Jump to content



Ποια καρτα γραφικων?


Recommended Posts

Καλησπερα σας.

 

εχω μια 4870 εδω και κατι χρονια και σκεφτομαι να παρω μια καλυτερη.

Το προβλημα ειναι οτι  εχω χασει πολλα επεισοδια με το τι αξιζει αυτην την εποχη , για αυτο θελω την αποψη σας.

Μεχρι 150 ευρω ....

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.

 

εχω μια 4870 εδω και κατι χρονια και σκεφτομαι να παρω μια καλυτερη.

Το προβλημα ειναι οτι  εχω χασει πολλα επεισοδια με το τι αξιζει αυτην την εποχη , για αυτο θελω την αποψη σας.

Μεχρι 150 ευρω ....

Μέχρι 150... 750 από Nvidia και AMD r7 260x.

Όπως αναφέρει και ο @chriskasgr, στα 160 με 165 ανοίγει ο δρόμος για την R9 270 από AMD και 750Ti από Nvidia.

Προσωπικά θα διάλεγα μια 270.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να αναφερω οτι εχω AMD συστημα με τον  8320-8gb Ram

Μια χαρά είσαι. Δεν θα έχει κανένα πρόβλημα ο επεξεργαστής όποια κάρτα και αν διαλέξεις ( αν αυτός είναι ο λόγος που αναφέρεσαι στον επεξεργαστή σου ).

Link to comment
Share on other sites

http://www.skroutz.gr/s/4903968/XFX-Radeon-R9-270X-2GB-Double-Dissipation-Edition-R9-270X-CDJC.html?from=recently_viewed

 

http://www.skroutz.gr/s/5356957/Gigabyte-Radeon-R7-260X-2GB-WindForce-2X-Rev-3-0.html

 

Αυτες ειναι σχετικα καλες?

Απο ποιο site λετε να αγορασω?Ποιο ειναι ποιο αξιοπιστο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.

 

εχω μια 4870 εδω και κατι χρονια και σκεφτομαι να παρω μια καλυτερη.

Το προβλημα ειναι οτι  εχω χασει πολλα επεισοδια με το τι αξιζει αυτην την εποχη , για αυτο θελω την αποψη σας.

Μεχρι 150 ευρω ....

καλησπερα η πιο δυνατη καρτα στα λευτα που μπορεισ να δωσεισ ειναι αυτη. http://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?keyphrase=270x&from=autocomplete

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

1.5 χρονο μετα και δυστυχως η καρτα μου τα τιναξε(4870.Κανει επανεκκινηση το μηχανημα και βγαζει μπλε οθονες οταν προσπαθω να βαλω ενα οποιοδηποτε παιχνιδι.Ακομα και βιντεο δεν παιζει !!!!).Δεν μπορεσα να αγορασω τοτε καρτα και θα ηθελα να μου προτεινετε καποια μεχρι 150 ευρω αν μπορειτε ξανα!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως (από όσα ξέρω) οι "τελειωμένες" κάρτες γραφικών δεν προκαλούν επανεκκινήσεις στο σύστημα. Μήπως έχεις "τελειωμένο" τροφοδοτικό;

Στα 150€ πάντως σε καινούρια κάρτα θα πας σε AMD R7 370.

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικο ειναι καινουριο(ουτε 1 χρονο )>θεωρω οτι ειναι η καρτα γραφικων διοτι μου χαλαει την εικονα πρωτα(βγαζει πολυχρωμα pixels  γενικα στην οθονη) μετα βγαζει μπλε οθονη και κανει επανεκκινηση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος vayper έγραψε:

πρωτα(βγαζει πολυχρωμα pixels  γενικα στην οθονη) μετα βγαζει μπλε οθονη και κανει επανεκκινηση.

Τώρα τα είπες σωστά!

Βλέποντας το:

Παράθεση

Κανει επανεκκινηση το μηχανημα και βγαζει μπλε οθονες ...

Νόμισα πως οι επανεκκινήσεις και οι μπλε οθόνες είναι δύο διαφορετικά συμπτώματα. (Στην ουσία η επανεκκίνηση είναι φυσικό επακόλουθο της μπλε οθόνης μιας κι έτσι είναι ρυθμισμένα τα Windows).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε για καμμια μεταχειρισμενη nvidia GTX 760/770 εαν μπορεις να βρεις  ~150-160€ . Απο AMD καμμια r9 270Χ  ή 280 (που θα ξεφυγει λιγο , παει περιπου 180€ στα μεταχειρισμενα νομιζω). 

Ολα εξαρτωνται και απο το τι παιζεις βεβαια , καθως και απο τον υπολοιπο υπολογιστη  :) 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Με μια 760 εισαι αρχοντας πιστευω. Αν την βρεις ~150 , τσιμπησε την ! Βλεπω τριγυρω στα 160 να την εχουν. Με λιγα παζαρια ισως το καταφερεις το 150ρι! 

 

Επειδη δεν ειμαι απο αυτους που περνουν μεταχειρισμενα , θα μπορουσες να μου προτεινεις καποια του κουτιου?Προτιμω καινουριο αντικειμενο παρα χρησημοποιημενο!!!

 

http://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi/vga-kartes-grafikwn/Sapphire-VGA-R7-370-Nitro-Dual-X-OC-2GB-11240-10-20G.htm
Αυτη αξιζει?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.