Jump to content



απο AM3 σε FM2+.......αξιζει το φρεσκαρισμα?


cabdik

Recommended Posts

παιδια, θα ηθελα την βοηθεια σας, με τις βαθυτατες γνωσεις σας, σε ενα θεμα που με "τρωει" εδω και λιγο καιροι..!!

 

 

οπως βλεπετε στην υπογραφη μου, εχω ενα HTPC εδω και καμποσο καιρο (2ετια), στο οποιο η μονη αλλαγη που εχω κανει τελευταια, ηταν ο επεξεργαστης.

ειχα τον ATHLON II X3 425 πανω, αλλα αφου το καλοκαιρι αγορασα τον 8320 για το MAIN PC, μετεφερα τον 720ΒΕ στο ΗTPC και πουλησα τον Athlon.

 

τωρα σκεφτομαι να αλλαξω την πλατφορμα (MOBO- CPU) απο ΑΜ3, και να παω σε FM2+...!  

 

και πολυ πιο συγκεκριμενα, σε...:

 

ΜΟΒΟ http://www.skroutz.gr/s/3945484/Asrock-FM2A88M-Extreme4.html

CPU http://www.skroutz.gr/s/5631410/AMD-Athlon-X4-860K-Box.html

 

αξιζει τον κοπο? τι λετε?  

 

βασικα με ενδιαφερει η μελλοντικη υποστηριξη τεχνολογιων, και λογω του οτι απο του χρονου παμε σε WIN 10..!!

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένο ότι τα win 10 θα είναι ελαφρύτερα, δεν βρίσκω λόγο να κάνεις αυτή την αλλαγή.

 

Για ποια χρήση το έχεις το δεύτερο μηχάνημα;

Αν είναι για ταινίες και σερφάρισμα, είσαι μια χαρά και τώρα.

 

Αν πας για gaming ή βαριές 3d εφαρμογές τότε κοιτάς για αλλαγή gpu πρώτα, κατα τη γνώμη μου, το οποί όμως σε σπρώχνει και σε αλλαγή τροφοδοτικού απ ότι βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρουν οι βάριες εφαρμογές, καθώς πάνε στο άλλο μηχανήμα.

Περισσότερο με ενδιαφέρει μακροπρόθεσμα να έχω καλύτερη υποστήριξη νέων τεχνολογιών.

Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι παραπάνω τότε.

Απ ότι βλέπω είσαι σατα2, παρόλαυτα ένας ssd θα έκανε μεγάλη διαφορά, αν θέλεις να φρεσκάρεις το σύστημα σου.

Θα σου μείνει και για όποια αναβάθμιση αποφασίσεις αργότερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι παραπάνω τότε.

Απ ότι βλέπω είσαι σατα2, παρόλαυτα ένας ssd θα έκανε μεγάλη διαφορά, αν θέλεις να φρεσκάρεις το σύστημα σου.

Θα σου μείνει και για όποια αναβάθμιση αποφασίσεις αργότερα.

 

αυτο ειναι ηδη δρομολογημενο..!!  μεχρι τα χριστουγεννα θα μπει ενας SSD 240-256gb...! απλα περιμενω μεχρι τοτε για καμια καλη προσφορα..!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αστρολάβε στην MSI 785GT-E63 (AM2+) του αδερφού ο 840 EVO (120GB) με το crystalDiskMark δείχνει 286ΜΒ/sec seq. read. Η διαφορά στην αίσθηση με το δικό μου σύστημα (990XA-UD3, WD Blue 1TB) είναι πολύ εμφανής. Θα συμφωνήσω με τον Federacion οτι η προσθήκη SSD θα κάνει διαφορά και μένει και για το μέλλον..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αστρολαβε, ειπαμε......!! δεν ειμαι και αδαης εντελως...!!!

 

 εχω ηδη SSD, και ξερω ακριβως πως παει, και στο SATA 2 και στο SATA 3, γιατι τον εχω δοκιμασει και στα 2 συστηματα μου...! ;)

και παρ' ολο που εχω απο τους πολυ καλους SATA 2 HDD (samsung spinpoint F1) που εβγαιναν τοτε για το λειτουργικο, ο SSD ειναι η μερα με τη νυχτα....!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αστρολαβε, ειπαμε......!! δεν ειμαι και αδαης εντελως...!!!

 

 εχω ηδη SSD, και ξερω ακριβως πως παει, και στο SATA 2 και στο SATA 3, γιατι τον εχω δοκιμασει και στα 2 συστηματα μου...! ;)

και παρ' ολο που εχω απο τους πολυ καλους SATA 2 HDD (samsung spinpoint F1) που εβγαιναν τοτε για το λειτουργικο, ο SSD ειναι η μερα με τη νυχτα....!!

Το μόνο πράγμα για το οποίο μετάνιωσα όταν πούλησα τον προηγούμενο Η/Υ μου ήταν ότι έδωσα μαζί και 2 * 1ΤΒ Samsung Spinpoint F3 kai 1 * 2TB Samsung EcoGreen F2! Ήταν κορυφή για την εποχή τους!

Κατά τα άλλα μονάχα ο SSD θα σου κάνει μια χαρά την δουλεία για την οποία το θές το πισι. Δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο φίλε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.