Jump to content



Ποδηλατό-thread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

γνώμη μου φίλε αλλά πρόσεχε. εαν δεν έχεις ξανακάνει με τέτοιου είδους παπούτσια μην τα δοκιμάσεις.

εαν κάνεις δρόμο είναι πολύ επικίνδυνα . για μένα πάντα . εαν χρειαστεί να πατήσεις πόδι κάτω δεν θα μπορέσεις .

εαν κάνεις πίστα ή τίποτα κλειστές διαδρομές βάλτα.

 μου τα είχαν προτείνει και εμένα αλλά είδα ότι μάλλον σε κατάσταση ανάγκης δεν θα μπορέσω να πατήσω πόδι κάτω . και είναι πολύ κουραστικό συνέχεια με πολλά φανάρια .

προσωπικά πιστευω σε ατυχημα είναι πολύ χειρότερα με τέτοιου είδους παπούτσια . για απλό ατύχημα , να συρθείς . όχι για τίποτα μετωπικές ή πλαγιομετωπικές .

δεν έχω δει ποτέ σε ατύχημα απλό με ποδηλάτες να προλάβει κανείς να πατήσει πόδι ή να αλλάξει κλίση , να συρθεί αλλιώς .

δεν πιστεύω ότι είμαι γιωτάς αλλά για πόλη με τίποτα .

εγώ έχω βάλει πλατφόρμα βέβαια και στην κούρσα.

Link to comment
Share on other sites

Όσο ποιο σφιχτά είναι τα παπούτσια τόσο καλύτερα αποδίδουν την δύναμη του ποδιού και τόσο πιο χειρότερα είναι για την άνεση σε μακρινές αποστάσεις.

Όταν κλειδώνει το παπούτσι πρέπει ο άξονας του πεταλιού να βρίσκεται στο ύψος της κλείδωσης των δακτύλων ( στο κότσι )

Το φασόλι στο παπούτσι σηματοδοτεί την εξέλιξη που έχουμε ως ανθρωπινό είδος :  P

Όσο πιο κοντά στο τετράχειρο τόσο πιο πίσω βιδώνετε η βάση, αντίθετα όσο πιο κοντά δάχτυλα τόσο πιο μπροστά.

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

^^Εχω ξαναβαλει απο ενα φιλο ρε συ.

Mountain κανω. Θα τα συνηθισω.

 

ξέχασα να σου πω ότι μπορείς να αυξομειώσεις το βαθμό απεμπλοκής του ποδιού (πως τα γράφω ο άτιμος :p ) από το SPD ρυθμίζοντας την αλλενοβιδα που έχει -δεν έχουν όλα τα SPD μερικά είναι φιξ,ξεκίνα με την πιο νομπας-ρύθμιση δλδ μόλις γυρίσεις λίγο το πόδι,να ξεκουμπώνει

σταδιακά θα βάλεις την ρύθμιση σε μεγαλύτερη δυσκολία μόλις αποκτήσεις κάποια εξοικείωση

Link to comment
Share on other sites

γνώμη μου φίλε αλλά πρόσεχε. εαν δεν έχεις ξανακάνει με τέτοιου είδους παπούτσια μην τα δοκιμάσεις.

εαν κάνεις δρόμο είναι πολύ επικίνδυνα . για μένα πάντα . εαν χρειαστεί να πατήσεις πόδι κάτω δεν θα μπορέσεις .

εαν κάνεις πίστα ή τίποτα κλειστές διαδρομές βάλτα.

 μου τα είχαν προτείνει και εμένα αλλά είδα ότι μάλλον σε κατάσταση ανάγκης δεν θα μπορέσω να πατήσω πόδι κάτω . και είναι πολύ κουραστικό συνέχεια με πολλά φανάρια .

προσωπικά πιστευω σε ατυχημα είναι πολύ χειρότερα με τέτοιου είδους παπούτσια . για απλό ατύχημα , να συρθείς . όχι για τίποτα μετωπικές ή πλαγιομετωπικές .

δεν έχω δει ποτέ σε ατύχημα απλό με ποδηλάτες να προλάβει κανείς να πατήσει πόδι ή να αλλάξει κλίση , να συρθεί αλλιώς .

δεν πιστεύω ότι είμαι γιωτάς αλλά για πόλη με τίποτα .

εγώ έχω βάλει πλατφόρμα βέβαια και στην κούρσα.

Από κάποια στιγμή και μετά τα πάντα γίνονται αυτόματα... Μπορεί να πέσεις κανά 2 φορές (3-5-10) αλλά όσο πιο πολύ τα φοράς τόσο πιο μηχανικά θα "απεμπλέκεις"© το πόδι σου από το πετάλι

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

σε κανένα μηνά θα λες πως έκανες ποδήλατο χωρίς spd τόσο καιρό,να μου το θυμηθείς [emoji14]

Τα ζαχαρωνα καιρο αλλα προτιμησα να αλλαξω αναρτηση πρωτα και μετα ειχε αυτο σειρα.

Τωρα που εφυγε και αυτο, παμε για περιφερειακα!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω δει μεγάλη διαφορά στην ανάβαση με SPD. Απλά φίλε για αρχή μην τα έχεις σφιχτά και να είσαι πολύ προσεκτικός κυρίως μέσα στην πόλη.

Στη πολη δε τα φοβαμαι γιατι μενω εξω απο τη λαμια αρα ποια πολη?? Χαχα

Τα φοβαμαι στο μονοπατι στο κατεβασμα μονο. Θα δειξει. Ολα μια συνηθεια ειναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από κάποια στιγμή και μετά τα πάντα γίνονται αυτόματα... Μπορεί να πέσεις κανά 2 φορές (3-5-10) αλλά όσο πιο πολύ τα φοράς τόσο πιο μηχανικά θα "απεμπλέκεις"© το πόδι σου από το πετάλι

δεν είναι απλή η πτώση με spd . εαν σου γυρίσει αστράγαλος έχει καλώς . εαν σου γυρίσει γόνατο τι θα κάνεις ??

εγώ προσωπικά έχω πλατφόρμα με καρφιά αλεν βίδες χωρίς κεφάλι 12 μμ ύψος πλάτος 4 . μεγάλη διαφορά στο γκριπ με τα απλά πετάλια των 10 ευρώ . δεν μου γλιστράει το πόδι με τίποτα. δεν έχω δοκιμάσει spd δεν ξέρω την αίσθηση .

για κατάβαση πάλι σε ανώμαλο με mountain spd πάλι όχι . και δύο φορές όχι . εκεί έχεις και κοτρόνια αριστερά δεξιά . δεν ξέρω παιδιά ίσως είμαι λίγο γιωτάς .

 αλλά δεν έχω δει ποτέ σε 8 ατυχήματα σε ποδηλατικούς αγώνες με κάργα επαγγελματίες και ικανούς να αποσυμπλέκει κανείς το πόδι και να παίρνει άλλη κλιση για να φαει τούμπα. κανείς . και δεν είναι γιωτάδες . εαν σου πεταχτεί αυτοκίνητο ή φρενάρισμα είσαι πολύ πιο άσχημα σε σχέση με την πλατφόρμα.

γνώμη μου πάντα. αυτά είναι για ποδηλατοδρόμιο.

Link to comment
Share on other sites

Τα SPD είναι πιο πολύ για να τραβάς πετάλι, για τρως τον αντίπαλο στην ανηφόρα. Προσωπικά έχω κάνει κατάβαση με SPD και σε ένα απρόβλεπτο κατέβασμα με σώσανε γιατί δεν μου έφυγαν τα πόδια πό τα πετάλια.

 

Όλα είναι θέμα συνήθειας και αν τύχη να πέσεις δεν βγάζεις ποτέ γόνατο ή χέρι έξω, απλά κολάς τοπ κορμί σου το τιμόνι και ακουμπάς την πίσω μεριά του ώμου.

Link to comment
Share on other sites

αυτό εννοώ . το πόδια δεν θα ξεκλειδώσουν . εαν τύχει κάτι και γίνει μοχλός το πόδι θα γυρίσεις ή γόνατο ή αστράγαλο . το πρώτο είναι πολύ πιο σοβαρό , θέλει εγχείρηση μάλλον . πας για αναπηρία δηλαδή .  δεν έχω δει κανένα στους αγώνες. όλοι τα πόδια τους τα έχουν κολλημένα στα πετάλια . και κάποιοι που τα βγάλανε τους βγήκαν από την δύναμη της πρόσκρουσης ή του μοχλού που έγινε . κανείς δεν τα έβγαλε μόνος του . και είναι οι καλύτεροι των κάλύτερων .

φαντάσου σε σύγκρουση με αυτοκίνητο όχι μεταξύ ποδηλάτων πλαγιομετωπική .

σε downhill κατάβαση δυο με τρεις φορές όχι για μέσους χρήστες εκτός εαν μιλάμε για χρονομέτρηση μεταξύ των τριών  πρώτων πανελλήνια ή για ρεκόρ μια φορά το μήνα .

δεν ξέρω πόσο επι τις εκατό κερδίζεις με τα spd . για μέσο χρήστη εαν είναι πάνω από 18/100 αξίζει με μεγάλο ρίσκο . για διαδρομές μαραθωνίου - αποστάσεις .

και μια βοήθεια νομίζω ότι στην κούρσα λέγονται spd ενώ στα mountain λέγονται αλλιώς ή το αντίστροφο . ξέρεις κανείς να διασαφανήσει τον όρο ??

εδιτ το πιο σημαντικό είναι ότι δεν θα μπορέσεις να σηκωθείς μην σε πατήσουν οι επόμενοι , αυτοκίνητα κτλ θες βοήθεια να απεμπλακείς από τα πετάλια .

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

Είσαι λίγο υπερβολικός για τα SPD, μια χαρά ξεκουμπώνεις και σε δύσκολες περιπτώσεις, άλλωστε έχεις επιλογές στις μοίρες ξεκουμπώματος και το ρυθμίζεις εκεί που αισθάνεσαι άνετα, η μόνη δυσκολία για μένα ήταν σε τεχνικά κομμάτια mtb μόνο στην αρχή.

 

btw SPD είναι η πατέντα Shimanο.   Clipless είναι ο γενικός όρος αλλά έχει μείνει το SPD.

Link to comment
Share on other sites

ο όρος που λες είναι για τα mountain και για τις κούρσες ???

εγώ ακίνητος και στο σπίτι έκανα μισό λεπτό να το βγάλω . δεν ξέρω μην ήταν ελλατωματικό . επίσης δεν μου είπε τίποτε για επιλογη ρύθμισης ξεκουμπώματος .

εγώ μιλάω για δρόμους στυλ κηφησίας και δρόμους αλεξάνδρας ομόνοια . όχι δρόμους στύλ επαρχία ή περίχωρα αττικής μετά από αγία παρασκευή .  

επίσης 10/100 βελτίωση ικανοτήτων για μέσο χρήστη για 300/100 αύξηση επικινδυνότητας δεν νομίζω ότι αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πέσει με SPD με την κούρσα και 30χμ/ω, δεν ξέρω πως αλλά μια χαρά ξεκλείδωσαν, το ποδήλατο και εγώ συρθήκαμε ξεχωριστά. Αν με την κούρσα στην πόλη πηγαίνεις με πολλά και σου πεταχτεί κάποιος δεν ξέρω αν έχει σημασία αν θα ξεκλειδώσουν τα πετάλια ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά γίνεται μόνο σε κατηφόρα . Πχ στο κατ μετά τη κηφισιά όπως πάμε για αθήνα .

Έχει σημασία . Άλλομνα κυλιστείς μόνος σου και άλλο το μισοπ σώμα κλειδωμένο στα πετάλια .

Τώρα το σκεφτηκα . Έχεις και την ακαμψία λόγω πεταλιών στην μέση .

Σε αυτό που λες τι τραύματα είχες ;;

Να μαντέψω ότι τα πετάλια ξεκλείδωσαν μόνα τους . Όχι με δική σου πρωτοβουλία . Από την δύναμη της πτώσης .

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από αρκετές εκδορές σε πόδια και χέρια είχα και μερική ρήξη υπερακάνθιου στον δεξιό ώμο μιας και έκανα το λάθος μάλλον κατά την πτώση να τεντώσω τα χέρια (το ένα γάντι αχρηστεύτηκε τελείως).

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν πρέπει να δαιμονοποιούμε τα SPD/clipless.

Link to comment
Share on other sites

δεν μας λες το σημαντικό εαν τα πετάλια δηλαδή βγήκαν μόνα τους .

 

μπορει κανείς να μας πει πόσο κεδίζεις με τα spd επί τις 100????

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

δεν μας λες το σημαντικό εαν τα πετάλια δηλαδή βγήκαν μόνα τους .

 

μπορει κανείς να μας πει πόσο κεδίζεις με τα spd επί τις 100????

 Σκέψου ότι τα κάθε πόδι πατάει μισή πεταλιά 50%, με τα spd τραβάς άλλη μισή άρα άλλο ένα 50%

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.