήρες 290Χ ?

 

Εχουμε και το dx12.... Πιστεύω πως απλά καλύτερα το πιο καινουργιο στην περίπτωση μας (msi μόνο στα 400 ευρώ). Επιπλέον (για μενα) παίζει και το cuda που το θέλω για Pshop, premiere kai Aeffects...

 

Για καλο κ για κακό θα περιμένω λιγο πάντως.

 

:)

Έγινε επεξεργασία από cyberdyne
Link to comment
Share on other sites

@cyberdyne, αν και ηθελα καρτα εκεινη την εποχη, περισσοτερο απο περιεργεια πηρα 970. Δεν ειδα καμμια διαφορα στην πραξη. Θα την κρατουσα ισως αν δεν ηταν το mantle στη μεση(bf4 κτλ) την πουλησα πηρα καινουργια 290 και μου εμειναν και 100€ στην τσεπη.

 

Το εχω πει πολλακις σε αυτο το νημα οτι και οι δυο ειναι υπεραρκετες για 1080. Απο κει και περα ο καθενας αγοραζει με βαση τις δικες του αναγκες.

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.