Jump to content



Εμπειρία αγοράς απο pandawill


gdp77

Recommended Posts

Μια που το 7άρι μονοπύρηνο tablet μου δεν με καλύπτει για τις ανάγκες μου (προβολή και βασική επεξεργασία excel και προβολή pdf βιβλίων λίγο μεγαλύτερων από Α4), αποφάσισα να πάω σε 10άρι. Χρήματα δεν υπήρχαν για "επώνυμη" αγορά από Ελλάδα, οπότε είπα για πρώτη φορά να ρισκάρω από Κίνα.

Μετά από αρκετό ψάξιμο σε gearbest, merimobiles, geekbuyling, pandawill και δεν θυμάμαι πού αλλού, κατέληξα στο cube 9x u65gt με 4.4 android, τους νέους "octa" mediatek, "retina" display και 2GB ram. Κομπλέ το tablet (αν παίζει όταν έρθει), διαβάζω και καλά λόγια για το λογισμικό της cube (ο αδύναμος κρίκος σε πολλούς κινέζους).

Το πρόβλημα ήταν από πού θα παραγγείλω ώστε να ελαχιστοποιήσω την πιθανότητα τελωνείου και να μου έρθει και σε λογικό χρόνο. Τελικά αμφιταλαντεύτηκα ανάμασα σε gearbest και pandawill, αλλά η ασφάλεια τελωνείου με 5% της αξίας του tablet έπαιξε καθοριστικό ρόλο για το δεύτερο. Το tablet το τσίμπησα με κάτι παραπάνω από 155€ και μαζί με την ασφάλεια πήγε γύρω στα 166. Ισχυρίζονται ότι αν πληρώσω τελωνείο, τους στέλνω τα αποδεικτικά και θα πληρώσουν τη διαφορά. Να δούμε λοιπόν...

Σε αυτό το thread θα γράψω για το κάθε βήμα της προόδου της αγοράς για να το αξιοποιήσουν όσοι ενδιαφερόμενοι. Προς το παρόν η παραγγελία μόνο έχει πραγματοποιηθεί σήμερα 29/11/14.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που είχα λίγο χρόνο τσίμπησα και μια θήκη από ebay. (Μην έχουμε τα ίδια παρατράγουδα με το κινητό μου, που μου έπεσε 2 φορές από τα χέρια :wall: , την πρώτη μέρα!!! πριν προλάβω να αγοράσω θήκη).

 

Να δούμε τι θα μου έρθει πρώτο!

Link to comment
Share on other sites

Θυμάσει τι χρόνο παράδοσής από την παραγγελία είχες;

 

15-25 εργάσιμες έλεγε, ήρθε μετά από 2 βδομάδες και κάτι ψιλά (περίπου 12-13 εργάσιμες νομίζω).

Έγινε επεξεργασία από Volrath
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα....

 

Μετά το πέρας μιας βδομάδας (6/12/14) από την παραγγελία (29/11/14) είμαστε ακόμα σε "processing" status. Τους έστειλα email με ερώτημα γιατί καθυστερούμε και πότε θα αποσταλεί η παραγγελία μου. Για να δούμε...

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα....

 

Μετά το πέρας μιας βδομάδας (6/12/14) από την παραγγελία (29/11/14) είμαστε ακόμα σε "processing" status. Τους έστειλα email με ερώτημα γιατί καθυστερούμε και πότε θα αποσταλεί η παραγγελία μου. Για να δούμε...

Κοίτα γενικότερα (οχι μόνο το pandawill)   δεν έχουν stock σε όλα απλά πρέπει να έπεσες στην περίπτωση λόγω εορτών και να υπάρχει έλλειψη στο συγκεκριμένο, κυνήγα τους λίγο τουλάχιστον να σου πουν αν υπάρχει πρόβλημα διαθεσιμότητας  

Link to comment
Share on other sites

Σε live chat μου ειπαν να περιμένω ακόμα 2-5 μέρες γιατί "έχουν πρόβλημα με τον προμηθευτή" και αν θέλω να μου κάνουν refund. Αποφάσισα να περιμένω και να δω τι θα γίνει. Απλά ξεχνάω το tablet για το 2014.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους! Μετά από 2 εβδομάδες κολλημένος στο "processing", η παραγγελία μου ταχυδρομήθηκε!

Good day! We have posted your order by (Order ID:xxxxxxxxx) reg. airmail Singapore on 2014-12-12 22:04:45. the tracking number is xxxxxxxxxxxxx. It will takes 15-25 working days +/-. You could track it on http://www.singpost.com ...

Αναθερμάνθηκαν οι ελπίδες μου για παραλαβή πριν την 1χρονια...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παρέλαβα 2/1/15! Όλα καλά, άψογη η συσκευασιά και το tablet τα σπάει.

 

Γενικά θετικές οι εντυπώσεις από pandawill και θετικό το feedback. Μοναδικό αρνητικό τους ότι άργησαν να κάνουν ship, μια που μεσολάβησαν 15 μέρες από την παραγγελία! Σε επικοινωνία που είχα μαζί τους πάντως, απάντησαν άμεσα με το γενικόλογο "έχουμε πρόβλημα με τον προμηθευτή και παρακαλούμε κάντε υπομονή". Ήταν πρόθυμοι πάντως για refund.

 

Εν τέλει άνετα θα παράγγελνα ξανά από pandawill, αν χρειαστώ κάτι από Κίνα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.