Jump to content



Αγορά Smartphone στα 300-400 ευρώ


psygreg

Recommended Posts

Απ'οτι βλεπω τα Oppo αν και εχουν καλο support δε πολυσυμφαιρουν οικονομικα...

Το OnePlus (για το οποιο ειναι κοινο μυστικο οτι απο πισω ειναι η Oppo) ειναι σε specs αναμεσα στα Find 7a και 7 , αλλα εχει τα "σημαντικα" χαρακτηριστικα του 7 (οπως τα 3gb ram) και χανει την (αχρειαστη και βαρια για το soc) 1440p αναλυση, ομως ειναι σε τιμη καλυτερη ακομα και του απλου 7a. οποτε το 7a χανει απο τα αποδυτηρια, του μενει μονο το aftersales... Αλλα θα πληρωσεις 400 αντι 330 για μια ιδια (εμφανησιακα+κινεζικη) αλλα χειροτερη συσκευη απλα για το after sales? Ισως με student discount στα 360ε δηλαδη μονο 30ε πανω να αξιζει, αλλα το 2gb ram ειναι αρκετα μεγαλο αγκαθι....μακαρι να ειχαν κοψει κατι αλλο...

 

Οποτε μενει ο "μεγαλο" , το 7, που ειναι 479ε... αντε και εχεις student discount, και παει στα 430ε , εκει συζητιεται με την εννοια οτι με 100ε παραπανω απο το Oneplus παιρνεις και λιγο καλυτερη συσκευη και support... αλλα παλι ΑΝ εχεις το discount και ειναι ενα 100ρικο δεν ειναι λιγο...

 

Προσωπικα κινουμαι για G3 (μαλον 32gb), το κινητο τικαρει ολα τα κουτακια και το μονο αρνητικο του ειναι τα πολλα προβληματα που εβγαλε στην αρχη....ομως απότι φαινεται εχουν λυθει πλεον, και οι αναφορες για το lollipop λενε οτι εχει φυγει και το οποιο lag πλεον...

Σημαντικο και οτι εχεις επισημο lollipop απο πριν τα χριστουγενα, (επειδη ειναι και LG και δε ξερεις μεχρι ποτε θα κρατησει η υποστηριξη αν βγει κανα G4 σε 3 μηνες...) αλλα και οτι αν υπαρχει η ιδια θερμη με το G2 θα εχεις πολυ support με cyanogen και μετα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γιατί να πας σε G3 κι όχι σε Z3? λόγω support? επίσης διαβάζω πως από πλευράς αυτονομίας είναι αρκετά καλό το z3 σε σχέση με το g3 που δεν την παλεύει.

 

Το Z3 το εχω κοψει προ πολλου, δεν αξιζει τα λεφτα του, αν ηταν να παω σε τετοια συσκευη θα πηγαινα στο Z2 που πραγματικα σου το "χαριζουν" πλεον... Ομως με ξενερωνει η καμερα του και ειναι ενα σημειο στο οποιο πιστευω το G3 ειναι εξαιρετικο για ασχετο-απειρο χρηστη που θελει να βαραει μονο στο auto και να παιρνει καλο αποτελεσμα

 

Αν βρισκεσαι σε εξωτερικους χωρους αρκετη ωρα μην πας για G3. Θα κλαψεις

 

Γιατι το λες? Εχει αδυναμο 3G?

 

 

Με βαση το ψαξιμο που εχω κανει τελευταια, στο μυαλο μου η κατασταση ειναι η εξης σε αυτην την κατηγορια τιμης :

 

Note 3 : Οποιος δε θελει να πειραξει ποτε τιποτα το παιρνει και εχει τα παντα εγγυημενα+απροβληματιστα απο χιλιαδες χρηστες 1 χρονο τωρα. Απλα πειραγμα γιοκ (KNOX), εμφανηση μετρια, μεγεθος τσιμπημενο και δεν εχει FMradio για οποιους τους ενδιαφερει . Ειναι ομως η πιο ολοκληρωμενη συσκευη σε αυτα τα λεφτα.

Για μενα κοβεται λογω KNOX

 

Oneplus One : Οποιος θελει almost-nexus εμπειρια σε καλη τιμη, γρηγορα updates, και κατι που να μην ειναι σουπα το παιρνει. Μειονεκτημα η εγγυηση απ'εξω και ο ρατσισμος ορισμενων στην προελευση του, που και τα 2 ειναι λογοι που θα μου δημιουργησουν προβλημα στη μεταπωληση σε 1 χρονο (που στατιστικα αλλαζω κινητο τελευταια) γι'αυτο και κοβεται για μενα.

 

Xperia Z2 : Τα κανει ολα αρκετα καλα, και δινει και μερικα παραπανω (αδιαβροχο, remote play κλπ) σε πολυ καλη τιμη πλεον. Απλα εχει μεγαλο μεγεθος συναρτησει της οθονης του, και μετρια καμερα για τον ασχετο (8αρα στην πραγματικοτητα, οχι 20, και ουτε καν καλη 8αρα). Για μενα κοβεται λογω καμερας επειδη ερχομαι απο Lumia 1020 και θα ξενερωσω πολυ μαλλον...

 

Το G3 32gb, τικαρει ολα τα κουτακια για μενα:

-Αρκετα μεγαλη οθονη (5.5) και σε βελτιστο μεγεθος συσκευης (μηδενικα bezels)

-snapdragon 801 - 3gb ram

-αποσπωμενο καπακι - αφαιρουμενη μπαταρια - microSD

-πολυ ωραια εμφανηση (υποκειμενικο)

-καλη αντιπροσωπια, καλη μεταπωληση

 

και σε συνδιασμο με το οτι εχει ηδη lollipop , και μεθαυριο ελπιζω να εχει και cyanogen (που θα μου εγγυηθει οτι και να εκνευριστω με το UI της LG και τυχον lags εχω εναλλακτικες, οχι οπως με το Note) δε βλεπω κατι που να μου στραβωνει ιδιαιτερα.

Ναι θα ηθελα να ηταν με 1080p οθονη (ει δυνατον και amoled) , αλλα δε μπορουμε να τα εχουμε ολα... και μονο που μου δινει 5.5" σε τετοιο μεγεθος συσκευης που πραγματικα ειναι στα ορια μου για τσεπη, δεν εχω παραπονο, gaming δεν κανω στο κινητο για να με "σκοτωσει" η αναλυση, αμα φυγει το lag απο θεματα software, αμφιβαλω οτι ειναι προβλημα το 1440p για 2D...οποτε θα καταληξει και πλεονεκτημα (εστω και ασημαντο)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το G3 32gb, τικαρει ολα τα κουτακια για μενα:

-Αρκετα μεγαλη οθονη (5.5) και σε βελτιστο μεγεθος συσκευης (μηδενικα bezels)

-snapdragon 801 - 3gb ram

-αποσπωμενο καπακι - αφαιρουμενη μπαταρια - microSD

-πολυ ωραια εμφανηση (υποκειμενικο)

-καλη αντιπροσωπια, καλη μεταπωληση

 

με την αυτονομία όμως? εκεί κολλάω με το G3

 

για το Z2 συμφωνώ πως έχει πέσει αρκετά η τιμή σε σχέση με αυτά που προσφέρει.

Link to comment
Share on other sites

με την αυτονομία όμως? εκεί κολλάω με το G3

 

για το Z2 συμφωνώ πως έχει πέσει αρκετά η τιμή σε σχέση με αυτά που προσφέρει.

Η εντύπωση που έχω σχηματισει είναι ότι η μπαταρία δεν είναι και τόσο κακή, απλά δεν είναι μαζί με τα κορυφαία. Δηλαδή πιστεύω ΟΚ η οθόνη του καταναλώνει παραπάνω, και τα 3000 είναι λιγότερα απο τα 3200 που παίζουν στον ανταγωνισμό, αλλα δεν είναι και χαλια. Δηλαδή λογικά είναι στο 70-80% του Ζ2 που είναι κορυφαίο, αλλα αυτό το μειονέκτημα μπορώ να το ανεκτω στα επίπεδα που έχουμε φτάσει σήμερα. Δηλαδή όλα τα προηγούμενα μου κινητ βγαζανε με το ζόρι 1 μερα και το βράδυ πάντα τα φορτιζα. Το G3 είναι ήδη αρκετά πάνω από αυτό...το αν θα βγάλει 1.5 η 2 μέρες μου είναι κάπως αδιάφορο αφού το βράδυ θα το φορτισω ότι και να γίνει για να ξεκινήσω τη μέρα στο 100%... Για πολυ έκτακτες περιπτώσεις στο αυτοκίνητο ένα powebank και ένας φορτιστής αναπτηρα πάντα ευπρόσδεκτος είναι... Επίσης η μπαταρία είναι κάτι που μόνο θα βελτιωθεί μέσω software έστω και λίγο...και το γεγονός ότι είναι αποσπώμενη σημαίνει ότι σε 1 χρόνο άμα θες με 15€ βάζεις φρέσκια την ώρα που το Ζ2 πχ θα έχει πέσει σίγουρα στο 80-90% σαν χωρητικότητα και θα είσαι στα ίδια...

Για κάποιον βέβαια που παίζει και πολλά 3d games και τον ενδιαφέρει, σίγουρα το Ζ2 έχει ένα προβάδισμα που είναι εξαιρετικο σε αυτόν τον τομέα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν βρισκεσαι σε εξωτερικους χωρους αρκετη ωρα μην πας για G3. Θα κλαψεις

 

Γιατι το λες? Εχει αδυναμο 3G?

Όχι για την οθόνη το λέει μάλλον για τον ήλιο που δεν τα πάει καθόλου καλά. Πρέπει να είναι καθρέφτης..

 

Ναι θα ηθελα να ηταν με 1080p οθονη (ει δυνατον και amoled) , αλλα δε μπορουμε να τα εχουμε ολα... και μονο που μου δινει 5.5" σε τετοιο μεγεθος συσκευης που πραγματικα ειναι στα ορια μου για τσεπη, δεν εχω παραπονο, gaming δεν κανω στο κινητο για να με "σκοτωσει" η αναλυση, αμα φυγει το lag απο θεματα software, αμφιβαλω οτι ειναι προβλημα το 1440p για 2D...οποτε θα καταληξει και πλεονεκτημα (εστω και ασημαντο)

Πίστεψε με ζορίζεται και στα 2d
Link to comment
Share on other sites

 

Γιατι το λες? Εχει αδυναμο 3G?

 

 

 

 

 

 

Όχι για την οθόνη το λέει μάλλον για τον ήλιο που δεν τα πάει καθόλου καλά. Πρέπει να είναι καθρέφτης..

 

Πίστεψε με ζορίζεται και στα 2d

 

Περισσοτερο θεμα φωτεινοτητας του πανελ. Δεν εχει φωτεινοτητα + αντανακλαστικο σε συνδιασμο με ηλιο (Ελλαδα γαρ) = κλαμα

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι αυτό εννοούσα. Μιας και βλέπω ότι είχες κάποτε oneplus και g2 ποιο θα έλεγες ότι αξίζει περισσότερο; Χωρίς να λάβεις υπόψιν σου το θέμα που ίσως να έχει το lg με τον ήλιο και την οθόνη του.

Link to comment
Share on other sites

 

Ε ναι αυτό εννοούσα. Μιας και βλέπω ότι είχες κάποτε oneplus και g2 ποιο θα έλεγες ότι αξίζει περισσότερο; Χωρίς να λάβεις υπόψιν σου το θέμα που ίσως να έχει το lg με τον ήλιο και την οθόνη του.

 

 

ΜΕταξυ των δυο 1+1 hands down

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως το θεμα ηλιου και μπαταριας δεν ειναι πραγματα που θα με επηρεασουν ιδιαιτερα. Δε λεω, διαβαζεις ο review του Ζ2 πχ και χαιρεσαι οταν βλεπεις οτι ΚΑΙ εκει τα παει πολυ καλα, απλα τα βλεπω σαν added bonuses αν υπαρχουν (σε σχεση με το μετριο-καλο ετσι? οχι με το χαλια) αλλα οχι dealbreakers αν δεν υπαρχουν...

 

Αυτο που με φοβιζει γενικα, ειναι τα ελαττωματα software και το bloatware, και ειναι ενας λογος που παω χωρις πολλες τυψεις στο G3, γιατι εχω εμπιστοσυνη οτι θα παιξει πολυ πειραγμα συντομα... Απο την αλλη το Note 3 που λεω και πριν ποσο πληρες το θεωρω, τρομαζω να εγκλοβιστω στις 3000 bloat εφαρμογες της samsung χωρις να μπορω να κανω τιποτα διατηρωντας την εγγυηση...

 

Μακαρι να εβγαινε το Nexus 6 σε 5.5" και τιμολογιακη πολιτικη των 4 και 5...θα ηταν το τελειο κινητο, αλλα ΔΕΝ... Τωρα συμβιβασμος με το μεγεθος (6 ιντσες γαρ) αντε να γινει, αλλα μετα, και η διαθεσιμοτητα ειναι τραγικη, και οι τιμες απλησιαστες...

Προ διετιας εφερα το Nexus4 απο ebay Αμερικης για να το εχω τα Χριστουγεννα, και το χρυσοπληρωσα ενω εφτυσα αιμα να το πουλησω μετα απο 1 χρονο λογω μη-εγγυησης...τετοια λαθη και υπερβασεις δεν ξανακανω.. το G3 32gb σημερα το εβαλε ενα μαγαζι στα 389ε , και ενω εψαχνα στα 350 καποιο σχεδον σφραγισμενο στις αγγελιες, λεω να το χτυπησω καινουριο πλεον!

 

Το μαγαζι το Sellphone το ξερει κανεις? Πρεπει να προσεξω κατι αν παρω αποκει περαν του να ειναι ευρωπαϊκο για την εγγυηση?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, για την σειρά Ζ με τον ρυθμό που βγάζει συσκευές η σονυ κάθε εξάμηνο η αξία μεταπώλησης πέφτει σημαντικά, για το 1+1 κάπου πήρε το μάτι μου ότι έρχεται και το δεύτερο, το G2 εκτός της μπαταρίας του είχε τα θεματακια του και δεν ξέρω κατά πόσο έχει βελτιωθεί το 3, το Νοτε3 είναι μια αξιόπιστη λύση και τους μήνες που το είχα στην κατοχή μου με θετικές εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω ημουν ετοιμος να παρω το G3 αλλα κοπηκε λογω των πολλων προβληματων που αναφερθηκαν, του μεγαλου μεγεθους (πιστευω 5'' ειναι το οριο), αλλα κ λογω qHD αναλυσης η οποια για εμενα προσωπικα ειναι τελειως αχρηστη κ επιβαρυνει ασκοπα cpu κ μπαταρια. 
Επισης το one plus one που το ειδα απο κοντα ειναι πααααααααααρα πολυ καλο κινητο αλλα τα χρωματα τις οθονης μου φανηκαν ξεπλυμενα.

Link to comment
Share on other sites

ΜΕταξυ των δυο 1+1 hands down

Σου είναι εύκολο να μου πεις για ποιους λόγους το προτιμάς;

 

Κ εγω ημουν ετοιμος να παρω το G3 αλλα κοπηκε λογω των πολλων προβληματων που αναφερθηκαν, του μεγαλου μεγεθους (πιστευω 5'' ειναι το οριο), αλλα κ λογω qHD αναλυσης η οποια για εμενα προσωπικα ειναι τελειως αχρηστη κ επιβαρυνει ασκοπα cpu κ μπαταρια. 

Επισης το one plus one που το ειδα απο κοντα ειναι πααααααααααρα πολυ καλο κινητο αλλα τα χρωματα τις οθονης μου φανηκαν ξεπλυμενα.

Τα προβλήματα στο g3 έχουν λυθεί αλλά έχω μια άλλη απορία. Είσαι σίγουρος ότι είδες το oneplus? Γιατί αν είναι μεγάλο το g3 το one τι είναι; Κούτσικο; Όσο για την οθόνη μια χαρά είναι...
Link to comment
Share on other sites

Σου είναι εύκολο να μου πεις για ποιους λόγους το προτιμάς;

 

Τα προβλήματα στο g3 έχουν λυθεί αλλά έχω μια άλλη απορία. Είσαι σίγουρος ότι είδες το oneplus? Γιατί αν είναι μεγάλο το g3 το one τι είναι; Κούτσικο; Όσο για την οθόνη μια χαρά είναι...

 

 

Υποκειμενικα επειδη: καλυτερο feeling συσκευης στο χερι, μετριο μεν πανελ αλλα οχι τοσο αντανακλαστικο και ανοιχτο software με 3gb μνημη (σημαντικοτατο οταν παιζεις με multitasking μονο, σπανια παω αρχικη οθονη)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σου είναι εύκολο να μου πεις για ποιους λόγους το προτιμάς;

 

Τα προβλήματα στο g3 έχουν λυθεί αλλά έχω μια άλλη απορία. Είσαι σίγουρος ότι είδες το oneplus? Γιατί αν είναι μεγάλο το g3 το one τι είναι; Κούτσικο; Όσο για την οθόνη μια χαρά είναι...

χεχε ναι το oneplus ειδα. Ειπα οτι ειναι πολυ καλο κινητο, διχως τα προβληματα κ τα lags του G3 δεν ειπα οτι θα το επαιρνα :)

Κ η οθονη του μπορει να ειναι μια χαρα...απλα επειδη εχω συνηθισει σε amoled, μου φανηκαν λιγο ξεπλυμενα τα χρωματα του.

Περι ορεξεως...

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας, η ψαλίδα έχει κλείσει, τα LG τα έχω βγάλει εκτός κι είμαι μεταξύ :

 

Note 3

Sony Xperia Z2

Sony Xperia Z3

 

διαβάζοντας αρκετές αναφορές σε ξένα φόρουμ θα ήθελα να αποφύγω "κινεζιές" κι ας σκάσω κάποια λεφτά παραπάνω.

 

επισημαίνω πως δεν έχω δει κανένα από κοντά.

Έγινε επεξεργασία από psygreg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:) Καλημερες και καλό μήνα,  χτύπα το Ζ3 φίλε μου αφού αποφάσισες να ανεβάσεις το μπάτζετ,  πιο φρέσκια συσκευή και ποιότητα κατασκευής,  καλό χρυσό το νοτελι αλλά αυτή η πλαστικουρα είναι κάπως,  καλές αγορές και εντυπώσεις  ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.