Jump to content



Επιλογή PSU


Recommended Posts

Καλησπέρα,

είμαι σε φάση αναζήτησης τροφοδοτικού προς αντικατάσταση του Enermax Liberty 620W το οποίο ήταν κοντά μου για 7 χρόνια :p Επειδή γενικά για το τροφοδοτικό το θεωρώ απο τα πιο σημαντικά κομμάτια του PC, δεν έχω βάλει ταβάνι.Σίγουρα δε χρειάζομαι πολλά watt βάσει συστήματος (βλέπε τζίφρα) αλλα σίγουρα θέλω κάτι πολύ καλό.

Αρχικά είχα ψιλοκαταλήξει στο EVGA Supernova G2 850W αλλα σκέφτομαι την επιλογή του να διαθέσω κάτι παραπάνω και να πάω στο P2 1200W,AX860i/1200i,V1200 κλπ λόγω futureproof και -ίσως- καλύτερου efficiency (δεδομένου οτι αλλαγή PSU θα παίξει μετά απο καμια 7ετία πάλι).Άποψή σας; :)

Link to comment
Share on other sites

Aπό τη μία λες: δε χρειάζομαι πολλά watt βάσει συστήματος

και μετά: EVGA Supernova G2 850W αλλα σκέφτομαι την επιλογή του να διαθέσω κάτι παραπάνω και να πάω στο P2 1200W,AX860i/1200i,V1200 κλπ λόγω futureproof και -ίσως- καλύτερου efficiency

Στην πραγματικότητα ισχύουν τα εξής:

α) Περισσότερα watt δεν σημαίνει ποιοτικότερο τροφοδοτικό. Είναι διαφορετικά μεγέθη το wattage και η ποιότητα που δεν πρέπει να συγχέονται.

β) Ισχυρότερο τροφοδοτικό δεν σημαίνει απαραίτητα καλύτερο efficiency, άσχετα με το τι ταμπελάκι έχει. Αν το παρακάνεις (πολύ μεγάλο τροφοδοτικό για μικρότερες ενεργειακές ανάγκες) πετυχαίνεις το αντίθετο αποτέλεσμα καθώς δεν θα παίζεις στο φάσμα που το psu έχει το μέγιστο efficiency.

γ) Το ότι το μεγαλύτερο είναι και πιο future proof δεν ισχύει. Τα parts του pc όσο παιρνούν τα χρόνια καταναλώνουν όλο και λιγότερο.

Υπό το πρίσμα των παραπάνω δες κάτι πραγματικά καλό στα 600-700 watt (καθαρά για δικούς σου ψυχολογικούς λόγους αναφέρω και τα 700) που θα σου μείνει μια ζωή. Μπάτζετ απ ότι έχω καταλάβει υπάρχει.

Mερικές επιλογές, η καθεμια με τα δικά της πλεονεκτήματα. Μειονεκτήματα άξια σοβαρής αναφοράς δεν θα έλεγα ότι υπάρχουν σε κάποια απ αυτά:

CoolerMaster V-series V700 | Skroutz.gr

Corsair AX Series AX760 80Plus Platinum | Skroutz.gr

Be Quiet Straight Power 10 700W CM | Skroutz.gr

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Evga supernova g2 750w

Superflower oem leadex πλατφόρμα αλλά με full Japan caps. Αν όχι η καλύτερη από τις καλύτερες πλατφόρμες αυτή τη στιγμή.

Και με 10 χρόνια εγγύηση από evga μετά από register.

Σε πάρα πολύ καλή τιμή για αυτά που προσφέρει, ενδεικτικά να πω ότι το sf leadex 650w βγαίνει στην ίδια τιμή με το evga sn g2 750!

http://www.techpowerup.com/mobile/reviews/EVGA/SuperNOVA_G2_750/1.html

http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story&reid=380

Περιμένω ένα σήμερα(ελπίζω)...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πείρα το Supernova G2 750w της EVGA πρόσφατα. Η συσκευασία και γενικά το marketing κομμάτι είναι άριστο, επίσης έχει eco mode για να μην γυρίζει ο ανεμιστήρας σε χαμηλό load + τα 10 χρόνια εγγύησης όπως αναφέρθηκε.

 

Επίσης ένα ενδιαφέρον άρθρο όπου "κατέληξαν" σε αυτήν την λίστα:

http://www.overclock.net/t/1482157/700-750-watts-comparison-thread-fully-modular#post_22109815

 

Ripple suppression from best to worst (12v)

EVGA SuperNova G2 / Super Flower Leadex Gold
Corsair HXi
Corsair AX760i
EVGA SuperNova NEX750G
Corsair AX760
Corsair RM
Seasonic X
SilverStone Strider Gold S
NZXT HALE 82 V2

Voltage regulation best to worst (12v)

Corsair AX760i
Super Flower Leadex Gold
EVGA SuperNova G2 and Corsair AX760 are a tie here at 0,76% and the Seasonic X is only 00,01% worse so all 3 are a tie
Corsair HXi
SilverStone Strider Gold S
Corsair RM
NZXT HALE 82 V2
EVGA SuperNova NEX750G

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μου βγαζει αυτο μια φορα στο τοσο, με αφηνει σιγα σιγα?

Έχεις εγκαταστήσει το aisuite της Asus που μετράει και το psu;

Έχεις εγκαταστήσει - τρέχεις παράλληλα και το aida64;

Μήπως σου κάνει και τίποτα restart - shutdown και μετά να σου βγάλει αυτό το μήνυμα;

Αν η απάντηση και στα από πάνω είναι ναι τότε παίζει να είναι το γνωστό (και στην Asus) θέμα συμβατότητας μετάξι τους.

Δοκίμασε να ξηλώσει 1 από τα 2 να δεις αν θα στο ξανακάνει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.