Jump to content



gtx 970 vs r9 290 για 1080p gaming


Recommended Posts

http://www.anandtech.com/show/8714/benchmarked-lords-of-the-fallen

http://www.pcgameshardware.de/Lords-of-the-Fallen-PC-255760/Tests/Benchmark-Test-1141344/

http://www.gamingbench.com/benchmarks/lords-fallen-initial-performance/

:hehe: csaris ασε τις VideoTrolies...θα γίνεις κηπουρός number 2!!!

8 Νοεμβριου το δικο σου trolovideo και 12 Νοεμβριου το anandtech! :)

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

συντομα με i5 4690k

 Σίγουρα χρειάζεσαι cpu..αλλά...αν στόχος σου είναι τα 120 fps στο bf4 γιατί δν παίζεις με settings μπας και το πετύχεις?Ώστε να περιμένεις κάτι άλλο..κανένας δεν παίζει bf4 online όλα high..(νταξ είναι μερικές περιπτώσεις οτι να ναι αλλά άστο).. http://forum.symthic.com/battlefield-4-general-discussion/5688-graphics-settings-and-how-they-affect-fps/

Επίσης γνώμη μου πάντα δεν θα κοιτούσα αυτή τη στιγμή cpu χωρίς ht.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για το λινκ, ιδιαιτερα χρησιμο γενικα.

 

Κοιτα, αργα ή γρηγορα, οι καρτες γραφικων παλιωνουν.

Δεν ειναι μονο το bf4 , αν και κυριως λογω χρονου παιζω μονο αυτο.

 

ο 4690 θα με κρατησει για πλακα 3 χρονια, καλα να ειμαστε, θα τον αλλαξουμε.

Τωρα θεωρησα οτι αυτος ειναι ο ιδανικος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ακόμα και οι νέοι i5 3-4ής θέλουν το oc τους, έκανα ένα googlarisma και είδα πως με 970 ακόμα και με αυτούς παίζει bottleneck στο bf4 είναι μικροί για την 970. Και τα fps είναι ανάλογα με αυτά που έχεις με τον 6300 μην είναι και χειρότερα. Οταν πάρεις τον 4690Κ δώσε μας να δούμε πως πάει stock και πως πάει oced θα έχει ενδιαφέρον.

 

 

Εdit: Αυτό είναι πρόσφατο σχετικά ο 4670 τα πάει πολύ καλά με την 290 λογικά ο 4690 θα είναι καλύτερα με την 970 σου. http://www.hardwarepal.com/wp-content/uploads/2014/02/Battlefield-4-Mantle-vs-DirectX-1920x1080-High-R9-290-CPU-Benchmark.jpg

Έγινε επεξεργασία από SkaL-
Link to comment
Share on other sites

Θα πεσουν δοκιμες και πριν και μετα...

Ο FX6300 σου μπορεί να παίξει πάνω απο τα 4.5 για 24/7 ? αν ναι και έχεις κέφια δεν ανεβάζεις κάνα ακόμα αποτέλεσμα στα (4.6-4.7) να δούμε το scalliing στην 970 για εγκυκλοπαιδικούς λόγους !

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για το λινκ, ιδιαιτερα χρησιμο γενικα.

 

Κοιτα, αργα ή γρηγορα, οι καρτες γραφικων παλιωνουν.

Δεν ειναι μονο το bf4 , αν και κυριως λογω χρονου παιζω μονο αυτο.

 

ο 4690 θα με κρατησει για πλακα 3 χρονια, καλα να ειμαστε, θα τον αλλαξουμε.

Τωρα θεωρησα οτι αυτος ειναι ο ιδανικος

 

 

Με τα λεφτά που θα δώσεις για τον i5 4690K και την τουμπανομητρική που σίγουρα θα πας να πάρεις, παίρνεις i7 4790 και αξιολογότατη H97. Το τι είναι καλύτερο δεν χρειάζεται να το γράψω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι λές τώρα...!!! ΤΡΕΧΩ για 4790Κ ΤΩΡΑ!!! Για να μην σου πώ οτι θα πάω σε X99 & 5960X!!!  :wall:

@Trexx, Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω για τα CPU και το gaming! Γιατί με στεναχωρείς! :) ΔΕΝ χρειάζεσαι στο 95% των παιχνιδιών κάτι παραπάνω απο έναν 4670K/4690K OC!!! Εγώ ΓΙΑΤΙ νομίζεις οτι ΔΕΝ αγόρασα όπως οι περισσότεροι i7 με ΗΤ??? Σε κάποιες περιπτώσεις το HT στα παιχνίδια δημιουργεί και προβλήματα!

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

 ΔΕΝ χρειάζεσαι στο 95% των παιχνιδιών κάτι παραπάνω απο έναν 4670K/4690K OC!!! 

 

Δεν ξέρω αν πρόσεξες τι γράφω!

Δεν ανεβάζω κάν link... είναι αργά πάω για ύπνο! Τα +100€ για τον i7 για gaming όποιος τα δώσει δεν αξίζει για μένα!

Έλα να παίξεις στον δικό μου OCed στα 4.2GHz multi και μετά έλα να μου πείς ΑΝ ζορίζομαι ή εάν έχω κάτι σοβαρό να ζηλέψω απο τον i7!

Anyway... ο καθένας έχει τις απόψεις του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν πρόσεξες τι γράφω!

Δεν ανεβάζω κάν link... είναι αργά πάω για ύπνο! Τα +100€ για τον i7 για gaming όποιος τα δώσει δεν αξίζει για μένα!

Έλα να παίξεις στον δικό μου OCed στα 4.2GHz multi και μετά έλα να μου πείς ΑΝ ζορίζομαι ή εάν έχω κάτι σοβαρό να ζηλέψω απο τον i7!

Anyway... ο καθένας έχει τις απόψεις του.

Η φάση ξεκίνησε για bf4 MULTI.-

Για τα single το είπα κιόλας..

Παντού για αυτό το game τα ίδια διαβάζω..

Άλλες ανάγκες..μεγάλη διαφορά το οnline με το ofline gaming..

Έγινε επεξεργασία από AKISSS
Link to comment
Share on other sites

Η φάση ξεκίνησε για bf4 MULTI.-

Για τα single το είπα κιόλας..

Παντού για αυτό το game τα ίδια διαβάζω..

Άλλες ανάγκες..μεγάλη διαφορά το οnline με το ofline gaming..

Δεν διαφωνώ αλλά σου ξανά λέω οτι μιλάω για OC καταστάσεις. Εξάλου σε ελάχιστα παιχνίδια όπου το HT δίνει το κάτι παραπάνω και πάλι δεν κάνει ΤΙ διαφορά για να δικαιολογήσει τα +100€ που κοστίζει παραπάνω απο τον κορυφαίο και ξεκλείδωτο i5. Έχεις την εντύπωση οτι ο 4670Κ/4690Κ OC "ζορίζεται" στο online gaming και χρειάζεσαι τον i7???

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Να.... καθόμαστε και μιλάμε τώρα για το bf4 και τις cpu, αν είχε πάρει μια 290 θα έβαζε mantle και θα ηταν με τον fx6300oced μια χαρά :p λοιπόν πέρα απο όλα αυτά το ht είναι μεγάλο θέμα, θυμάστε τι γινόταν σε άλλο thread σχετικά με το Ηt, πάντως στο bf4 τo ht δουλεύει καλά ακόμα και τα μικρά i3 με ΗΤ πάνε καλά αλλά είναι απο τα λίγα games που το κάνει αυτό, αλλού είναι χασούρα (για games μιλάω πάντα).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.