Jump to content



Μερικές ηλίθιες απορίες σχετικά με PCI-Express


Ilias83

Recommended Posts

Έμεινα για αρκετό καιρό ανενημέρωτος και δημιουργήθηκαν κενά σχετικά με τη νέα τεχνολογία...

Εντάξει, ξέρω τι είναι, άλλοι είναι οι προβληματισμοί μου...

1. Έχει κανείς; Έχει τραγική διαφορά από AGP? (Μιλάμε πάντα για την ίδια κάρτα)

2. Έχω SocketΑ, δεν πρέπει να βγήκαν μητρικές για SocketA με PCI-Express? (Έλεγα τουλάχιστον να μην αναβαθμήσουμε και τον επεξεργαστή)

3. Υπάρχει κάτι στον ορίζοντα ποιο ενδιαφέρον; Να περιμένω για αργότερα; Γιατί καλή η PCI-E αλλά αν χρειαστεί να αγοράσω ολόκληρο σύστημα + μια καλή αυτή τη φορά κάρτα γραφικών, μήπως να περιμένω και για την ώρα να αγοράσω ένα PS2 να παίξω κανα παιχνιδάκι;

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν εχουν ουσιαστικη διαφορα στην επιδοση στις σημερινες καρτες

2. Οχι, δεν εχει βγει τιποτα ακομα για socket A

3. Mεχρι στιγμης δεν εχει ανακοινωθει καποιο νεο slot περα απο το PCI-e οποτε μην σε ανησυχει αυτο για μια 3ετια τουλαχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83 [Σήμερα, στις 20:23]

Έμεινα για αρκετό καιρό ανενημέρωτος και δημιουργήθηκαν κενά σχετικά με τη νέα τεχνολογία...

Εντάξει, ξέρω τι είναι, άλλοι είναι οι προβληματισμοί μου...

1. Έχει κανείς; Έχει τραγική διαφορά από AGP? (Μιλάμε πάντα για την ίδια κάρτα)

2. Έχω SocketΑ, δεν πρέπει να βγήκαν μητρικές για SocketA με PCI-Express? (Έλεγα τουλάχιστον να μην αναβαθμήσουμε και τον επεξεργαστή)

3. Υπάρχει κάτι στον ορίζοντα ποιο ενδιαφέρον; Να περιμένω για αργότερα; Γιατί καλή η PCI-E αλλά αν χρειαστεί να αγοράσω ολόκληρο σύστημα + μια καλή αυτή τη φορά κάρτα γραφικών, μήπως να περιμένω και για την ώρα να αγοράσω ένα PS2 να παίξω κανα παιχνιδάκι;

1. Σχεδον καμια, μιλωντας για την ιδια καρτα.

2. Δεν υπαρχει περιπτωση. Pci-e μονο στα nforce 4 και 915/925 και παραπερα.

3. Γιατι το pci-e θεωρειται ενδιαφερον.....? Κανεις δεν το θελει! :turn: Αλλα απο μεριας οριζοντα, κατσε ακομα δεν πιαστηκε αυτο στην αγορα, που να βγαλουν αλλο....

Link to comment
Share on other sites

Οπότε με αγορά μιας κάρτας AGP, μιας και δεν υπάρχει διαφορα, λόγου χάρη μιας 6800GT δεν θα εχω λόγω να αναβαθμιστώ σε PCI-E...

Μιας και αν δώσω λεφτά για κάρτα δεν πρόκειτε να την αλλάξω και πριν την τριετία... (Εδώ η τελευταία ήταν 4 χρόνια πάνω...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις σκοπό να κάνεις αναβάθμιση(motherboard) για τα επόμενα 3 χρόνια μη σκας καθόλου!Αυτή τη στιγμή η κάρτες AGP έχουν ελαφρως καλύτερες επιδόσεις από τις αντίστοιχες pci-express...

Link to comment
Share on other sites

Για 3,5-4 χρόνια είχα πάνω μια GeForce 2 MX200 64MB.

Μετά από μια αψυχολόγητη κίνηση, μιας και δεν σκόπευα να πάρω κάρτα, πήγα και πήρα, απλά για να έχω τρίτης γενιάς κάρτα και να υποστηρίζει dx9, την 5200FX (ήταν και λίγα τα λεφτά, οπότε δεν το πολυσκέφτηκα)

Αλλά η 5200FX δε με καλύπτει σε κάποια απαιτητικά παιχνιδάκια, και επειδή παίζω συνήθως και driving, που το παραμικρό κόλλημα έχει επιπτώσεις στο παιχνίδι σου, και συνεχή κολλήματα επίπτωση και στο κεφάλι σου, αφού μετά έχεις τρομερό πονοκέφαλο, έλεγα να δώσω επιτέλους και εγώ για πρώτη φορά στη ζωή μου λεφτά για κάρτα γραφικών...

Σκεφτόμουν έτσι κάποια από τις κορυφαίες του είδους...

Στόχος είναι να παίζω με full γραφικά και ανάλυση, χωρίς κολλήματα, γιατί αν κάνουμε παραχωρήσεις στα εφέ και στην ανάλυση τότε και η υπάρχουσα κάρτα με υπερκαλύπτει...

Βέβαια πάντα η αγορά ενός PS2 για τα παιχνίδια είναι μια σκέψη, αφού με 150 κάρτα δεν πρόκειτε να βρώ...

Link to comment
Share on other sites

Tότε περίμενε για μια 6600GT σε AGP που θα κοστίζει περίπου 200-220 ή βρες σε καλή τιμή μια FX5900 ή 9800pro.

Το PCI-e δεν έχει κανένα απολύτως ενδιαφέρον όσον αφορά τις κάρτες γραφικών και με το νέο χρόνο που αναβαθμίζομαι σε 939 πάλι μητρική με AGP θα έχω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.