Jump to content



Περιεργο προβλημα με αναπαραγωγη ταινιων


Recommended Posts

Αντμετωπιζω ενα μυστηριο θεμα με την αναπαραγωγη ταινιων στο Pc μου το τελευταιο διαστημα.

Το προβλημα ειναι οτι εκει που παρακαλουθω μια ταινια, κανει ενα στιγμιαιο κολλημα της ταξης του μισου δευτερολεπτου και μετα συνεχιζει κανονικα.Λες και παγωνει το pc για μισο δευτερολεπτο και μετα συνεχιζει παλι κανονικα, δεν μπορω να το περιγραψω καλυτερα.

Αυτο σε μια ταινια πχ μιαμιση ωρα διαρκειας μπορει να το κανει 1 με 2 φορες.

 

Το pc ειναι αυτο της υπογραφης.

Μεχρι στιγμης δοκιμασα τα παρακατω αλλα το προβλημα δεν επιλυθηκε:

  1. -Format-φρεσκια εγκατασταση windows.
  2. -Δοκιμασα 2-3 διαφορετικους Player, (ΚΜ player-vlc κτλ) αλλα τιποτα, οποτε δεν ειναι θεμα player.
  3. -Update του Bios της μητρικης στην τελευταια εκδοση.
  4. -Δοκιμασα διαφορετικα dimakia ram ενος φιλου, μηπως και τα δικα μου ειχαν θεμα, τιποτε παλι..
  5. -Προσφατα αλλαξα τροφοδοτικο (για αλλο λογο) αλλα ουτε και μετα το καινουργιο τροφοδοτικο διορθωθηκε κατι.
  6. -Δοκιμσα 3-4 διαφορετικους drivers για την καρτα γραφικων τιποτε απο κει.
  7. -Δοκιμασα αναπαργωγη ταινιων και απο τον ssd που εχω το os, αλλα και απο τους 2hhd που εχω για αποθηκη αλλα και απο usb stick για δω μην τυχον το θεμα προερχεται απο καποιο σκληρο δισκο, αλλα τιποτα, απο οπου και αν κανω αναπαραγωγη το "κολλημα" εμφανιζεται.

Εχει κανεις καμια ιδιεα για το τι αλλο να δοκιμασω?

Παει κανενας μηνας τωρα που αντιμετωπιζω αυτο το θεματακι αλλα ακρη δεν εχω καταφερει να βγαλω και δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο,

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

κατέβασε απο εδω το k-lite mega codec pack και κανε αναπαραγωγή το βίντεο με το media player classic που εμπεριέχεται στο pack και δες αν θα σου ξανακάνει τα ίδια

Θα το δοκιμασω και αυτο και θα δω

Αν και οπως ειπα δεν νομιζω να ειναι θεμα player, επειδη εχω δοκιμασει 3 διαφορετικους και κανει τα ιδια,

Δεν μπορει σε αλλα pc για παραδειγμα το kmplayer και το vlc να παιζουν πενα και στο δικο μου Pc να δημιουργουνε αυτα το προβλημα..

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω και αυτο και θα δω

Αν και οπως ειπα δεν νομιζω να ειναι θεμα player, επειδη εχω δοκιμασει 3 διαφορετικους και κανει τα ιδια,

Δεν μπορει σε αλλα pc για παραδειγμα το kmplayer και το vlc να παιζουν πενα και στο δικο μου Pc να δημιουργουνε αυτα το προβλημα..

¨

δεν λέω οτι ειναι θέμα player λεω μηπως ειναι θεμα codec

Έγινε επεξεργασία από xdoc
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λογικό να μην άλλαξε κάτι. Ο vlc και ο kmplayer χρησιμοποιούν τα δικά τους (ενσωματωμένα) codec by default.

 

Δεν χρειάζεσαι κανένα (mega/giga) codec pack για να παίξεις τα βίντεο, αρκεί να επιλέξεις έναν αξιοπρεπή player (mpc hc, pot player), o kmplayer μάλλον χάλασε λίγο τα τελευταία χρόνια.

 

Κάπου αλλού είναι το πρόβλημα σου. Μετά τη φρέσκια εγκαταστάση, το παρατήρησες αφού έκανες εγκατάσταση όλων των προγραμμάτων που χρησιμοποιείς; (antivirus, antimalware κλπ)

 

Στα παιχνίδια έχεις παρατηρήσει κάτι παρόμοιο (αν παίζεις) ;

 

 

Δες και event viewer για τίποτα περίεργο και δοκίμασε να παίξεις από ασφαλή λειτουργία τα βίντεο (λογικά θα παίζουν) για να προσδιορίσεις αν είναι software το θέμα σου.

Έγινε επεξεργασία από Raider
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λογικό να μην άλλαξε κάτι. Ο vlc και ο kmplayer χρησιμοποιούν τα δικά τους (ενσωματωμένα) codec by default.

 

Δεν χρειάζεσαι κανένα (mega/giga) codec pack για να παίξεις τα βίντεο, αρκεί να επιλέξεις έναν αξιοπρεπή player (mpc hc, pot player), o kmplayer μάλλον χάλασε λίγο τα τελευταία χρόνια.

 

Κάπου αλλού είναι το πρόβλημα σου. Μετά τη φρέσκια εγκαταστάση, το παρατήρησες αφού έκανες εγκατάσταση όλων των προγραμμάτων που χρησιμοποιείς; (antivirus, antimalware κλπ)

 

Στα παιχνίδια έχεις παρατηρήσει κάτι παρόμοιο (αν παίζεις) ;

 

 

Δες και event viewer για τίποτα περίεργο και δοκίμασε να παίξεις από ασφαλή λειτουργία τα βίντεο (λογικά θα παίζουν) για να προσδιορίσεις αν είναι software το θέμα σου.

 

Επειδη πριν 3 μερες εκανα Format, ουσιαστικα αυτη την στιγμη το pc εχει μονο τα βασικα πανω(drivers καρτας γραφικων-drivers μητρικης-και ενα player για τις ταινιες και τιποτε αλλο) και παλι το παρουσιαζει..

Το τελευταιο διαστημα το εχω ψιλοπαρατησει το gaming, οποτε δεν μπορω να πω με σιγουρια αν κανει το ιδιο και στα παιχνιδια..

Στο event viewer δεν βλεπω κατι το παραξενο..

 

Θα δοκιμασω σημερα να παιξω μια ταινια απο τα ενσωματομενα γραφικα του 4790κ να δω αν θα κανει το ιδιο, αυτο δεν το εχω δοκιμασει ακομη...

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να ειναι θεμα δισκου;Να πηγαινει να πεσει σε sleep και να κολλαει?Δεν τσεκαρεις τα power options?

 

Δεν νομιζω να παιζει κατι τετοιο γιατι στις ρυθμισεις στα Power option βαζω  να μην πεφτει ποτε το Pc σε sleep, μονο την οθονη εχω να κλεινει μετα απο ενα 10λεπτο..Παντα ετσι το εχω!

post-42440-0-97861400-1418637644_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να παιζει κατι τετοιο γιατι στις ρυθμισεις στα Power option βαζω  να μην πεφτει ποτε το Pc σε sleep, μονο την οθονη εχω να κλεινει μετα απο ενα 10λεπτο..Παντα ετσι το εχω!

attachicon.gifss.jpg

Δεν αλλαζεις στα advanced να εισαι σιγουρος?να δεις συγκεκριμενα για το δισκο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλαζεις στα advanced να εισαι σιγουρος?να δεις συγκεκριμενα για το δισκο?

Στο advance εννοεις να αλλαξω την ρυθμιση για τον δισκο συγκεκριμενα?

Αυτο που δειχνω στο sceenshot με βελακι δηλαδη?

post-42440-0-72582200-1418646973_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Ναι,αλλαξε το και καντο να μην κλεινει ποτε,αν και ειπες οτι εχεις κανει αναπαραγωγη απο ssd οποτε λογικα δεν ειναι απο αυτο.

απλα αλλαξε οτι εχει σχεση με standby,sleep κλπ ετσι να εισαι σιγουρος οτι δεν ειναι απο software και μετα κοιτας για hardware.

βγαλε δισκους,οθονες,cpu,οτι εχει sleep και standby

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι,αλλαξε το και καντο να μην κλεινει ποτε,αν και ειπες οτι εχεις κανει αναπαραγωγη απο ssd οποτε λογικα δεν ειναι απο αυτο.

απλα αλλαξε οτι εχει σχεση με standby,sleep κλπ ετσι να εισαι σιγουρος οτι δεν ειναι απο software και μετα κοιτας για hardware.

βγαλε δισκους,οθονες,cpu,οτι εχει sleep και standby

 

Kατα 99,9% ομως πιστευω δεν ειναι απο κει..Εχω δοκιμσει αναπαραγωγη και απο τον ssd και απο τους 2 μηχανικους που εχω για αποθηκη αλλα και απο usb stick και σε ολες τις περιπτωσεις αυτο το "κολλημα" δεν εξαληφθηκε..

Θα δοκιμασω βεβαι να απενεργοποιησω οτιδηποτε εχει σχεση με sleep κτλ, δεν εχω να χασω κατι..

Ετσι και αλλιως δεν ξερω τι αλλο να δοκιμασω, πραγματικα ειναι πολυ μυστηριο αυτο το πραγμα, δεν μπορω να καταλαβω απο που μπορει να προερχεται.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Στο κανει σταθερα καθε 20 λεπτα πχ?κουνας ποντικι?

μπορεις να το επαναλαβεις ή ειναι τυχαιο το ποτε συμβαινει?

 

Οχι δεν το κανει σταθερα, μπορει να το κανει οποτε του καπνισει..

Οχι δεν κουναω ποντικι..

Βαζω ταινια να παιξει και αραζω χωρις να πειραζω τιποτε στο Pc, αυτο το κολληματακι μπορει να το κανει για παραδειγμα ειτε στα πρωτα 10 λεπτα, ειτε μετα απο 1 ωρα αναπαραγωγης..

Τυχαια δεν ειναι κατι σταθερο..

Το μονο στανταρ ειναι οτι σεε μια ταινια, αυτο το στιγμιαιο κολλημα μπορει να το κανει 1 φορα η max 2 φορες, οχι παραπανω...

Δεν μπορω να καταλαβω...

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Το να τρεχει κατι απο πισω εκεινη τη στιγμη(ενα antivirus) και να προκαλει το κολλημα θεωρω πως δεν παιζει,σωστα?

Το να δοκιμασεις ενα αλλο λειτουργικο μιας και εισαι φρεσκος ακομα?

Αλλιως δεν μπορω ουτε εγω να καταλαβω τι μπορει να παιζει μιας και εχεις εξαντλησει τα ενδεχομενα.

Σε παιχνιδια το εχεις παρατηρησει?

Παιζει να ειναι οι ταινιες?

Εγω ειχα το house of cards στο δισκο και εβλεπα αυτες τις μερες και μου εκανε κατι κολληματακια.

Τα ξανακατεβασα τα επεισοδια και παιζουν κανονικα,μηπως ειναι θεμα των αρχειων?

Έγινε επεξεργασία από lgalkis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το να τρεχει κατι απο πισω εκεινη τη στιγμη(ενα antivirus) και να προκαλει το κολλημα θεωρω πως δεν παιζει,σωστα?

Το να δοκιμασεις ενα αλλο λειτουργικο μιας και εισαι φρεσκος ακομα?

Αλλιως δεν μπορω ουτε εγω να καταλαβω τι μπορει να παιζει μιας και εχεις εξαντλησει τα ενδεχομενα.

Σε παιχνιδια το εχεις παρατηρησει?

Παιζει να ειναι οι ταινιες?

Εγω ειχα το house of cards στο δισκο και εβλεπα αυτες τις μερες και μου εκανε κατι κολληματακια.

Τα ξανακατεβασα τα επεισοδια και παιζουν κανονικα,μηπως ειναι θεμα των αρχειων?

 

Oχι ειναι 100% σιγουρο οτι δεν ειναι θεμα των ταινιων..Οι ιδιες ταινιες δεν το παρουσιαζουν αυτο το θεμα σε δευτερο pc που εχω, μονο στο main pc μου παρατηρητε αυτο το φαινομενο..

Ουτε θεμα λειτουργικου ειναι το ιδιο λειτουργικο (windows7) τρεχω και στο δευτερο Pc Που εχω και δεν εχω αυτο το θεμα!

Αntivirus δεν υπαρχει στο pc(ποτε δεν χρησιμοποιω ετσι και αλλιως), και οποως ειπα και πιο πανω αυτη την στιγμη στο Pc υπαρχουν μονο τα βασικα (drivers Κτλ) μιας και μολις πριν 4 μερες εκανα φορματ, δεν υπαρχει εγκατεστημενο τιποτα περιττο στο συστημα αυτη την στιγμη.

Σε παιχνιδια δεν το εχω παρατηρησει αλλα δεν μπορρω να το πω με 100% βεβαιοτητα μιας και οπως ειπα και πιο πανω δεν πολυπαιζω games στο pc το τελευταιο διαστημα, οποτε και δεν εχω τσεκαρει ενδολεχως αν το ιδιο "κολλημα" υπαρχει και στα παιχνιδια!

 

Δοκίμασες με το pc full stock clocks cpu - gpu?

 

Ελα man!

Τα παντα ολα default εννοειται, αυτο ητανε το πρωτο-πρωτο που δοκιμασα αλλα τζιφος!

Ακομη και χωρις xmp στις μνημες δοκιμασα, τις αφησα στα 1333Mhz αλλα τιποτα παλι!

 

Το μοναδικο πραγμα που μου εμεινε να δοκιμασω, ειναι  να παιξω με τα ενσωματομενα γραφικα του 4790Κ να δω αν θα κανει το ιδιο..

Ουσιαστικα μονο αυτο δεν εχω δοκιμασει ακομη...

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου μυαλό οι πιθανοί ύποπτοι θα ήταν κατά σειρά οι εξής:

 

-Οverclocking (ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται) -> το τσέκαρες, παέι κουβά

-Mνήμες -> τσεκ και κουβά

-SSD -> Αν έχει 100% health τότε τι;

 

Με Linux τσέκαρες; Έστω live cd.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.