Jump to content



gtx 970 vs r9 290 για 1080p gaming


Recommended Posts

xmmm


αν μπορείς τρέξτο με +50% ανάλυση (Resolution 150%) δηλαδή 2880*1620

Έχεις περάσει  το hd texture pack ;

 

 

Έχω ultra τo Ambient αλλά και high που το εβαλα  έχω 50.9 βγάζω .

post-44018-0-56212900-1419204556_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από msdx
Link to comment
Share on other sites

@zpaf όχι, custom bios με ανεβασμένο tdp και voltage. Με το original bios 3dmark normal graphics ήταν 13960, δηλ ελάχιστα κέρδη από την παραπάνω τάση.

 

Εγω σε ρωτησα για το 3014 gpu score gtx 970 @ 1602-2103Mhz που εβγαλες στο ultra σε σχεση με το 3154 του μαιμουδοexpert.

Μηπως δεν πειράζεις κατι στον driver ; :hehe:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κηπουρε παρεα με τον Χαικ-Χαλι ασχολείστε με το κυνήγι μαγισσών. Παρτην πετα την σε κανενα ΒΑΛΤΟ να τελειώνουμε :hehe:

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

xmmm

Έχεις περάσει  το hd texture pack ;

 

 

Έχω ultra τo Ambient αλλά και high που το εβαλα  έχω 50.9 βγάζω .

 

Ναι έχω βάλει τα HD textures.

 

Το Ambient πρέπει να το έχω και εγώ ultra και να έχω βάλει λάθος pic. Θα τσεκάρω και θα κάνω update.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποσταρετο και εδώ http://forums.overclockers.co.uk/showthread.php?t=18629665

Κρίμα να γελάει μόνο ο Λαμπης χρονιάρες μέρες.

Δεν βλεπω καμια 970gtx με τον νεο driver. Τελικα πεσε και συ μεσα στο βάλτο! :hehe:
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω καμια 970gtx με τον νεο driver. Τελικα πεσε και συ μεσα στο βάλτο! :hehe:

δηλαδη με +300watt μονο 0,100 ποντους διαφορα στα 4Κ?  :hehe:

 

seb και με κομμενο το tess απο τον driver παιρνουν valid score οι κοκκινες? η ειναι κομμενο ετσι κι αλλιως by amd  :hehe:

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

link     link    link  link

 

 

Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να το παιδεύουμε  άλλο . Οι κάρτες είναι "πρακτικά" ισοδύναμες με την 970 να παίρνει κεφάλι στα nvidia games ή το αντίθετο.   Απο κει και πέρα είναι πλέον θέμα επιλόγής μεταξύ περiσσότερου  raw power που μάλλον έχει μια oced 290x  , και καποιων features που διαθέτει το νεότερο maxwell.

 

Καλή Χρονιά με υγεία και ηρεμία.

Έγινε επεξεργασία από mellodos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 Το αυτό. Κατά κύριο λόγο έχει να κάνει το τι games παίζεις και τίποτα άλλο. Θεωρώ τελείως λάθος την προσέγγιση των παπαγάλων που προσπαθούν να καλύψουν το μήκος της τσουτσούς με το μήκος της gpu. ΔΕΝ γίνεται να υπάρχει αντικειμενικοτητα για κανένα λόγο. Θα δεις 1000 σενάρια και 1000 απόψεις. Προσωπικά πήγα από 7970cf-> 780 (τρομερή υποβάθμιση ειδικά σε bf4, assetto corsa - πουλήθηκε εντός φόρουμ)->780ti (ίδιο σενάριο μόνο που ξηλώθηκα αρκετά παραπάνω για να το καταλάβω - πουλήθηκε εντός φόρουμ)->290 wf3 είδα το φως το αληθινό ειδικά σε bf4 (όσοι είναι καμένοι με bf4 ξέρουν καλά τι παπάδες κάνει στο συγκεκριμένο game το mantle) και σε assetto corsa maxed out online σε 1200p με ωραιότατα frames τη στιγμή που με 780/ti έπεφταν σε πολλές φάσεις και κάτω από τα 30. 

 Με τρώει ο ποπός μου, πουλάω την 290 για το φρέσκο ωραίο πράγμα ακα 970. Παραγγελιά αμαζον φρ κούμπωμα στο pc. Τέσσερις μέρες μετά, ξήλωμα και εκμεταλλευομαι την επιστροφή 30 ημερών. Περιμένω καναρίνι 290x. :hehe:   Δεν ηταν τόσο τα frames που κράταγε μια χαρά 75+ ακόμα και σε δύσκολες στιγμές όσο το stuterring και η αίσθηση του input lag που μου έδινε. Ξαναλέω οι καμένοι bf4's κατανοούν τι εννοώ λέγοντας εμπειρία gaming με mantle στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

 

 Προσωπικό συμπέρασμα στα παιχνίδια που παίζω δεν έχω καλή σχέση με nvidia.. Δεν μπορώ να πω όμως ούτε ότι οι nvidia είναι άχρηστες κάρτες, ούτε από την άλλη συμμερίζομαι την άποψη παπαγάλων ότι nvidia uber ales, γιατί η 290 κάνει φασαρία, ζεσταίνει το δωμάτιο, καίει 5000€ ρεύμα το δίμηνο, έχει coil whine, θα βγει κυβέρνηση ξανά το ΠΑΣΟΚ με το που την κουμπώσεις στη μητρική κτλπ. Ίσως σε games που δεν παίζω να πηγαίνουν καλύτερα, αλλά πραγματικά δεν με ενδιαφέρει μιας και πληρώνω την κάρτα για παιχνίδια που παίζω και όχι για τα υποθετικά παιχνίδια που θα μπορούσα να παίζω.

 

***Bonus Friendly Tip*** Αγοράστε κάρτες με βάση του τι παιχνίδια παιζετε. Ψάξτε λίγο πιο πριν και γρήγορα θα καταλάβετε πια παιχνίδια αγαπούν την εκάστοτε εταιρεία. Δεν υπάρχει η uber κάρτα και δεν πρόκειται να υπάρξει, γιατί είναι πολλα τα λεφτά Άρη. Καλές γιορτές με υγεία και ευτυχία σε όλους.  :party:

Έγινε επεξεργασία από amdnikos
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

SLI MSI 970 GTX GAMING (1.465mhz/2.000,hz - stock ταση)

image.jpg

Shadow of Mordor (1440p με ολα στο ULTRA + HD Texture pack)

NVIDIA 344.48 (default απο τον driver)

970 GTX

Shadow_Of_Mordor_2014_10_23_11_25_50_241

Mε μετρησεις που εκανα σε αυτο το game: GTX Titan 1130mhz/7.200mhz = 970 GTX 1.465mhz/2.000mhz = GTX 780 1.280mhz/7.200mhz σε αυτο το game

 

Τεμπελοσκυλο τελειωσανε οι χρονιαρες μερες ή οχι ακομα ; :hehe:

 

15995556728_3ebe224629_o.jpg

15563204963_9fbba170f1_o.jpg

15563205443_41bd9f5509_o.jpg

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έτσι και αλλιώς οι 290.. παίζουν καλύτερα στο middle earth βάλτε ένα far cry ένα thief ..

 

Game of the Year με την πρασινη να το supportαρει και να παιζει καλυτερα στην κοκκινη.

Δεν ειναι η πρωτη φορα.

Βρε καλα λεω εγω ... διαβαστε ξαναδιαβαστε ξαναμαναδιαβαστε και μετα παρτε οτι καρτα θελετε.

Γιατι παιζει καλυτερα θα μας πει κανεις ή ενταξει οκ ... απλα παιζει καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.