Jump to content



AMD Radeon HD 7750


Recommended Posts

καλησπέρα σκέφτομαι να αγοράσω αυτήν την οθόνη http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/ASUS-MX279H,99452,397554,549191.html?langId=-18 ASUS MX279H εχει αναλησυ 1920 x 1080 pixels με την κάρτα γραφικών που έχω AMD Radeon HD 7750 asus με hdmi σύνδεση θα είμαι οκ? ι θα έχω προβλήματα ?

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον, 27αρα 1080 ειναι κακο γιατι δεν ειναι native resolution. Γνωμη μου παντα γιατι δεν μπορω να βλεπω τα pixel να ξεχωριζουν στην οθονη.

Δευτερον, εξαρταται τη εχεις τωρα και τι θες να κανεις.

Αν ειναι να βλεπεις ταινιες και να παιζεις LoL δεν θα εχεις σοβαρο/κανενα θεμα.

Αν θες να πας απο 1280X1024 και να παιζεις CoD/Battlefield θα εχεις τεραστιο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον, 27αρα 1080 ειναι κακο γιατι δεν ειναι native resolution. Γνωμη μου παντα γιατι δεν μπορω να βλεπω τα pixel να ξεχωριζουν στην οθονη.

Δευτερον, εξαρταται τη εχεις τωρα και τι θες να κανεις.

Αν ειναι να βλεπεις ταινιες και να παιζεις LoL δεν θα εχεις σοβαρο/κανενα θεμα.

Αν θες να πας απο 1280X1024 και να παιζεις CoD/Battlefield θα εχεις τεραστιο θεμα.

δεν παίζω CoD/Battlefield για ταινίες και απλή χρήση βρήκα και αυτήν https://www.you.gr/proionta/pc-printing-peripherals/othones-pc/othones/othoni-dell-s2740l-27-16-9-full-hd-led

άλλα από τι έχω διαβάσει οι dell ειναι glossy

Link to comment
Share on other sites

δεν παίζω CoD/Battlefield για ταινίες και απλή χρήση βρήκα και αυτήν https://www.you.gr/proionta/pc-printing-peripherals/othones-pc/othones/othoni-dell-s2740l-27-16-9-full-hd-led

άλλα από τι έχω διαβάσει οι dell ειναι glossy

Δεν γνωριζω την καθε οθονη ;p

Απλα εγω προσωπικα οταν βλεπω 27αρα σε 1080 απο κοντα σε σχεση με 1440 βλεπω την διαφορα στον ποσο καθαρα φαινεται λογω pixel density γιατι δεν ειναι η "μαμα αναλυση".

Ενω σε 24αρα 1080 δεν εχω κανενα θεμα οποτε γενικα δεν προτεινω 27αρα 1080 για αυτο τον λογο, ειναι καθαρα γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Μιλαω καθαρα για αποψη μου ετσι.

Και γενικα για pixel density.

Εχω δει 27αρα 1080 απο κοντα και απλα δεν μπορω, με κουραζει απιστευτα σε σχεση με μια 24αρα, τα βλεπω ξεκαθαρα τα pixel να με χαιρετανε.

Για αυτο οπως ειπα "γνωμη μου".

Έγινε επεξεργασία από potis
Link to comment
Share on other sites

Μιλαω καθαρα για αποψη μου ετσι.

Και γενικα για pixel density.

Εχω δει 27αρα 1080 απο κοντα και απλα δεν μπορω, με κουραζει απιστευτα σε σχεση με μια 24αρα, τα βλεπω ξεκαθαρα τα pixel να με χαιρετανε.

Για αυτο οπως ειπα "γνωμη μου".

Κατανοώ τι λες, αλλά το "δεν ειναι native resolution" είναι παραπλανητικό και δημιουργεί την εντύπωση ότι οι 27άρες έχουν κάποιο εν γένη μειονέκτημα όσον αφορά τα specs τους.

τι ακριβός είναι το native και που παίζει ρόλο?

Native resolution - Wikipedia, the free encyclopedia

Όσον αφορά την αρχική σου ερώτηση η κάρτα σου δεν θα έχει πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Κατανοώ τι λες, αλλά το "δεν ειναι native resolution" είναι παραπλανητικό και δημιουργεί την εντύπωση ότι οι 27άρες έχουν κάποιο εν γένη μειονέκτημα όσον αφορά τα specs τους.

Καλα μπορει να χρησιμοποιησα λαθος εννοια να το εξηγησω αλλα πιστευω ισχυει οπως το λεω, το pixel density παντως σε 27αρα 1080 με 24αρα 1080 φαινεται η διαφορα! Εκτος αν ειμαι τρελος :D ή το laser δεν πηγε οσο καλα νομιζα!

Link to comment
Share on other sites

Κατανοώ τι λες, αλλά το "δεν ειναι native resolution" είναι παραπλανητικό και δημιουργεί την εντύπωση ότι οι 27άρες έχουν κάποιο εν γένη μειονέκτημα όσον αφορά τα specs τους.

Native resolution - Wikipedia, the free encyclopedia

Όσον αφορά την αρχική σου ερώτηση η κάρτα σου δεν θα έχει πρόβλημα.

βλέπω ότι ι dell DELL U2414H έχει την ίδια ανάλυση άλλα 23.8" μήπως σε 27 το 1920 x 1080 είναι μικρο?

Link to comment
Share on other sites

Καλα μπορει να χρησιμοποιησα λαθος εννοια να το εξηγησω αλλα πιστευω ισχυει οπως το λεω, το pixel density παντως σε 27αρα 1080 με 24αρα 1080 φαινεται η διαφορα! Εκτος αν ειμαι τρελος :D ή το laser δεν πηγε οσο καλα νομιζα!

Και αν πας σε κινητό των 5'' θα είναι ακόμα λιγότερο εμφανές το πιξέλιασμα και οι πλάγιες γραμμές θα δείχνουν εξαιρετικά άσχημες στην 24άρα. Ή αν βάλεις μια 1440p 24άρα δίπλα στην 1080p 24άρα, επίσης θα φαίνεται η διαφορά υπέρ της 1440p.

Το τι ισχύει διαφέρει από άτομο σε άτομο και ακόμα και τότε δεν μένει σταθερό. Προσωπικά είμαι με 32άρα 1080p και δεν έχω θέμα. Όταν ήμουν με 19άρα CRT έβαζα καρφί 1600x1200 και τίποτα λιγότερο.

βλέπω ότι ι dell DELL U2414H έχει την ίδια ανάλυση άλλα 23.8" μήπως σε 27 το 1920 x 1080 είναι μικρο?

Αν είναι για τυπική χρήση η οθόνη, δεν θα σε απασχολήσει το 1080p.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Και αν πας σε κινητό των 5'' θα είναι ακόμα λιγότερο εμφανές το πιξέλιασμα και οι πλάγιες γραμμές θα δείχνουν εξαιρετικά άσχημες στην 24άρα. Ή αν βάλεις μια 1440p 24άρα δίπλα στην 1080p 24άρα, επίσης θα φαίνεται η διαφορά υπέρ της 1440p.

Το τι ισχύει διαφέρει από άτομο σε άτομο και ακόμα και τότε δεν μένει σταθερό. Προσωπικά είμαι με 32άρα 1080p και δεν έχω θέμα. Όταν ήμουν με 19άρα CRT έβαζα καρφί 1600x1200 και τίποτα λιγότερο.

Αν είναι για τυπική χρήση η οθόνη, δεν θα σε απασχολήσει το 1080p.

οκ ειμαι αναμεσα στιν asus και στιν samsung θα δω

Samsung Monitor 27'' S27D590P - Όλες οι οθόνες

ASUS MX279H Οθ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.