Jump to content



Ποιοτητα σε Εξωτερικες θηκες Σκληρων


Recommended Posts

Γνωριζουμε σε τεχνικο επιπεδο που διαφερουν οι εξωτερικες θηκες για σκληρους? Πληρωνει μονο ονομα ή εχουν διαφορα σε ποιοτητα controller, Microchip, λειτουργικοτητας κτλ? Εχει διαφορα δλδ το να παρεις μια Turbo-x, μια κινεζικη απο raidsonic και αλλες επωνυμες με υπερδιπλασιο κοστος?

Link to comment
Share on other sites

Ότι περικλείει τεχνολογία έχει και επίπεδο συναρμολόγησης και επιλογής υλικών. Αυτά καθορίζουν τον ορίζοντα απροβλημάτιστης λειτουργίας και υποστήριξης.....

Αν θες να αγοράσεις μια θήκη σκληρού απλά για να κάνεις μια σύντομη δουλειά χωρίς ιδιαίτερη χρήση όλες θα κάνουν τη δουλειά που θες.

Φυσικά αν θες μια θήκη που θα κρατήσεις χρόνια γιατί λόγω δουλειάς θες να τραβάς backup 10 δίσκων ανά βδομάδα και τη θες γρήγορη και χωρίς πλαστικά, βύσματα που θα είναι ευπαθή και μπορούν να σπάσουν θα πας σε μια ακριβότερη.

 

Η διαφορά μιας turbo-x με μια raidsonic είναι χαωτική πάντως αν αυτό ρωτάς. Το αν η turbo-x αγοράζεται 10ευρώ ενώ η raidsonic 30 δε σημαίνει οτι η raidsonic είναι απλά 3 φορές καλύτερη. Σημαίνει απλά οτι η turbo-x πωλείται 5φορές πιο ακριβά σε σχέση με το κόστος κατασκευής της σε σχέση με την raidsonic που κρατά μια σταθερή σχέση ποιότητας-κόστους στο x2, x3.

 

 

Οτιδήποτε πάντως έχω αγοράσει σε raidsonic, έχει βγάλει τα λεφτά του με το παραπάνω. Ενώ turbo-x αντίστοιχα προιόντα χάλασαν σύντομα και τελικά τα λεφτά που γλίτωσα τα έδωσα σε βενζίνες και χρόνο για αντικατάσταση με ότι αυτό συνεπάγεται.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ασφαλως δεκτως και κατανοητο. Ας πουμε απο την μια κοιταγα αυτη

 

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/periferiaka/thikes-skliroi-diskoi/Turbo-X-Sata-HDD-3-5-Case-to-USB3-0-MYS513.htm

 

Απο την αλλη μου αρεσει αυτη.

 

http://www.e-shop.gr/raidsonic-icy-box-ib-366stu3-b-35-sata-hdd-external-enclosure-usb-30-black-p-PER.800258

 

Αλλα βλεπεις για τι διαφορα μιλαμε.

 

Εσυ εχεις χαρακτηρισιτκα παραδειγμα με ζημιες σε τετοιο θεμα? Η γενικοτερα σε αλλα turbo-x προιοντα

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα αρνητικά σχόλια τα κόβει η λογοκρισία γιατί αμαυρώνει την εικόνα του λογότυπου. Όσα έχουν μείνει σου δίνουν μια γεύση σχετικά με την ποιότητα κατασκευής, αξιοπιστία, επιδόσεις. Γιατί να το ριψοκινδυνέψεις για 20ευρώ και να μην πας στην εγγυημένη raidsonic;

Λόγω δουλειάς έχουν περάσει από τα χέρια μου πολλά turbo-x και raidsonic. Η διαφορά είναι χαωτική.

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές, αυτό που έχει ΠΡΑΓΜΑΤΙ χειροπιαστή σημασία, είναι η εγγύηση : όταν είναι 1ος χρόνου, βρασ' τα. "Ιδανικό" λοιπόν, μια 2χρονη (παραπάνω παίζει να μην παίζει καν σε κανένα σχετικό προϊόν), κι ας είναι φθηνή η θήκη.

Από εκεί και πέρα, ένα χαρακτηριστικό που επίσης έχει νόημα είναι να είναι αλουμινίου και όχι πλαστική (για καλύτερη απαγωγή θερμότητας).

 

Σούμα : αν βρίσκεις γύρω στα 20-25 (ή και κοντά 15, σε προσφορά πχ) θήκη, αλουμινίου, με 2χρονη εγγύηση, βουρ.

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές, αυτό που έχει ΠΡΑΓΜΑΤΙ χειροπιαστή σημασία, είναι η εγγύηση : όταν είναι 1ος χρόνου, βρασ' τα. "Ιδανικό" λοιπόν, μια 2χρονη
 

 

Η εγγύηση είναι υποχρεωτικά κατ' ελάχιστο διετής. Αν επιλέξεις μόνο με αυτό το κριτήριο, όλα τα σχετικά προϊόντα που διατίθενται στην ευρωπαϊκή επικράτεια έγιναν αυτόματα ιδανικά. Στην πράξη, είναι σημαντικό να προμηθευτείς ένα ποιοτικό προϊόν, ώστε να μη χρειαστείς καν την εγγύηση.

 

Προσωπικά δεν έχω τόσο αρνητική εμπειρία από τα Turbo-X, αλλά συνήθως στα προϊόντα τεχνολογίας το μεγαλύτερο κόστος ενός επώνυμου είδους σε σχέση με ένα OEM συνεπάγεται καλύτερη κατασκευή και διασφάλιση ποιότητας.

 

Το πόσο αξίζει αυτή η διαφορά πρέπει να το αποφασίσει ο καθένας με τα λεφτά του.

Link to comment
Share on other sites

^...νομίζω ότι το ξέρεις πολύ καλά πως η συντριπτική πλειοψηφία των καταστημάτων στην...ελληνική επικράτεια δίνει μια χαρά εγγυήσεις μονοετείς, υπό το σκεπτικό "όποιος την έχει δει Ευρωπαίος ας μας κάνει καταγγελίες και αγωγές" = οι ελάχιστοι που είτε το ξέρουν, είτε έχουν όρεξη ν' ασχοληθούν. Οπότε ποιό το νόημα να επικαλούμαστε τις ευρωπαϊκές διατάξεις, απευθυνόμενοι στους πολλούς;

 

Κατά τ' άλλα, ακόμη και το "ποιοτικό προϊόν", μια χαρά μπορεί να σου μείνει στα χέρια μετά το δίχρονο που ούτως ή άλλως είναι ο μέσος όρος παρεχόμενης εγγύησης (όπως στον αντίποδα το "ευτελές" μπορεί να σου κρατήσει χρόνια) για θήκες, όταν μιλάμε για τιμές της τάξης 20 με 30 Ε (και δεν βλέπω τον λόγο να μιλάμε για μεγαλύτερες τιμές, καθώς αν είναι παίρνεις στην χειρότερη δεύτερη θήκη -πες πως χαλάει λίγο πιο μετά από τα δύο χρόνια που λέγαμε- και σου 'ρχεται μία-ή-άλλη. Με την διαφορά ότι αν κρατήσει -καθόλου απίθανο- περισσότερα χρόνια η φτηνή, βγαίνεις κι από πάνω).

Αν μπορείς να μου πεις ότι βρίσκεις θήκη "ποιοτική", με ας πούμε πόσα, 25 Ευρώ, και να κόψεις το κεφάλι σου ότι δεν θα χαλάσει πριν πχ την πενταετία (άντε τετραετία), μέσα να την πάρω κι εγώ.

Μέχρι τότε, είμαι 101% σίγουρος ότι αυτό που προτείνω παραπάνω είναι το πιο λογικό και πιο συμφέρον, αν βάλει κανείς όλα τα δεδομένα στο μπλέντερ και βγει ζουμί...

Το θεωρώ μάλιστα στα όρια του επιπόλαιου το σκεπτικό "θα πάρω καλό πράγμα και δεν θα χρειαστώ καν την εγγύηση". Οι εξαιρέσεις είναι υπαρκτά γεγονότα για να επιβεβαιώνουν τους "κανόνες", και δεν έχω καμμία διάθεση να πέσω στην περίπτωση "εξαιρέσεως", μια και ΚΑΝΕΝΑ προϊόν στον κόσμο (και δη τον σημερινό) δεν είναι δυνατόν να εγγυηθεί "καλή λειτουργία" για τάδε διάστημα, στο 100% των αγοραστών - γι' αυτό και προτιμώ την εξασφάλιση που δίνει μια εγγύηση. Όποιος πάλι του αρέσει να παίζει ζάρια, δικαίωμά του...

 

Παρεμπιπτόντως, εγώ θα τείνω να συμφωνήσω με τον fragma, που αντίθετα με εσένα λέει "το να πληρώσεις Χ3 δεν σημαίνει κι ότι θα πάρεις Χ3 καλύτερο προϊόν".

 

 

*...Τούρμπο-γουάτ; Πάντως εγώ δεν μίλησα εγώ για τέτοια... (η γενική μου δε γνώμη, είναι, "μακρυά από Πλαίσιο"...)

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως, εγώ θα τείνω να συμφωνήσω με τον fragma, που αντίθετα με εσένα λέει "το να πληρώσεις Χ3 δεν σημαίνει κι ότι θα πάρεις Χ3 καλύτερο προϊόν".
 

 

Αναρωτιέμαι πώς κατάφερες να συμφωνήσεις με τον greekfragma και να διαφωνήσεις με μένα, αφού λέμε το ίδιο πράγμα. Ότι τα επώνυμα συνήθως είναι καλύτερα από τα OEM (πχ Raidsonic vs Turbo-X). Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει χώρος στην αγορά και για τα δύο. ;)

 

Μπορεί το σχόλιό μου για τα Turbo-X (ουσιαστικά ότι όσα έχω δουλέψει δεν έχουν χαλάσει με ένα κοίταγμα) να παρερμηνεύτηκε, αλλά αν πρόσεξες σκοπίμως απέφυγα να προτείνω το ένα ή το άλλο, γιατί είναι προσωπική επιλογή του καθενός.

 

Όμως, δε θα συμφωνήσω ποτέ σε ένα φόρουμ τεχνολογίας να προτείνουμε στους καταναλωτές να απεμπολήσουν τα δικαιώματά τους, ειδικά όταν ενεργά προσπαθούμε να πείσουμε όλους τους χρήστες να τα διεκδικούν. Προσωπικά, δεν είχα ποτέ πρόβλημα στη διεκδίκηση της υποχρεωτικής διετούς εγγύησης -πάντα εξωδικαστικά- αλλά για κάθε ενδεχόμενο έχουμε θέμα στο οποίο συμβουλεύουμε όσους χρειάζονται περισσότερη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ασφαλως δεκτως και κατανοητο. Ας πουμε απο την μια κοιταγα αυτη

 

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/periferiaka/thikes-skliroi-diskoi/Turbo-X-Sata-HDD-3-5-Case-to-USB3-0-MYS513.htm

 

Απο την αλλη μου αρεσει αυτη.

 

http://www.e-shop.gr/raidsonic-icy-box-ib-366stu3-b-35-sata-hdd-external-enclosure-usb-30-black-p-PER.800258

 

Αλλα βλεπεις για τι διαφορα μιλαμε.

 

Εσυ εχεις χαρακτηρισιτκα παραδειγμα με ζημιες σε τετοιο θεμα? Η γενικοτερα σε αλλα turbo-x προιοντα

Το συγκεκριμένο της raidsonic τυχαίνει να το έχω και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος μέχρι που το παρόπλισα εδώ και καιρό μιας και πήγα σε λύση τύπου multi bay hotswap.

Η διαφορά στην τιμή τους αυτών των δυο δεν νομίζω να έχει να κάνει με την ποιότητα κατασκευής τόσο όσο με την ευκολία που σου πρσφέρει αυτό της raidsonic με το ανοιγόμενο πορτάκι που σου λύνει τα χέρια σε σχέση με το turbo-x που πρέπει να λύσεις βίδες ώστε να βγάλεις το δίσκο έξω και να βάλεις κάποιον άλλο.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Αναρωτιέμαι πώς κατάφερες να συμφωνήσεις με τον greekfragma και να διαφωνήσεις με μένα, αφού λέμε το ίδιο πράγμα. Ότι τα επώνυμα συνήθως είναι καλύτερα από τα OEM (πχ Raidsonic vs Turbo-X). Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει χώρος στην αγορά και για τα δύο. ;)

 

Μπορεί το σχόλιό μου για τα Turbo-X (ουσιαστικά ότι όσα έχω δουλέψει δεν έχουν χαλάσει με ένα κοίταγμα) να παρερμηνεύτηκε, αλλά αν πρόσεξες σκοπίμως απέφυγα να προτείνω το ένα ή το άλλο, γιατί είναι προσωπική επιλογή του καθενός.

 

Όμως, δε θα συμφωνήσω ποτέ σε ένα φόρουμ τεχνολογίας να προτείνουμε στους καταναλωτές να απεμπολήσουν τα δικαιώματά τους, ειδικά όταν ενεργά προσπαθούμε να πείσουμε όλους τους χρήστες να τα διεκδικούν. Προσωπικά, δεν είχα ποτέ πρόβλημα στη διεκδίκηση της υποχρεωτικής διετούς εγγύησης -πάντα εξωδικαστικά- αλλά για κάθε ενδεχόμενο έχουμε θέμα στο οποίο συμβουλεύουμε όσους χρειάζονται περισσότερη βοήθεια.

 

 

...όταν βιάζεται κανείς, πολλά μπορεί να "καταφέρει"...

Όντως, "λάθος" το διάβασα το μήνυμα του fragma.

Oπότε τελικά μάλλον συμφωνώ μόνο με...εμένα  :lol: (...όταν μιλάμε για χαμηλές τιμές για ανάλογα προϊόντα, γνώμη μου ήταν είναι και θα είναι ότι αν η παρεχόμενη εγγύηση είναι "ικανοποιητική"=2 χρόνια και για 'μένα και για 'σενα και την θείτσα και τον θείτσο που ούτε καν ξέρουν περί δικαιωμάτων/δεν ΘΕΛΟΥΝ να ξέρουν, τότε αρκεί η συμβουλή "να είναι έστω δίχρονη η εγγύηση" και τσουπ βούτα το).

 

Κατά τ' άλλα, να...συμφωνήσω και σε κάτι μαζί σου (χεχ) : είμαι υπέρ του να γνωρίζουν τα δικαιώματά τους οι καταναλωτές και να βοηθώ στο να τα γνωρίζουν/διεκδικούν. Δεν ξέρω αν έμεινες με την ανάποδη εντύπωση...

Αυτό όμως δεν θ' αλλάξει άμεσα (όσες προσπάθειες και να κάνω) την πρακτική που ακολουθείται εν Ελλάδι (και δη για "μικροποσά") από τους ίδιους τους καταναλωτές : δεν σκοτώνονται να τα διεκδικήσουν, οι περισσότεροι. Πόσο μάλλον όταν ως γνωστόν τα καταστήματα (και όχι μόνο αυτά, αλλά ακόμη και πχ οι σχετικές αρχές) λειτουργούν "αποπροσανατολιστικά".

 Οπότε, προτιμώ να τονίζω γενικά στον κόσμο να προτιμούν την "αυτοννόητη" εγγύηση των 2 ετών, όταν αυτή δηλώνεται στα χαρακτηριστικά του προϊόντος.

Link to comment
Share on other sites

Aν εννοείς για την πρώτη φορά, προφανώς δεν είναι κάτι δύσκολο : μάλλον ξεβιδώνεις τις βίδες (από 2 έως 4) που φαίνονται στο πλάι και βγάζεις το "συρταράκι" με τον controller που περιέχεται και κουμπώνεις πάνω τον δίσκο/τον ξαναβάζεις μέσα κλπ.

 

Αν πάλι έχεις σκοπό να την ανοίγεις συχνά και να βγάζεις/αλλάζεις ίσως σκληρό κτλ, τότε μάλλον θα είναι λίγο παίδεμα (εκτός κι αν κάνεις καμμιά πατέντα και θα την έχεις χωρίς βίδες, πχ με λίγο σελοτέηπ που θα αφήσεις "αυτάκι", ή κανένα λαστιχάκι που θα τοποθετείς κάθετα ώστε να μην ανοίξει, ή κάποια βίδα με "τεράστιο κεφάλι" όπως αυτές που υπάρχουν ενίοτε στα PC cases για εύκολο άνοιγμα κλπκλπ).

 

Για βαζο-βγάλσιμο συχνό και δη διαφόρων δίσκων, σκέψου την περίπτωση του docking station επίσης....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ποσο ευκολα τοποθετειται μεσα ο δισκος

Αρκετα ευκολα

 

4 βιδες εξωτερικες, καποιες φαινονται στη φωτο, και άλλες 4 που βιδώνεται ο δισκος για να μη βγει από την πλακετα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.