Jump to content



Dell ultrasharp u2414h προβλημα..


Recommended Posts

Καλημερα σε ολη την παρεα. Πριν απο 2 μερες αγορασα μια 2η dell και αφου τις εβαλα διπλα, ειδα οτι εχουν μεγαλη διαφορα στο λευκο χρωμα. Τι λετε να φταιει? Με την dell που μιλησα μου ειπαν οτι δεν εχουν θεμα οι οθονες. Σας παραθετω και μερικες φωτο.

Ευχαριστω προκαταβολικα.3ac09d8d2c657cdabec51673cd0c3c8b.jpg3fb5d864b35d45375805c73d0f1fbe3f.jpg8c16f8d3f4d89f17efae5415adcdd7fd.jpg

Έγινε επεξεργασία από eliasmao
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Αυτο που δείχνεις δεν ειναι τοσο προβλημα οσο θέμα ρυθμισης. Οι οθόνες σου εχουν ελαφρώς διαφορετική ισσοροπια λευκου που μπορείς να την ρυθμίσεις μέσα απο το Catalyst Control Center αν εχεις AMD κάρτα.

Δες για παράδειγμα την δική μου dell που ανάλογα την ρύθμιση είτε ειναι προς το ρόζ είτε προς το μπλε όπως οι δικές σου.

zxBRH9ql.jpg

NQmPs3Il.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρίν κάμποσα χρόνια είχα πάρει 2 24'' Dell μαζί. Ανάβοντας τες ήταν προφανές οτι υπήρχε μεγάλη διαφορά μεταξύ τους σε χρώματα κτλ κτλ, που δεν ερχόταν στα ίσια με τις "συμβατικές" ρυθμίσεις.

Αυτό όμως που είχα βρεί τοτε - ήταν ενα κρυφό μενού που είχαν. Εκεί οι ρυθμίσεις ήταν διαφορετικες, και βάζοντας ακριβώς τα ίδια νούμερα το πρόβλημα εξαφανίστηκε.

Ψάξε στο γοογλη πως μπαίνεις εκεί, και τσεκαρε και τις εκεί ρυθμίσεις.

Επίσης, να ξέρεις τα παραπάνω γίνανε σε δυο "του κουτιού" οθόνες, και σίγουρα παίζουν ρόλο και οι ώρες λειτουργίας της "παλιάς" σου σε τυχών διαφορές που μπορεί να έχεις στο χρώμα. Παρόλαυτα νομίζω με τα παραπάνω θα λύσεις το προβλημα σου.

:smoke:

EDIT: αυτό: http://goughlui.com/2012/12/31/lcd-monitor-servicefactory-menus/

Έγινε επεξεργασία από StathisA
Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα εχουν ως εξης.. το 1ο μονιτορ ειναι rev 00 και το 2ο rev 01. Και υπαρχει μεταξυ τους μια διαφορα στη θερμοκρασια στο λευκο. Μου προτειναν απο την dell να τους επιστρεψω την rev 00 και να μου στειλουν μια επισκευασμενη rev 01 (καποια που ειχε καποιο ελλατωμα , γυρισε στο εργοστασιο και την επισκευασανε). Τι λετε να κανω?

Έγινε επεξεργασία από eliasmao
Link to comment
Share on other sites

Καμία οθόνη δεν είναι δυνατόν να παίζει 100% το ίδιο με μία άλλη ακόμα κι είναι ίδιο μοντέλο και ίδιο revision. Προσπάθησε με συνδυασμό ρυθμίσεων να φτάσεις το σημείο που δύσκολα θα ξεχωρίζεις τη διαφορά με το μάτι. Και λέω με το μάτι γιατί στην πραγματικότητα πάλι θα υπάρχει., Κατά τα άλλα ευχαριστημένος;

Link to comment
Share on other sites

Καμία οθόνη δεν είναι δυνατόν να παίζει 100% το ίδιο με μία άλλη ακόμα κι είναι ίδιο μοντέλο και ίδιο revision. Προσπάθησε με συνδυασμό ρυθμίσεων να φτάσεις το σημείο που δύσκολα θα ξεχωρίζεις τη διαφορά με το μάτι. Και λέω με το μάτι γιατί στην πραγματικότητα πάλι θα υπάρχει., Κατά τα άλλα ευχαριστημένος;

Ειμαι πολυ ευχαριστημενος αν εξαιρεσεις αυτο συμβαν. προς το παρον εχω βαλει τη μια στα 6500κ και την αλλη στα 7500κ και ειναι σχεδον ιδιες μεχρι να δω τι θα κανω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.