Jump to content



Zowie Ec1 evo / Da 2013


Recommended Posts

Καλησπέρα σε  όλους ειμαι καινούργιος στη παρέα και θα ήθελα να ρωτήσω περα απο το ποιο ποντίκι προτιμάτε και γιατί τα μαγαζιά απο τα οποια τα προμηθεύεστε αυτα τα προιόντα... Αξιζει να ρισκάρω με ebay και aliexpress... τι γινεται με το τελωνείο?

 

Χρειάζομαι ενα ποντίκι ως αντικαταστάτη του ΜΧ518 λόγω βλάβης  αλλά και του mouse  prediction που εχει και δεν βγαίνει ..Παιζω CSgo  με low sensiitivity και ειμαι palm grip user.

 

 

Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία από ReaN
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, μη γράφεις greeklish εδώ. Είναι πολύ κουραστικά στο διάβασμα. Δεύτερον σε θέματα παραγγελίας από το εξωτερικό δε μπορώ να βοηθήσω γιατί δεν γνωρίζω. Πάμε σε αυτά που γνωρίζω.

 

Πρώτον, και τα δύο είναι πολύ παρόμοια και σε θέματα tracking και σε σχήμα/βάρος. Προσωπικά θα πήγαινα στο DA 2013. Θέματα που έχει το Zowie είναι input lag στα mouse clicks(όπως και όλα τα zowie), χαμηλότερο max tracking speed από το DA 2013 ειδικά σε low dpi, σχετικά μεγαλύτερο μέγεθος από το DA(κυρίως το μήκος του). Τώρα το θέμα μεγέθους-βάρους είναι υποκειμένικό και δε μπορώ να σου πω ποιο θα σου κάθεται καλύτερα στο χέρι σου. Δυστυχώς δεν νομίζω να μπορείς ούτε και εσύ να τα δοκιμάσεις και τα δύο. Αν έχεις τόσο μεγάλα χέρια που το DA θα σου είναι άβολα μικρό τότε πήγαινε στο Zowie, αλλιώς το DA έχει την ψήφο μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κοιτα cm storm alcor καλυτερα, ολοι στο skroutz 30-35 το πουλανε 

 

 

το da2013 εχει smoothing και το EC1 παει για  refresh αμεσως μετα το FK2 

 

ποιοτικα δεν τα λες  τα zowie, πανω κατω ολοι τον ιδιο OEM εχουν, τους ιδιους μικροδιακοπτες  βαζουν(ok τον τελευταιο μας εχει πρηξει με τους huano ) και το ιδιο (αθλιο) quality control περνανε, απλα η φιλοσοφια της συγκεκριμενης εταιρειας  ειναι να παρεχει προιοντα plug n play χωρις LED βαριδια και λοιπες gimmick-ιες. 

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

κοιτα cm storm alcor καλυτερα, ολοι στο skroutz 30-35 το πουλανε 

 

 

το da2013 εχει smoothing και το EC1 παει για  refresh αμεσως μετα το FK2 

 

ποιοτικα δεν τα λες  τα zowie, πανω κατω ολοι τον ιδιο OEM εχουν, τους ιδιους μικροδιακοπτες  βαζουν(ok τον τελευταιο μας εχει πρηξει με τους huano ) και το ιδιο (αθλιο) quality control περνανε, απλα η φιλοσοφια της συγκεκριμενης εταιρειας  ειναι να παρεχει προιοντα plug n play χωρις LED βαριδια και λοιπες gimmick-ιες. 

Θεωρείς οτι Το  Ec1 δεν αξιζει για αγορά δηλαδή ? γιατι το χρειάζομαι άμεσα..

Link to comment
Share on other sites

Να προσεξεις αν παρεις to Da 2013 γιατι το δικο μου ειναι τερμα faulty.Απο το να  μην εμφανιζεται στο synsapse,μια να δουλευει μια να σταματαει χωρις λογο στα καλα καθουμενα.συνιθος πανε μαζι πακετο αυτα και να εχω και θεματακια με το tracking που ειναι οτι χειροτερο.χανεις τα μισα targets χωρις να εισαι σιγουρος τι φταιει.δεν γνωριζω κατα ποσο το chroma εχει τα ιδια θεματακια αλλα οι μισοι που περνουν razer αντιμετωπιζουν τετοιες καταστασεις.Μιλησα και με ενα ατομο στο youtube που εκανε  review και στα 2 και μου ειπε οτι αντιμετοπιζει και με το zowie evo ec1 cl προβληματα με το tracking μετα απο καποιους μηνες ενω στην αρχη ηταν πολυ καλο και αντικατέστησε επαξια  το da 2013 του.Ισως να εριχνες και μια ματια στο steelseries rival που ειναι επισης για palm users....και εγω ειμαι σε αναζητηση και δεν ξερω τι να παρω  αν και μαλλον θα περιμενω να δω το refresh που θα κανει το zowie οπως ειπε  ο GruntGr και επισης να δω αν εχει τα προβληματα του 2013 το chroma και θα αποφασισω.παντως σκεφτομαι να τσιμπησω το rival απο την αλλη γιατι πιθανοτατα θα εχω μεινει "ταπι " μεχρι να γινουν ολα αυτα :D 

Link to comment
Share on other sites

TO cm storm παλι φενεται αρκετα καλο!Κυριε grunt το mizar δεν ειναι καπως καλητερο απο το alcor??ενα ελαχιστο ποιο μεγαλο-πλατυ να ηταν θα το τσιμπαγα....εχει και καλη τιμη και μενουν και για ενα padaki  χρηματα :p

Link to comment
Share on other sites

το mizar δεν εχει 1:1 αποκριση σε χαμηλο sensitivity ενω το alcor στα 800dpi με ενα sharkoon 1337 XLστα 8 ευρω ειναι πολυ καλος συνδυασμος.

τα zowie με τον 3090 θελουν κοκκινο mousepad 2300dpi και RInput injector για να παιξουν σωστα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οσο παει μπερδευομαι ακομα περισσότερο ...  Εγω παιζω  1.3-1.4 στα 400 dpi με το  G400..  Με βλέπω για G400s για να τελειώνει η ιστορία γτ  έχω κουραστεί αρκετά... Το Rival καλο φαινεται απο αποψη μεγέθους αλλα δεν ξερω αν κοντραρει  απο αποψη sensor  τα DA13/ec1/fk1/g400s.. Παρολα αυτα το γεγονος οτι  το χρησιμοποιουν αρκετοι professionals ασχέτως χορηγών είναι σημαντικό.

 

 

Κυριε GruntGr  η πιο ευκολη κ παράλληλα εύστοχη μετάβαση απο  G400  ειναι σε  1)G400s 2)Zowie Fk1 3)SS rival 4 )Zowie ec?

Έγινε επεξεργασία από ReaN
Link to comment
Share on other sites

παμε αλλη μια   :p

 

τα 400dpi δεν ειναι native step ουτε στο G400 ουτε στο G400S ! το 2ο εχει αρκετο smoothing μαλιστα πραγμα που ξενερωσε αρκετο κοσμο που εκανε την "αναβαθμιση" στο OCN και οχι μονο

 

EC παει για refresh ειπαμε, ο 3090 ειναι EOL  !

 

rival εχει αρκετα πιο βαρυ και εχει smoothing, δεν ξερω αν αλλαξει κατι προσφατα με το firmware, και το avior 7000  pwm 3310 φοραει αλλα με το τελευταιο beta (3.38) εχει πολυ "snappy" αποκριση στον κερσορα, πραγμα που αποδεικνυει  οτι το smoothing  δεν υπαρχει μονο στην  φαντασια  καποιων χρηστων !! 

 

zowie FK1 βγαινει 75 ευρω και διαφερει αρκετα σε σχημα ( και κλικς  ) απο το G400, αν θες οσο το δυνατον "ανωδυνη" μεταβαση  πηγαινε στο g402  https://www.skroutz.gr/s/5500396/Logitech-G402-Hyperion-Fury-Ultra-fast-Fps.html?keyphrase=g402  συνδυαζει τον "αμεσο" αισθητηρα του g100s με ενα επιταχυνσιομετρο για να μην εχεις κανενα προβλημα  σε  low sens   :)

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παμε αλλη μια   :p

 

τα 400dpi δεν ειναι native step ουτε στο G400 ουτε στο G400S ! το 2ο εχει αρκετο smoothing μαλιστα πραγμα που ξενερωσε αρκετο κοσμο που εκανε την "αναβαθμιση" στο OCN και οχι μονο

 

EC παει για refresh ειπαμε, ο 3090 ειναι EOL  !

 

rival εχει αρκετα πιο βαρυ και εχει smoothing, δεν ξερω αν αλλαξει κατι προσφατα με το firmware, και το avior 7000  pwm 3310 φοραει αλλα με το τελευταιο beta (3.38) εχει πολυ "snappy" αποκριση στον κερσορα, πραγμα που αποδεικνυει  οτι το smoothing  δεν υπαρχει μονο στην  φαντασια  καποιων χρηστων !! 

 

zowie FK1 βγαινει 75 ευρω και διαφερει αρκετα σε σχημα ( και κλικς  ) απο το G400, αν θες οσο το δυνατον "ανωδυνη" μεταβαση  πηγαινε στο g402  https://www.skroutz.gr/s/5500396/Logitech-G402-Hyperion-Fury-Ultra-fast-Fps.html?keyphrase=g402  συνδυαζει τον "αμεσο" αισθητηρα του g100s με ενα επιταχυνσιομετρο για να μην εχεις κανενα προβλημα  σε  low sens   :)

Εχει καποια χτυπητα μειονεκτηματα η το θεωρείς καλό βημα απο  G400 .. σε ρωτάω γιατι δεν γνωριζω τιποτα για το g402

 

o sensor του  πως ειναι με βαση  του Rival/ Fk1  που διαβαζω πως ειναι απο τουσ καλυτερους στην αγορα ?

 

 

**Διαβαζω οτι το επιταχυνστομετρο λειτουργει με αρνητικα αποτελέσματα για το στοχο στα fps . σαν mouse acceleration  κατι το οποιο δεν θέλει κανεις.

Έγινε επεξεργασία από ReaN
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει πατεντα  να παιζεις με το "fusion engine" κλειστο αλλα δεν νομιζω να χρειαστει να την κανεις 

 

το G502 ζυγιζει πανω απο 110g, εχει περιεργες πατουρες και ειναι αδικαιολογητα ακριβο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει πατεντα  να παιζεις με το "fusion engine" κλειστο αλλα δεν νομιζω να χρειαστει να την κανεις 

 

το G502 ζυγιζει πανω απο 110g, εχει περιεργες πατουρες και ειναι αδικαιολογητα ακριβο. 

Ρωτησα σημερα τον  Ino  ο οποιος εχει κανει το review  για το g402  και το Fk1  με διαβεβαιωσε οτι δεν υπαρχει mouse acceleration απο το gyroscope και οτι αυτα που γράφουν είναι βλακείες..Μου ειπε να διαλέξω με βαση το shape  γτ ειναι εξισου καλά και τα 2  ποντίκια απο άποψη απόδοσης..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

υπαρχει πατεντα  να παιζεις με το "fusion engine" κλειστο αλλα δεν νομιζω να χρειαστει να την κανεις 

 

το G502 ζυγιζει πανω απο 110g, εχει περιεργες πατουρες και ειναι αδικαιολογητα ακριβο. 

 

 

13g βαρύτερο απο το 402 είναι ρε κουμπάρε, δε το λες βαρύ...

Ακριβό είναι σίγουρα, αδικαιολόγητα δε ξερω.

Το free spin πχ που είχε και το MX μου παλιά, είναι πολύ βολικό για δουλειά γραφείου.

Τα έξτρα κουμπιά επίσης bonus για strategy/rpg κτλ.

2 vs 3 Χρόνια εγγύηση για το 502, πολλά θα έλεγα για mouse! 

 

Τα pads τι είδες οτι κάνουν? Κολλάνε ή γλιστράνε πολύ?

Στα χαρτιά δε φαίνεται διαφορά πάντως.

G402

Glide
Dynamic coefficient of friction -:  .09 µ (k)*
Static coefficient of friction -:  .14 µ (s)*

G502

Glide
Dynamic coefficient of friction - Mu (k): .10*
Static coefficient of friction - Mu (s): .15*

 

O αισθητήρας αν είναι όσο καλός λένε βασικά ήθελα να ξέρω, μπας και το έπιασες ή κάποιος που τον εμπιστεύεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.