Jump to content



Προσθήκη ram


Recommended Posts

Καλησπέρα,

τις προάλλες μου κάηκε το ένα module από τις ram μου και τώρα έχω μείνει με 4gb αν βάλω άλλη μια 4αρα θα δω μειωμένες αποδόσεις σε σχέση με δυο ίδιες δικαναλες?(χρήση κανένα παιχνιδάκι:D)

Link to comment
Share on other sites

Δε λες τι σύστημα έχεις, τι μνήμη έχεις, τίποτα...

Αν (υποθέσουμε ότι) έχεις 2 modules DDR3 από 2 GB το καθένα και θέλεις να βάλεις ένα ακόμα των 4 GB, τότε χάνεις το dual channel. Αυτό σημαίνει ότι η μνήμη μεν έχει θεωρητικά τη μισή μέγιστη ταχύτητα, στην πράξη μπορεί να δεις ένα 10-20% μείωση της ταχύτητας σε κάποιες (απαιτητικές) λειτουργίες. Δηλαδή π.χ. κάποιο παιχνίδι μπορεί να είναι 15% πιο αργό σε κάποιο σημείο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα το καταλάβεις. Αν κάτι ήθελε π.χ. 0.1 δευτερόλεπτα και κάνει 0.12 δευτερόλεπτα...

Από την άλλη μεριά η περισσότερη μνήμη σημαίνει λιγότερη ανάγκη για memory swapping όπου η καθυστέρηση είναι της τάξης του 1/100-1/300 ανάλογα με το δίσκο σου (HDD ή SSD)

Συνεπώς συνολικά νομίζω ότι δε θα αντιμετωπίσεις αισθητή μείωση των αποδόσεων σου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τα εξής:

clevo P170EM

i7 3610qm

amd 7970m

και hhd 750gb 7200rpm

είχα 8gb ram και τώρα 4(ήταν 2χ4)

σκέφτομαι να βάλω την :Crucial 4GB Ballistix Sport DDR3-1866 - Easy Buy World

ή Kingston Technology HyperX 4GB DDR3-1600 - Easy Buy World

η οποία ενώ είναι 1600αρα στην περιγραφή λέει ότι πάει έως 2666MHz ?!?!

ή κάποια πρόταση?

η καμένη είναι η έξης:post-22140-1416078972,5176_thumb.jpg

Με τις lifetime εγγυήσεις τι ισχύει?Αν την πάω στην SAMSUNG μπορεί να μου δώσουν μια ίδια?:confused:

Επίσης χθες έβαλα το Sleeping Dogs Definitive Edition για να δω πως τα πάει(έκλεισα όλα τα προγράμματα..)

και δεν το είδα να κολλάει το έβαλα στο extreme fhd(δεν μου είχε άλλες ρυθμίσεις)βέβαια δεν ξέρω κάτα πόσο είναι

απαιτητικό...

Ευχαριστώ

(και κάτι άσχετο έχουν ακριβύνει οι ram από το '12 ή είναι ιδέα μου; )

Link to comment
Share on other sites

Δε λες τι σύστημα έχεις, τι μνήμη έχεις, τίποτα...

Αν (υποθέσουμε ότι) έχεις 2 modules DDR3 από 2 GB το καθένα και θέλεις να βάλεις ένα ακόμα των 4 GB, τότε χάνεις το dual channel. Αυτό σημαίνει ότι η μνήμη μεν έχει θεωρητικά τη μισή μέγιστη ταχύτητα, στην πράξη μπορεί να δεις ένα 10-20% μείωση της ταχύτητας σε κάποιες (απαιτητικές) λειτουργίες. Δηλαδή π.χ. κάποιο παιχνίδι μπορεί να είναι 15% πιο αργό σε κάποιο σημείο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα το καταλάβεις. Αν κάτι ήθελε π.χ. 0.1 δευτερόλεπτα και κάνει 0.12 δευτερόλεπτα...

Από την άλλη μεριά η περισσότερη μνήμη σημαίνει λιγότερη ανάγκη για memory swapping όπου η καθυστέρηση είναι της τάξης του 1/100-1/300 ανάλογα με το δίσκο σου (HDD ή SSD)

Συνεπώς συνολικά νομίζω ότι δε θα αντιμετωπίσεις αισθητή μείωση των αποδόσεων σου.

Τι πιστεύεις?

Link to comment
Share on other sites

Έχω τα εξής:

clevo P170EM

i7 3610qm

amd 7970m

και hhd 750gb 7200rpm

είχα 8gb ram και τώρα 4(ήταν 2χ4)

σκέφτομαι να βάλω την :Crucial 4GB Ballistix Sport DDR3-1866 - Easy Buy World

ή Kingston Technology HyperX 4GB DDR3-1600 - Easy Buy World

η οποία ενώ είναι 1600αρα στην περιγραφή λέει ότι πάει έως 2666MHz ?!?!

ή κάποια πρόταση?

η καμένη είναι η έξης:[ATTACH]65002[/ATTACH]

Με τις lifetime εγγυήσεις τι ισχύει?Αν την πάω στην SAMSUNG μπορεί να μου δώσουν μια ίδια?:confused:

Επίσης χθες έβαλα το Sleeping Dogs Definitive Edition για να δω πως τα πάει(έκλεισα όλα τα προγράμματα..)

και δεν το είδα να κολλάει το έβαλα στο extreme fhd(δεν μου είχε άλλες ρυθμίσεις)βέβαια δεν ξέρω κάτα πόσο είναι

απαιτητικό...

Ευχαριστώ

(και κάτι άσχετο έχουν ακριβύνει οι ram από το '12 ή είναι ιδέα μου; )

H Samsung ήταν αγορασμένη μόνη της; Γιατί έχω δει συχνά Samsung σαν μέρος Dell PC. Φυσικά, αν έχει lifetime εγγύηση θα σου δώσουν μια ίδια.

Γενικά έχω καλή εμπειρία από Kingston, αλλά αν ζευγαρώσεις διαφορετικές μάρκες πάντα παίζει μια πιθανότητα ασυμβατότητας. Τιμές δεν έχω παρακολουθήσει συστηματικά...

Link to comment
Share on other sites

H Samsung ήταν αγορασμένη μόνη της; Γιατί έχω δει συχνά Samsung σαν μέρος Dell PC. Φυσικά, αν έχει lifetime εγγύηση θα σου δώσουν μια ίδια.

Γενικά έχω καλή εμπειρία από Kingston, αλλά αν ζευγαρώσεις διαφορετικές μάρκες πάντα παίζει μια πιθανότητα ασυμβατότητας. Τιμές δεν έχω παρακολουθήσει συστηματικά...

Σε ευχαριστώ για την απάντηση:T:,η ram ήταν μαζί με το laptop όταν το πήρα...να τους στείλω ένα mail να δω τι παίζει?Ας πούμε ότι έχει εγγύηση για την αλλαγή πάω στην samsung?Αλλιώς πάω για την HyperX.

Link to comment
Share on other sites

Διαφορες ουσιαστικες δεν προκειται να δεις με οποιαδηποτε μνημη 1366mhz, και ανω, και αν βαλεις.

Οι μνημες δεν εχουν απλα ακριβυνει, διπλασια τιμη εχουν.

Το λαπτοπ ειναι αγορασμενο απο Πλαισιο; Εαν ναι, τοτε εχεις σιγουρα εγγυηση. Και εκεινοι απλα τις βγαζουν απο το κουτι τους και τις τοποθετουν πανω στο μηχανημα, δεν ειναι αρχικο setup δηλαδη του λαπτοπ.

Αν ειναι αγορασμενο απο καμια Γερμανια απο clevo, ρωτησε επιτοπου την samsung.

Link to comment
Share on other sites

Διαφορες ουσιαστικες δεν προκειται να δεις με οποιαδηποτε μνημη 1366mhz, και ανω, και αν βαλεις.

Οι μνημες δεν εχουν απλα ακριβυνει, διπλασια τιμη εχουν.

Το λαπτοπ ειναι αγορασμενο απο Πλαισιο; Εαν ναι, τοτε εχεις σιγουρα εγγυηση. Και εκεινοι απλα τις βγαζουν απο το κουτι τους και τις τοποθετουν πανω στο μηχανημα, δεν ειναι αρχικο setup δηλαδη του λαπτοπ.

Αν ειναι αγορασμενο απο καμια Γερμανια απο clevo, ρωτησε επιτοπου την samsung.

Σε ευχάριστω για την απάντηση,το έχω πάρει από την Γερμανία από την mysn το '12 άρα να την πάω στην Samsung εδώ?
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.