Jump to content



Συνδεση πολλαπλων αισθητηρων LM35 σε arduino Uno


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Φτιάχνω για το σπίτι ένα project με arduino μιας και μπήκα στο τρυπάκι να ασχοληθώ και θέλω να μου πείτε πως

μπορώ να συνδέσω πολλούς αισθητήρες θερμότητας LM35 σε μια αναλογική είσοδο του arduino και πως

θα μπορώ να τους ξεχωρίζω στο pc δλδ να βλέπω ότι ο τάδε αισθητήρας δείνει την τάδε θερμπκρασία.

Κάθε βοήθεια πολύτιμη μιας και δεν γνωρίζω και πολλά από προγραμματισμό τέτοιων μικροελεγκτών.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

σε μια αναλογική είσοδος ένας αισθητήρας είναι η γνώμη μου. ένα προς ένα ας πούμε.

Εκτός αν μπορείς να κάνεις πολύ καλή καλωδίωση, να πετύχεις καλό χρονοπρογραμματισμό και με πολύ προσοχή στο κύκλωμα γιατί "χάνουν" κανα δεδομένο ή failaroun οι αισθητήρες, χρειάζεσαι και έλεγχο min max ....και πολλά άλλα

Στό ένα προς ένα έχεις δυνατότητα για μεγάλη ακρίβεια και πολυ καλύτερο έλεγχο του συστήματός σου.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι οπωσδήποτε το LM35, που είναι ακριβείας και military grade ΚΑΙ αναλογικό?

Πιο εύκολο μου φαίνεται θα ήταν να πάρεις κάτι σε I2C ή SPI bus για να μην μπλέκεις με ADC και όλα τα υπόλοιπα που λέγονται από πάνω.

εδίτ: Να και ένα παράδειγμα που βρήκα στα γρήγορα.

Έγινε επεξεργασία από SouLSLayeR
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν καταλαβαινω που ειναι η δυσκολια του να συνδεσει εναν πολυπλεκτη μια εναλλακτικη λυση εφοσον μιλαμε για 16 αισθητηρες ειναι να χρησιμοποιησεις το Arduino Mega 2560 που εχει 16 analog input pins. Ενας κλωνος εμενα μου βγηκε στα στα 12 ευρω με τα μεταφορικα. Επισης βρισκω σωστο αυτο που λεει ο [MENTION=33040]SouLSLayeR[/MENTION] απλα θα προτινα το ds1820b

Link to comment
Share on other sites

οτι θέλει ο καθένας υλοποιεί, απλά προσωπικά πιστεύω ότι με πολυπλέκτη και 16 εισόδους και την ευαισθησία του αισθητήρα και το ρολόι του arduino θα χει μεγάλη καθυστέρηση. δεν είπα να μην το κάνει απλά τη γνωμη μου ειπα.

Όσο για το mega +1000

Link to comment
Share on other sites

οτι θέλει ο καθένας υλοποιεί, απλά προσωπικά πιστεύω ότι με πολυπλέκτη και 16 εισόδους και την ευαισθησία του αισθητήρα και το ρολόι του arduino θα χει μεγάλη καθυστέρηση. δεν είπα να μην το κάνει απλά τη γνωμη μου ειπα.

Όσο για το mega +1000

Αναλυσε το , με ενδιαφερει. Καποια προβληματα που ειχα με την ευαισθησια του αισθητηρα τα ελυσα με το να πλεξω τα καλωδια απο τον αισθητηρα στο arduino και με τη συνδεση του AREF pin. Μετα επαιζε μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω βάλει τόσους αισθητήρες μαζί, προφανως δεν εχουν τρελη ευαισθησία μπροστά σε κάποιο φωτοκύτταρο ή στον αισθητήρα υπερύθρων που είχα δουλεψει. Να λες οτι θα αλλάξει η θερμοκρασία και θα την αντιληφθεί σε δέκατο του δευτερολέπτου πχ.

Σε ένα τηλεκατευθυνόμενο έπρεπε να το πηγαίνεις πολύ αργά για να προλάβεις να πάρεις 10 -15 τιμές το δευτερόλεπτο και να σταματήσεις πριν στουκάρει σε τοιχο.

Επαναλαμβάνω πως σε αισθητήρα θερμοκρασίας δε νομιζω να έχεις τετοιες απαιτησεις αμεσότητας και απόκρισης

Link to comment
Share on other sites

ναι στους αισθητηρες δεν υπαρχει τετοια απαιτηση. απλα θα υπαρχουν πχ 6 και περισσοτεροι απο αυτους και ο καθενας θα ειναι μια διαφορετικη δηλωμενη μεταβλητη για να δουμε τις ενδειξεις στον υπολογιστη σκεφτηκα αυτο:

εκτος απο την λυση της πολυπλεξιας υπαρχει και η λυση με μικρα ρελε οπως αυτο: http://www.omron.com/ecb/products/pdf/en-g5v2.pdf

πηρα απο τον φανο 2 τετοια και θα ηθελα να δω πως τα συνδεω για να μην τα καψω.

Η λυση με τα ρελε θα υλοποιηθει ως μερικες μπαρες με 2 αισθητηρες σε καθε ρελε τα οποια θα διεγειρονται απο την ψηφιακη εξοδο του arduino. Κοιταω απο κατω απο το ρελε το σχεδιαγραμα αλλα με μπερδευει λιγο. Σιγουρα η λυση της πολυπλεξιας ειναι πολυ φθηνοτερη αλλα θελω να εξαντλησω και το ενδεχομενο να βαλω ρελε

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δώσεις ένα σχεδιαγραμμα γιατί με έχεις μπερδέψει πολύ. Δεν καταλαβαίνω που κολλάνε τα ρελε. Άσχετα από αυτό για τα ρελε χρειάζεσαι και τρανζίστορ λογικά

Link to comment
Share on other sites

Αν ηξερα να κανω το σχεδιαγραμμα θα ειμουν οκ δεν θα ζηταγα βοηθεια. Αλλα νομιζω οτι ειμαι κοντα στην λυση του προβληματος, αυτο ειναι το καλο οτι οσο ψαχνεις βρισκεις. Εχω βρει μεχρι τωρα πανω απο 8 πιθανους τροπους.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.