Jump to content


Κλήσεις από άγνωστα κινητά (χωρίς απόκρυψη)


Recommended Posts

Τον τελευταίο καιρό έχω συνέχεια κλήσεις από διάφορους και δεν ξέρω τι να κάνω. Έχω βάλει το κινητό μου σε αγγελίες για ιδιαίτερα και μεταφράσεις, αλλά με καλούν και διάφοροι πωλητές και δεν ξέρω εγώ. Πώς μπορώ να βρω σε ποιον ανήκει ο εκάστοτε αριθμός; Το μόνο που βρίσκω είναι σε ποια εταιρεία ανήκει. Τι να κάνω; Πλέον δεν τολμώ να απαντήσω σε αριθμό αγνώστου κινητού. Στα σταθερά ψάχνω στο ote white pages ή στο google και κατά 99% βρίσκω τον κάτοχο. Μού έτυχε να έχω κλήσεις από ένα σταθερό σε 8888 που βρήκα ότι είναι απάτη και μόλις απαντήσεις, σε χρεώνουν. Δεν ξέρω αν μπορούν να κάνουν κάτι και μέσω κινητών για να αποσπούν χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό σε τέτοιες περιπτώσεις έχεις 2ο κινητό και ένα νούμερο μόνο για επαγγελματική χρήση και το οποίο θα το ανοίγεις κάποιες ώρες της ημέρας. Τις υπόλοιπες ώρες το έχεις στο αθόρυβο ή στον προσωπικό τηλεφωνητή. Το προσωπικό σου κινητό δεν το δείνεις ποτέ. Ξέρω ότι δεν απαντάω στην ερωτησή σου, αλλά σκέψου να το κάνεις έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω φοιτητικό CU, αλλά η ζημιά έχει γίνει. Και το κακό είναι ότι τα'χω σπάσει και με την εταιρεία κοινοχρήστων γιατί δεν καταλαβαίνουν ότι, ενώ όλοι οι άλλοι ψάχνουν να μειώσουν όσο μπορούν τις χρεώσεις πχ καθαριότητας, του γραφείου τους κτλ, αυτοί συνεχίζουν ακάθεκτοι να ανεβάζουν τις τιμές. Και εννοείται ότι με παίρνουν κάθε λίγο στο κινητό. Το σταθερό τους το'χω στη μνήμη και δεν το σηκώνω, αλλά με τα κινητά τι γίνεται; Όσον αφορά την επαγγελματική χρήση, έχω κάποιες εκατοντάδες κάρτες με τον προαναφερθέντα αριθμό και σκέφτομαι να τυπώσω καινούριες με το φοιτητικό. Έπρεπε να'χα δώσει λάθος αριθμό στην εταιρεία κοινοχρήστων, για να μη με πρήζουν ή, ακόμη καλύτερα, έναν παλιό ενεργό αριθμό μου για να το αφήνω να χτυπά και να μην μπορούν να πουν ότι είχα δόλο και έδωσα λάθος αριθμό. Μια εναλλακτική είναι μια συσκευή αλλοίωσης φωνής, ώστε να απαντώ ως γυναίκα ή νταλικέρης ή, ακόμη καλύτερα, τραβεστί και να κόβω κίνηση: αν είναι για δουλειά, δήθεν θα δίνω το τηλέφωνο σε μένα να μιλήσω με τον υποψήφιο πελάτη, ενώ αν είναι κανένας ενοχλητικός... θα αναλαμβάνει δράση η τραβεστί! Χαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εδώ και μέρες με παίρνει ένα περίεργο σταθερό τηλέφωνο με τηλεφωνικό κωδικό 2315 και δεν μπορώ να το βρω πουθενά καταχωρισμένο. Κι εννοείται ότι δεν το σηκώνω, γιατί μπορεί να είναι καμιά απάτη και να με χρεώσουν. Τι να κάνω; Έψαξα να βρω σε ποια περιοχή αντιστοιχεί ο εν λόγω κωδικός, αλλά τίποτα.

 

http://www.digitalcrete.gr/events/gr/kodikoi-kliseon-statheron-tilefonon-ellados

Link to comment
Share on other sites

μαγκα μου , μην το ψαχνεις 

η αγνοησε το 

η φτιαξε νεο αριθμο , το οποιο θα εχουν μονο ατομα που θελεις να σε περνουν , γιατι απαξ και δωσεις τον αριθμο σου καπου -ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ- ξαφνικα τον μαθαινει ολο το συμπαν 

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μέρες με παίρνει ένα περίεργο σταθερό τηλέφωνο με τηλεφωνικό κωδικό 2315 και δεν μπορώ να το βρω πουθενά καταχωρισμένο. Κι εννοείται ότι δεν το σηκώνω, γιατί μπορεί να είναι καμιά απάτη και να με χρεώσουν. Τι να κάνω; Έψαξα να βρω σε ποια περιοχή αντιστοιχεί ο εν λόγω κωδικός, αλλά τίποτα.

 

http://www.digitalcrete.gr/events/gr/kodikoi-kliseon-statheron-tilefonon-ellados

Εγώ ακόμη δεν έχω καταλάβει πως γίνεται να σε καλέσει ο άλλος και να χρεωθείς εσύ. Πολλοί έχουν αυτή την εντύπωση αλλά νομίζω είναι μύθος. Ο μόνος τρόπος για να χρεωθείς είναι αν σου κάνουν αναπάντητη και καλέσεις ΕΣΥ για να δεις ποιος ήταν και τι ήθελε. 231 είναι από Θεσσαλονίκη (το 4o ψηφίο δεν δηλώνει περιοχή). Επίσης αν καλέσεις ΕΣΥ και χρεωθείς, θα είναι χρέωση ως οποιαδήποτε κλήση σε σταθερό, οι αριθμοί αυξημένου κόστους ξεκινάνε από 9011 (τα παλιά 090 που λέγαμε). Αν γίνει κάτι διαφορετικό τότες κάνεις αμφισβήτηση χρέωσης και καταγγελία στους πάντες των πάντων.

Έγινε επεξεργασία από gokuthelegend
Link to comment
Share on other sites

Πριν 1-2 χρόνια την πάτησα με ένα σταθερό από Θεσσαλονίκη που τελείωνε σε 3-4 οκτάρια. Το σήκωσα, δεν απάντησε κανείς, αλλά επειδή με ξένισε κάπως το έψαξα στο google κασι βρήκα ότι ο εν λόγω αριθμός είναι απάτη και χρεώνεσαι. Πράγματι, έλεγξα το υπόλοιπο της κάρτας μου και διαπίστωσα ότι είχε εξαφανιστεί από το πουθενά 1,5 ευρώ! Και το αστείο είναι ότι μόλις είχα βάλει κάρτα, οπότε και μπορούσα να καταλάβω αν όντως υπήρξε χρέωση. Στο παρελθόν με είχαν επιλέξει "εντελώς τυχαία" από αθηναϊκή εταιρεία από τον κατάλογο του ΟΤΕ δήθεν ότι είχα κερδίσει δωρεάν διάφορες συσκευές τις οποίες έδιναν δώρο ως καμπάνια για την εμπορική προώθησή τους. Δεν ήξερα ούτε είχα καμία ενημέρωση ότι υπήρχε χρέωση ανά λεπτό. Και ανά 15' έπεφτε η γραμμή και άλλαζα αντιπρόσωπο για να κάνω τη "δωρεάν" παραγγελία μου. Μετά τη 2η φορά ρώτησα αν παίζει κάτι και το έπαιζαν καλόγεροι. Τελικά όχι μόνο δεν ήρθε ποτέ η παραγγελία αλλά χρεώθηκα και καμία 80ρού στον ΟΤΕ. Και μήνες μετά απόδείχθηκε ότι η εν λόγω εταιρεία ήταν φάντασμα και μόλις εξαπάτησε κάμποσες χιλιάδες βλάκες, την έκανε για έξω. ΥΓ: με είχαν καλέσει από σταθερό Αθήνας.

Link to comment
Share on other sites

Πριν 1-2 χρόνια την πάτησα με ένα σταθερό από Θεσσαλονίκη που τελείωνε σε 3-4 οκτάρια. Το σήκωσα, δεν απάντησε κανείς, αλλά επειδή με ξένισε κάπως το έψαξα στο google κασι βρήκα ότι ο εν λόγω αριθμός είναι απάτη και χρεώνεσαι. Πράγματι, έλεγξα το υπόλοιπο της κάρτας μου και διαπίστωσα ότι είχε εξαφανιστεί από το πουθενά 1,5 ευρώ! Και το αστείο είναι ότι μόλις είχα βάλει κάρτα, οπότε και μπορούσα να καταλάβω αν όντως υπήρξε χρέωση. Στο παρελθόν με είχαν επιλέξει "εντελώς τυχαία" από αθηναϊκή εταιρεία από τον κατάλογο του ΟΤΕ δήθεν ότι είχα κερδίσει δωρεάν διάφορες συσκευές τις οποίες έδιναν δώρο ως καμπάνια για την εμπορική προώθησή τους. Δεν ήξερα ούτε είχα καμία ενημέρωση ότι υπήρχε χρέωση ανά λεπτό. Και ανά 15' έπεφτε η γραμμή και άλλαζα αντιπρόσωπο για να κάνω τη "δωρεάν" παραγγελία μου. Μετά τη 2η φορά ρώτησα αν παίζει κάτι και το έπαιζαν καλόγεροι. Τελικά όχι μόνο δεν ήρθε ποτέ η παραγγελία αλλά χρεώθηκα και καμία 80ρού στον ΟΤΕ. Και μήνες μετά απόδείχθηκε ότι η εν λόγω εταιρεία ήταν φάντασμα και μόλις εξαπάτησε κάμποσες χιλιάδες βλάκες, την έκανε για έξω. ΥΓ: με είχαν καλέσει από σταθερό Αθήνας.

Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο, δηλαδή τώρα πρέπει να φοβόμαστε και όταν μας παίρνουν τηλέφωνο; Το έψαξες καθόλου το θέμα να δεις τι γίνεται; Απορώ πάντως πως οι εταιρίες τηλεφωνίας (σταθερής και κινητής) επιτρέπουν κάτι τέτοιο και δεν έχει κάνει κανείς τίποτα.

Έγινε επεξεργασία από gokuthelegend
Link to comment
Share on other sites

Σχετικο,μου εχει τυχει να με περνουν τηλ για κατι δωροκαρτες ταχαμου τα ΧΜΑΣ και για να τις παραλαβω επρεπε να καλεσω ενα αλλο νουμερο που ειχε χρεωση 1,5ευρω το λεπτο νομιζω.Κανει μπαμ οτι ειναι αρπαχτες
 

Link to comment
Share on other sites

Σχετικο,μου εχει τυχει να με περνουν τηλ για κατι δωροκαρτες ταχαμου τα ΧΜΑΣ και για να τις παραλαβω επρεπε να καλεσω ενα αλλο νουμερο που ειχε χρεωση 1,5ευρω το λεπτο νομιζω.Κανει μπαμ οτι ειναι αρπαχτες

 

Αν σε πάρουν τηλέφωνο και μετά τους πάρεις εσύ σε κάποιο τυχαίο νούμερο, τότες εκεί τα θέλει ο ποπός σου. Το θέμα είναι ότι ο φίλος παραπάνω λέει ότι τον χρέωσαν χωρίς αυτός να έχει κάνει κάποια κλήση, το οποίο μου φαίνεται πολύ περίεργο, δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έλαβα κλήση από το νούμερο 210 6702868. 'Εκανα έρευνα και βρήκα αυτό:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=913&page=930

 

Κάποιοι στο fb έγραψαν στη σελίδα της Vodafone ότι εξαπατήθηκαν και έχασαν τα λεφτά της κάρτας τους.

 

Πάντως το σταθερό από Θεσ/νίκη με τα πολλά 8 υπάρχει και στο Who calls me ως ύποπτο νούμερο με κρυφή χρέωση. Κι εγώ το κατήγγειλα εκεί ως απάτη.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έλαβα κλήση από το νούμερο 210 6702868. 'Εκανα έρευνα και βρήκα αυτό:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=913&page=930

 

Κάποιοι στο fb έγραψαν στη σελίδα της Vodafone ότι εξαπατήθηκαν και έχασαν τα λεφτά της κάρτας τους.

 

Πάντως το σταθερό από Θεσ/νίκη με τα πολλά 8 υπάρχει και στο Who calls me ως ύποπτο νούμερο με κρυφή χρέωση. Κι εγώ το κατήγγειλα εκεί ως απάτη.

Αν σου είναι εύκολο, μπορείς να μας πεις ποιό είναι αυτό το νούμερο από την Θεσσαλονίκη; Καθαρά για ερευνητικούς λόγους....

Έγινε επεξεργασία από gokuthelegend
Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι, έχει περάσει τουλάχιστον ένας χρόνος και δεν το αποθήκευσα. Αν σε καλέσει ένα τέτοιο νούμερο, ψάξ'το στο google και θα δεις αν είναι αυτό που λέω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Σημερα το πρωι με πηρε κ εμενα ενας αριθμος με τηλεφωνικο κωδικα 2315 και δν ξερω ποιος ειναι διοτι εψαξα και δν αντιστοιχει σε καμια περιοχη τι μπορει να γινει αμα καλεσω πισω?

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος FerePitoguro έγραψε:

Σημερα το πρωι με πηρε κ εμενα ενας αριθμος με τηλεφωνικο κωδικα 2315 και δν ξερω ποιος ειναι διοτι εψαξα και δν αντιστοιχει σε καμια περιοχη τι μπορει να γινει αμα καλεσω πισω?

 

giphy.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.