Jump to content



Ποια CPU Cooler Για ASUS MAXIMUS VI FORMULA Με High Profile RAM


cbarbas

Recommended Posts

Γεια σας
 

Εχω την ASUS MAXIMUS VI FORMULA με τον i4770K σε stock ψυξη και με CORSAIR Vengeance® — 8GB Dual Channel DDR3.

 

Ποιες ψυκτρες θα μου κατσουν χωρις προβλημα τις υψηλου προφιλ RAM που εχω, εχεις κανεις τα αντιστοιχα με εξτρα ψυξη?

 

Σημειωση, δε με ενδιαφερει η κλειστου τυπου υδροψυξη.

 

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις τα δύο dimmάκια στα μαύρα slots της μητρικής δεν θα έχεις πρόβλημα γενικώς. Μόνο το πρώτο slot θα είχε πρόβλημα με κάποιες ψύκτρες. Το θέμα είναι και πόσα προτίθεσαι να δώσεις και αν σκοπεύεις να κάνεις oc στον 4770Κ και πόσο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο

 

με τη μεταφορα στα μαυρα slot εαν δε δημιουργει θεμα τοτε μαλλον ειμαι ενταξει. Απλα και απο οσα θυμαμαι παλιοτερα δε ηταν κατι που συστηνεται και για αυτο το φοβαμαι λιγο!

 

Ναι για αυτο τη θελω τη ψυξτρα, λεω να το παω στα 4,2 με 4,3 αλλα γενικα καπου εκει και με οσο πιο απλο τροπο γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο

 

με τη μεταφορα στα μαυρα slot εαν δε δημιουργει θεμα τοτε μαλλον ειμαι ενταξει. Απλα και απο οσα θυμαμαι παλιοτερα δε ηταν κατι που συστηνεται και για αυτο το φοβαμαι λιγο!

 

Ναι για αυτο τη θελω τη ψυξτρα, λεω να το παω στα 4,2 με 4,3 αλλα γενικα καπου εκει και με οσο πιο απλο τροπο γινεται.

 

Δεν νομίζω να υπάρχει θέμα με τα slots. Τί budget διαθέτεις; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αμα ενεργοποιησεις το multicore enhancement θα εισαι υπο φορτιο στα 3.9 ..To να τον πας 4.2 δεν ειναι κατι που θα σου αποφερει κατι σημαντικο ωστε να ασχοληθεις.

Για τα 4.5 παει και ερχεται...Απλα να ξεπερασεις το 15% oc δλδ..

 

Kανε για αρχη μια το παραπανω και δες θερμοκρασιες με κανενα prime (μονο to multicore).

Δες ποση ωρα θα σου μεινει κατω απο 80 βαθμους για αρχη.

Aν παιξεις αρκετα με τις τασεις..παιζει να σου κατσουν και με τη μαμα ψυκτρα...(ιδιως για Non-"prime¨(κλπ) καταστασεις)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει θέμα με τα slots. Τί budget διαθέτεις; 

 

 

αμα ενεργοποιησεις το multicore enhancement θα εισαι υπο φορτιο στα 3.9 ..To να τον πας 4.2 δεν ειναι κατι που θα σου αποφερει κατι σημαντικο ωστε να ασχοληθεις.

Για τα 4.5 παει και ερχεται...Απλα να ξεπερασεις το 15% oc δλδ..

 

Kανε για αρχη μια το παραπανω και δες θερμοκρασιες με κανενα prime (μονο to multicore).

Δες ποση ωρα θα σου μεινει κατω απο 80 βαθμους για αρχη.

Aν παιξεις αρκετα με τις τασεις..παιζει να σου κατσουν και με τη μαμα ψυκτρα...(ιδιως για Non-"prime¨(κλπ) καταστασεις)

 

 

Υπαρχει θεμα budget, απο οτι εχω δει δε μιλαμε και για τεραστια ποσα για ψυκτρες, εκτος εαν για τα 4,5 που λεει και NTG μιλαμε για high end ψυξτρα!!!

Link to comment
Share on other sites

ξεκινα μια αυτο που εγραψα πιο πριν ..να δουμε ποσο θεμα εχεις με θερμοκρασιες στο κουτι σου.

(μονο το multicore)

 

Τα 4.2 ..αν απλα ειναι για ιντερνετ και κανενα παιχνιδια αραια και που...τα εχεις και με "μαμα" ψυκτρα.Ταση λογικα θα πρεπει να μειωσεις(φυγεις απο "auto").

Αν ειναι να ξημεροβραδιαζει ο υπολογιστης με παιχνιδια, καλο ειναι να μην ειναι μονιμα στους 70 φευγα..(και σιγουρα ουτε στους 80φευγα...μετα θα κανει throttling ουτως η αλλως.

 

Κλασσικες καλες λυσεις raijintek themis στα 25€ ,Silentiumpc Fortis 2 XE1226 στα ~32€

 

Για τα 4.2 παραπανω απο αρκετες..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια,

 

 

οπως ειπα, ψαχνομαι για να παρω αεροψυξη, δεν εχω για να αρχισω κατι γιατι ειμαι με τη μανησια, σωστα?!

 

Το κουτι που εχω ειναι αυτο αλλα χωρις το τροφοδοτικο που λεει. Κλασικο, χωρις σιτες πανω κατω, δε θελω θορυβο με τιποτε

Θελω να δω και τι χωρο εχω για το υψος της ψυκτρας, εαν θυμαμαι καλα πρεπει να εχω 15 με 16 ποντους αλλα θα το μετρησω ξανα.

 

Αυτο που ασχολουμαι 99% ειναι το FSX και κανενα αλλο που θα βαλω για να περασει η ωρα, αλλα δε μιλαμε για ξενυχτια στην οθονη!

Link to comment
Share on other sites

εχεις ψυκτρα..εστω τη "μαμα".

 

Μπες μια Bios ..βαλε multicore enhancement ..και ξαναβγες.

prime..linx ή ο,τι αλλο θες..και πες ποτε θα χτυπησει 80αρια...

 

Eiτε πριν ..ειτε μετα..μπορεις να ριξεις την ταση -ψαχνοντας- ..και να ριξεις ετσι και την θερμοκρασια.

Αφου βρεις την ελαχιστη ταση..για τα 3.9 πλεον...δεν ειναι τιποτα ακομα και με τη μαμα ψυκτρα να πας στα 4.2 που ειχες σκοπο.(θα χρειαστει βεβαια λιγο παραπανω ταση απο αυτη που θα εχεις βρει).

 

Oχι και τοσο τυχαια νουμερα,για  να εχεις αρχικα ...λογικα τωρα πρεπει να παιρνει 1.136..Στα 3.9 θα πρεπει να δουλευει και με 1.030(μπορει και πιο κατω).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτο που ασχολουμαι 99% ειναι το FSX και κανενα αλλο που θα βαλω για να περασει η ωρα, αλλα δε μιλαμε για ξενυχτια στην οθονη!

 

Να ξέρεις ότι με το FSX ισχύει ότι όσο ανεβαίνει το oc, αναλογικά ανεβαίνουν τα fps. Θα έχεις καλά fps με τον 4770Κ με ένα 4.4-4.5. Έχε υπόψιν ότι περισσότερα fps θα βγάλεις με το Hyper Threading απενεργοποιημένο, και έτσι το 4.5 θα είναι εφικτό με αρκετά χαμηλότερες θερμοκρασίες (στον 3770Κ που έχω είδα 5-10° διαφορά χωρίς HT και ο λόγος που τον ανέβασα τότε ήταν ακριβώς το FSX).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι,

 

 

οσο αφορα ρυθμισεις κλπ για το FSX τα ξερω παρα πολυ καλα και το τρεχω εδω και 2 μηνες σε DX10, φανατικος εδω και 10 χρονια!

 

Δεν εχω ουτε θεμα με frames, δεν ειναι πολλα βεβαια γιατι χρησιμοποιω οτι πιο βαρυ υπαρχει σε addons, κυμαινονται απο 15 εως 60+ αναλογως τη κατασταση, αλλα ειναι πολυ smooth.

 

Αυτος ειναι και ο λογος που δεν εκανα Overclocking εως τωρα και αν το κανω θα το παω χαλαρα μαλλον.

 

Ολα αυτα μεχρι πριν λιγες ημερες βεβαια που παρεδωσε πνευμα η GTX275, πηρα μια MSI GTX760 OC, οποτε οποιες δοκιμες απο Δευτερα ή Τριτη οταν την παρω, μου ξεφυγε τελειως αυτο, δε παμε καλα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν και γώ σε DX10 για καιρό. Έφαγα μήνες να κάνω optimize. Είχα γράψει και κάτι κατεβατά σε άλλο forum παλιότερα, εδώ και εδώ. Αφού ασχολείσαι χρόνια θα τα ξέρεις καλά, απλά ενημερωτικά τα βάζω (μη πάνε και χαμένα...). Πάντως, μια φιλική συμβουλή. Αν έχεις φορτώσει αρκετά πακέτα καιρού κ.λπ. με κάρτα κάτω από gtx 770 δεν κάνεις δουλειά. Το ιδανικό μια gtx 780 (που πλέον τις βρίσκεις με κάτω από 300€ μεταχειρισμένες). Αν θέλεις κράτα αυτό που σου είπα.

Link to comment
Share on other sites

OK,

 

για το FSX το συνεχιζω στι συνδεσμο που εβαλες ΕΔΩ.

 

Ακυρo, δεν ειχα προσεξει οτι ειναι σε αλλο forum.

------------------------------------------------------------------------------

Μπα
 
θα διαφωνησω λιγο, για παραδειγμα,
 
FSXA, ολα στο τερμα,
PMDG T7 ΄η AEROSOFT AIRBUS,
FTX, GLOBAL, VECTOR,
FS GLOBAL,
σε βαρυ σκηνικο, AEROSOFT EDDF ας πω,
ASN με OVERCAST,
 
εχω με το T7 15/25 (+-) frames cockpit και με online traffic και ειναι smooth.
 
Οι ρυθμισεις ειναι οσο πιο λιγες γινεται, τα FSX.cfg tweaks εννοω,
 
οσο αφορα το DX10,
και αυτο υποθετω το ξερεις, https://stevesfsxanalysis.wordpress.com/category/dx10/
 
οσο αφορα το FSX για οδηγο ειχα αυτο,
 
Ολα αυτα με την 275 και χωρις overclocking.
Link to comment
Share on other sites

Τα γνωρίζω. Και το Fixer είχα και μήνες optimization έκανα και μετά βίας έφτανα τα 25-30 με βαριά σενάρια (PMDG 737, LGAV με μέτριο καιρό REX). Κάποια από τα add-ons ήταν buggy και τα έβγαλα (ούτε που θυμάμαι πιά, πάνε και αρκετοί μήνες). Όπως κατάλαβες, το ψιλοβαρέθηκα το θέμα, αλλά ας μη κουράζουμε άλλο το forum με το off topic. Σημασία έχει ότι αν πάς τον 4770Κ στα 4.5GHz χωρίς ΗΤ και με affinity 12 ή 14 θα έχεις καλά fps, αρκετά περισσότερα από όσα έχεις τώρα. Απλά, για την κάρτα σου είπα γιατί αυτή τραβάει ζόρι σε σενάρια με βαρύ καιρό, πακέτα με θάλασσα κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Παντως

 

αξιζει μια ακομη προσπαθεια, με τις τελευταιαες εκδοσεις του STEVEDX10 εχει διορθωσει παρα πολλα θεματα που υπηρχαν, απο την 2,3 και μετα. Με τις προηγουμενες ειχα και εγω συνεχεια CTD.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.