Jump to content



Προβλημα με την RAM ή όχι(;)


Recommended Posts

Καλησπερα σε όλους, είμαι καινουριος εδω, οποτε τυχον λαθακια μου, αγνοηστε τα..

~Λοιπονν, εχω μια απορια ή ερωτηση(παρτε το οπως θελετε) σχετικα με την Μνημη RAM μου.Οταν παω "Εναρξη" Δεξί κλικ στον "Υπολογιστή" μετά "Ιδιότητες" εκει μου λεει -->Εγκατεστημένη Μνήμη RAM: 4,00 GB. επι 4 χρονια ηξερα οτι εχω 4 γκίγκα μπάϊτ RAM. γυρω στην 4 φορα που ανοιξα το εσωτερικο του Η/Υ μου για Καθαρισμο, διαπιστωσα οτι πανω εχω 2 RAM, που καθε μια αναγραφει 4GB. Σκεφτομαι λοιπον αφου εχω 2 των 4 αρα συνολικα θα επρεπε να εχω 8GB RAM, αλλα εχω 4.. Θα ηθελα λοιπον καποιος να μου πει εαν υπαρχει καποιο προβλημα και δεν μου διαβαζει μια απο τις 2 RAM, ή οτι αλλο συμβαινει..

Πιστευω πως η λογικη μου ειναι σωστη.. εαν κανω καποιον λαθος διορθώστε με..

Στελνω και 1 φωτο των RAM που εχω πανω στο PC( την 1 RAM εβγαλα φωτογραφία).

Ευχαριστω για τον χρονο σας και την βοηθεια εκ των προτερων!

index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=727216

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκόλλητο της μνήμης βγάλε φωτό, ή γράψε τί γράφει, για να σου πεί κάποιος τί έχεις.

Μπορεί ο κωδικός που διάβασες να αναφέρεται στη χωρητικότητα του kit και όχι σε αυτήν του κάθε module.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον λιγα πραγματα που ισως ξεχασα να αναφερω.. εχω Λειτουργικο Συστημα 64bit W7 Home Prenium και Μητρικη την ASUS P6T SE First Edition 2009. http://media.bestofmicro.com/Asus-P6T-SE,D-Q-216926-13.jpg

~~~εδω ειναι και το πισω μερος της Μνημης μου, και η 2η ειναι ακριβως ιδια...

10751711_938489686179690_1644423607_n.jpg?_subject_uid=185197851&w=AAB3WJz0czo58RjB3fWEXnlGKholpBXNQhjoWALKXu5m8w

Έγινε επεξεργασία από MerlinB4
Link to comment
Share on other sites

Αν και με την ASUS P6T SE θα ήταν καλύτερες μνήμες με triple channel (πως και πήρες από την αρχή dual channel). Μπορείς λογικά να βάλεις ότι μνήμη θέλεις και καλό είναι να πάρεις 1600Mhz CL9 για να ταιριάζουν με τις υπάρχουσες.

Προσοχή σε ποιές θέσεις θα τις τοποθετήσεις για να μην μπλέξεις τα κανάλια.

Link to comment
Share on other sites

ααα μαλιστα.. αρα περνω αλλες 2 ιδιες με αυτες που εχω και ειμαι κομπλε;; ναι το ξερω τσεκαρα στο Manual και λεει για 2 ή 3 ή 4+ σε ποιες Slots Καλυτερα να της τοποθετεις.

Ευχαριστώ όλους σας για τον χρονο σας παιδια!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως οτι σου πε ο φιλος απο πανω...triple channel,αρα για να αξιοποιησεις πληρως τη μητρικη σου θελεις αλλα 4 στικακια γiα συνολο 6, ή πουλας αυτες που εχεις και παιρνεις 3 στικακια μεγαλύτερα. Σε καθε περιπτωση ομως, δοκιμασε οτι λειτουργουν ολες οι θεσεις της μητρικης σου γιατι οι P6T ειχαν εμφανισει θεματακια και εkαιγαν καποια slots...δοκιμασε με αυτα που εχεις ηδη να δεις οτι δουλευουν ολες οι θεσεις...

Έγινε επεξεργασία από felix
φ@κεν samsung keyboard
Link to comment
Share on other sites

Φίλε felix

Αν ο MerlinB4 έχει σκοπό να αναβαθμίσει σε σύντομο διάστημα (βλέπω πολλούς να δίνουν συστήματα socket 1366, ειδικά τους 920), ίσως είναι καλύτερα να παραμείνει στο dual channel.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι αλλο ζητημα, που θα πρεπει να σκεφτει ο ιδιος....

Του εγραψα "αν" θελει, να αξιοποιήσει...αν δεν τον απασχολει, που ισως και να ειναι ετσι, τοτε δεν χρειαζεται να παρει τοσες ωστε να εχει 3ple, ή ακομη καλυτερα μπορει να αναβαθμισει απευθειας το συστημα και να μην ασχοληθεί με την προσθηκη ραμ για ψυχολογικους λόγους....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.