Jump to content



Προβλημα με λαπτοπ


Recommended Posts

Μου εφεραν ενα HP pavilion dv 2700 με προβλημα μπας και το φτιαξω.

Το προβλημα ειναι οτι σε κατι φασεις χωριζεται η οθονη σε 4 μικρα desktop με μια μαυρη λωριδα στην μεση.

Οχι παντα και δεν μπορω να βρω ενα μοτιβο για το ποτε βγαζει το προβλημα.

Το εμφανιζει και στο post πολλες φορες οχι μονο αμα μπει στα windows.

Vista ειχε πανω.

Τεσπα τον επιασα στις καλες του του εκανα format περασα φρεσκα win7 x64 drivers updates ολα κομπλε γενικα μεχρι που εβγαλε παλι το προβλημα.Η θερμοκρασια της gpu βαραει 90+-100 μετα απο λιγη ωρα.

Υπαρχει ελπιδα?

 

Link to comment
Share on other sites

Σύνηθες θέμα σε πολλά HP, ειδικά με κάρτες γραφικών Nvidia. Λόγω θερμοκρασιών ... ξεκολλάει (???!!!) η GPU - τέλος πάντων δεν κάνει σωστή επαφή στην μητρική. Ψάξε στο Youtube για σχετικά video επιδιόρθωσης, άλλοι λένε να χρησιμοποιήσεις πιστόλι θερμού αέρα, άλλοι να βάλεις την μητρική στον ... φούρνο κλπ.

 

Τουλάχιστον τα ίδια συμπτώματα είχαν δύο HP σειράς DV6000 που έχω εγώ σπίτι από πελάτες, με το πρώτο δεν κατάφερα να βρω άκρη, το δεύτερο ακόμη το παλεύω.

Έγινε επεξεργασία από Ninja10R
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για πρόβλημα VGA φαίνεται... ποιά έχει;

 

8400M.

Προφανως εχει θεμα με την gpu.

 

 

Σύνηθες θέμα σε πολλά HP, ειδικά με κάρτες γραφικών Nvidia. Λόγω θερμοκρασιών ... ξεκολλάει (???!!!) η GPU - τέλος πάντων δεν κάνει σωστή επαφή στην μητρική. Ψάξε στο Youtube για σχετικά video επιδιόρθωσης, άλλοι λένε να χρησιμοποιήσεις πιστόλι θερμού αέρα, άλλοι να βάλεις την μητρική στον ... φούρνο κλπ.

 

Τουλάχιστον τα ίδια συμπτώματα είχαν δύο HP σειράς DV6000 που έχω εγώ σπίτι από πελάτες, με το πρώτο δεν κατάφερα να βρω άκρη, το δεύτερο ακόμη το παλεύω.

 

Nαι και εμενα σε κατι τετοιο εχει παει το μυαλο μου.

Οκ thnks guys.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Eχω και εγω ενα Hp probook με παρομοιο προβλημα.Μετα απο αναζητηση μου στο youtube κατεληξα σε αυτα που ειπε και ο φιλος @Ninja10R

Ειδα ομως και ενα κολπακι στο οποιο ενας τυπας ειχε καλυψει με μια πετσετα της υποδοχες αερα στο λαπτοπ και αφου το αφησε για κανενα 20λεπτο

ετσι το εβαλα και αναψε λογο του οτι ανεβασε θερμοκρασια.Το εκανα και εγω σημερα με τις κουβερτες του κρεβατιου και αναψε.

ΑΛΛα και παλι αυτη δεν ειναι λυση μιας και υπαρχει προβλημα μιας και δεν ανοιγει με φυσιολογικο τροπο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.