Jump to content



Koolance QD3 - μπέρδεμα με ID/OD


Athanasios2104

Recommended Posts

Θέλω να βάλω QD3 στο loop, απλά έχω μπερδευτεί λίγο με τις διαμέτρους. Το πρόβλημα έχει να κάνει με το σωλήνα που χρησιμοποιώ - Masterkleer 16/11 mm (7/16 ID 5/8 OD). Για όποιον το έχει δοκιμάσει σε συνδυασμό με 1/2" fittings ξέρει ότι σφραγίζει τόσο καλά που δεν χρειάζονται καθόλου clamps. 

 

Ωστόσο τα fittings θα παροπλιστούν αν αλλάξω σε QD3, γιατί τα QDs έρχονται με compression fittings (έχει και με barbed, άλλα θέλω όσο πιο compact γίνεται). Άλλα δεν ξέρω αν κάποιο μοντέλο κάνει για το σωλήνα που έχω. 

 

Πιο συγκεκριμένα θέλω QD3 για:

 

1) σύνδεση σωλήνα <-> σωλήνα (άρα με compression σε male και female πλευρά)

και 

2) σύνδεση component πχ. gpu, cpu <-> σωλήνα (με G1/4 στην μία και compression στην άλλη)

 

Στην τελική αλλάζω σωλήνα, απλά κοιτάω να κρατήσω αυτό που έχω.

 

 

ΥΓ: Πάντα για ασημένιο QD3, τα μαύρα έχουν βγει προβληματικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι υπαρχει αυτή η διάσταση. Τι εννοείς προβληματικά; Το ίδιο πράγμα ειναι με αλλη βαφή, δυο χρονια τωρα δεν εχω κανένα πρόβλημα στα δυο που εχω και πήρα αλλα δυο 19/13 και αυτα κομπλε ειναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω κατι το περίεργο. Ολα τα μαύρα fittings ανεξάρτητα απο τη μάρκα, ανάλογα με το υγρό που χρησιμοποιείς, παρουσιάζουν αυτο το θέαμα. Οταν το υγρο ειναι διάφανο οπουδήποτε σταθεί αφήνει ασπριλες όπως αυτές και οταν εχει χρωμα σου αφήνει πάλι το ίδιο στην απόχρωση που έχεις επιλέξει, απόλυτα φυσιολογικό για μενα, παιρνεις μια παλια οδοντόβουρτσα το τρίβεις με ζεστό νερό ξεπλενεις με απεσταγμενο και εισαι κομπλε. Οσο για τη βαφή δεν υπαρχει περίπτωση να μην φύγει στο συγκεκριμένο σημείο, τους λόγους τους αναφέρει η mayhems όπως και το οτι δεν υπαρχει κανένα θέμα με τα fittings, τα καθαρίζεις και τα βαζεις πάλι πάνω.

Link to comment
Share on other sites

επικοινώνησα και με την Koolance, για το συγκεκριμένο σωλήνα μου πρότειναν:

 

θυληκό με compression: QD3-F13X16

αρσενικό με compression: QD3-M13X16

αρσενικό με G1/4: QD3-MSG4

 

παρήγγειλα ένα ζευγάρι από eshop και θα ενημερώσω αν όντως είναι συμβατά :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.