Jump to content



Αγορα στρωματος υπνου..


Mpilias

Recommended Posts

Μήπως αυτή την μυρωδιά την βγάζει το υλικό στα κακής ποιότητας στρώματα;

 

Επίσης μπορεί να μπει υπόστρωμα αλλά δεν ξέρω εν τέλη αν κάνουν καλό ή όχι τα υποστρώματα.

PS: Είναι αρκετά οικονομικά ή είναι ιδέα μου; Βλέπω πχ το Silentnight 7-Zone Memory Foam Mattress, Double στις £149.

 

Ρωτάω γιατί μια βόλτα εδώ στα καταστήματα και βλέπεις τριπλάσιες τιμές.

Δεν μιλάω για τα ίδια στρώματα, γενικά για στρώμα.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Delijohn said:

Τι να σου πω.. εγώ το'χω ακριβώς ένα χρόνο. Δε μου μυρίζει κάτι. Μάλιστα μετακόμισα προσωρινά και θα μετακομίσω αλλού πάλι και όταν το μεταφέρω, φαίνεται αν μυρίζει ή όχι.

Στάθηκα τυχερός γιατί μου ήρθε μέσα σε θήκη aloe vera κι ήταν προσεγμένο. Πέρα από αυτό, το προσέχω πολύ κι έχω πλύνει ήδη 3-4 φορές τη θήκη. Θεωρώ πως θέλει ιδιαίτερη προσοχή, π.χ. αν ιδρώνει κάποιος κατά τη διάρκεια της νύχτας, να προσπαθεί να μην σκεπάζεται με 500 πράγματα ή να αερίζεται καλά το δωμάτιο.. αν και άντρας ( :p ) προσπαθώ να'μαι πολύ σχολαστικός με αυτά. Π.χ. είχα πάρει πάπλωμα 10.5tog (άνοιξη/φθινόπωρο) και δεν το άντεξα παραπάνω από εβδομάδα μέσα στο χειμώνα.. πλέον ένα κουβερτάκι φλις μου είναι αρκετό. Ένας άλλος, μπορεί να προτιμούσε το πάπλωμα με αποτέλεσμα, να περνούσε στο στρώμα μυρωδιά.. 

Μια χαρά μου ακούγεται. Ευχαριστώ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Μήπως αυτή την μυρωδιά την βγάζει το υλικό στα κακής ποιότητας στρώματα;

 

Επίσης μπορεί να μπει υπόστρωμα αλλά δεν ξέρω εν τέλη αν κάνουν καλό ή όχι τα υποστρώματα.

PS: Είναι αρκετά οικονομικά ή είναι ιδέα μου; Βλέπω πχ το Silentnight 7-Zone Memory Foam Mattress, Double στις £149.

 

Ρωτάω γιατί μια βόλτα εδώ στα καταστήματα και βλέπεις τριπλάσιες τιμές.

Δεν μιλάω για τα ίδια στρώματα, γενικά για στρώμα.

στην αδερφή μου το έστειλα με υπόστρωμα και την χαλάει λίγο.. το έβγαλε λοιπόν.. μα ίσως έφταιγε το υπόστρωμα.. 

Είναι αρκετά οικονομικά και γι'αυτό το έστειλα εγώ από Αγγλία. Στην Ελλάδα, το πιο φθηνό memory foam που έβρισκα ήταν νομίζω στο IKEA στα 200€+.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Delijohn έγραψε:

στην αδερφή μου το έστειλα με υπόστρωμα και την χαλάει λίγο.. το έβγαλε λοιπόν.. μα ίσως έφταιγε το υπόστρωμα.. 

Είναι αρκετά οικονομικά και γι'αυτό το έστειλα εγώ από Αγγλία. Στην Ελλάδα, το πιο φθηνό memory foam που έβρισκα ήταν νομίζω στο IKEA στα 200€+.

Και πάλι αρκετά φθηνά. Πως συγκρίνονται αυτά με τα στρώματα που πουλάνε σε διάφορα ελληνικά καταστήματα και κάνουν ~500€;

 

Επίσης βλέπω ότι πολύ κάνουν λόγο για βαθούλωμα και  bed bugs. Έχεις αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο εσύ;

Αν και αυτά φαίνονται όταν περάσουν μερικά χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Για σύγκριση δεν μπορώ να πω.. μπορεί να ακουστεί παράλογο, μα προτιμώ το στρώμα μου πάντως σε σχέση με κάποια στρώματα που κοιμήθηκα σε ξενοδοχεία, που μπορεί να έκαναν 500-1500€. Είναι άλλη αίσθηση κι αυτό με κέρδισε... 

 

Για βαθούλωμα δεν έχω δει κάτι. Θέλω να πω, οκ το πρωί που ξυπνάω, το στρώμα έχει πάρει λίγο τη στάση του σώματός μου, αφού εκεί που βλέπει ζεστασιά υποχωρεί ο αφρός, μα όταν ξαναπέσω, είναι κ πάλι επίπεδο. Και με το πόδι να πατήσεις, το πόδι σου μπαίνει μέσα μα επανέρχεται.. τώρα δεν έχει τύχει να αφήσω κάτι βαρύ πάνω σε μια άκρη και να δω μετά αν έμεινε "βουλωμένο". Όντως μετά από καιρό θα φανεί... στο χρόνο είμαι ακόμα.

Επίσης τα bed bugs (Βed-bugs, or bedbugs are parasitic insects of the cimicid family that feed exclusively on blood. Cimex lectularius, the common bed bug, is the best known as it prefers to feed on human blood), δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν και νομίζω πως είναι σενάριο φαντασίας αν κρατάς καθαρό και προστατευμένο το στρώμα σου. Ανατρίχιασα.. θα το'χω ξεχάσει ως το βράδυ :p

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν είχα ιδέα αλλά τα έμαθα απ τις κριτικές του Amazon :p

 

Λίγοι φαίνεται πάντως να είναι αυτοί που είχαν κακή εμπειρία αν κρίνω από τις κριτικές στα Amazon.

 

Απλά είδα σε ορισμένους και τα βαθουλώματα ήταν απλά τραγικά, σε σημείο που πετάς το στρώμα και λέω, όπα, κάτσε, δε μ αρέσει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.